03 липня 2025 року Справа № 480/4385/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кунець О.М., розглянувши в приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування постанови, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову військово-лікарської комісії у формі довідки військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 № 2025-0305-1455 від 05.03.2025 в частині встановлення причинного зв'язку травми «наслідки травми (2024 - анамнестично), пошкодження передньої хрестоподібної зв'язки та латерального меніска правого колінного суглоба, аутопластика передньої хрестоподібної зв'язки, парціальна резекція пошкодженої частини латерального меніску у стійкої комбінованої контрактури правого колінного суглобу з больовим синдромом при помірному порушенні функцій», а саме: «Травма ТАК, пов'язана з проходженням військової служби.»;
- зобов'язати військово-лікарську комісію в/ч НОМЕР_1 змінити у постанові військово- лікарської комісії у формі довідки військово-лікарської комісії в/ч НОМЕР_1 № 2025-0305-1455 від 05.03.2025 причинний зв'язок отримання травми «наслідки травми (2024 - анамнестично), пошкодження передньої хрестоподібної зв'язки та латерального меніска правого колінного суглоба, аутопластика передньої хрестоподібної зв'язки, парціальна резекція пошкодженої частини латерального меніску у стійкої комбінованої контрактури правого колінного суглобу з больовим синдромом при помірному порушенні функцій», виклавши його в наступній редакції: «Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини».
Ухвалою суду від 09.06.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).
Від відповідача 25.06.2025 до суду надійшов відзив, в якому, окрім іншого, просить позов залишити без руху. Так, у відзиві зазначено, що за результатами проведеного медичного огляду позаштатною військово- лікарською комісією військової частини НОМЕР_1 видана постанова у формі довідки військово-лікарської комісії від 05.03.2025 № 2025-0305-1455. У спірному випадку ефективним і дієвим правовим механізмом захисту права (інтересу), який позивач сприймає за порушені, є ініціювання повної процедури перегляду рішення ВЛК в/ч НОМЕР_1 за підпорядкованістю - через 12 РВЛК та обов'язково ЦВЛК. Саме рішення ЦВЛК, у формі листа або висновку, може вважатися остаточним для цілей подальшого судового оскарження. Враховуючи, що остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню, за наслідками перевірки рішення позаштатної ВЛК (у спірному випадку постанови ВЛК в/ч НОМЕР_1 ) на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії передбачені Положенням при проведенні медичного огляду позивача з приводу придатності його до військової служби (в межах справи), в ЦВЛК не приймалось, військова частина НОМЕР_1 наполягає на тому, що позивач не дотримався вимог Положення щодо процедури оскарження результатів медичного огляду.
Розглянувши матеріали справи, суд заначає наступне.
Згідно з пункатми 3.3, 3.4 розділу І «Основи організації військово-лікарської експертизи» Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_2 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
Отже, законодавством встановлено обов'язковий досудовий порядок оскарження постанов позаштатних ВЛК з попереднім зверненням до штатних ВЛК.
Cуд звертає увагу, що відповідно до Довідки військово-лікарської комісії від 05.03.2025 № 2025-0305-1455 медичний огляд проведений у позаштатній постійно діючій військово-лікарській комісії військової частини НОМЕР_1 .
У силу вимог пункту 6 частини п'ятої статті 160 Кодексу, в позовній заяві зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов'язковий досудовий порядок урегулювання спору.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні відомості щодо оскарження позивачем до штатних ВЛК постанови Військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 у формі довідки ВЛК від 05.03.2025 №2025-0305-1455, тобто позивачем не надано та не зазначено про наявність доказів його звернення для обов'язкового досудового врегулювання спору, заявленого у цій справі.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- інформації про вжиття заходів досудового врегулювання спору та докази на їх підтвердження або надати пояснення підстав їх невжиття.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 - залишити без руху.
Встановити позивачеві п'ятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде залишена без розгляду відповідно до пункту 7 частини першої статті 240 з урахуванням частини п'ятнадцятої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Кунець