Рішення від 03.07.2025 по справі 400/5312/25

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2025 р. № 400/5312/25

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаУправління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси, вул. Косовська, 2Д,м. Одеса,Одеський р-н, Одеська обл.,65022,

провизнання протиправним та скасування рішення від 01.05.2025 року № 2096/18.01-06,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернулася до суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси (далі по тексту - Відповідач, Управління соц.захисту) про визнання протиправним та скасування Рішення № 2096/18.01-06.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управління соц.захисту протиправно прийнято рішення про стягнення переплати соціальної допомоги, оскільки переплата виникла не з вини ОСОБА_1 (Позивачка не приховувала жодних відомостей про себе, управління соц.захисту з 2022 року достеменно було обізнано про її сімейний стан). Крім того, Відповідач не має законних повноважень на прийняття такого виду Рішення, як Рішення «про утримання надмірно сплачених сум допомоги». Позивач просить визнати Рішення управління соц.захсту протиправним та скасувати його.

23.05.2025 року Ухвалою суду залишено позовну заяву без руху.

29.05.20205 року Позивачем до суду надані докази усунення недоліків позовної заяви

Ухвалою суду від 30.05.2025 року відкрито провадження по справі, та визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

06.06.2025 року від Відповідача надійшов Відзив на позовну заяву, де Відповідач зазначає, що оскаржуване рішення прийнято в межах та в спосіб визначений законом, а переплата соціального допомоги виникла через те, що Позивачка своєчасно не повідомила Управління соц.захисту про наявність в її чоловіка квартири в м. Одеса. З 01.12.2023 року, наявність житла в членах сім'ї тимчасово переміщеного особи є підставою для припинення соціальних виплат. Відповідач просить суду відмовити в задоволенні позову.

26.06.2025 року Ухвалою суду у відповідача витребувано додаткові докази по справі.

01.07.20205 року від Відповідача на виконання Ухвали суду від 26.06.20925 року надіслані витребуванні документи по справі. (а.с. 46-63)

З'ясувавши позиції сторін, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи , судом встановлено:

ОСОБА_1 , є мешканкою м. Миколаєва, зареєстрована в АДРЕСА_2 .

ОСОБА_1 є пенсіонеркою та перебуває на обліку в Центральному об'єднаному управлінні ПФУ м. Миколаєва та Миколаївської обл. ( а.с. 13)

30.05.2022 року ОСОБА_1 взята на облік Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси, що підтверджено Довідкою «Про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» № 5137-5001672170 від. 30.05.2022 року (а.с.8)

30.05.20205 року ОСОБА_2 до Управління соц.захиту надала Заяву по надання допомоги ВПО, в заві надала згоду на перевірку персональних даних та разом з заявою надала документи: Паспорт громадянки України, ідентифікаційний код, пенсійне посвідчення, Довідку ВПО, довідку реквізитів банківського рахунку (а.с. 48-54)

21.10.2022 року ОСОБА_1 повідомила Відповідача про зміну місця проживання у м. Одеса, та їй надано оновлену Довідку Довідкою «Про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» № 5137-5001672170 від. 21.10.2022 року (а.с.9)

З 01.05.2022 року по 31.03.2025 року ОСОБА_1 одержувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеної особи.

16.04.20205 року ОСОБА_1 звернулася до Відповідача з проханням повідомити, чому з 01.04.2025 року їй припинено нарахування та виплату допомоги (а.с. 56)

01.05.2025 року Управлінням соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси прийнято Рішення № 2096/18.01-06 про утворення надміру виплачених сум допомоги, де зазначено, що за період з 01.12.2023 року по 31.03.2025 року утворилася переплата в сумі 32000, 00 грн яка підлягає поверненню ОСОБА_1 на небюджетний рахунок Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в управлінні Державної казначейської служби. У разі не надходження від отримувача допомоги коштів протягом місяця з дня його повідомлення по прийняття цього рішення орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку. (а.с. 11-12)

02.05.20205 року управління соц.захисту листом повідомило ОСОБА_1 про прийняте Рішення від 01.05.20205 року № 2096/18.01-06 про утворення надміру виплачених сум допомоги (а.с.10)

Приймаючи рішення по суті спору, суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) (ч. 2 ст. 2 КАС України)

Частиною 2 ст. 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Так, відповідно до абз.1 ч.1, ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 № 1706-VII (в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі також Закон №1706-VII), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення (ч.2 ст.4 Закону № 1706-VII).

Відповідно до абз.2 п.1 «Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (в редакцій, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі також Порядок №332) допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.

Судом встановлено, що Позивачка на момент оголошення в Україні воєнного стану, тобто станом на 24.02.2022, проживала за адресою: АДРЕСА_2 , звідки вона перемістилася до м. Одеси. Так 30.05.2022 зареєстрована як ВПО в АДРЕСА_3 .

З 01.05.2022 року ОСОБА_1 призначена соціальна допомога на проживання ВПО у розмірі 2000 грн щомісячно, що підтверджується повідомленням № 6355 (а.с.52)

Соціальна допомога на проживання ВПО призначалася в автоматичному режимі відповідно до Порядку №332. Приписи указаного Порядку на час прийняття рішення про надання допомоги на проживання відповідачеві не ставили в залежність отримання цієї допомоги з відсутністю жилого нерухомого майна в отримувача, та/або членів її сім'ї.

В наступному виплата соціальної допомоги подовжувалася кожні шість місяців.

У липні 2023 до Порядку №332 постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2023 №709 «Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб» внесені зміни. Порядок №332 викладено в новій редакції. Водночас, пп. 5 п. 2 постанови №709 передбачено, що 7-1. Із 1 грудня 2023 р. допомога не призначається/не виплачується на сім'ю, яка вперше звертається за її призначенням, якщо протягом трьох місяців перед зверненням або під час її отримання:..5) особа з числа членів сім'ї на 1 число місяця, з якого призначається допомога, або на 1 число кожного місяця, в якому отримується допомога, має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване на територіях, не включених до переліку територій, або територіях, включених до переліку територій, щодо яких визначено дату завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації. При цьому не враховуються житлові приміщення, які непридатні для проживання, що документально підтверджується органом місцевого самоврядування (а в разі його відсутності обласною державною (військовою) адміністрацією), або інформацією (за технічної можливості), внесеною до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, або житлове приміщення (частина житлового приміщення) площею менш як 13,65 кв. метра на одного члена сім'ї), або житлове приміщення/частини житлового приміщення, придбані за кошти, отримані на підставі договору кредиту, якщо перший внесок, сплачений особою з числа членів сім'ї, становив менш як 100 тис. гривень;

Водночас, згідно з абз. 1, 4 п.3 Порядку №332 в новій редакції, з 01.11.2023 допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі уповноважена особа). Членом сім'ї може вважатися одинока особа.

Відповідно до п.13 Порядку №332 в новій редакції, передбачено, що Особам, які мають право на виплату допомоги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 липня 2023 р. № 709 “Деякі питання підтримки внутрішньо переміщених осіб», та особам/сім'ям, які є отримувачами допомоги відповідно до цього Порядку, особам, які перемістилися з територій, включених до переліку територій, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації та (або) у яких житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання), та особам, які отримували допомогу та відмовилися від неї/ яким вона була припинена, та (або) яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб, у разі повернення осіб до покинутого місця проживання, з якого здійснилося переміщення, та повторного взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб її виплата може бути продовжена на наступний шестимісячний період за умови їх відповідності критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-5 цього Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1 цього Порядку.

Виплата допомоги уповноваженим особам/отримувачам, які мали право на її виплату відповідно до пунктів 13-1, 13-2 і 13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) цього Порядку, продовжується автоматично на один шестимісячний період без додаткового звернення.

Протягом місяця з дати продовження виплати допомоги орган соціального захисту населення проводить перевірку щодо таких уповноважених осіб/отримувачів на відповідність критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) цього Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1 цього Порядку. У разі виявлення невідповідності таких уповноважених осіб/отримувачів зазначеним критеріям або вимогам виплата їм допомоги припиняється з місяця, що настає після місяця автоматичного продовження виплати допомоги..

(Пункт 13 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 989 від 30.08.2024)

Як встановлено судом, що 01.07.2023 року чоловік Позивачки набув право в порядку успадкування на квартиру у м. Одеса.

Згідно з наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», м. Одеса до таких територій не належить.

Відповідно до п.13 Порядку №332 в новій редакції, передбачено, що Протягом місяця з дати продовження виплати допомоги орган соціального захисту населення проводить перевірку щодо таких уповноважених осіб/отримувачів на відповідність критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 (крім абзацу четвертого пункту 13-4) цього Порядку, з урахуванням вимог, зазначених у пунктах 7 і 7-1 цього Порядку.

Тобто з 01.08.2023 року, протягом місяця з дати продовження виплати допомоги, орган соціального захисту населення мав би провести перевірку щодо Позивачки на відповідність критеріям, зазначеним у пунктах 13-1-13-4 та 7 і 7-1 цього Порядку №332.

На цей час відповідачем було б виявлено наявність у чоловіка ОСОБА_1 житлового приміщення.

Суд критично оцінює позицію Відповідача, що ОСОБА_1 приховала свій сімейний стан, та орган соціального захисту населення не відомо було про наявність в неї чоловіка. Ці твердження Відповідача спростовуються наданими Позивачкою 30.05.20222 року копіями документів до Управління (копії містяться в матеріалах справи), а саме паспортом ОСОБА_1 , де на сторінці 10 зазначено ПІП чоловіка з посиланням на дату його народження. (а.с.49) Суд вважає, що, задля виконання своїх функціональних обов'язків по перевірці даних ОСОБА_1 . Відповідачеві вистачало інформації та даних зазначених ОСОБА_1 при поданні зави на отримання соціального допомоги на поживання ВПО.

Відповідно до п.29 Порядку №332 в новій редакції, у разі неправомірної або повторної виплати отримувачу допомоги за певний період суми такої виплаченої допомоги повертаються отримувачем добровільно або за вимогою органу соціального захисту населення. Орган соціального захисту населення з моменту виявлення факту надміру перерахованої (виплаченої) допомоги визначає обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів та протягом 30 робочих днів повідомляє про це уповноваженій особі або отримувачу шляхом надсилання повідомлення з використанням засобів поштового/ електронного зв'язку (із застосуванням засобів електронного сповіщення Єдиної системи (за технічної можливості)/засобами мобільного зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику. Орган соціального захисту населення має право здійснити перерахунок надміру виплачених коштів допомоги отримувачу за рахунок наступних виплат. У разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки орган соціального захисту населення вирішує питання про їх стягнення в судовому порядку.

З п.29 Порядку №332, вбачається що орган соціального захисту населення не наділений повноваженнями приймати Рішення «Про утримання надміру виплачених сум допомоги».

Відповідач може лише визначити обсяг неправомірно або повторно отриманих коштів.

У даному випадку в своєму Рішенні Відповідач зазначив, що в період з 01.12.2023 року по 31.03.2025 року утворилася переплата в сумі 32000, 00 грн яка підлягає поверненню ОСОБА_1 .

Водночас Стаття 1215 Цивільного Кодексу України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті:

1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Так , Відповідачем в оскаржуваному Рішенні не зазначено, що переплата в сумі 32 000 грн. соціальної допомоги на проживання ВПО виникла в результаті рахункової помилки або недобросовісності з боку набувача.

На підставі вищевикладеного, суд приходить висновку, що Управлінням соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси прийняте 01.05.2025 року Рішення №2096/18.01-06 «Про утворення надміру виплачених сум допомоги» прийнято протиправно за межами повноважень визначених законом, а відтак належить скасуванню.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивач надав квитанцію про сплату судового збору в сумі 1211,20 грн, що й підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси від 01.05.2025 № 2096/18.01-06.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення в Хаджибейському районі м. Одеси (вул. Косовська, 2Д, м. Одеса, 65022, ідентифікаційний код 36290160) судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн, 20 коп.) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 03.07.2025 р.

Суддя Н. В. Лісовська