Справа №500/3359/25
03 липня 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. в письмовому провадженні з власної ініціативи питання про витребування доказів в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просила:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо ненарахування та невиплати позивачу пенсії згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(11 )/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР з 01.01.2025 з врахуванням актуального розміру мінімальної пенсії за віком в розмірі 2361,00 грн,
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату основної пенсії позивачу з 01.01.2025 відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (1)/2021, відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі шести мінімальних пенсій за віком та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше шести мінімальних пенсій за віком, з врахуванням актуального розміру мінімальної пенсії за віком в розмірі 2361,00 грн.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що є потерпілою від Чорнобильської катастрофи, особою з інвалідністю ІІІ групи та перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду зобов'язано ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити перерахунок основної пенсії позивача відповідно до рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № l-p(II)/2021, статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР у розмірі шести мінімальних пенсій за віком.
Позивач вказує, що відповідач не врахував, що розмір мінімальної пенсії за віком з 01.01.2025 становить 2361,00 грн, натомість застосовує мінімальну пенсію за віком у розмірі 2093,00 грн, яка була актуальною до 01.03.2024.
На переконання позивача, у зв'язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р(1)/2021 нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 Закону №796-ХІІ відповідач повинен здійснювати з розрахунку восьми мінімальних розмірів державної пенсії за віком, а розмір мінімальної пенсії з 01.01.2025 обчислювати з суми 2361,00 грн.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
У відзиві на позовну заяву відповідач наводить законодавчі акти, Рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № l-p(II)/2021 та вказує загальний розмір пенсії позивача, проте не надає жодних пояснень по суті спору та не вказує яку розрахункову величину застосовує для обчислення пенсії позивачу з 01.01.2025.
Ознайомившись з мотивами позову та доказами долученими учасниками справи, суд прийшов до висновку про необхідність витребування у відповідача доказів на підтвердження розрахункової величини, яка застосовується для обчислення пенсії позивачу з 01.01.2025, та відповідного розрахунку пенсії (в розрізі складових).
Частиною четвертою статті 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Частиною третьою статті 77 КАС України визначено, що докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Частиною п'ятою статті 159 КАС України передбачено, що суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.
Відсутність пояснень відповідача щодо розміру розрахункової величини для перерахунку пенсії позивача на виконання судового рішення (конкретного розміру мінімальної заробітної плати) та доказів на їх підтвердження унеможливлює встановлення судом усіх обставин, які мають значення для вирішення справи.
Суд роз'яснює, що відповідно до частини дев'ятої статті 80 КАС України у разі неподання суб'єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з'ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.
За таких обставин, коли у суду відсутні достатні докази для з'ясування усіх обставин у справі через ненадання їх учасниками справи та вжиття заходів для їх витребування, суд вважає за необхідне продовжити строк розгляду справи, але не більш як на тридцять днів.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 80, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надати суду розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2025 з письмовими поясненнями, який розмір мінімальної пенсії за віком враховується при її обчисленні (як розрахункової величини для виконання рішення суду), та з зазначенням усіх складових пенсійної виплати.
Продовжити строк розгляду адміністративної справи на строк до 30 /тридцяти/ днів.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує заходи процесуального примусу, визначені КАС України.
Відповідно до пунктів 1, 3 частини першої, пунктів 1, 3 частини другої статті 49 КАС України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: невиконання процесуальних обов'язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб'єктом владних повноважень;
За повторне чи систематичне невиконання процесуальних обов'язків; повторне чи систематичне неподання витребуваних судом доказів без поважних причин або без їх повідомлення суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ухвала набирає законної сили після її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 03 липня 2025 року.
Головуючий суддя Мартиць О.І.