02 липня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2955/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Брезіна Т.М., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., з 01.01.2020 р., з 01.01.2021 р., з 01.01.2022 р., з 01.01.2023 р., з 01.01.2024 р. та з 01.01.2025 р. у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати у зазначені роки з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 грн;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 р., з 01.01.2019 р., з 01.01.2020 р., з 01.01.2021 р., з 01.01.2022 р., з 01.01.2023 р., з 01.01.2024 р. та з 01.01.2025 р. у зв'язку зі зміною мінімальної заробітної плати у зазначені роки з урахуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено внески за 2016 рік в розмірі 4482,35 гривень.
Ухвалою суду від 25.06.2025 р. адміністративний позов залишено без руху та вказано на необхідність надання позивачем обґрунтувань та доказів поважності причин пропущення строку звернення до суду із позовом, в частині позовних вимог, заявлених за 2018-2023 роки та за період з 01.01.2024 р. по 22.12.2024 року (в межах шестимісячного строку, що передує подання позову).
На виконання вказаної ухвали суду представник позивача вказує на необхідність поновлення строку звернення до суду з метою захисту порушеного права позивача.
За правилами ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст. 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд звертає увагу, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Підстави пропуску строку можуть бути визнані поважними, строк поновлено лише у разі, якщо вони пов'язані з непереборними та об'єктивними перешкодами, труднощами, які не залежать від волі особи та унеможливили своєчасне, тобто у встановлений законом процесуальний строк подання скарги.
Таким чином, тільки наявність об'єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження відповідного рішення у строк, встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку оскарження такого рішення з поважних причин.
Аналогічної правової позиції дотримується і Верховний Суд про що останнім зазначається, зокрема, у постанові від 27 лютого 2020 року у справі № 140/965/18, від 06 квітня 2021 року у справі 823/2363/18 та інших.
При цьому, суд зазначає, що чітко визначені та однакові для всіх учасників справи строки звернення до суду, здійснення інших процесуальних дій є гарантією забезпечення рівності сторін та інших учасників справи. А для цього має бути також виконано умову щодо недопустимості безпідставного та необмеженого поновлення судами пропущеного строку.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 14.08.2020 у справі № 536/2248/17.
Строки звернення до адміністративного суду є аналогом інституту позовної давності, який належить до галузей матеріального приватного права. Під строком звернення до адміністративного суду з позовною заявою слід розуміти проміжок часу після виникнення спору у публічно - правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою про захист своїх прав, свобод чи інтересів, а дотримання такого строку звернення є однією з умов для реалізації права на звернення до суду. Після закінчення цього строку особа не втрачає права звернутися з адміністративним позовом, при цьому, законодавцем врегульовано питання щодо необхідності зазначення поважних підстав для поновлення такого строку.
Суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду. Не реалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Звернувшись до суду з цим позовом 23.06.2025 р., позивач заявив позовні вимоги за 2018-2025 роки, у зв'язку із чим, з урахуванням визначеного вище висновку, вони можуть бути розглянуті судом лише з 23.12.2024, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого положеннями частини другої статті 122 КАС України. При цьому, позивач не надав суду жодного доказу на підтвердження поважності причин пропущення строку звернення до суду.
Аналогічна правова позиція щодо обчислення строків звернення до суду у подібних правовідносинах застосована Верховним Судом у постанові від 08.04.2025 р. по справі №160/18021/24.
Отже, суд дійшов висновку, що адміністративний позов позивач із заявленими позовними вимогами за 2018-2023 роки та за період з 01.01.2024 р. по 22.12.2024 р. подав з пропущенням строку звернення, а повідомлені позивачем обставини не дають можливості поновити вказаний строк. У зв'язку із вказаним, позовні вимоги по 22.12.2024 р. пред'явлено з пропущенням шестимісячного строку без поважних причин.
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відтак, враховуючи те, що позивачем пропущений без поважних причин встановлений ч. 2 ст. 122 КАС України шестимісячний строк звернення до суду з вимогами за 2018-2023 роки та за період з 01.01.2024 р. по 22.12.2024 р., суд дійшов висновку про необхідність повернення позовної заяви в зазначеній частині позовних вимог.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
1. Повернути позивачу позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії в частині заявлених позовних вимог по за 2018-2023 роки та за період з 01.01.2024 р. по 22.12.2024 р.
Згідно статті 272 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
У відповідності до статей 287, 293, 294 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її складання.
Суддя Т.М. Брезіна