Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 липня 2025 року Справа№640/17095/22
Донецький окружний адміністративний суду у складі головуючої судді Троянової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, третя особа: Міністерство оборони України про визнання протиправним рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України № 598/2697 від 30.08.2022 р. про відмову в перегляді рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.08.2022 про визнання обмежено придатним до військової служби у воєнний час; скасування рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України №598/2697 від 30.08.2022 про відмову в перегляді рішення Військово- лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.08.2022 р. про визнання обмежено придатним до військової служби у воєнний час; зобов'язання прийняти рішення про визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним 03.08.2022 пройдено медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_1 за результатами якого його визнано обмежено придатним до військової служби у воєнний час. Не погодившись з рішенням, прийнятим військово-лікарською комісією за результатами медичного огляду 03.08.2022 р., позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України з проханням визнати його протиправним та скасувати рішення, а також з проханням прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідно до рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України № 598/2697 від 30.08.2022 р. вказано, що постанову Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.08.2022 р. винесено обґрунтовано та вірно і підстав для її перегляду не має. Вважає, що всупереч Положенню про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженому наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402 при перегляді постанови Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідачем не було враховано, що довідка ВЛК не мала номеру, не вказано місцезнаходження комісії, військові звання голови та секретаря ВЛК. Довідка скріплена не печаткою ВЛК, а печаткою Лікарсько-консультаційної комісії Комунального некомерційного підприємства «Великоберезнянська лікарня Великоберезнянської селищної ради Ужгородського району Закарпатської області», що не відповідає вимогам Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та Положенню «Про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України».
Отже, позивач вважає рішення Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України № 598/2697 від 30.08.2022 р. незаконним та таким, що підлягає скасуванню.
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 12 жовтня 2022 року позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк для усунення недоліків.
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 26 жовтня 2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).
Ухвалою окружного адміністративного суду міста Києва від 26 жовтня 2022 року залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору Міністерство оборони України.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 березня 2025 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/17095/22 за позовом ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України, третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
21 квітня 2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа: Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування рішення від 30.08.2022, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю. Обґрунтував свою позицію тим, що відповідно до висновку лікаря-офтальмолога ОСОБА_2 від 03.08.2022 та акту КНП “Закарпатська обласна лікарня імені А.Новака» Закарпатської обласної ради від 03.08.2022 № 541, гострота зору лівого ока ОСОБА_1 складає 0,02 та правого ока - 1,0. Враховуючи те, що гострота зору правого ока ОСОБА_1 є нормою, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 було застосовано пункт “б» статті 31 Розкладу хвороб. Враховуючи те, що гострота зору правого ока ОСОБА_1 є нормою, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 було застосовано пункт “б» статті 31 Розкладу хвороб. Статтею 27-б ,пунктом “б» статті 31 Розкладу хвороб на воєнний час приймається постанова “обмежено придатний до військової служби». З огляду на зазначене, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 правомірно, на підставі статті 27-б, статті 31-б Розкладу хвороб, прийнято постанову ВЛК про обмежену придатність ОСОБА_1 до військової служби. Таким чином, у ЦВЛК ЗС України відсутні підстави для перегляду постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 , оформленої Довідкою ВЛК від 03.08.2022 та прийняття постанови про непридатність ОСОБА_1 до військової служби з виключенням з військового обліку.
30 квітня 2025 року на адресу суду надійшли пояснення третьої особи щодо позову або відзиву, відповідно до яких просили у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа: Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування рішення від 30.08.2022, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю. В обґрунтування своєї позиції зазначили, що, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття. Така правова позиція викладена у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду від 30.01.2023, справа № 280/6671/22. Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак, суд не може здійснювати власну оцінку підставам прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підстав висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби. Щодо прийнятого рішення вказали, що відповідно до висновку лікаря-офтальмолога ОСОБА_2 від 03.08.2022 та акту КНП “Закарпатська обласна лікарня імені А.Новака» Закарпатської обласної ради від 03.08.2022 № 541, гострота зору лівого ока ОСОБА_1 складає 0,02 та правого ока - 1,0. Враховуючи те, що гострота зору правого ока ОСОБА_1 є нормою, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_2 було застосовано пункт “б» статті 31 Розкладу хвороб. Таким чином, за пунктом “б» статті 31 Розкладу хвороб на воєнний час приймається постанова “обмежено придатний до військової служби». Окрім того, зауважується, що постанову ВЛК про обмежену придатність ОСОБА_1 до військової служби прийнято також на підставі статті 27-б Розкладу хвороб, враховуючи встановлення йому у КНП “Закарпатська обласна лікарня імені А.Новака» Закарпатської обласної ради діагнозу: “наскрізний макулярний розрив сітківки VІ ступеню по Gass, авітрія лівого ока.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до картки обстеження та медичного огляду від 03.08.2022 року та акту дослідження стану здоров'я №541 від 03.08.2022 року ОСОБА_1 , 24.01.1992 року встановлено діагноз: наскрізний макулярний розрив IV ст. по Gass авітрія лівого ока.
Відповідно до висновку лікаря офтальмолога від 03.08.2022 року встановлено діагноз наскрізний макулярний розрив IV ст. по Gass авітрія лівого ока, на підставі ст. 27 пункту «б», графи 31 пункту «б» Розкладу хвороб, є обмежено придатний до військової служби, зазначені протипокази.
Відповідно до довідки б/н військово-лікарської комісії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 03.08.2022 року ІНФОРМАЦІЯ_4 проведено медичний огляд . За результатами медичного огляду встановлено діагноз : наскрізний макулярний розрив IV ст. по Gass авітрія лівого ока, на підставі ст. 27 пункту «б», графи 31 пункту «б» Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби є обмежено придатний до військової служби .
На подану адвокатом - представником позивача скаргу, 30.08.2022 Центральна військова лікарська комісія надала відповідь за № 598/2697 відповідно до якої відмовила у перегляді постанови ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 , вказавши на винесення постанови ВЛК обґрунтовано та відсутність підстав для перегляду.
В обґрунтування відмови зазначили, що відповідно до даних об'єктивного обстеження Акту гострота зору ОСОБА_1 лівого ока становить 0,02 ( що не корегує) та правого ока 1.0. Вказали, що згідно зі ст.27 Пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби до пункту «а» належать випадки безуспішного повторного хірургічного лікування, травматичного відшарування сітківки на обох очах з прогресуючим зниженням гостроти зору.
Отже, не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся з цим позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
Згідно із положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону №2232-XII громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані - прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення №402) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1.1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення №402 медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти, ліцеїстів військових (військово-морських, військово спортивних) ліцеїв; осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання, компонентами ракетного палива, джерелами електромагнітних полів, лазерного випромінювання, мікроорганізмами I II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України.
Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.1 розділу І Положення №402 передбачено, що для проведення військово лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК(ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Згідно з п.п. 2.3.1 п. 2.3. розділу І Положення №402 ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.
Згідно п.п. 2.3.3 розділу І Положення №402, на Центральну військово-лікарську комісію покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Пунктом 2.4.5 розділу І Положення №402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до ЦВЛК.
В даному випадку позивач користуючись своїм правом, оскаржив висновок військово-лікарської комісії до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України.
За результатом розгляду зазначеної скарги, листом від 30 серпня 2022 року № 598/2697 Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України повідомила, що за встановленим діагнозом, постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_5 від 3 серпня 2022 винесена обґрунтовано та вірно і підстав для перегляду немає.
Як вказано в пп. 2.3.4 п. 2.3 розділу І Положення № 402 ЦВЛК має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2розділу I цього Положення; перевіряти роботу підпорядкованих ВЛК з питань військово-лікарської експертизи; перевіряти організацію медичного огляду військовослужбовців та інших осіб у військових, цивільних лікувальних закладах, військових частинах…..у цілях військово-лікарської експертизи; витребовувати документи в частині, що характеризують обставини отримання захворювання, поранення, травми, каліцтва, необхідні для прийняття постанови про їх причинний зв'язок, а саме: виписки (витяги) з матеріалів адміністративного розслідування, матеріалів дізнання або судового розгляду, а також витяги з наказів, актів; особові та пенсійні справи, медичні документи (у разі витребовування оригіналів зазначених документів вони повертаються за належністю після складання протоколу); архівні довідки, характеристики та інші документи, необхідні для прийняття постанови (у разі надання копій зазначених вище документів копії підшиваються до складеного протоколу та передаються до архіву зі строком зберігання 50 років); залучати головних медичних фахівців Міністерства оборони України, лікарів-спеціалістів Національного військово-медичного клінічного центру та інших військових лікувальних закладів, спеціалістів інших спеціальностей, начальників медичної служби та представників командування (керівництва) військових частин, де проходить службу військовослужбовець, що оглядається, для вирішення питань військово-лікарської, лікарсько-льотної експертизи; перевіряти у військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я України організацію, стан та результати лікувально-оздоровчої роботи серед допризовників та призовників, медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів; направляти у військові лікувальні заклади на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби), військовозобов'язаних, резервістів, працівників; запитувати від військових, цивільних лікувальних закладів, військових частин, військових комісаріатів і ВВНЗ додаткові дані для аналізу, узагальнення та оцінки результатів військово-лікарської експертизи; надавати до Генерального штабу Збройних Сил України, командуванням видів, Сил підтримки Збройних Сил України, керівникам органів місцевої адміністрації результати лікувально-оздоровчої роботи, проведеної серед допризовників та призовників, медичного огляду військовослужбовців, членів їх сімей, кандидатів на навчання у ВВНЗ, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних, резервістів та іншого контингенту; розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК.
Так відповідно до п.п. 2.3.5. Положення №402 - Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
З урахуванням вищенаведеного, ЦВЛК при розгляді заяви/скарги на рішення ВЛК свій висновок повинна оформлювати не листом, а вмотивованою постановою з викладенням всіх обставин та аргументів.
Відсутність належним чином оформленої постанови ЦВЛК про перегляд постанови ВЛК свідчить про те, що орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен ухвалити за законом.
Отже, у спірному випадку має місце протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Саме постанова ЦВЛК є актом індивідуальної дії, який в подальшому заявник може оскаржити у відповідності до п. 2.3.5. Положення №402 та є підставою для перегляду її в судовому порядку.
Таким чином, суд доходить висновку, що скарга позивача розглянута відповідачем не у відповідності по приписів Положення №402, не надано оцінки в повному обсязі обгрунтуванням, викладеним у поданій скарзі позивача, в зв'язку з чим суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та задовільнити позовні вимоги у цій частині шляхом зобов'язання ЦВЛК розглянути скаргу позивача на висновок військово-лікарської комісії та прийняти відповідну постанову, передбачену законодавцем.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача, Центральну військово-лікарську комісію Збройних сил України, прийняти рішення про визнання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, як Додаток 1 до Положення затверджено Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб).
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3) - пункт 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402.
Виходячи з наведених правових норм в їх сукупності, а також положень Кодексу адміністративного судочинства України, при розгляді по суті спору в адміністративних справах, у яких оспорюються рішення лікарських комісій, суд не може здійснювати власну оцінку саме підстав прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому така оцінка виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 по справі № 806/526/16 зазначив, що розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку та повноважень відповідного суб'єкта. Натомість, надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби не належить до повноважень суду.
Отже, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки, як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Разом з тим, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача, врахування тих чи інших медичних документів при формуванні висновку та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Відповідна позиція викладена і у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.
Окрім того, Верховний Суд у постанові від 10 лютого 2022 року у справі № 160/7153/20 зазначив, що дискреційні повноваження це повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору із будь-ким. З огляду на положення статті 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим ч.2 ст.2 КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Враховуючи вищенаведене, питання необхідності проведення повторного медичного огляду особи, перегляд рішення ВЛК щодо встановленого діагнозу, є дискреційними повноваженнями ЦВЛК, яка самостійно без судового втручання вирішує питання його необхідності. Крім того, суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що є непридатним до військової служби та таким, що підлягає виключенню з військового обліку.
Відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
З огляду на вищенаведене, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
В той же час, за правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Враховуючи вищевикладене, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Таким чином, судовий збір у розмірі 793,92 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 139, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України, третя особа Міністерство оборони України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання прийняти рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України щодо нездійснення, у встановленому законом порядку, розгляду скарги ОСОБА_1 на рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформлений довідкою б/н від 3 серпня 2022 року.
Зобов'язати Центральну військово-лікарську комісію Збройних Сил України (адреса: 01133, м. Київ, вул. Госпітальна 16, код ЄДРПОУ 08356179) розглянути скаргу ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на рішення Військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання ОСОБА_1 обмежено придатним до військової служби у воєнний час, оформлений довідкою б/н від 3 серпня 2022, з прийняттям обґрунтованої постанови відповідно до п.п. 2.3.3 - 2.3.5 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402, з урахуванням висновків суду наведених в цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центральної військово-лікарської комісії Збройних сил України (адреса: 01133, м. Київ, вул. Госпітальна 16, код ЄДРПОУ 08356179) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 793 (сімсот дев'яносто три) гривні 92 коп.
Повний текст рішення складено та підписано 01 липня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.В. Троянова