Справа № 640/25730/20
іменем України
01 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І.
за участю:секретаря судового засідання Сапач О.С. представника позивача Калька Д.О.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
Позивач звернувся в Окружний адміністративний суд міста Києва з позовною заявою до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якій просить суд: визнати дії Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), які полягають у наданні відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0354 га гр. ОСОБА_1 у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 листом відповіддю № 4637/0/19-27-20 від 22.04.2020 р. - протиправними.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вимоги п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій щодо граничних розмірів земельних ділянок для індивідуальної житлової забудови, що надаються громадянам для нового житлового будівництва, є справедливою для тих випадків, коли проектуються нові земельні ділянки на незайнятій території. Натомість, як зазначено у позовній заяві, у межах спірних правовідносин мала місце приватизація родиною позивача лишків домоволодіння, що залишились неоформленими після формування земельної ділянки площею 0,10 га для експлуатації та обслуговування житлового будинку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач правом на подання відзиву на адміністративний позов у наданий йому строк згідно ухвали не скористався, жодних документів до суду не подав.
Будь-яких заперечень чи клопотань у визначений законодавством термін від відповідача не надходило.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2025 року прийнято до свого провадження адміністративну справу № 640/25730/20, розгляд справи призначено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав до суду додаткові пояснення по справі, в яких зазначив, що за наявною інформацією Департаментом земельних ресурсів ВО КМР (КМДА) було підготовано проект рішення Київської міської ради "Про відмову громадянину ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на АДРЕСА_1 " та листом від 23.10.2021 №05715-СЛ-30019 направлено його на розгляд Київської міської ради разом з пояснювальною запискою від 12.10.2021 №ПЗН-30019. 21.03.2024 Київською міською радою прийнято рішення №277/8243 "Про відмову громадянину ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на АДРЕСА_1 ". Пунктом 1 рішення №277/8243 громадянину ОСОБА_1 відмовлено в передачі у приватну власність земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:79:216:0013) площею 0,0354 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на АДРЕСА_1 із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код виду цільового призначення - 02.01), справа № 342762161. З сукупності наведених обставин вбачається, що на даний момент відповідач, внаслідок змін в законодавстві, взагалі не уповноважений здійснювати погодження проектів землеустрою з відведення земельних ділянок. При цьому позивач отримав відповідне погодження проекту землеустрою без участі відповідача, однак уповноважений орган місцевого самоврядування (Київська міська рада) відмовив позивачу в передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,0354 га по АДРЕСА_1 , про яку йдеться в позовній заяві.
Ухвалою суду від 14 травня 2025 року адміністративну справу № 640/25730/20 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Призначено судове засідання на 17.06.2025 р. о 12:00 год. в приміщенні Хмельницького окружного адміністративного суду за адресою м. Хмельницький, вул. Козацька, 42.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд адміністративний позов задоволити у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини не явки до суду не повідмовляв.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
У порядку ст. 186-1 Земельного кодексу України, ФОП ОСОБА_2 , як розробник технічної документації, яка діяла в інтересах ОСОБА_1 , 16.03.2020 року надіслала звернення № 24-20 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для отримання висновку про погодження землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0354 га ОСОБА_1 у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і спору по АДРЕСА_1 .
На звернення ФОП ОСОБА_2 від 16.03.2020 № 24-20 (вх. ДМА від 18.03.2020 № Д-251) стосовно відведення земельної ділянки гр. ОСОБА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив наступне:
"Відповідно до вимог ДБН Б.2.2-12:2019 "Планування та забудова територій" граничний розмір площі земельних ділянок для індивідуальної житлової забудови, які надаються громадянам для нового житлового будівництва має становити не менше 500 кв. м. Враховуючи зазначене. Департамент містобудування та архітектури не має можливості надати перелік містобудівних обмежень у використанні земельної ділянки, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою та інформацію щодо відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації".
Вважаючи таку відмову протиправною, а свою права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приписами ст. 186-1 Земельного кодексу України (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, підлягає обов'язковому погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах населеного пункту або земельної ділянки за межами населеного пункту, на якій розташовано об'єкт будівництва або планується розташування такого об'єкта (крім проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи), подається також на погодження до структурних підрозділів районних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій у сфері містобудування та архітектури, а якщо місто не входить до території певного району, - до виконавчого органу міської ради у сфері містобудування та архітектури, а в разі, якщо такий орган не утворений, - до органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань містобудування та архітектури чи структурного підрозділу обласної державної адміністрації з питань містобудування та архітектури.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки:
- природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, а земельної ділянки, розташованої у зоні відчуження або зоні безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, - з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;
- розташованої на території пам'яток культурної спадщини національного значення, їх охоронних зон та охоронюваних археологічних територіях, підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони культурної спадщини;
- розташованої на території земель історико-культурного призначення, пам'яток культурної спадщини місцевого значення, їх охоронних зон, в історичних ареалах населених місць та інших землях історико-культурного призначення, крім випадків, зазначених в абзаці третьому цієї частини, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони культурної спадщини, відповідним структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони культурної спадщини;
- лісогосподарського призначення підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства;
- водного фонду підлягає також погодженню з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, а на території Автономної Республіки Крим - з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань водного господарства.
Розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту, а щодо земельної ділянки зони відчуження або зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, розробник подає оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на погодження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а до органів, зазначених у частині третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Органи, зазначені в частинах першій - третій цієї статті, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або копії такого проекту безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про його погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
У разі якщо проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов'язковій державній експертизі землевпорядної документації, погоджений проект подається замовником або розробником до центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин, або його територіального органу для здійснення такої експертизи.
Органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України Про землеустрій ; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт.
Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
У висновку про відмову погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, має бути надано вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та розумний строк для усунення таких недоліків (який за письмовим проханням розробника проекту може бути продовжений).
Органами, зазначеними в частинах першій - третій цієї статті, може бути відмовлено у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лише у разі, якщо не усунено недоліки, на яких було наголошено у попередньому висновку. Не можна відмовити у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з інших причин чи вказати інші недоліки.
Повторна відмова не позбавляє права розробника проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки усунути недоліки проекту та подати його на погодження.
Як зазначено у позовній заяві, ФОП ОСОБА_2 , як розробник технічної документації, яка діяла в інтересах ОСОБА_1 , 16.03.2020 року надіслала звернення № 24-20 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для отримання висновку про погодження землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0354 га ОСОБА_1 у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і спору по АДРЕСА_1 , за результатами розгляду якого листом Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив про неможливість надати перелік містобудівних обмежень у використанні земельної ділянки, що мають бути враховані при розробці документації із землеустрою та інформацію щодо відповідності заявленої ініціативи містобудівній документації з посиланням на положення ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій .
Так, у силу п.п. 1.1-1.3 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій , затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.04.2019 №104, ці державні будівельні норми поширюються на планування і забудову територій населених пунктів та міжселенних територій на державному, регіональному та місцевому рівні.
Ці норми обов'язкові для органів державного управління, місцевого самоврядування, підприємств і установ незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування, громадських об'єднань і громадян, які здійснюють проектування, будівництво і благоустрій на території міських і сільських населених пунктів та інших територіях.
Ці норми не поширюються на планування та забудову територій стратегічних об'єктів, об'єктів військово-промислового комплексу, пенітенціарних об'єктів, специфічних та вузькоспеціалізованих виробництв (у тому числі вугільних розрізів і шахт, газосховищ і газоперекачувальних станцій, кар'єрів відкритого видобутку корисних копалин).
При цьому, згідно з п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій , граничний розмір площі земельних ділянок, які надаються громадянам для нового житлового будівництва, має становити не менше 150 м2 для блокованої забудови і не менше 500 м2 для індивідуальної житлової забудови.
Примітка 1. До площі присадибної земельної ділянки включається площа під забудовою житлових будинків та господарських будівель.
Примітка 2. При розміщенні земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку в межах сформованої забудови площа її може бути зменшена, але не більше ніж на 20 % за умов забезпечення санітарних та протипожежних вимог.
Зі змісту наведених положень вбачається, що приписи ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій обов'язкові у разі здійснення проектування, будівництва і благоустрою на території міських і сільських населених пунктів та інших територіях. Натомість, положення ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій не застосовуються у чітко визначених випадках, який має вичерпний перелік, а саме: у разі планування та забудови територій стратегічних об'єктів, об'єктів військово-промислового комплексу, пенітенціарних об'єктів, специфічних та вузькоспеціалізованих виробництв (у тому числі вугільних розрізів і шахт, газосховищ і газоперекачувальних станцій, кар'єрів відкритого видобутку корисних копалин).
Відтак, твердження представника позивача про те, що вимоги п. 6.1.32 ДБН Б.2.2-12:2019 Планування та забудова територій щодо граничних розмірів земельних ділянок для індивідуальної житлової забудови, що надаються громадянам для нового житлового будівництва, є справедливою для тих випадків, коли проектуються нові земельні ділянки на незайнятій території, є безпідставними та законодавчо необґрунтованими.
Крім того, суд враховує, що за наявною інформацією Департаментом земельних ресурсів ВО КМР (КМДА) було підготовано проект рішення Київської міської ради "Про відмову громадянину ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на АДРЕСА_1 " та листом від 23.10.2021 №05715-СЛ-30019 направлено його на розгляд Київської міської ради разом з пояснювальною запискою від 12.10.2021 №ПЗН-30019.
Зі змісту п. 3 "Обгрунтування прийняття рішення" зазначеної пояснювальної записки вбачається, що розроблений на замовлення позивача проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 було у відповідності до вимог ст. 186-1 Земельного кодексу України (в редакції до 27.05.2021) було погоджено з відповідними органами, зокрема "територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (екстериторіальне погодження) від 16.06.2020 №7815/82-20". З наведеного вбачається, що потрібне позивачу погодження було фактично отримано без участі відповідача.
21.03.2024 Київською міською радою прийнято рішення №277/8243 "Про відмову громадянину ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на АДРЕСА_1 ".
Пунктом 1 рішення №277/8243 громадянину ОСОБА_1 відмовлено в передачі у приватну власність земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:79:216:0013) площею 0,0354 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) на АДРЕСА_1 із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва (категорія земель - землі житлової та громадської забудови, код виду цільового призначення - 02.01), справа № 342762161.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивач отримав відповідне погодження проекту землеустрою без участі відповідача, однак уповноважений орган місцевого самоврядування (Київська міська рада) відмовив позивачу в передачі у приватну власність земельної ділянки площею 0,0354 га по АДРЕСА_1 , про яку йдеться в позовній заяві.
Відтак, виходячи зі змісту заявлених предмету та підстав позову, суд виходить з правомірності відмови Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) в отриманні висновку про погодження землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0354 га ОСОБА_1 у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і спору по АДРЕСА_1 , про що повідомлено листом від 22.04.2020 № 4637/0/09/27-20.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 липня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Департамент містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул. Хрещатик, 32, м. Київ, 01001 , код ЄДРПОУ - 26345558)
Головуючий суддя П.І. Салюк