Іменем України
02 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/15282/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України до Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця», Акціонерного товариства «Українська залізниця» про припинення права користування надрами, -
Державна служба геології та надр України звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Регіональної філії «Південно - Західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця», Акціонерного товариства «Українська залізниця» про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, наданого Державному територіально - галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця".
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.02.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатись суддею Вєкуа Н.Г., визначено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 10.08.2021 Окружний адміністративний суд м. Києва постановив: замінити відповідача в адміністративній справі №640/15282/20 з Державного територіально-галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» (01034, м. Київ, вул. Лисенка, 6 ЄДРПОУ 04713033) на Регіональну філію «Південно-західна залізниця» акціонерного товариства «Українська залізниця» (01601, м. Київ, вул. Лисенка, 6 ЄДРПОУ 40081221); залучити в якості співвідповідача по справі №640/15282/20 - Акціонерне товариство «Українська залізниця» (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815); зобов'язати Державну службу геології та надр України направити Акціонерному товариству «Українська залізниця» копію позовної заяви з додатками, докази чого надати до суду; запропонувати Акціонерному товариству «Українська залізниця» у десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали та позовної заяви надати відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 КАС України, або заяву про визнання позову; ухвалу направити заявнику та учасникам справи.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.09.2021, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.11.2021, адміністративний позов задоволено. Припинено право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №6024 від 29.01.2015, наданого Державному територіально - галузевому об'єднанню "Південно-Західна залізниця".
Постановою Верховного Суду від 30 серпня 2022 року вищезазначені судові рішення скасовано, справу передано на новий судовий розгляд.
Верховний Суд у постанові від 30.08.2022 зазначив, зокрема, таке:
«…62. Отже, оскільки відомості щодо отримання Акціонерним товариством «Українська залізниця» копій ухвал про відкриття провадження у справі та призначення її до розгляду, про залучення в якості співвідповідача, а також копії позовної заяви з додатками матеріали справи не містять, то наведене свідчить про невиконання процесуальних гарантій забезпечення належного розгляду справи, зокрема, стосовно відповідача Акціонерного товариства «Українська залізниця».
63. Колегія суддів наголошує, що українським законодавством визначено принципи адміністративного судочинства, серед яких - рівність усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі (стаття 2 КАС України).
64. Цей принцип реалізується, зокрема, наданням особам, які беруть участь у справі, рівних процесуальних прав й обов'язків, до яких, крім іншого, віднесено право знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів, а також право давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення.
65. Аналогічний висновок міститься у постановах Великої Палати Верховного Суду від 07.02.2018 у справі № 2а-2573/11 та у справі № 2а-4552/11, від 05.06.2018 у справі № 2а-14/11.
66. За таких обставин, Верховний Суд дійшов висновку про порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що, в свою чергу, тягне за собою обов'язкове скасування судового рішення. Суд апеляційної інстанції не звернув уваги на вказані порушення та не усунув їх в процесі апеляційного перегляду судового рішення…
67. Відповідно до пункту 3 частини третьої статті 353 КАС України порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд, якщо справу розглянуто адміністративними судами за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, час і місце судового засідання, якщо такий учасник справи обґрунтовує свою касаційну скаргу такою підставою.
68. При цьому в силу частини четвертої статті 353 КАС України справа направляється до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду або на новий розгляд, якщо порушення допущені тільки цим судом. В усіх інших випадках справа направляється до суду першої інстанції.
69. З огляду на наведене, Верховний Суд, здійснюючи касаційний розгляд цієї справи, не дає оцінки доводам скаржника щодо неправильного застосування судами перошої та апеляційної інстанції норм матеріального права. При цьому, суди не позбавлені можливості врахувати ці доводи під час нового розгляду справи, за результатами якого буде ухвалено нове судове рішення.
70. Зважаючи на викладене та приписи статті 353 КАС України, касаційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувані судові рішення - скасуванню із направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.09.2022 прийнято адміністративну справу до провадження судді Каракашьяна С.К., визначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 прийнято адміністративну справу № 640/15282/20 до провадження, визначено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, зобов'язано Державну службу геології та надр України направити Акціонерному товариству «Українська залізниця» копію позовної заяви з додатками, докази чого надати до суду у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали, запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня отримання цієї ухвали шляхом направлення додаткових пояснень в електронній формі через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему (особистий кабінет в системі «Електронний суд») з використанням власного (уповноваженої особи) електронного підпису або у паперовій формі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23.04.2025 запропоновано АТ "Українська залізниця" у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання цієї ухвали надати суду через підсистему "Електронний суд" відзив на позовну заяву, всі наявні докази, які мають значення для вирішення спору, та докази направлення відзиву сторонам.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Державному територіально - галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6024 від 29.01.2015 з метою видобування питних підземних вод для господарсько - питних та виробничих потреб.
З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою КМУ від 30.05.2011 № 615, спеціальним дозволом на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, Угодою про умови користування надрами № 6024 від 29.01.2015.
Наказом Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 № 450 затверджено Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік, до якого включено відповідача.
За результатами перевірки було складено Акт про недопущення до перевірки № 06-04/26/2019-13/п (65) від 29.03.2019, яким було встановлено, що посадовій особі Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю було відмовлено у проведенні перевірки. Під час виїзду до ДТГО «Південно-Західна залізниця» за адресою: вул. Лисенка, 6, м. Київ, Головною комісією з реорганізації ДТГО «Південно-західна залізниця» було відмовлено у проведенні перевірки на підставі наданого листа від 29.03.2019 б/н.
В листі представник надрокористувача пояснив, що у відповідності до додатку 1 постанови КМУ від 25.06.2014 № 200, ДТГО «Південно-Західна залізниця» входить до переліку підприємств залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ «Укрзалізниця». В зв'язку з вказаною реорганізацією ДТГО «Південно-Західна залізниця» на даний час знаходиться у стадії припинення, фактичну фінансово - господарську діяльність не здійснює. Також зазначено, що Козятинське будівельно-монтажне експлуатаційне управління входило до структури служби Будівельно-монтажних робіт і цивільних споруд, однак на даний час у процесі реорганізації Укрзалізниці, відповідно до наказу ПАТ «Укрзалізниця» від 27.03.2017 № 181 реорганізовано у філію «Центр будівельно - монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» акціонерного товариства «Українська залізниця», до складу якої входить Козятинське будівельно - монтажне експлуатаційне управління не підпорядковується ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Обставини, зазначені представником надрокористувача у листі, не можуть бути підставами для відміни заходу державного контролю надрокористувача. Більш того, не зрозумілим є згадка про Козятинське будівельно - монтажне експлуатаційне управління, оскільки спеціальний дозвіл на користування надрами наданий ДТГО «Південно-Західна залізниця», відносно якого і мала б проводитися перевірка.
На підставі Акта було складено припис від 05.04.2019 № 631-14/06, яким було зобов'язано надрокористувача у строк до 06.05.2019 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати у письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр матеріали згідно з додатком № 1, які підтверджують факт усунення порушень.
У встановлений строк відповідач не усунув порушення, зазначених в приписі вимог не виконав, припис не оскаржувався.
Таким чином, надрокористувачем порушено законодавство у сфері надрокористування.
Відповідно до п.22 Порядку № 615 (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин), дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінекоенерго, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі: 1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; 4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Наказом Держгеонадр № 266 від 09.08.2019 було зупинено дію спеціального дозволу № 6024 від 29.01.2015 дозволу та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що відповідача було повідомлено шляхом направлення на його юридичну адресу листа № 16742/01/14-19 від 14.08.2019.
Наказом Держгеонадр від 28.11.2019 № 443 надрокористувачу було продовжено строк, встановлений наказом № 266 від 09.08.2019, на усунення порушень до 01.02.2020. Про даний факт надрокористувача було повідомлено листом № 24434/01/14-19 від 10.12.2019.
У строки, встановлені позивачем, надрокористувач не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
Не виконуючи припис, надрокористувач допустив порушення норм чинного законодавства в сфері надрокористування, умов спеціального дозволу на користування надрами, умов угоди на користування надрами.
Угода про умови користування надрами № 6024 від 29.01.2015 є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами.
Держгеонадра відповідно до положень пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 № 124) розглянули питання щодо подальшої дії дозволу, власником якого є відповідач, що допустив порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу, та не вжив заходів щодо їх усунення.
Оскільки виявлені порушення, зафіксовані в Акті перевірки, та невиконання вимог розпорядчих документів є порушеннями вимог, передбачених спеціальним дозволом, то є підстави для припинення права користування надрами згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 21 Порядку № 615.
Держгеонадра направлено відповідачеві лист № 4175/01/07-20 від 13.03.2020 з проханням надати до Держгеонадр у 15-денний строк з моменту отримання листа власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушенням вимог, передбачених спеціальним дозволом.
08.04.2020 на адресу Держгеонадр надійшов лист від надрокористувача, в якому він висловив свою незгоду із припиненням права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу.
На підставі викладеного позивач просив суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, наданого Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця».
12.08.2020 відповідач-І - Регіональна філія «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» - надав суду відзив на позовну заяв, в якому зазначив, що 13.03.2020 листом №4175/01/07-20 Державна служба геології та надр України зверталась до Акціонерного товариства “Українська залізниця» про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами з підстав порушення вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Разом з тим, припис від 05.04.2019 № 631-14/06 був наданий ДТГО “Південно-Західна залізниця» в зв'язку із недопущенням до проведення перевірки саме ДТГО “Південно-Західна залізниця».
Таким чином, до Державного територіально-галузевого об'єднання “Південно-Західна залізниця» Державна служба геології та надра України з листом про надання згоди/ незгоди на припинення права користування надрами не зверталася.
У разі відсутності спору Державна служба геології та надра України має право у випадках, передбачених пп.1, 2, 3, 7 ч.1 ст.26 Кодексу про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пп.4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється в судовому порядку.
В даному випадку згоду, або незгоду Державне територіально-галузеве об'єднання “Південно-Західна залізниця» не надавало, а відтак у Державної служби геології відсутнє право на звернення до суду з даним позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.
На підставі викладеного відповідач - І просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
13.05.2025 відповідачем - ІІ - АТ «Укрзалізниця» - надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
На виконання Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012 та Постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» реорганізовано шляхом злиття та з 01.12.2015 здійснює свою діяльність як регіональна філія «Південно-Західна залізниця» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», а отже відповідно до п.3 ст. 95 Цивільного кодексу України, не має статусу юридичної особи.
Відповідно до п. 2 Статуту публічного акціонерного товариства «Українська залізниця», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, публічне акціонерне товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.
27.11.2018 проведено державну реєстрацію Статуту акціонерного товариства «Укрзалізниця» у новій редакції, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.10.2018 № 938 «Деякі питання діяльності акціонерного товариства «Українська залізниця» та внесено відповідні зміни до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до зазначеної редакції статуту тип акціонерного товариства змінено з публічного акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство, найменування Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» змінено на Акціонерне товариство «Українська залізниця».
Отже, починаючи з 27.11.2018 офіційне найменування товариства, згідно із зазначеним статутом Акціонерне товариство «Українська залізниця», а скорочене найменування АТ «Укрзалізниця».
Спеціальний дозвіл на користування надрами від 29.01.2015 № 6024 був виданий Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця» на видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб на ділянці «Сокілецька» Козятинського родовища строком дії на 20 років.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» товариство провадить діяльність, у тому числі пов'язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємствами залізничного транспорту, у межах строку їх дії.
Таким чином, вищезазначений спеціальний дозвіл використовується для провадження діяльності з видобування питних підземних вод АТ «Укрзалізниця» в особі філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд», до якої входить виробничий структурний підрозділ «Київське територіальне управління», про що Державна служба геології була повідомлена листами ДТГО «Південно-Західна залізниця від 29.03.2019 б/н та АТ «Укрзалізниця» від 02.04.2020 № Ц-7-80/738-20.
Повідомлення про проведення планової перевірки Центру міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України від 11.02.2019 № 2848/03/14-19 було направлено «Укрзалізниця» на адресу ПАТ (вул. Тверська,5 м. Київ, 03680) та Державного територіально галузевого об'єднання «Південно-Західна залізниця» ( вул. Лисенка,6 м. Київ, 01034).
На зазначене повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» в особі голови комісії з реорганізації Шестакова Г.Л. листом від 29.03.2019 б/н повідомило, про проведену реорганізацію , знаходження у стані припинення та не здійснення фінансово господарської діяльності. Також, даним листом Центр міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України був повідомлений та скерований на до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» (вул. Льва Толстого ,61 м. Київ 03035), виробничий структурний підрозділ якої, той час Козятинське будівельно-монтажне експлуатаційне управління, фактично здійснювало видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб на ділянці «Сокілецька» Козятинського родовища.
Отже, Державне територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» в силу Закону України «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» не могло приймати рішення про допуск або не допуск до здійснення перевірки Позивачем Акціонерного товариства «Українська залізниця».
Відповідно до п. 2 ч. 7 ст. 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
Підставою для складання Акту № 06-4/26/2019-13/п (65) про недопущення перевірки стала лише відповідь від 29.03.2019 б/н Державного територіально-галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця» в особі голови комісії з реорганізації Шестакова Г.Л. про проведену вищезазначену реорганізацію, знаходження у стані припинення та не здійснення фінансово-господарської діяльності.
Ця ж відповідь стала підставою і для хибного висновку Державної служби геології та надр України, який знайшов своє відображення у приписі від 05.04.2019 № 631-14/06, про нібито порушення вимог статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду ( контролю) у сфері господарської діяльності" та вимоги Угоди про користування надрами № 6024 від 29.01.2015, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю.
Акт від 29.03.2019 про недопущення до перевірки Державним територіально-галузевим об'єднанням «Південно-Західна залізниця» та припис від 05.04.2019, який також адресований Державному територіально-галузевому об'єднанню «Південно-Західна залізниця», що є окремою юридичною особою, яка перебуває в стані припинення.
Отже, акт про недопущення до перевірки Позивача на Акціонерне товариство «Українська залізниця» не складався та відсутній в матеріалах справи, як і не складався та не направлявся припис щодо усунення недоліків щодо АТ «Укрзалізниця та до АТ «Укрзалізниця» відповідно, що в свою чергу позбавляє Позивача на звернення до суду з даним позовом, в силу п. 2 ч. 7 ст. 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Крім того, акціонерне товариство «Українська залізниця» листом від 02.04.2020 № Ц-7-80/738-20 «Щодо надання незгоди на припинення права користування надрами, що перебуває в матеріалах справи, зазначила, що жодна з підстав статті 26 Кодекс України законів про надра не може бути застосована для припинення дії дозволу на користування ділянками надр № 6024 від 29.01.2015, надала інформацію про вжиття певних заходів та просила надання додаткового терміну для виконання спеціальних умов дозволу до 31.12.2020.
Крім того, особливими умовами спеціального дозволу передбачено виконання наступних вимог: 1. Проведення геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин. 2. Розробка проекту зон санітарної охорони артезіанських свердловин. 3. Складання технологічної схеми розробки ділянки надр, її узгодження. 4. Проведення режимних спостережень. 5. Проведення лабораторних досліджень. 6. Проведення моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов Дозволу та Угоди про користування надрами.
За період з 29.07.2020 по 20.09.2021 АТ «Укрзалізниця» виконувала особливі умови спеціального дозволу та була проведена наступна робота.
Розроблений та наданий на погодження до Державної служби геології та надр України Проект зон санітарної охорони водозабірних свердловин в с.Сокілець Козятинського району Вінницької області (вх. №14936/02/10-20 від 10.12.2020).
Листом від 30.12.2020 №7/3012 ВСП «Київське територіальне управління» було надано інформацію Центральному міжрегіональному відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України про те, що на виконання п.6 особливих умов спеціального дозволу та п.3 Програми робіт, ВСП «Київське територіальне управління» розроблений та наданий на погодження до Державної служби геології та надр України Проект зон санітарної охорони водозабірних.
Проект погоджений Державною службою геології та надр України 31.12.2020.
Листом від 18.02.2021 №7/349 ВСП «Київське територіальне управління» було надано інформацію Центральному міжрегіональному відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України про те, що проект зон санітарної охорони водозабірних погоджений.
Фінансовими планами на 2020 рік по АТ «Укрзалізниця» було передбачено проведення геолого-економічної оцінки запасів підземних вод та розроблення проекту (технологічної схеми) розробки родовища.
У зв'язку із запровадження карантину на території України та зміною чинного законодавства у сфері здійснення державних закупівель, тендерну процедуру на закупівлю послуг з розроблення проекту (технологічної схеми) розробки родовища перенесено на 2021 рік.
23 жовтня 2020 року в електронній системі «Prozorro» було оголошено закупівлю послуги з проведення геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин (UA 2020-10-23-003902-b). Торги не відбулися. Виконання даних робіт перенесено на 2021 рік.
Фінансовими планами на 2021 рік по АТ «Укрзалізниця» передбачено проведення геолого-економічної оцінки запасів підземних вод, розроблення проекту (технологічної схеми) розробки родовища та розробки звіту з оцінки впливу на довкілля.
28 липня 2021 року в електронній системі «Prozorro» оголошено закупівлю послуги з розробки звіту з оцінки впливу на довкілля (UA-2021-07-28-001994-c). Аукціон призначено на 16 серпня 2021 року.
30 серпня 2021 року в електронній системі «Prozorro» оголошено закупівлю послуги з розроблення проекту (технологічної схеми) розробки родовища (UA-2021-08-30 001490-b). Аукціон призначено на 16 вересня 2021 року.
01 вересня 2021 року в електронній системі «Prozorro» оголошено закупівлю послуги з проведення геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин (UA 2021-09-01-000830-c). Аукціон призначено на 20 вересня 2021 року. На даний час здійснюється кваліфікація переможця, в місячний термін буде укладено договір. Термін виконання робіт з геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин не менше 1 року.
Режимні спостереження за рівнем підземних вод проводиться постійно.
Лабораторні дослідження проводяться постійно.
Щодо п.6 особливих умов спеціального дозволу, постановою Кабінету міністрів України від 28 січня 2015 року №42 внесено зміни у порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами від 30.05.2011 №615, а саме внесено зміни у п.26 та розділ щодо проведення моніторингу виключено.
У зв'язку із внесенням даних змін, моніторинг та наукове супроводження не здійснювались.
На підставі викладеного відповідач -ІІ просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
17.06.2025 відповідачем - ІІ надано додаткові пояснення, в яких зазначено, що ДТГО ПЗЗ надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб.
Держгеонадра відповідно до положень пункту 5 статті 26 Кодексу України про надра та пункту 22 Порядку № 615 розглянула питання щодо подальшої дії Дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015 року та листом від 13.03.2020 року №4175/01/07-20 звернулось до АТ «Українська залізниця» щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами.
Листом від 02.04.2020 року №Ц-7-80/738-20 Акціонерне товариство "Українська залізниця" повідомило Держгеонадра про свою незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом №6024 від 29.01.2015 року та просило надати додатковий термін для виконання спеціальних умов дозволу до 31.12.2020.
Механізм проведення державного геологічного контролю з метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр визначено Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року №1294 (надалі - Порядок №1294).
Пунктом 12 Порядку №1294 передбачено, що у разі недопущення посадових осіб органів державного геологічного контролю до проведення перевірки за наявності підстав, визначених законом для її проведення, посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт про недопущення до перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Відповідно до п. 15 Порядку №1294, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами; посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.
Згідно з п. 16 Порядку №1294, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Позивачем у позові зазначено, що неусунення виявлених у Приписі порушень у встановлений строк є виключною виною Відповідача, при тому, що йому було надано значний термін для їх усунення. Проте, Акт про недопущення до перевірки і Акт складений за результатами здійснення заходу державного контролю не є тотожними, оскільки встановлення порушення вимог законодавства надрокористувачем можливе виключно у разі здійснення фактичної перевірки.
Згідно з п. 2 частини першої ст. 1 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012 року №4442-VI (надалі - Закон №4442-VI), підприємства залізничного транспорту загального користування - залізниці та державні підприємства, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Відповідно до частин першої, третьої ст. 2 Закону №4442-VI, утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом; Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 25.06.2014 року №200 утворено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі -товариство), 100 відсотків акцій якого закріплено в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045) (далі - Укрзалізниця), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування (далі підприємства), які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1.
Відповідно до частини шостої ст. 2 Закону №4442-VI, товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Згідно з частиною першою ст. 5 Закону №4442-VI, товариство провадить діяльність, у тому числі пов'язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємствами залізничного транспорту, у межах строку їх дії.
Отже, спеціальним Законом №4442-VI визначено право Відповідача провадити діяльність на підставі спеціальних дозволів отриманих зокрема ДТГО «ПЗЗ» у межах строку їх дії.
Відповідно до п. 1 наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 30.11.2015 № 512-Ц/од 30.11.2015 є датою закінчення господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниці) та підприємств і установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200, одним з яких є ДТГО «Південно-Західна залізниця».
З 01.12.2015 розпочало господарську діяльність Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», яке відповідно до п. 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, є правонаступником усіх прав та обов'язків ДТГО «Південно-Західна залізниця».
З матеріалів справи вбачається, що перевірку вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр позивачем було заплановано на ДТГО «ПЗЗ». Повідомлення про проведення планової перевірки, направлення про проведення перевірки, акт перевірки та припис складені щодо ДТГО «ПЗЗ». При цьому у відповідності до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДТГО «ПЗЗ» перебуває в стані припинення .
Тобто, на момент проведення перевірки ДТГО «ПЗЗ» було реорганізовано, що виключало можливість її проведення на цьому підприємстві, а останнє не могло допустити чи не допустити посадовців Державної служби геології та надр України до здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Правову позицію аналогічного змісту викладено у постанові Верховного Суду від 25 січня 2023 року по справі №420/10570/20, за результатами перегляду у касаційному порядку справи про припинення ДП «Одеська залізниця» права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 30 квітня 2009 року №4975.
Таким чином, акт перевірки та припис видано без проведення перевірки саме Акціонерного товариства «Українська залізниця», а відтак вони не можуть слугувати підставою для припинення користування надрами у зв'язку з порушенням акціонерним товариством «Українська залізниця» вимог щодо користування надрами, яке полягає у недопуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), як про це стверджує Держгеонадра.
Верховний Суд у постанові від 27 квітня 2021 року у справі №826/11248/17 зазначив, що «у разі недопуску до перевірки або ненадання документів, орган державного геологічного контролю може вимагати припинення таких дій. Однак ці вимоги не можуть бути предметом припису, оскільки відповідно до п. 16 Порядку припис складається у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення. Законодавство не надає органу державного геологічного контролю повноважень складати приписи без перевірки».
У даній справі перевірка була запланована на ДТГО «ПЗЗ», а не на ПАТ «Українська залізниця»
Таким чином, акт перевірки та припис видано без проведення перевірки саме ПАТ «Українська залізниця», а відтак вони не можуть слугувати підставою для припинення користування надрами у зв'язку з порушенням ПАТ «Українська залізниця» вимог щодо користування надрами, яке полягає у недопуску ДТГО «ПЗЗ» посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), як про це стверджує Держгеонадра. Верховний Суд у постанові від 27.04.2021 року у справі №826/11248/17 зазначив, що «у разі недопуску до перевірки або ненадання документів, орган державного геологічного контролю може вимагати припинення таких дій. Однак ці вимоги не можуть бути предметом припису, оскільки відповідно до п. 16 Порядку припис складається у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення. Законодавство не надає органу державного геологічного контролю повноважень складати приписи без перевірки».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВС від 05.09.2023 року по справі № 815/3878/17.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд дійшов наступного.
Державна служба геології та надр України, код ЄДРПОУ 37536031, зареєстрована як юридична особа 16.02.2011, № запису 10741020000039016, місцезнаходження: Україна, 03057, місто Київ, вул.Цедіка Антона, будинок 16, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Державне територіально - галузеве об'єднання «Південно-Західна залізниця», код ЄДРПОУ 04713033, зареєстроване як юридична особа 29.12.1997, № запису 10741200000000921, місцезнаходження: Україна, 01034, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЛИСЕНКА, будинок 6, перебуває у стані припинення з 06.08.2014, а саме 06.08.2014 внесено рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її реорганізації що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Акціонерне товариство «Українська залізниця», АТ «Укрзалізниця», код ЄДРПОУ 40075815, зареєстровано як юридична особа 21.10.2015, № запису 10701340000060039, місцезнаходження: Україна, 03150, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЯ, будинок 5, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відокремленим підрозділом АТ «Укрзалізниця» є РЕГІОНАЛЬНА ФІЛІЯ "ПІВДЕННО-ЗАХІДНА ЗАЛІЗНИЦЯ" АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ", код ВП 40081221, дата створення відокремленого підрозділу: 21.10.2015 Адреса: Україна, 01601, місто Київ, ВУЛИЦЯ ЛИСЕНКА, будинок 6.
29.01.2015 на підставі наказу від 05.09.2014 № 285 Державному територіально-галузевому об'єднанню “Південно-Західна залізниця» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6024 , з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питних та виробничих потреб, місцезнаходження: Вінницька область, Козятинський район, прив'язка на місцевості відповідно до адміністративно - територіального устрою України: с. Сокілець, Махаринці, 5-7 км на південний схід від м. Козятин, строк дії 20 років.
Додатком до спеціального дозволу на користування надрами, наданого з метою видобування питних підземних вод Сокілецької ділянки Козятинського родовища (свердловини №№ 2, 2-а, 3-а, 4, 4-а, 5) № 6024 від 29.01.2015 є Угода від 29.01.2015 № 6024 про умови користування надрами з метою видобування питних підземних вод Сокілецької ділянки Козятинського родовища (свердловини №№2, 2-а, 3-а, 4, 4-а, 5).
Згідно із наказом Державної служби геології та надр України від 06.02.2019 № 45 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у березні 2019 року» відповідно до підпункту 12 пункту 4 та підпункту 1 пункту 6 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174, наказу Державної служби геології та надр України від 28.11.2018 № 450 «Про затвердження Річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України на 2019 рік» визначено Департаменту державного геологічного контролю провести планові перевірки діяльності надрокористувачів, зазначених в Переліках надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у березні 2019 року.
Під номером 17 у Переліку надрокористувачів, щодо яких буде здійснюватися державний геологічний контроль у березні 2019 року, включено ПАТ «Українська залізниця» (Державне територіально - галузеве об'єднання «Південно - Західна залізниця»), код ЄДРПОУ 04713033, дозвіл від 29.01.2015 № 6024, предмет перевірки - дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (води, грязі лікувальні).
11.02.2019 за вих. № 2848/03/14-19 Держгеонадра направлено ПАТ «Українська залізниця» (вул. Тверська, 5, м. Київ, 03680), ДТГО «Південно-Західна залізниця» (вул. Лисенка, 6, м. Київ, 01034) повідомлення про проведення планової перевірки у строк з 18 по 29 березня 2019 року, яке отримано адресатами 18.02.2019, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення.
29.03.2019 ДТГО «Південно-Західна залізниця» направлено начальнику Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України лист, в якому зазначено, що у відповідності до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та постанови КМУ від 25.06.2014 № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» було утворено Публічне акціонерне товариства «Українська залізниця», яка є правонаступником Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. У відповідності до Додатку 1 до Постанови КМУ від 25.06.2014 № 200, ДТГО «Південно - Західна залізниця» входить до переліку підприємств залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється ПАТ «Укрзалізниця». У зв'язку з вказаною реорганізацією ДТГО «Південно-Західна залізниця» на даний час знаходиться у стані припинення, фактичну фінансово - господарську діяльність не здійснює. Козятинське будівельно - монтажне експлуатаційне управління входило до структури служби Будівельно - монтажних робіт і цивільних споруд, однак на даний час у процесі реорганізації Укрзалізниці, відповідно до наказу ПАТ «Укрзалізниця» від 27.03.2017 № 181 реорганізовано у філію «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» ПАТ «Українська залізниця». Філія «Центр будівельно - монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Українська залізниця», до складу якої входить Козятинське будівельно - монтажне управління, не підпорядковується ДТГО «Південно - Західна залізниця».
29.03.2019 Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Акт № 06-04/26/2019 -13/п (65) про недопущення до перевірки, в якому зазначено, що посадовій особі Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю було відмовлено у проведенні перевірки. Під час виїзду до ДТГО “Південно-західна залізниця» за адресою вул. Лисенка, 6, м. Київ, Головою комісії з реорганізації ДТГО “Південно-західна залізниця» було відмовлено у проведенні перевірки на підставі наданого листа від 29.03.2019 року б/н.
На підставі Акта Центральним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складено Припис від 05.04.2019 № 631-14/06, в якому зазначено, що за результатами планової перевірки ДТГО «Південно-західна залізниця» (вул. Лисенка, буд.6. м. Київ, 01034), якому надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, проведеної головним спеціалістом Горбатюк Іриною Іванівною та провідним геологом ДО «Центральна ТІДГК» Лугиною Григорієм Миколайовичем, згідно з актом про недопущення до перевірки № 06-04/26/2019-13/рп (65) від 29.03.2019 були виявлені порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, а саме: порушено вимоги статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та вимоги Угоди про умови користування надрами, яка є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, в частині обов'язку надрокористувача допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю, та яким зобов'язано надрокористувача у строк до 06.05.2019 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр матеріали згідно з додатком № 1, які підтверджують факт усунення порушень.
У встановлений строк відповідач-І припис не виконав, у судовому порядку його не оскаржив.
Наказом Державної служби геології та надр України від 09.08.2019 № 266 «Про поновлення, зупинення дії, анулювання спеціальних дозволів на користування надрами, встановлення термінів на усунення порушень та внесення змін до наказів» зупинено дію спеціального дозволу № 6024 від 29.01.2015 та надано надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень,.
Листом від 14.08.2019 №16742/01/14-9 АТ “Українська залізниця» повідомлено про зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами, лист отримано 21.08.2019.
Наказом Держгеонадр від 28.11.2019 № 443 «Про продовження термінів для усунення порушень» надрокористувачу АТ «Українська залізниця» продовжено строк, встановлений наказом № 266 від 09.08.2019, на усунення порушень до 01.02.2020.
Листом від 10.12.2019 № 24434/01/14-19 доведено до відома надрокористувача АТ «Укрзалізниця», що наказом Держгеонадра від 28.11.2019 № 443 власнику спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015, наданого АТ «Укрзалізниця» (код ЄДРПОУ 40075815) з метою видобування питної підземної води ділянки Сокілецька родовища Козятинське, продовжено до 01.02.2020 термін для усунення порушень, встановлений наказом Держгеонадр від 09.08.2019 № 266. Зазначено, що інформацію щодо усунення порушень необхідно надати до Центрального міжрегіонального відділу Держгеонадр. У разі ненадання інформації у визначений термін буде розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами у встановленому законодавством порядку.
Лист від 10.12.2019 №24434/01/14-19 отримано АТ “Українська залізниця» 16.12.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
У строки, встановлені позивачем, надрокористувач не усунув порушення законодавства в сфері надрокористування.
19.03.2020 АТ «Укрзалізниця» отримано лист Держгеонадра від 13.03.2020 № 4175/01/07-20 «Щодо надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами», в якому зазначено, що Робочою групою з питань надрокористування (протокол від 28.02.2020 № 2-РГ/2020) розглянуто питання щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 6024 від 29.01.2015 з метою видобування питної підземної води ділянки Сокілецька родовища Козятинське, наданого АТ «Українська залізниця» (код ЄДРПОУ 40075815). Відповідно до пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою КМУ від 30.05.2011 № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 № 124) право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку. Відповідно до частини сьомої статті 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення. Запропоновано у 15-денний строк надати до Держгеонадр власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 6024 від 29.01.2015.
08.04.2020 до позивача надійшов лист АТ «Укрзалізниця» від 02.04.2020 № Ц-7-80/738-20 «Щодо надання незгоди на припинення права користування надрами», в якому АТ «Укрзалізниця» повідомило про незгоду на припинення права користування надрами згідно із спеціальним дозволом Київського ТУ № 6024 від 29.01.2015 та просило надати додатковий термін для виконання спеціальних умов дозволу до 31.12.2020.
Свою незгоду на припинення права користування надрами відповідач-ІІ обґрунтував, зокрема, тим, що жодна з підстав статті 26 Кодексу України про надра не може бути застосована для припинення дії дозволу на користування ділянкою надр № 6024 від 29.01.2015. Відповідно до постанови КМУ від 25.06.2014 № 200, створено ПАТ «Українська залізниця» зі 100 відсотками акцій у власності держави. ПАТ «Укрзалізниця» створено шляхом злиття підприємств залізничного транспорту, в т.ч. і ДТГО «Південно-Західна залізниця» (код ЄДРПОУ 04713033), яке втратило статус юридичної особи. Свою діяльність ПАТ «Укрзалізниця» розпочало з 01.12.2015. Протягом 2016-2017 років відбувалась реорганізація підприємств, виробничих підрозділів, які увійшли в склад ПАТ «Укрзалізниця». З 01.04.2017 створено філію «Центр будівельно - монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд», з 01.07.2017 шляхом злиття трьох виробничих підрозділів було створено виробничий підрозділ «Київське територіальне управління», до складу якого увійшло Козятинське будівельно - монтажне експлуатаційне управління, на балансі якого обліковувались артезіанські свердловини для видобутку підземних вод згідно спеціального дозволу на користування надрами від 29.01.2015 № 6024. В грудні 2018 року згідно постанови КМУ від 31.10.2018 № 938 змінено тип публічного акціонерного товариства на приватне та перейменовано в АТ «Українська залізниця».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Нормативно - правові акти застосовуються в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 117 (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення № 1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно із підпунктами 10, 12 пункту 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Частиною першою статті 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
В силу приписів статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 165 (далі - Порядок № 615).
Пунктом 22 Порядку № 615 (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі, зокрема: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Згідно із пунктом 23 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 41 Закону України від 06.09.2005 № 2806-IV “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
За змістом частини першої статті 64 Кодексу України про надра спори з питань користування надрами розглядаються органом державного геологічного контролю, органом державного гірничого нагляду, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими радами або судом у порядку, встановленому законодавством України.
Таким чином, орган, який надав надра у користування (Держгеонадра), повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Згідно з правовими висновками Верховного Суду (постанови від 10.05.2018 у справі № 802/4846/13-а, від 26.06.2018 у справі № 802/923/14-а та від 06.11.2018 у справі № 805/4098/17-а) право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Виходячи з наведених вище положень Кодексу України про надра, Закону України “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Порядку № 615, анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу на користування надрами можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Підставою для зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 29.01.2015 № 6024 та, як наслідок, звернення позивача до суду з даним позовом, стало неусунення Відповідачем - І порушень, зазначених у приписі від 05.04.2019 № 631-14/06, яким зобов'язано надрокористувача у строк до 06.05.2019 усунути порушення законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр матеріали згідно з додатком № 1, які підтверджують факт усунення порушень, та ненадання згоди відповідачем-ІІ на припинення права користування надрами.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України від 05 квітня 2007 року №877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - Закон №877).
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 877 планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому.
За змістом частини четвертої статті 5 Закону №877 органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Повідомлення повинно містити:
дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу;
найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи-підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;
найменування органу державного нагляду (контролю).
Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.
Згідно з частиною сьомою статті 7 Закону №877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Судом установлено, що в межах спірних правовідносин позивачем було заплановано перевірку вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр відповідачем-І - ДТГО «Південно-Західна залізниця», код ЄДРПОУ 04713033, яке згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань знаходиться в стані припинення з 06.08.2014.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» від 23.02.2012 року №4442-VI (надалі - Закон №4442) підприємства залізничного транспорту загального користування - залізниці та державні підприємства, що належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.
Відповідно до частин першої, третьої статті 2 Закону №4442 утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом; Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 відсотків акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (далі - підприємства залізничного транспорту).
Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» від 25.06.2014 №200 утворено Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі -товариство), 100 відсотків акцій якого закріплено в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045) (далі - Укрзалізниця), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування (далі підприємства), які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1.
Відповідно до частини шостої статті 2 Закону №4442 товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту.
Згідно з частиною першою статті 5 Закону №4442 товариство провадить діяльність, у тому числі пов'язану з державною таємницею, до отримання необхідних ліцензій та інших документів дозвільного характеру на основі відповідних документів, отриманих підприємствами залізничного транспорту, у межах строку їх дії.
Отже, суд погоджує доводи відповідача-ІІ, що спеціальним Законом №4442 визначено право АТ «Укрзалізниця» провадити діяльність на підставі спеціального дозволу, отриманого відповідачем-І, у межах строку його дії.
Відповідно до пункту 1 наказу Державної адміністрації залізничного транспорту України від 30.11.2015 № 512-Ц/од датою закінчення господарської діяльності Державної адміністрації залізничного транспорту України (Укрзалізниці) та підприємств і установ залізничного транспорту, які реорганізуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.2014 № 200, одним з яких є ДТГО «Південно-Західна залізниця», є 30.11.2015.
Запис про державну реєстрацію відповідача-ІІ внесено до ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 21.10.2015.
З 01.12.2015 розпочало господарську діяльність Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», яке відповідно до п. 2 Статуту ПАТ «Українська залізниця», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 № 735, є правонаступником усіх прав та обов'язків ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Повідомлення про проведення планової перевірки від 11.02.2019 № 2848/03/14-19 направлено і відповідачу-І, і відповідачу-ІІ, проте акт від 29.03.2019 № 06-04/26/2019-13/п(65) про недопущення до перевірки та припис від 05.04.2019 № 631-14/06 складені щодо ДТГО «Південно-Західна залізниця».
Відповідно до п.5.3 Угоди про умови користування надрами від 29.01.2015 № 6024 надрокористувач зобов'язаний, зокрема:
- дотримуватися вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням надрами;
- допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю;
- дотримуватися вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою;
- надавати в установленому порядку Держгеонадрам інформацію щодо користування надрами.
При цьому, виходячи з вищенаведеного, на момент проведення перевірки ДТГО «Південно-Західна залізниця» було реорганізовано, що виключало можливість її проведення на цьому підприємстві, а останнє не могло допустити чи не допустити посадовців Державної служби геології та надр України до здійснення заходу державного нагляду (контролю).
Правову позицію аналогічного змісту викладено у постанові Верховного Суду від 25.10.2023 у справі №420/10570/20.
Таким чином, акт перевірки та припис видано без проведення перевірки саме відповідача-ІІ - Акціонерного товариства «Українська залізниця», а відтак вони не можуть слугувати підставою для припинення користування надрами у зв'язку з порушенням АТ «Українська залізниця» вимог щодо користування надрами, яке полягає у недопуску посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), як зазначає позивач.
Такий висновок в повній мірі узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.09.2023 у справі № 815/3878/17.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що припис Держгеонадра від 05.04.2019 № 631-14/06 відповідачами не оскаржувався, і відповідно до статті 7 Закону №877-V є обов'язковим до виконання.
Разом з тим, Верховний Суд у постанові від 27.04.2021 у справі №826/11248/17 зазначив, що «у разі недопуску до перевірки або ненадання документів, орган державного геологічного контролю може вимагати припинення таких дій. Однак ці вимоги не можуть бути предметом припису, оскільки відповідно до п. 16 Порядку припис складається у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення.
Законодавство не надає органу державного геологічного контролю повноважень складати приписи без перевірки».
З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу від 29.01.2015 № 6024.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать до задоволення.
Судові витрати зі сплати судового збору за звернення з адміністративним позовом покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 14, 19, 20, 32, 77, 78, 90, 94, 132, 139, 205, 241-246, 250, 255, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, зареєстрована як юридична особа 16.02.2011, № запису 10741020000039016, місцезнаходження: Україна, 03057, місто Київ, вул. Цедіка Антона, будинок 16) до Регіональної філії «Південно-Західна залізниця» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (код ВП 40081221, місцезнаходження: 01601, місто Київ, вул. Лисенка, буд. 6), Акціонерного товариства «Українська залізниця» (код 40075815, місцезнаходження: 03150, місто Київ, вул. ЄЖИ ҐЕДРОЙЦЯ, будинок 5) про припинення права користування надрами - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.Г. Секірська