Рішення від 25.06.2025 по справі 910/4229/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2025Справа № 910/4229/25

За позовом Київської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" м. Києва

про усунення перешкод у володінні та розпорядженні земельною ділянкою

Суддя Паламар П.І.

Секретар судового засідання Григоряк М.С.

Представники:

від позивача: Самелюк К.О.,

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ :

у квітні 2025 року Київська міська рада звернулася в суд з указаним позовом.

Позивач зазначав, що згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 420953857 від 3 квітня 2025 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Падалком Р.О. прийнято рішення № 69031586 від 25 серпня 2023 р. про державну реєстрацію за Товариством з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" (далі-відповідач, товариство) права приватної власності на об'єкт нерухомого майна громадської нежитлової будівлі (літ. Д) загальною площею 435,2 м2 по АДРЕСА_2.

Право власності на вказаний об'єкт нерухомого майна відповідач набув на підставі рішення одноосібного учасника Товариства з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" № 17_08-Р/23 від 17 серпня 2023 р., згідно з яким учасник товариства передав до статутного капіталу указану нежитлову будівлю (акт приймання-передачі нерухомого майна від 16 серпня 2023 р.).

Підставою державної реєстрації права власності вищевказаного майна була довідка Товариства з обмеженою відповідальністю "Тоскор" № 09/06-002 від 10 травня 2023 р. про показники об'єкта нерухомого майна, згідно якої нежитлова будівля побудована до 5 серпня 1992 р. та технічний паспорт, виготовлений Товариством з обмеженою відповідальністю "Тоскор" №ТІ01:0255-4674-4463-5465 від 9 червня 2023 р. (матеріали реєстраційної справи 2752548580000).

Вказував, що указане майно, право власності на яке зареєстровано за відповідачем, знаходиться на земельній ділянці (кадастровий номер 8000000000:75:178:0011) по проспекту Берестейському у Святошинському районі м. Києва.

Посилаючись на те, що реєстрація за відповідачем прав проведена на майно, яке в дійсності відсутнє на спірній земельній ділянці, земельна ділянка для мети розміщення такого майна не надавалася, державна реєстрація права власності на спірний об'єкт нерухомого майна проведена на підставі документів, які не є правовстановлюючими, позивач керуючись ст. 152 ЗК України, ст.ст. 16, 21, 391 ЦК України просив позов задовольнити та

- усунути перешкоди власнику територіальній громаді міста Києва в особі Київської міської ради у володінні та розпорядженні земельною ділянкою кадастровий номер 8000000000:75:178:0011 шляхом скасування рішення державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Падалки Р.О. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25 серпня 2023 р. індексний номер 69031586 та здійсненої на його підставі у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації за відповідачем права власності на громадську нежитлову будівлю загальною площею 435,2 м2 по АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2752548580000), припинивши вказане право, із закриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи об'єкта нерухомого майна 2752548580000.

Також просив покласти на відповідача понесені ним по справі судові витрати.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги.

Позивач у судове засідання не з'явився, про час і місце його проведення повідомлений у встановленому порядку.

Відповідач відзив на позовну заяву не подав, його представник у судове засідання повторно не з'явився, про час і місце його проведення повідомлений у встановленому порядку.

Суд вважає можливим розглянути справу відповідно до вимог ст.ст. 165, 202 ГПК України у відсутності представника відповідача за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

Заслухавши пояснення позивача, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно зі статтею 143 Конституції України територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

За п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання щодо регулювання земельних відносин.

Згідно п. 2 ст. 22 Закону Україну "Про столицю України - місто-герой Київ" у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально- культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 83 ЗК України та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Розпорядження землями комунальної власності м. Києва, в т.ч. надання земельних ділянок у власність чи у користування, у відповідності до статті 9 ЗК України та зазначеного вище Закону відноситься до виключних повноважень Київської міської ради як колегіального органу.

Територіальні громади одночасно є первинними носіями прав місцевого самоврядування і суб'єктами повноважень, пов'язаних із володінням, користуванням та розпорядженням об'єктами, розташованими на їх території. Зазначена норма Закону про місцеве самоврядування визначає право комунальної власності як невід'ємне право територіальної громади володіти, доцільно, економно та ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.

Отже, виключно Київська міська рада має право розпоряджатись землями комунальної власності шляхом прийняття відповідних рішень.

Судом встановлено, що по проспекту Берестейському у Святошинському районі м. Києва сформована та зареєстрована земельна ділянка площею 0,0881 га (кадастровий номер8000000000:75:178:0011) з цільовим призначенням для загального користування, які використовуються як зелені насадження загального користування.

Це підтверджується актом обстеження земельної ділянки № ДК/84-АО/2025 від 4 квітня 2025 р., складеного Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

На підставі ч. 2 ст. 83 ЗК України указана земельна ділянка перебуває у комунальній власності.

Доказів передачі цієї земельної ділянки в установленому порядку у власність або користування іншим особам суду не надано.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 ЦК України).

За ч. 1 ст. 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Підстави та способи захисту цивільних прав та інтересів судом передбачені ст.ст. 15, 16 ЦК України. При цьому, способи захисту цивільних прав судом підлягають застосуванню не довільно, а в залежності від характеру спірних правовідносин та в межах і на підставах, визначених законом.

Правила про захист права власності закріплені гл. 29 України. З ними узгоджуються положення ст. 152 ЗК України про способи захисту прав на земельні ділянки.

Відповідно до вимог ст. 391 ЦК України власник має право на захист права власності від порушень, хоча б вони і не були пов'язані з позбавленням володіння.

Положеннями ч.ч. 2 та 3 ст. 152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г) визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д) застосування інших, передбачених законом, способів.

Також встановлено, що 25 серпня 2023 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Падалком Р.О. прийняте рішення № 69031586 про державну реєстрацію за Товариством з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" права приватної власності на об'єкт нерухомого майна громадської нежитлової будівлі (літ. Д) загальною площею 435,2 м2 по АДРЕСА_2.

Зазначені обставини підтверджуються поясненнями позивача, інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 420953857 від 3 квітня 2025 р.

Згідно даних інформаційної довідки документ поданий для державної реєстрації є акт приймання-передачі, серія та номер: 4980, 4981, виданий 16 серпня 2023, видавник приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Падалка Р.О.

За змістом вищевказаного акту приймання-передачі учасник ОСОБА_1 передав до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" нерухоме майно нежитлову будівлю загальною площею 435,2 м 2 по АДРЕСА_2 (право власності на нежитлову будівлю зареєстровано на ОСОБА_1 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Петріцькою А.П. 19 червня 2023 р., номер витягу про право власності: 336357429, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2752548580000, підстава внесення запису: технічний паспорт, серія та номер ТІ01:0255-4674-4463-5465, виданий 9 червня 2023 р., довідка № 09/06-002 виданий 10 травня 2023 видавник ТОВ "Тоскор").

Згідно з даними реєстрових книг Комунального підприємства Київської міської ради "Київське міське бюро технічної інвентаризації" по нежитловому фонду по АДРЕСА_2 нерухоме майно на праві власності не реєструвалося (зокрема, нежитлова будівля літ. Д площею 435,2 м2), що підтверджується листом Комунального підприємства Київської міської ради "Київське міське бюро технічної інвентаризації" № 062/14/3041 від 20 березня 2025 р.

Відповідно до листа Департаменту з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва № 073-889 від 20 березня 2025 р. Департамент вніс інформацію, зазначену замовником будівництва, ТОВ "Креймолт Фаст", у поданому повідомленні про початок виконання будівельних робіт на об'єктах з незначними наслідками (СС1) "Реконструкція приміщень громадської нежитлової будівлі (літ. Д) по АДРЕСА_2", до Реєстру будівельної діяльності.

Згідно з даними електронної бази документообігу Департаменту містобудування та архітектури та Міської інформаційно-аналітичної системи забезпечення містобудівної діяльності "Містобудівний кадастр м. Києва" містобудівні умови та обмеження для проектування об'єкта будівництва по АДРЕСА_2 (кадастровий номер 8000000000:75:178:0011) не надавались.

У реєстрі адрес у місті Києві, який ведеться Департаментом з питань державного архітектурно-будівельного контролю м. Києва згідно з Положення про реєстр адрес у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради № 337/9394 від 22 травня 2013 р. "Про деякі питання ведення реєстрів адрес, вулиць та інших поіменованих об'єктів у місті Києві", відсутні відомості про документи щодо присвоєння адрес об'єктам нерухомого майна розташованим на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:75:178:0011, зокрема адреси АДРЕСА_2 , що підтверджується листом Департаменту містобудування та архітектури № 055-4399 від 25 березня 2025 р.

Заявлені позивачем вимоги стосуються усунення перешкод власникові землі у користуванні та розпорядженні належною йому земельною ділянкою кадастровий номер 8000000000:75:178:0011.

Інформаційною довідкою Комунального підприємства Київської міської ради "Київське міське бюро технічної інвентаризації" НЖ-2023 № 477 від 1 травня 2023 р., листом № 062/14-3041 від 20 березня 2025 р. стверджується, що згідно з даними реєстрових книг Бюро, громадська нежитлова будівля (літ. Д) загальною площею 435,20 м2 по АДРЕСА_2 на праві власності не зареєстровано, технічна інвентаризація указаної громадської нежитлової будівлі не замовлялась і не проводилась.

Відповідно до акту обстеження земельної ділянки № ДК/84-АО/2025 від 4 квітня 2025 р., складеного Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), на земельній ділянці по АДРЕСА_2 (кадастровий номер 8000000000:75:178:0011) розташована тимчасова торгівельна споруда "Київхліб", ростуть багаторічні насадження та трава. Ділянка не огороджена та не охороняється. Межові знаки в натурі (на місцевості) відсутні. Будь-які об'єкти нерухомого майна у межах земельної ділянки відсутні.

Згідно наявних у матеріалах справи фототаблиць на земельній ділянці по АДРЕСА_2 розташовані залишки тимчасових споруд (торгівельних кіосків).

У відповідності до вимог ч. 1 ст. 181 ЦК України до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об'єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.

Маючи земельну ділянку як складову частину, всі штучні будови (об'єкти нерухомості) володіють родовими ознаками, які дозволяють відрізнити їх від рухомих об'єктів.

Така ознака як стаціонарність (нерухомість) характеризується міцним фізичним зв'язком об'єкта нерухомості із земною поверхнею і неможливістю його переміщення у просторі без фізичного руйнування і нанесення шкоди, що робить об'єкт непридатним для подальшого використання.

Всупереч вимог ст. 74 ГПК України суду не надано доказів існування у матеріальному світі (розташування) на спірній земельній ділянці (кадастровий номер 8000000000:75:178:0011) будь-яких об'єктів нерухомого майна.

Наявність тимчасової торгівельної споруди "Київхліб" та залишків тимчасових споруд не підтверджують існування у матеріальному світі об'єкта нерухомості, право власності на яке було зареєстровано за відповідачем.

Убачається, що вчиненням відповідачем, у т.ч. первісно через ОСОБА_1 як учасником (засниковником) відповідача, правочину, який зумовив державну реєстрацію права власності на відсутній у натурі об'єкт нерухомості, були створені штучні підстави для отримання відповідачем земельної ділянки під таким об'єктом на неконкурентних засадах (без земельних торгів) (ч. 2 ст. 124, ч. 2 ст. 134 ЗК України).

Виходячи з наведеного, позивач як власник земельної ділянки вправі заявляти на підставі ст. 391 ЦК України, ч.ч. 2 та 3 ст. 152 ЗК України про усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання землями комунальної власності, зумовленого наявною державною реєстрацією речових прав.

Згідно ч. 3 ст. ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Оскільки наявне рішення про реєстрацію за відповідачем права власності на громадську нежитлову будівлю (літ. Д) загальною площею 435,20 м2 по АДРЕСА_2 порушує права позивача на розпорядження наявною за вказаною адресою земельною ділянкою, у т.ч. їх продажу або передачі у користування на конкурентних засадах, то поданий позивачем на захист цих прав позов підлягає задоволенню.

Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 74, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

позов Київської міської ради задовольнити.

Усунути перешкоди Київській міській раді (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою кадастровий номер 8000000000:75:178:0011, а саме шляхом скасування рішення державного реєстратора приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Падалки Р.О. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 25 серпня 2023 р. індексний номер 69031586 та здійсненої на його підставі у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації за Товариством з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" (03113, м. Київ, проспект Берестейський, 62Б, офіс 2, код 44973933) права власності на громадську нежитлову будівлю загальною площею 435,2 м2 по АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2752548580000), припинивши вказане право із закриттям розділу у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційної справи об'єкта нерухомого майна 2752548580000.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Креймолт Фаст" (03113, м. Київ, проспект Берестейський, 62Б, офіс 2, код 44973933) на користь Київської міської ради (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код 22883141) 3028 грн. витрат по оплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.

Повне судове рішення складене 2 липня 2025 року.

Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар