03 липня 2025 р. № 400/3928/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , Головного управління Національної поліції в Миколаївській області, вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, 54005,
прозобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Національної поліції в Миколаївській області з вимогами, у яких просить суд зобов'язати Головне управління Національної поліції в Миколаївській області та
ІНФОРМАЦІЯ_2 виключити з бази розшуку ГУ Національної поліції в Миколаївській області «Інформаційний портал Національної поліції України», в інформаційній системі ТЦК «Оберіг», а також передати дані про зняття з розшуку в інформаційну базу МВС «Армор» громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач військово-облікові дані уточнив вчасно через застосунок «Резерв+», у подальшому випадково йому стало відомо, що у застосунку він перебуває у розшуку, оскільки порушені правила військового обліку.
Ухвалою суд від 25.04.2025 відкрито провадження та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач - Головне управління Національної поліції в Миколаївській області надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що згідно з даними БД «Розшук» у інформаційно телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 29.04.2025 в розшуку не перебуває. Станом на 29.04.2025 за даними ІКС ІПНП, стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , наявне звернення у вигляді набору даних ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Звернення від 24.03.2025 №Е1757512 зареєстровано відділенням поліції №1 Миколаївського районного управління поліції ГУНП в Миколаївській області 25.03.2025 за №9002 та матеріали по вказаному зверненню списано в справу №5528/9002 від 25.03.2025.
Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_4 надіслав відзив, заперечує проти задоволення позову. На обґрунтування своєї позиції зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_5 діючи на підставі діючого законодавства, виявивши, що позивач вчинив правопорушення у вигляді неявки за повісткою, подав звернення до органів Національної поліції надіславши його у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС для доставлення позивача, який скоїв адміністративне правопорушення, передбачене статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. В розшук позивача ІНФОРМАЦІЯ_5 подавати не міг, оскільки відповідні повноваження відсутні.
Розглянувши заяву по суті справи, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є військовозобов'язаним. Уточнив свої військово-облікові дані через застосунок "Резерв+".
У застосунку "Резерв+" з'явилась інформація, що він перебуває у розшуку у зв'язку з порушенням правил військового обліку.
У квітні 2025 року представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом щодо порушення правил військового обліку.
Листом від 16.04.2025 ІНФОРМАЦІЯ_4 роз'яснив позивачу, що останній не з'явився у визначений час за повісткою, тому до органів НП надіслано інформацію щодо позивача як особи, яка порушила Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Не погодившись із діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини третьої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби, приписку до призовних дільниць, прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, виконання військового обов'язку в запасі, проходження служби у військовому резерві, дотримання правил військового обліку.
Частиною 3 статті 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що
у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов'язаний з'явитися у зазначені у ній місце та строк.
У разі неприбуття громадянин зобов'язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох
діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Відповідно до п. 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період від 16.05.2024 № 560, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Згідно із п. 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок № 1487) районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.
Відповідно до абз. 3 п. 56 Порядку № 1487, Національна поліція за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив, що ОСОБА_1 відповідачем 1 було сформовано та направлено засобами поштового зв'язку повістку для уточнення даних на його поштову адресу. За вказаною повісткою позивач у встановлений строк не з'явився, поважних причин неявки не повідомив. Тому ІНФОРМАЦІЯ_4 направив звернення до органів НП України для внесення відомостей щодо позивача, як особи, яка порушила Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".
Крім того, згідно з листом Управління інформаційно- аналітичної підтримки ГУНП в Миколаївській області від 29.04.2025 зазначено, що згідно з даними БД «Розшук» інформаційно телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» громадянин України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 станом на 29.04.2025 в розшуку не перебуває.
Отже, з урахуванням викладеного, станом на день звернення до суду позивач у розшуку не перебуває.
Враховуючи вищезазначене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та до Головного управління Національної поліції в Миколаївській області (вул. Захисників Миколаєва, 5, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 40108735) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 03.07.2025.
Суддя Н.О. Бульба