24.06.2025 Справа №607/12007/25 Провадження №3/607/4866/2025
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Стельмащук П.Я., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління Служби безпеки України в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , фахівця з інтерв'ювання (зв'язків з громадськістю) Білецької сільської ради,
за ч.4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 в порушення вимог передбачених п.12 постанови КМУ №736 від 19.10.2016 «Про затвердження типової інструкції про порядок обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв, що містять службову інформацію», шляхом копіювання з жорсткого диску службового ПОЕМ інв. №101460011, незаконно розмістив у відкритому доступі в середовищі офіційного веб-сайту Білецької сільської територіальної громади https://bilecka-gromada.gov.ua, документальні матеріали, які відносяться до службової інформації та мають гриф обмеження доступу «Для службового користування», а саме Програму сприяння територіальній обороні в Тернопільській області на 2025-2027 роки, затверджену рішенням сесії сільської ради №4497 від 19.12.2024.
10.06.2025 органом СБУ в Тернопільській області в ході огляду службового приміщення Білецької сільської ради, що розташована за адресою: вул. Молодіжна, 19, с. Біла, виявлено та задокументовано незаконне копіювання документальних матеріалів, яким надається гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Про зазначене вище старшим уповноваженим ВКІБ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_2 12.06.2025 складено протокол №2 про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.212-6 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнає.
Вина ОСОБА_1 у вчинені правопорушення доведена матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: даними наявними у протоколі про адміністративне правопорушення №2 від 12.06.2025; протоколом опитування особи від 10.06.2025; актом огляду офіційного сайту Білецької сільської територіальної громади https://bilecka-gromada.gov.ua від 03.06.2025; копією програми сприяння територіальній обороні в Тернопільській області на 2025-2027 роки, затверджену рішенням сесії сільської ради №4497 від 19.12.2024; відповіддю сільського голови Білецької сільської ради Малика Д. №03-06/1157 від 10.06.2025; переліком відомостей, що становлять службову інформацію в Білецькій сільській раді, затвердженою Розпорядженням сільського голови №35 від 09.04.2024; витягом з Постанови КМУ №373 від 29.03.2006 «Про затвердження правил забезпечення захисту інформації в інформаційних, електронних комунікаційних та інформаційно-комунікаційних системах; Розпорядженням голови Білецької сільської ради ОСОБА_3 №82-К від 03.07.2023 «Про призначення на посаду ОСОБА_4 »; копією посадової інструкції фахівця з інтерв'ювання (зі зв'язків з громадськістю) відділу загальної та організаційної роботи Білецької сільської ради, затвердженої Білецьким сільським головою ОСОБА_5 від 23.0.2023.
За наведених обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, тобто незаконне копіювання інформації, яка зберігається в інформаційних (автоматизованих) системах, у паперовій чи електронній формі.
При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги особу порушника, характер вчиненого правопорушення, обставини справи, вважаю, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності, наклавши на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави з конфіскацією незаконно виготовлених копій баз даних.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню з особи, на яку накладено стягнення, тому, у відповідності до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», із ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму, що становить 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, 212-6, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 212-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 170 гривень з конфіскацією незаконно виготовлених копій баз даних.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 гривень в дохід держави.
Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку зупиняється до закінчення строку відстрочки.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
СуддяП. Я. Стельмащук