Справа №601/1359/25
Провадження № 2-а/601/130/2025
02 липня 2025 року
Кременецький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Шульгач Н.М.,
за участі секретаря судового засідання Радчук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кременець за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі,
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до відповідача ГУНП в Тернопільській області про скасування постанови серії ЕНА № 4583910 від 25 квітня 2025 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 25 квітня 2025 року інспектором Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області винесено оскаржувану постанову. Із змісту вказаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 25.04.2025 о 22 год. 13 хв. в м.Кременець вул.Тараса Шевченка,50, керував транспортним засобом марки «Musstang», д.н.з. відсутній, не маючи відповідної категорії керувати таким транспорним засобом, а також керував незареєстрованим транспортним засобом, чим порушив п.2.9.в, п.2.1.а ПДР України, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено штраф у розмірі 3400 грн..
З даною постановою не погоджується, оскільки викладені у постанові дані не відповідають дійсним обставинам справи, постанова винесена з грубим порушенням вимог КУпАП, є необгрунтованою, а тому є незаконною та підлягає скасуванню. Так, 25.04.2025 ОСОБА_1 перебував за адресою вул.Шевченка м.Кременець. За вказаною адресою під'їхала патрульна машина Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області. Працівник поліції попросив надати документ, що посвідчує особу та водійське посвідчення категорії «А». Позивач не був водієм та не керував транспортним засобом. Під час перевірки документів, транспортний засіб марки «Musstang» був припаркований на узбіччі, мотор не перебував у робочому стані. Позивач просить скасувати постанову серії ЕНА № 4583910 від 25.04.2025 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 3400 грн.
Ухвалою судді від 07 травня 2025 року дану позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 26 травня 2025 року відкрито провадження у вказаній адміністративній справі, призначено її до розгляду та замінено неналежного відповідача Кременецький РВП ГУНП в Тернопільській області на належного Головне управління національної поліції в Тернопільській області по даній справі.
01 липня 2025 року представник Головного управління національної поліції в Тернопільській області подав відзив на позовну заяву. Зазначив, що постанова є правомірною та такою, що непідлягає скасуванню. Підтвердження порушень вимог ПДР та норм КУпАП є надані поліцейськими відеоматеріали де чітко зафіксовано порушення водієм транспортного засобу марки «Musstang», реєстраційний номер відсутній вимог п.п.2.9.в та 2.1.а ПДР України. Посилаючись на наведене, просить відмовити у задоволенні позову.
Крім цього, представником відповідача до відзиву долучено матеріал відеофіксації.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Іванько О.С. в судове засідання не з'явилися, однак подали заяву в якій просять позов задовольнити та справу слухати у їх відсутності.
Представник відповідача Головного управління Національної поліції в Тернопільській області у судове засідання не з'явився, однак у подану відзиві просить справу слухати у його відсутності.
Дослідивши матеріали справи (докази), повно та всебічно з'ясувавши всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
25 квітня 2025 року інспектором Кременецького РВП ГУНП в Тернопільській області Кравчуком Р.В. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 4583910, згідно якої, ОСОБА_1 25.04.2025 о 22 год. 13 хв. в м.Кременець вул.Тараса Шевченка,50, керував транспортним засобом марки «Musstang», д.н.з. відсутній, не маючи відповідної категорії керувати таким транспортним засобом, а також керував незареєстрованим транспортним засобом, чим порушив п.2.9.в, п.2.1.а ПДР України, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 126 КУпАП.
ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 126 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у сумі 3400 грн.
Ч.2 ст. 126 КУпАП передачає відпоідльність, зокрема, за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. (частина 1 ст. 7 КУпАП)
Частина 1 ст. 9 КУпАП визначає поняття адміністративного правопорушення, яким визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За загальним правилом частини 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У даному ж випадку спеціальною є інша правова норма частина 2 ст. 77 КАС України, а тому саме вона підлягає застосуванню. Нею визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Ця норма права по своїй юридичній природі повністю кореспондується та доповнює загальний принцип, визначений статтею 63 Конституції України, котрий декларує відсутність обов'язку в особи доводити свою невинуватість у правопорушенні та стверджує про те, що обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Цим принципом повинен керуватись працівник поліції, коли розглядає справу про адміністративне правопорушення за результатами якої приходить до переконання про винуватість особи.
На думку суду, цілком логічно та ґрунтується на нормах права, те, що у випадку якщо рішення поліцейського буде оскаржено, то обов'язок довести його правомірність лежить саме на останньому, оскільки в протилежному випадку на особу котру визнано винним у вчиненні правопорушення фактично буде покладено обов'язок доводи свою невинуватість, що суперечить вказаній вище статті Конституції України.
Однак, жодного доказу на підтвердження порушення позивачем ОСОБА_1 вимог п.2.9.в Правил дорожнього руху за обставин, що викладені в оскаржуваній постанові представником відповідача до суду не надано. Водночас в матеріалах справи відсутні будь-які інші докази, зокрема, які свідчили би про вчинення адміністративного правопорушення. З долученого до відзиву відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 переводить через дорогу, тримаючи в руках, мотоцикл.
При цьому позов ОСОБА_1 ґрунтується як на запереченні вчинення проступку так і на порушенні працівником поліції норм процесуального права при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
На спростування цих доводів представник відповідача також не надав доказів, хоча такий обов'язок покладений на нього згідно із вимогами частини 2 ст. 77 КАС України.
Таким чином спірна постанова складена з порушеннями вимог процесуального закону та Інструкції, що вплинуло на повноту та об'єктивність викладених у ній даних, а тому вона підлягає скасуванню.
За даних обставин, суд доходить висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Згідно статті 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене оскаржувана постанова підлягає скасуванню, а провадження в адміністративній справі закриттю.
На підставі наведеного, керуючись статтями 73-77, 90, 132,139, 143, 205, 241-246, 255, 268, 286 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА №4583910 від 25.04.2025 року, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 гривень скасувати.
Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.126 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадженням закрити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Головне управління Національної поліції в Тернопільській області, код ЄДРПОУ: 40108720, адреса місцезнаходження: вул. Валова,11 м.Тернопіль Тернопільська область, 46001.
Головуючий: Н. М. Шульгач