Справа № 306/397/25
Провадження № 2-о/306/73/25
02 липня 2025 року м. Свалява
Свалявський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого-судді Уліганинця П.І.
за участю секретаря судового засідання Сова-Фафула А.Я.
розглянувши у відкритому засіданні в м. Свалява цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , представник заявників - ОСОБА_4 , заінтересована особа Свалявська міська рада Закарпатської області про встановлення факту, що має юридичне значення,-
Заявники звернулися до суду з названою заявою, посилаючись на те, що вони є співвласниками будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 . Реєстрація права власності на даний будинок та земельну ділянку під ним, для будівництва та обслуговування житлового будинку, відбулися до 2013 року. Відомості про реєстрацію права власності в Державному реєстрі відсутні. Для реєстрації права власності заявники звернулися до відділу ЦНАП Свалявської міської ради. З першого дня війни весь Волноваський район і м. Волноваха є окупованими і можливості отримати відомості з БТІ про реєстрацію права власності на нерухоме майно не має. У зв'язку з цим у заявників немає можливості зареєструвати право власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно. Встановлення даного факту необхідно для подання заяви для отримання компенсації за програмою "єВідновлення". Тому просять встановити факт, що має юридичне значення, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 володіють на праві приватної власності житловим будинком, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Учасники в судове засідання не з'явилися.
Заявники подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, заявлені вимоги підтримують повністю (а.с.33-35).
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився по невідомим суду причинам, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с.19, 22, 32).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити зважаючи на наступне.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до свідоцтва на право приватної власності на житло виданого МЧП "Факел" с. Ближнє Волноваського району Донецької області від 22.04.1993 року, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , та ОСОБА_5 на праві приватної, загальної власності належить квартира АДРЕСА_1 (а.с.13).
Як убачається з державного акта ІІІ-ДН №042081 від 04.05.1998 року, ОСОБА_1 , мешканцю АДРЕСА_1 на підставі рішення Ольгинської селищної ради народних депутатів від 02.04.1997 року за №24 передано у приватну власність земельну ділянку площею, 017 га в межах згідно з планом. Земельна ділянка розташована на території с. Ольгинка, Ольгинської селищної ради, землю передано для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, споруд і ведення особистого підсобного господарства (а.с.14).
У зв'язку з тим, що 24 лютого 2022 року почалась повномаштабна збройна агресія російської федерації проти України. Місто Волноваха і весь Волноваський край є окупованим, у заявників немає можливості отримати відомості з БТІ про реєстрацію права власності на нерухоме майно на паперових носіях.
Заявники виїхали з Волноваського району Донецької області та проживають у м.Свалява і зареєстровані як внутрішньо переміщені особи (а.с. 5, 8 "на звороті", 15).
За змістом п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:
- згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;
- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;
- заявники не мають іншої можливості одержати документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них мають залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Заявники зазначають, що для встановлення факту необхідні обставини, що свідчать про цю подію, а також про те, що заявники позбавлені можливості зареєструвати право власності в інший спосіб.
Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у п. 17 постанови «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.95 суди повинні мати на увазі, що факт володіння громадянином жилим будинком на праві власності встановлюється судом, якщо у заявника був правовстановлюючий документ на цей будинок, але його втрачено і немає можливості підтвердити наявність права власності не в судовому порядку. В таких справах заявник має подати докази про відсутність можливості одержання чи відновлення відповідного документу про право власності та про те, що на підставі цього документа жилий будинок належав йому на праві власності.
23.02.2023 Верховною Радою України було прийнято Закон України № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Вказаним законом передбачено право громадян, які є власниками пошкодженого/зруйнованого нерухомого майна, звертатись до державних уповноважених органів з метою отримання компенсації за пошкоджене/зруйноване майно.
Згідно з ч. 1 ст.76 ЦПК України доказами с будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ст.77 та ст.78 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування; суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом.
Як встановлено судом, встановлення факту про належність заявникам на праві власності житлового будинку має юридичне значення і впливає на їх права і законні інтереси, а саме на можливість впорядкування документів на право власності згідно чинного законодавства з метою отримання в майбутньому компенсації за зруйноване житло.
Суд приходить до висновку, що враховуючи, у заявників немає можливості отримати відомості з БТІ про реєстрацію права власності у зв'язку з проведенням активних бойових дій, іншим чином, аніж як в судовому порядку підтвердити наявність у заявників права власності на зазначений житловий будинок неможливо.
Оцінивши докази в їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення.
Керуючись ст. ст. 12, 18, 76, 81, 128, 263, 265, 273, 293, 315, 316, 318, 319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , представник заявників - ОСОБА_4 , заінтересована особа Свалявська міська рада Закарпатської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме: факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 володіють на праві приватної власності житловим будинком, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ГОЛОВУЮЧИЙ П.І.Уліганинець
02.07.2025 року