03 липня 2025 рокусправа № 380/11063/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Брильовського Р.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Львівської митниці (79007, м. Львів, вул. Костюшка, 1, ЄДРПОУ 43971343) про визнання протиправним та скасування рішення,-
встановив:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівської митниці, у якій просить суд: визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Львівської митниці від 19 травня 2025 року: № UA 209000025180; UA2090002025181; UA2090002025182.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до митної декларації від 03.05.2022 року за №209180/2022/015714, згідно з якою був ввезений товар - «Мопед двоколісний з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом роботи циліндрів, був у використанні Марки PIAGGIO» код товару УКТ ЗЕД -8711100000. Законом N 2142-IX згідно з "Прикінцевими та перехідними положеннями", внесено зміни до МК у розділі XXI "Прикінцеві та перехідні положення": доповнено, зокрема, пунктом 9-11 такого змісту: " 9-11. Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом 2142¬IX, але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: звільняються від оподаткування ввізним митом: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу. Вказує, що при імпорті товари не просто переміщуються через митний кордон України, а саме випускаються для вільного обігу на митній території України. Вважає, що декларування та митне оформлення товарів за митною декларацією від 03.05.2022 року за №209180/2022/015714 здійснено правомірно, з дотриманням митного законодавства України, зокрема Закону №2142-IX. Оскільки, оформлений транспортний засіб, з наявним в описі товару, у 31 графі митної декларації, словом "мопед", не є велосипедом з допоміжним двигуном, то відповідно він відноситься до категорії "мотоцикли (включаючи мопеди)". Вважає, що "мопеди" у контексті спірних правовідносин прирівнюються до мотоциклів і їх митне оформлення із звільненням від оподаткування митними платежами із застосуванням пільги за кодом " 311" на підставі приписів пункту 9¬11 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" МК та пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК по митній декларації від 03.05.2022 № UA209180/2022/015714 було здійснено правомірно з дотриманням вимог митного законодавства України. Просив позов задовольнити.
Ухвалою судді від 3.06.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за цим позовом та вирішено розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання.
Відповідач у своїх запереченнях вказує, що за результатами проведеної перевірки складено акт від 14.04.2025 №54/25/7.4¬19/1918622822, яким встановлено порушення вимог митного законодавства. Аналіз норм законодавства дає підстави зробити висновок, що передбачене нормами Закону №2142-ІХ звільнення від оподаткування митними платежами товарів при їх ввезенні на митну територію України може застосовуватися виключно до напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів. Законом 2142-ІХ не передбачено застосування преференції за кодом« 311» при ввезені таких транспортних засобів як «мопед», «скутер», «моторолер», «трицикл», що ввозились на митну територію України громадянами. Стверджує, що товар «мопед» є транспортним засобом з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна не більше як 50 куб.см. а, відтак, застосування пільги за кодом « 311» при митному оформленні такого товару є неправомірним, оскільки він не відноситься до товарів «автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів», звільнення від оподаткування яких під час ввезення на митну територію України надано Законом № 2142-ІХ. Вказує, що митне оформлення товару «мопед» за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 необхідно було здійснити без застосування тарифних пільг відповідно до норм Закону №2142-IX, з нарахуванням та сплатою митних платежів на загальних підставах. Вважає, що документальна невиїзна перевірка дотримання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вимог законодавства України з питань митної справи проведена згідно з чинним законодавством України за результатами якої складено відповідний акт від 14.04.2025 №54/25/7.4-19/1918622822 та на підставі нього винесені податкові повідомлення-рішення від 19.05.2025 №UA2090002025180, №UA2090002025181 та № UA2090002025182. Просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до наказу Львівської митниці від 19.03.2025 №100 проведено документальну не виїзну перевірку дотримання ОСОБА_1 , вимог законодавства України з питань митної справи щодо обґрунтованості та законності надання пільг і звільненні від оподаткування при переміщенні через митний кордон товарів (мопед) за митною декларацією від 03.05.2022 року за №209180/2022/015714.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 14.04.2025 №54/25/7.4-19/1918622822, яким встановлено порушення вимог:
-частини 1 статті 257, частини 6 статті 280, пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 297, частини 1 статті 377 Митного кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті ввізного мита за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 на загальну суму 2159,35 грн;
-пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 377 Митного кодексу України, пункту 206.1 статті 206, підпункту 215.3.51 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті акцизного податку за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 на загальну суму 93,72 грн;
-пункту 2 частини 1 статті 292, частини 1 статті 377 Митного кодексу України, підпункту в) пункту 185.1 статті 185, пункту 187.8 статті 187, пункту 190.1 статті 190, пункту 206.1 статті 206 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податкове зобов'язання по сплаті податку на додану вартість за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 на загальну суму 4769,31 грн.
Відповідач дійшов висновку, що товар «мопед» є транспортним засобом з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна не більше як 50 куб.см. а, відтак, застосування пільги за кодом « 311» при митному оформленні такого товару є неправомірним, оскільки він не відноситься до товарів «автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів», звільнення від оподаткування яких під час ввезення на митну територію України надано Законом № 2142-ІХ. Таким чином, митне оформлення товару «мопед» за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 необхідно було здійснити без застосування тарифних пільг відповідно до норм Закону №2142-IX, з нарахуванням та сплатою митних платежів на загальних підставах.
На адресу ОСОБА_1 скеровано лист від 20.03.2025 №7.4-5/19-02/10/7367 про надання пояснень щодо правомірності застосування пільги за кодом « 311» за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714.
На момент завершення перевірки ОСОБА_1 пояснень надано не було.
За результатами перевірки та на підставі акту від 14.04.2025 №54/25/7.4-19/1918622822 Львівська митниця прийняла податкові повідомлення-рішення від 19.05.2025: №UA2090002025180, №UA2090002025181 та № UA2090002025182.
Не погоджуючись із згаданими податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся із вказаним позовом до суду.
При вирішенні спору по суті, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Митний Кодекс України визначає засади організації та здійснення митної справи в Україні, регулює економічні, організаційні, правові, кадрові та соціальні аспекти діяльності митної служби України, спрямований на забезпечення захисту економічних інтересів України, створення сприятливих умов для розвитку її економіки, захисту прав та інтересів суб'єктів підприємницької діяльності та громадян, а також забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.
Пунктом 24 частини 1 статті 4 Митного кодексу України встановлено, що митний контроль це сукупність заходів, що здійснюються з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Перевірка правильності класифікації згідно з українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності є одним з етапів митного контролю.
Відповідно до статті 67 Митного кодексу України українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків).
Згідно з частиною 1 статті 69 Митного кодексу України товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД.
Частиною 2 статті 69 Митного кодексу України встановлено, що митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД.
Згідно з ч.3 ст.69 Митного кодексу України на вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них.
Відповідно до 4.4 ст.69 Митного кодексу України у разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари.
Частиною 5 статті 69 Митного кодексу України передбачено, що під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
Аналіз змісту вищенаведених норм свідчить про те, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. У свою чергу, митний орган здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження митного органу щодо самостійного визначення коду товару не є дискреційними та обумовлені виключно наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.
Класифікація товарів для цілей митного оформлення здійснюється згідно з вимогами Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТ ЗЕД), що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України від 19 жовтня 2022 року №2697-ІХ "Про Митний тариф України" (надалі - Закон №2697-ІХ), з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД та визначальних для класифікації характеристик товару.
Товарна номенклатура Митного тарифу України складається з трьох складових частин - Основних правил інтерпретації класифікації товарів, приміток до розділів та груп та безпосередньо номенклатури товарів (текстовий опис угруповань TH (розділ, група - два знаки, позиція - чотири знаки, підпозиція - шість знаків, категорія - вісім знаків, підкатегорія -десять знаків) та їх цифрове позначення - код товарів.
Згідно з пунктом 1 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД назви розділів, груп і підгруп наводяться лише для зручності користування УКТ ЗЕД; для юридичних цілей класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється виходячи з назв товарних позицій.
Пунктом 6 Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД встановлено, що для юридичних цілей класифікація товарів у товарних підпозиціях, категоріях і підкатегоріях здійснюється відповідно до назви останніх, а також приміток, які їх стосуються, з урахуванням певних застережень, положень вищенаведених правил за умови, що порівнювати можна лише назви одного рівня деталізації.
З метою забезпечення єдиного тлумачення і застосування УКТ ЗЕД запроваджено Пояснення до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності та затверджені наказом Державної митної служби України від 14.12.2022 №543 (надалі - Пояснення №543).
Класифікація товарів в УКТ ЗЕД здійснюється з урахуванням Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД (далі - ОПІ) та характеристик товару, визначальних для його класифікації, які встановлюються за результатами опрацювання достовірної документації про товар.
Згідно зі статтею 74 МК митний режим імпорту (випуску для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України.
Суд встановив, що застосування пільги за кодом « 311» було здійснено відповідно до положень Закону України №2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» від 24 березня 2022 року (далі - Закон №2142-IX ), який набрав законної сили 05.04.2022 року.
Законом №2142-IX згідно з "Прикінцевими та перехідними положеннями", внесено зміни до МК у розділі XXI "Прикінцеві та перехідні положення": доповнено, зокрема, пунктом 9-11 такого змісту: " 9-11. Установити, що тимчасово, на період з дня набрання чинності Законом 2142¬IX, але не раніше 1 квітня 2022 року, до припинення чи скасування воєнного стану на території України, пропуск та митне оформлення товарів, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України для вільного обігу, здійснюється з урахуванням таких особливостей: 1)звільняються від оподаткування ввізним митом: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Відповідно до статті 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Статтею 270 Митного кодексу України встановлено, що правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, митом встановлюються цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом.
Відповідно до статті 278 Митного кодексу України, пункту 187.8 статті 187 та пункту 216.4 статті 216 ПК датою виникнення податкових зобов'язань із сплати митних платежів (в тому числі мита) у разі ввезення товарів на митну територію України є зокрема дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення.
Статтею 281 Митного кодексу України встановлено, що допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України зокрема - у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом.
Згідно з статтею 292 Митного кодексу України митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України: 1)товари не є об'єктом оподаткування митними платежами; 2) щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв'язку з якими його надано; 3)при ввезенні товарів на митну територію України або вивезенні товарів з митної території України товари були поміщені у митний режим, який відповідно до положень цього Кодексу не передбачає сплату митних платежів, - на період дії цього режиму та при виконанні умов, що випливають з такого режиму.
Статтею 294 Митного кодексу України встановлено, що об'єкт та база оподаткування митними платежами під час переміщення товарів через митний кордон України визначаються відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України.
Згідно з статтею 295 Митного кодексу України митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов'язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов'язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладається на митні органи. Для цілей нарахування митних платежів застосовуються ставки, що діють на день подання митному органу митної декларації на товари, а в разі якщо митне оформлення здійснюється без подання митної декларації, - на день його здійснення.
Частиною першою статті 300 Митного кодексу України встановлено, що умови надання звільнення (умовного звільнення) від оподаткування митними платежами визначаються цим Кодексом, Податковим кодексом України, іншими законами України та міжнародними договорами, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України.
Відповідно до підпункту 17.1.4 пукнту 17.1 статті 17 ПК України платник податків має право користуватися податковими пільгами за наявності підстав у порядку, встановленому цим Кодексом.
Пунктом 30.1. статті 30 ПК України встановлено, що податкова пільга - передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті. Згідно з пунктом 30.2 цієї статті - підставами для надання податкових пільг є особливості, що характеризують певну групу платників податків, вид їх діяльності, об'єкт оподаткування або характер та суспільне значення здійснюваних ними витрат.
Пунктом 30.3. статті 30 ПК України передбачено, що платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії.
Згідно з частиною третьою статті 75 Митного кодексу України для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: 1) подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; 2) сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; 3) виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Таким чином, при імпорті товари не просто переміщуються через митний кордон України, а саме випускаються для вільного обігу на митній території України.
Суд встановив, що Позивач ввіз товар №1 - «Мопед двоколісний з поршневим двигуном внутрішнього згоряння з кривошипно-шатунним механізмом роботи циліндрів, був у використанні марки PIAGGIO тип PONTEDERA модель C142M. Номер двигуна: немає даних номер рами: ZAPC1400000026173, потужність 3.1 kw об"єм-49 см3», який декларувався платником податків із застосуванням пільги за кодом «311» (автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться на митну територію України громадянами) і, як наслідок, з умовним нарахуванням та без сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість.
Згідно з наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2022 №114 «Про затвердження змін до Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України та Класифікатора документів, сертифікатів, дозволів та додаткової інформації» розділ ІІІ Класифікатора звільнень від сплати митних платежів при ввезенні товарів на митну територію України «Застосування податкових пільг при ввезенні на митну територію України товарів громадянами» доповнено рядком пільги за кодом « 311», що передбачає звільнення від сплати ввізного мита, акцизного податку та податку на додану вартість для товарів «Автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, що ввозяться на митну територію України громадянами».
Класифікацією колісних транспортних засобів, наведеною в додатку до Єдиних вимог до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1166, автомобілі легкові, мотоцикли, мопеди, трицикли, квадроцикли, колісні засоби спеціального або спеціалізованого призначення відносяться до різних категорій/підкатегорій колісних транспортних засобів.
Колісні засоби спеціального або спеціалізованого призначення - колісні засоби категорій M, N або O, призначені для перевезення пасажирів певних категорій та/або вантажів (спеціалізовані колісні засоби), або для виконання спеціальних робочих функцій (спеціальні колісні засоби), для чого необхідно встановлення спеціального кузова та/або устаткування, а також колісні засоби, обладнані виключно для пересування осіб з інвалідністю та осіб, які їх супроводжують.
Відповідно до Пояснень до УКТЗЕД, затверджених наказом Держмитслужби №543 від 14.12.2022, Пояснення до УКТЗЕД складені на основі: Пояснень до Гармонізованої системи опису та кодування товарів 2017 року (Explanatory notes Harmonized commodity description and coding system. Sixth Edition (2017) World Customs Organization), розроблених Всесвітньою митною організацією (Радою митного співтовариства); консолідованих Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу (Official Journal of the European Union, С 119, Volume 62, 29 March 2019), розроблених Європейськими Співтовариствами (Європейським Союзом), в яких коди товарів актуалізовані відповідно до Комбінованої номенклатури ЄС 2017 року (Official Journal of the European Union, L 294, Volume 59, 28 October 2016) та складаються зі змін до Пояснень до Комбінованої номенклатури Європейського Союзу, які були надруковані до 18 червня 2020 року в Official Journal of the European Union.
Згідно з ст.1 Закону України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України» Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. УКТ ЗЕД співпадає з Гармонізованою системою на рівні шести знаків, а з Комбінованою номенклатурою ЄС - на рівні восьми знаків товарного коду.
Згідно з УКТ ЗЕД до товарної позиції 8711 відносяться: мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них; коляски. За кодом 8711 20 10 00 класифікуються моторолери, які входять до товарної під позиції 8711 20 яка має опис "Мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 50 куб. см, але не більш як 250 куб. см. ".
Відповідно до товарної позиці 8711- до цієї товарної позиції включається група двоколісних транспортних засобів із двигуном, які розраховані переважно на перевезення людей. На додаток до мотоциклів традиційного типу до цієї товарної позиції включаються моторолери, що відрізняються невеликими колесами та наявністю горизонтальної платформи, яка з'єднує попередню і задню частини моторолера; мопеди, обладнані умонтованим двигуном і педальною системою, а також велосипеди з установленим допоміжним двигуном.
До товарної позиції 8711 згідно УКТ ЗЕД належить 7 товарних підпозицій (залежно від характеристики двигуна):
-8711 10 - мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 50 куб. см;
-8711 20 - мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно- шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 50 куб. см, але не більш як 250 куб. см:
-8711 30 - мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно- шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 250 куб. см, але не більш як 500 куб. см:
-8711 40 - мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно- шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 500 куб. см, але не більш як 800 куб. см.
-8711 50 - мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них, з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно- шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна понад 800 куб. см.
-8711 60 - мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з колясками або без них, з електричним двигуном для пересування.
-8711 90 - інші мотоцикли (включаючи мопеди) та велосипеди з допоміжним двигуном, з колясками або без них; коляски.
Відповідно до УКТ ЗЕД - товар що ввозився,а саме мопед Марки PIAGGIO , 8711 10 00 00 - з поршневим двигуном внутрішнього згоряння та робочим об'ємом циліндрів двигуна не більш як 50 см-3.
Оскільки, оформлений транспортний засіб, з наявним в описі товару, у 31 графі митної декларації, словом "мопед", не є велосипедом з допоміжним двигуном, то відповідно він відноситься до категорії "мотоцикли (включаючи мопеди)".
Отже, враховуючи викладене вище, "мопеди" є різновидом мотоциклів та їхнє митне оформлення здійснено із звільненням від оподаткування митними платежами, з застосуванням пільги за кодом " 311", на підставі пункту 9-11 розділу XXI "Прикінцеві та перехідні положення" МК та пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК.
Відповідно до наказу Державної митної служби України від 14.07.2020 №256 "Про затвердження Пояснень до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності" в поясненнях до товарної позиції 8711 вказано: "На додаток до мотоциклів традиційного типу до цієї товарної позиції включаються моторолери, що відрізняються невеликими колесами та наявністю горизонтальної платформи, яка з'єднує передню і задню частини моторолера; мопеди, обладнані умонтованим двигуном і педальною системою, а також велосипеди з установленим допоміжним двигуном".
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306 "Про Правила дорожнього руху" "мотоцикл - двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об'ємом 50 куб.см і більше. До мотоциклів прирівнюються моторолери, мотоколяски, триколісні та інші механічні транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг";
Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 №1166 "Про єдині вимоги до конструкції та технічного стану колісних транспортних засобів, що експлуатуються" встановлено, що "мотоцикл - колісний засіб із двома колесами, об'єм циліндрів двигуна якого більше 50 куб. сантиметрів за умови, що в силовій установці застосовано двигун внутрішнього згоряння, і незалежно від застосованої силової установки максимальна конструктивна швидкість якого перевищує 50 кілометрів на годину";
Суд зазначає, що відповідно до норм Закону №2142-IX звільняються від оподаткування ввізним митом: автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.
Суд дійшов висновку, що «мопеди» у контексті спірних правовідносин прирівнюються до мотоциклів і їх митне оформлення із звільненням від оподаткування митними платежами із застосуванням пільги за кодом « 311» на підставі приписів пункту 9-11 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МК та пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК по митній декларації від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 відповідачем було здійснено правомірно з дотриманням вимог митного законодавства України.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що мопед марки PIAGGIO тип PONTEDERA модель C142M є транспортним засобом з поршневим двигуном внутрішнього згоряння, з кривошипно-шатунним механізмом і робочим об'ємом циліндрів двигуна не більше як 50 куб.см. відноситься до товарів «автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше та транспортних засобів для перевезення вантажів», звільнення від оподаткування яких під час ввезення на митну територію України надано Законом № 2142-ІХ.
Суд не погоджується з твердженням відповідача про те, що митне оформлення товару «мопед» за митною декларацією від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 необхідно було здійснити без застосування тарифних пільг відповідно до норм Закону №2142-IX з нарахуванням та сплатою митних платежів на загальних підставах.
Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що інспектор, що здійснював митне оформлення був притягнутий до дисциплінарної відповідальності за неналежне виконання своїх посадових обов'язків та відповідно до наказу Львівської митниці було застосовано дисциплінарне стягнення - догану з огляду на наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.04.2023 у справі №380/3469/23, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31.08.2023 визнано протиправним та скасовано наказ Львівської митниці від 03.02.2023 року №64-дс «Про застосування дисциплінарного стягнення», яким інспектора ОСОБА_2 , що здійснював митне оформлення мопед марки PIAGGIO тип PONTEDERA модель C142M, було притягнуто до дисциплінарної відповідальності.
У постанові від 31.08.2023 у справі №380/3469/23 Восьмий апеляційний адміністративний суд вказав, що «апеляційний суд вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що «мопеди» у контексті спірних правовідносин прирівнюються до мотоциклів і їх митне оформлення із звільненням від оподаткування митними платежами із застосуванням пільги за кодом « 311» на підставі приписів пункту 9-11 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» МК та пункту 69.24 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК по митній декларації від 03.05.2022 №UA209180/2022/015714 було здійснено позивачем правомірно з дотриманням вимог митного законодавства України».
Ухвалою Верховного Суду від 10.10.2023 відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Львівської митниці на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 квітня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 31 серпня 2023 року у справі №380/3469/23 за позовом ОСОБА_2 до Львівської митниці про скасування наказу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не були дотримані.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України суд,
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Львівської митниці від 19 травня 2025 року: № UA 209000025180, UA2090002025181, UA2090002025182.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівської митниці (79007, м. Львів, вул. Костюшка, 1, ЄДРПОУ 43971343) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяБрильовський Роман Михайлович