Справа № 466/6268/25
Провадження № 3/466/2062/25
03 липня 2025 року, суддя Шевченківського районного суду м. Львова Зима І.Є. , розглянувши матеріали, які надійшли з Міністерства оборони України Національної академії Сухопутних військ імені Гетьмана Петра Сагайдачного, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, курсанта навчальної групи НОМЕР_1 , навчального курсу інституту психологічної підтримки персоналу Національної академії сухопутних військ, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 172-20 ч.3 КУпАП, -
29.06.2025 року, близько 20:00 год., курсовим офіцером 34 навчального курсу інституту психологічної підтримки персоналу , старшим лейтенантом ОСОБА_2 , виявлено підозрілу поведінку курсанта 315-МПЗ навчальної групи 34 навчального курсу інституту психологічної підтримки персоналу, солдата ОСОБА_1 .
При зовнішньому огляді солдата ОСОБА_1 , у нього були виявлені ознаки алкогольного сп'яніння (порушення координації рухів та мовлення, підвищена жвавість, запах алкоголю з ротової порожнини). В супроводі курсового офіцера 34 навчального курсу старшого лейтенанта ОСОБА_2 , командира НОМЕР_2 навчальної групи 34 навчального курсу сержанта ОСОБА_3 , солдата ОСОБА_1 було доставлено до Комунального некомерційного підприємства Львівської обласної ради "Львівський обласний медичний центр превенції та терапії узалежнень" для огляду на стан алкогольного сп'яніння.
В закладі охорони здоров'я було встановлено, що солдат ОСОБА_1 перебуває у стані алкогольного сп'яніння (0,92%), про що складено Висновок щодо результатів медичного огляду від 29.06.2025 № 001295 та Акт медичного огляду від 29.06.2025 № 001295.
Таким чином, солдат ОСОБА_1 , в умовах особливого періоду перебував на території Національної академії сухопутних військ, та виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 с.172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду для розгляду матеріалів про адміністративне правопорушення не з'явився. На адресу суду 02.07.2025 року, надійшло клопотання від ОСОБА_1 про розгляд справи у його відсутності.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР, гарантовано кожній фізичній або юридичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Практика Європейського суду з прав людини визначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду справи, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитися провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Як зазначено у рішенні Європейського Суду з прав людини в справі «Пономарьов проти України», сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе провести розгляд справи у відсутності ОСОБА_1 .
Положеннями частини першої ст.172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Відповідно до частини другої ст. 172-20 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Частина третя ст. 172-20 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за діяння, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до Закону України про затвердження Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» статті 1 Закону України «Про оборону України», особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій, та відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
З набранням чинності Указу Президента України «Про часткову мобілізацію» від 17 березня 2014 року № 302/2014 в України настав особливий період. Станом на час розгляду справи особливий період не завершений.
Крім того, відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з подальшими змінами, на території України з 24.02.2022 введено воєнний стан, дія якого станом на час розгляду справи у суді, не скасована.
Дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку, що в діях військовослужбовця містяться ознаки правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до ст.23 КУпАП, метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчинення нових правопорушень.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП України доведена та стверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії НАСВ№54 від 30.06.2025 року, результатом приладу драгера, 0,92%, висновком КНП ЛОР «Львівського обласного медичного центру превенції та терапії узалежнень» № 001295, від 29.06.2025, актом огляду на стан алкогольного сп'яніння від 29.06.2025 року №001295, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , в яких, зокрема, останній свою вину у вчиненому правопорушенні визнав, службовою характеристикою на військовослужбовця, та іншими матеріалами адміністративної справи.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковано ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки останній будучи військовослужбовцем, в умовах особливого періоду перебував на території Національної академії сухопутних військ та виконував обов'язки військової служби в стані алкогольного сп'яніння.
Враховуючи особу правопорушника та обставини справи, вважаю, що йому слід призначити адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з правопорушника судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 283, 284 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-20 ч. 3 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. (сімнадцять тисяч) в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.(шістсот п'ять гривень шістдесят копійок) в дохід держави.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя І. Є. Зима