Рішення від 02.07.2025 по справі 640/13747/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року Справа№640/13747/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Христофорова А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, буд. 12, код ЄДРПОУ 40414833) до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ДІАГНОСТИКА» (04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, буд. 8, код ЄДРПОУ 33221953) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 47 481,00 грн,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ДІАГНОСТИКА», в якому просить суд:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ДІАГНОСТИКА» (код ЄДРПОУ: 33221953, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, буд. 8) суму штрафних санкцій згідно з Рішеннями про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18 листопада 2021 року №291, 292, 293, 294, 295, 296 та від 29.12.2021 року №333, 334, 335, 336, 337, 338, 339, 340 на загальну суму - 47 481 грн 00 коп. (сорок сім тисяч чотириста вісімдесят одна гривня нуль копійок) до державного бюджету України, одержувач: ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/21081100 Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ел.адм.подат.), Код класифікації доходів бюджету 21081100 Номер рахунку (IBAN) UA358999980313060106000026008, Найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи та інші санкції.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено законодавство про рекламу, у зв'язку з чим, були застосовані штрафні санкції які у відповідний строк сплачені не були. Тому позивач звернувся до суду з відповідною заявою.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 серпня 2022 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 вересня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі, здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.

На виконання вимог пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2825-IX та Порядку №399 на підставі Акту приймання-передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва від 15.01.2025, згідно супровідного листа КОАС від 15.01.2025 №01-19474/25 до Донецького окружного адміністративного суду передано 4132 судові справи, у тому числі адміністративну справу №640/13747/22.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.04.2025 року зазначену справу було передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Христофорову А.Б.

Ухвалою суду від 02.05.2025 року прийнята до свого провадження адміністративна справа №640/13747/22 за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, буд. 12, код ЄДРПОУ 40414833) до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ДІАГНОСТИКА» (04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, буд. 8, код ЄДРПОУ 33221953) про стягнення добровільне не сплаченої суми штрафних санкцій у розмірі 47 481,00 грн. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з частиною другою статті 175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

В подальшому дію воєнного стану було продовжено, та станом на день винесення рішення він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

13.10.2021 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м.Києві - головним спеціалістом відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Морозовою Катериною Володимирівною складено Протоколи про порушення законодавства про рекламу від 13.10.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» про наявні ознаки порушення вимог частини четвертої статті 21 Закону України «Про рекламу», а саме:

- розповсюджена реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою «ПЛР 699 ГРН» за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25, не містить тексту попереджень такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами;

-розповсюджена зовнішня реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою «ВСІ ВИДИ АНАЛІЗІВ» за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25, не містить тексту попереджень такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами;

-розповсюджена реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою «24/7 БЕЗ ВИХІДНИХ» за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25, не містить тексту попереджень такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами.

На підставі вище вказаних протоколів 13.10.2021 Головне Держпродспоживслужби в м. Києві надіслало рекламодавцю - ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» Листи - Вимоги №06.6/16921, № 06/16922, № 06.6/16923 від 13.10.2021 року, якими повідомляло рекламодавця про необхідність надати до 26.10.2021 на електронну адресу та в подальшому на поштову адресу наступні документи: пояснення, копію витягу про державну реєстрацію, затверджений макет реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, рекламодавцем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), копію ліцензії на ведення медичної практики, а також іншу інформацію що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

01.11.2021 року позивачем на адресу ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» направлено Повторні вимоги №06-6/18239, №06-6/18241, №06-6/18246 від 01.11.2021 року про необхідність надання копій наступних документів: письмові пояснення, копію витягу про державну реєстрацію, затверджений макет реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, рекламодавцем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), копію ліцензії на ведення медичної практики, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

Також, Повторною вимогою Головного управління №06-6/18239, №06-6/18241, №06- 6/18246 від 01.11.2021 року, рекламодавця ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» зобов'язано вдруге надати інформацію відповідно до вимог частини другої статті 26 Закону до 11.11.2021 року, та запрошено Відповідача на розгляд справи до Головного управління на 16.11.2021 року о 15 год. 00 хв., у приміщенні Головного управління, за адресою: Межигірська, 25, к.1, повідомлялося, що у разі неприбуття уповноваженої особи справу буде розглянуто без її участі.

01.11.2021 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - начальником відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Вишняком В.О. складено Протокол про порушення законодавства про рекламу від 01.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» про наявні ознаки порушення вимог частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», а саме: не подання на вимогу органу державної влади, на який згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, а також документальне підтвердження вартості розповсюдженої ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою:

-«ПЛР 699 ГРН» за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25;

-«ВСІ ВИДИ АНАЛІЗІВ» за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25;

-«24/7 БЕЗ ВИХІДНИХ» за адресою: м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25

01.11.2021 року у відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» прийняте Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на підставі Протоколів про порушення законодавства про рекламу, зокрема, вимог частини четвертої статті 21 Закону України «Про рекламу», від 13.10.2021 року.

11.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» прийняте Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на підставі Протоколів про порушення законодавства про рекламу, зокрема, вимог частини другої статті 26 Закону У країни «Про рекламу», від 01.11.2021 року.

16.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» складено Протоколи засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу №№ 307, 308, 309, 310, 311, 312, за результатами розгляду справи вирішено винести на розгляд керівництву Головного управління попередні висновки та матеріали справи для прийняття рішення.

З урахуванням встановлених порушень, позивачем були прийняті Рішення від 18.11.2021 №№ 291, 293, 295, про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, а саме: за неподання на вимогу Головного управління інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, у відповідності до вимог частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі 1700 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок); Рішення від 18.11.2021 №№ 292, 294, 296 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, а саме: за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами у відповідності до вимог частини другої та частини сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі 5083 грн 00 коп. (п'ять тисяч вісімдесят три гривні 00 коп.).

Загальна сума штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу відповідно до Рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №№ 291, 292, 293, 294, 295, 296 від 18.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» становить 20349 грн. 00 коп. (двадцять тисяч триста сорок дев'ять гривень нуль копійок).

Крім того, 13.10.2021 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - головним спеціалістом відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Морозовою Катериною Володимирівною складено Протоколи про порушення законодавства про рекламу від 13.10.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» про наявні ознаки порушення вимог частини четвертої статті 21 Закону України «Про рекламу», а саме:

- розповсюджена реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою «ПЛР 699 грн» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка,32, не містить тексту попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами;

- розповсюджена зовнішня реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою «ВСІ ВИДИ АНАЛІЗІВ» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка,32, не містить тексту попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», шо займає не менше 15 відсотків плоші (тривалості) всієї реклами;

- розповсюджена зовнішня реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» з умовною назвою «1000 видів АНАЛІЗІВ» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка,32, не містить тексту попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», шо займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами;

- розповсюджена зовнішня реклама медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА», з умовною назвою: «1000 видів АНАЛІЗІВ. Результат день в день.» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка,32, не містить тексту попередження такого змісту: «Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я», що займає не менше 15 відсотків площі (тривалості) всієї реклами.

На підставі вище вказаних протоколів 13.10.2021 Головне управління Держпродспоживслужби в м. Києві надіслало рекламодавцю - ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» Листи - Вимоги №№ 06.6/17130, 06.6/17131, 06.6/17132, 06.6/17133 якими повідомляло рекламодавця про необхідність надати до 01.11.2021 на електронну адресу та в подальшому на поштову адресу наступні документи: пояснення, копію витягу про державну реєстрацію, затверджений макет реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, рекламодавцем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), копію ліцензії на ведення медичної практики, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття головним управлінням рішення.

09.11.2021 року Головним управлінням на адресу ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» направлено Повторну вимогу №06-6Л 8804, №06-6/18806, №06-6/18809 від 09.11.2021 року про необхідність надання Головному управлінню інформацію передбачену вимогами частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», а саме: пояснення, копію витягу про державну реєстрацію, затверджений макет реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, рекламодавцем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), копію ліцензії на ведення медичної практики, а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

Також, Повторною вимогою Головного управління №06-6/18803, №06-6/18804, №06- 6/18806, №06-6/18809 від 09.11.2021 року, рекламодавця ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» зобов'язано вдруге надати інформацію відповідно до вимог частини другої статті 26 Закону до 25.11.2021 року та запрошено Відповідача на розгляд справи до Головного управління на 30.11.2021 року о 13 год. 00 хв., у приміщенні Головного управління, за адресою: Межигірська, 25, к1. Додатково у Повторній вимозі повідомлялося, що у разі неприбуття уповноваженої особи справу буде розглянуто без її участі.

06.12.2021 року Головним управлінням на адресу ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» направлено Додаткову вимогу № 06-6/20479, № 06-6/20481, № 06-6/20482, № 06-6/20484 від 03.12.2021 року про необхідність надання Головному управлінню інформацію передбачену вимогами частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», а саме: пояснення, копію свідоцтва про державну реєстрацію (витягу), затверджені макети реклами, документальне підтвердження вартості розповсюдженої реклами (договори з виробником реклами, розповсюджувачем, акти виконаних робіт, квитанції про сплату тощо), а також іншу інформацію, що може мати істотне значення для прийняття Головним управлінням рішення.

Також, Додатковою вимогою Головного управління № 06-6/20479, № 06-6/20481, № 06- 6/20482, № 06-6/20484 від 03.12.2021 року, рекламодавця ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» зобов'язано надати інформацію відповідно до вимог частини другої статті 26 Закону до 16.12.2021 та запрошено Відповідача на розгляд справи до Головного управління на 23.12.2021 року о 14 год. 00 хв. у приміщенні Головного управління, за адресою: Межигірська, 25, к.1.

01.11.2021 року посадовою особою Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві - начальником відділу контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства Управління захисту споживачів Вишняком Віталієм Олександровичем складено Протокол про порушення законодавства про рекламу від 01.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» про наявні ознаки порушення вимог частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», а саме: не подання на вимогу органу державної влади, на який згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, затвердженого макету реклами, а також документальне підтвердження вартості розповсюдженої ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» реклами медичної лабораторії «НОВА ДІАГНОСТИКА» за умовною назвою:

-«ПЛР 699 ГРН» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка, 3;

-«ВСІ ВИДИ АНАЛІЗІВ» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка, 3;

-«1000 видів АНАЛІЗІВ» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка, 3;

-«1000 видів АНАЛІЗІВ. Результат день в день» за адресою: м. Київ, вул. Сергія Данченка.

01.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» складено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на підставі Протоколів про порушення законодавства про рекламу, зокрема, вимог частини четвертої статті 21 Закону України «Про рекламу», від 13.10.2021 року.

11.11.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» складено Рішення про початок розгляду справи про порушення законодавства про рекламу на підставі Протоколів про порушення законодавства про рекламу, зокрема, вимог частини другої статті 26 Закону України «Про рекламу», від 01.11.2021 року.

23.12.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» складено Протоколи засідання стосовно справи про порушення законодавства про рекламу №№ 333,334,335,336,337,338,339,340 за результатами розгляду справи вирішено винести на розгляд керівництву Головного управління попередні висновки та матеріали справи для прийняття рішення.

З урахуванням встановлених порушень, позивачем були прийняті Рішення від 29.12.2021 №№ 314, 316, 318, 320, про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, а саме: за неподання на вимогу Головного управління інформації щодо вартості розповсюдженої реклами, необхідної для здійснення повноважень щодо контролю, у відповідності до вимог частини шостої статті 27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі 1700 грн. 00 коп. (одна тисяча сімсот гривень нуль копійок); Рішення від 29.12.2021 №№ 315, 317, 319, 321 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу, а саме: за недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами у відповідності до вимог частини другої та частини сьомої статті 27 Закону України «Про рекламу» - у розмірі 5083 грн 00 коп. (п'ять тисяч вісімдесят три гривні 00 коп.).

Загальна сума штрафних санкцій за порушення законодавства про рекламу відповідно до Рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу №№ 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321 від 29.12.2021 року відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» становить 27132 грн. 00 коп. (двадцять сім тисяч сто тридцять дві гривні нуль копійок).

Отже, загальна сума штрафних санкцій, яку позивач просить стягнути х відповідача становить 47481 грн. (сорок сім тисяч чотириста вісімдесят гривень 00 копійок).

Станом на день подання позову до ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» сума штрафу за порушення законодавства про рекламу в добровільному порядку не сплачена.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади рекламної діяльності в Україні, регулювання відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження, розміщення та споживання реклами визначаються відповідно до Закону України "Про рекламу" від 03 липня 1996 року №270/96-ВР (далі - Закон №270/96-ВР).

Згідно з ч.1 ст.2 Закону №270/96-ВР останній регулює відносини, пов'язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України.

Відповідно до частин першої та другої статті 7 Закону України «Про рекламу», основними принципами реклами є законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди. Реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та повинна відповідати принципам добросовісної конкуренції.

Відповідно до частини п'ятої статті 8 Закону України «Про рекламу» Реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.

Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 26 Закону №270/96-ВР контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснює у межах своїх повноважень спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.

У свою чергу, положеннями частини другої статті 26 Закону №270/96-ВР передбачено, що на вимогу органів державної влади, на які покладено контроль за дотриманням законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов'язані надавати документи, усні чи письмові пояснення, відео- та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.

Відповідно до частини першої статті 27 Закону №270/96-ВР особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону. Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть, зокрема, рекламодавці, винні у порушенні порядку розповсюдження реклами.

За неподання у встановлений строк, інформації необхідної для здійснення повноважень щодо контролю передбачена відповідальність згідно з частиною шостою статті 27 Закону, а саме: за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень. На рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

За недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами передбачена відповідальність згідно з частиною другою та частиною сьомою статті 27 Закону України «Про рекламу», а саме: У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Процедура та порядок здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу у сфері захисту прав споживачів реклами встановлені Законом України "Про рекламу" а також Порядком накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 693 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 9 Порядку підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Держспожінспекції та її територіальних органів.

Згідно з пунктом 11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.

Відповідно до пункту 18 Порядку за результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку.

Пунктом 20 Порядку передбачено, що сума штрафів за порушення законодавства про рекламу сплачується добровільно або стягується в судовому порядку відповідно до законодавства.

Таким чином, штрафні санкції за порушення законодавства про рекламу застосовуються на підставі рішення Держпродспоживслужби, яке приймається за наслідками розгляду справи про порушення законодавства про рекламу, підставою для початку розгляду якої, у свою чергу, є протокол про порушення законодавства про рекламу.

Як вбачається з матеріалів справи, 13.10.2021 року головним спеціалістом сектору контролю за рекламою та дотриманням антитютюнового законодавства управління захисту споживачів складені протоколи про порушення законодавства про рекламу відносно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» про наявні ознаки порушення вимог частини четвертої статті 21 Закону України «Про рекламу».

Оскільки ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА» не надані документи та інформація на вимогу позивача щодо правомірності розміщення ним зовнішньої реклами Головним управлінням Держпродспоживслужби у м. Києві від 18.11.2021 року за №№ 221, 222, 223, 224, 225, 226 та від 29.12.2021 №№ 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321 винесені рішення про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу на загальну суму 47481 грн. (сорок сім тисяч чотириста вісімдесят гривень 00 копійок).

Статтею 27 Закону №270/96-ВР передбачено відповідальність за порушення законодавства про рекламу.

Згідно з частиною другою статті 27 Закону №270/96-ВР відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:

1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;

2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;

3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.

За неподання у встановлений строк, інформації необхідної для здійснення повноважень щодо контролю передбачена відповідальність згідно з частиною шостою статті 27 Закону, а саме: за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень. На рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 (сто) неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

За недотримання встановлених законом вимог щодо змісту реклами передбачена відповідальність згідно з частиною другою та частиною сьомою статті 27 Закону України «Про рекламу», а саме: У разі неможливості встановлення вартості реклами, розповсюдженої з порушенням вимог цього Закону, на рекламодавців та розповсюджувачів реклами рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, накладається штраф у розмірі до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги те, що Головним управлінням Держпродспоживслужби у м. Києві вжито всіх можливих заходів для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу стосовно ТОВ «НОВА ДІАГНОСТИКА», витребувано відповідні пояснення та документи щодо виявлених порушень, суд доходить висновку, що при винесенні рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.11.2021 року та від 29.12.2021 року позивач діяв обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

При цьому, відповідачем не надано суду доказів оскарження та/або скасування рішень про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.11.2021 року за №№ 221, 222, 223, 224, 225, 226 та від 29.12.2021 №№ 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321 на підставі яких позивачем заявлено позовні вимоги про стягнення штрафних санкцій.

Згідно зі статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частинами 1-3 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши докази, наявні у справі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.

Оскільки матеріали справи не містять доказів понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, у відповідно до ч.2 статті 139 КАС України підстави для стягнення судових витрат з відповідача відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 139, 243-245, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві (03151, м. Київ, вул. Волинська, буд. 12, код ЄДРПОУ 40414833) до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ДІАГНОСТИКА» (04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, буд. 8, код ЄДРПОУ 33221953) про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 47 481,00 грн - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НОВА ДІАГНОСТИКА» (04050, м. Київ, вул. Платона Майбороди, буд. 8, код ЄДРПОУ 33221953) згідно рішень Головного управління Держпродспоживслужби у м. Києві про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу від 18.11.2021 року за №№ 221, 222, 223, 224, 225, 226 та від 29.12.2021 №№ 314, 315, 316, 317, 318, 319, 320, 321 штраф у розмірі 47481 грн. (сорок сім тисяч чотириста вісімдесят одну грн. 00 коп.) на користь Державного бюджету - Отримувач ГУК у м.Києві/Подільський р-н./ 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.); Номер рахунку (ІВАН) ЄА358999980313060106000026008; Код класифікації доходів бюджету 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету. Адміністративні штрафи та інші санкції.

Рішення складене у повному обсязі та підписане 02 липня 2025 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.Б. Христофоров