Справа № 571/1721/25
Провадження № 3/571/1198/2025
іменем України
02 липня 2025 року с-ще Рокитне
Рокитнівський районний суд Рівненської області, в складі судді одноособово Комзюк А.Ф., за участю секретаря судового засідання Богданець О.М., прокурора Козаченко Т.Ф., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , не працюючого, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,
про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи посадовою особою державної лісової охорони, майстром лісу Філії «Рокитнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» у рахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік. Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік о 15 год 57 хв 31 березня 2024 року.
Крім того, ОСОБА_1 будучи посадовою особою державної лісової охорони, майстром лісу Філії «Рокитнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», відповідно до підпункту «е» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, порушив встановлені вимоги частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» у рахуванням положень пункту 2-7 розділу ХІІІ цього Закону, а саме несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік. Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави аба місцевого самоврядування за 2022 рік о 16 год 00 хв 31 березня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою суду від 24 червня 2025 року справи об'єднані в одне провадження.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 визнав свою провину та пояснив, що з 2003 року працював на посаді лісника ДП «Рокитнівський лісгосп». Згодом, у зв'язку з реорганізацією був призначений на посаду майстра лісу Філії «Рокитнівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України». У березні 2024 року звільнений у зв'язку із скороченням, на даний час не працює. Декларації за 2021 та 2022 роки подавав, був переконаний що все добре, а у 2024 році стало відомо, що декларацій у реєстрі немає, тому у березні 2024 року повторно подав указані декларацій.
В судовому засіданні прокурор Козаченко Т.Ф. зазначила, що ОСОБА_1 , являючись суб'єктом декларування та відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч приписів Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, чим вчинив адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 ст.172-6 КУпАП. Вважає, що вина ОСОБА_1 повністю доведена зібраними доказами, тому просить визнати його винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення правопорушника та прокурора, дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
Відповідальність за ч. 1 ст.172-6 КУпАП настає у разі несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З матеріалів справи вбачається, що наказом №84-к від 04.04.2003 року «Про прийом на роботу», ОСОБА_1 призначено на посаду лісника. Згідно наказу №97к від 10.01.2023 «Про зарахування в штат» ОСОБА_1 зараховано на посаду майстра лісу Залавського лісництва в штат філії «Рокитнівське лісове господарство» ДСГП «Ліси України».
Згідно наказу по Філії «Рокитнівське лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» №29к від 29.03.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади майстра лісу у зв'язку із скороченням чисельності та штату працівників, на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України.
Відповідно до п.1 Положення про Державну лісову охорону, затвердженого постановою КМ України від 16.09.2009 №976, Державна лісова охорона має статус правоохоронного органу та діє у складі Державного лісового агентства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ і організацій, що належать до сфери управління Державного лісового агентства.
Відповідно до п.п. «е» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи державної лісової охорони є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону.
В силу вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» опублікований в офіційному виданні Верховної Ради України «Голос України» 11.10.2023 та набрав чинності 12.10.2023.
Таким чином, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати до НАЗК декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 та 2022 роки на пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно з відомостями Реєстру НАЗК на веб-сайті «nazk.gov.ua», ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік подав о 15 годині 57 хвилин 31 березня 2024 року, за 2022 рік подав о 16 годині 00 хвилин 31 березня 2024 року.
Відповідно до ч. 1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП підтверджується також протоколами №270 від 29.05.2025, №271 від 29.05.2025, витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», копіями поданих декларацій, іншими матеріалами справи.
Таким чином, ОСОБА_1 являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», знаючи про обов'язок до 31 січня 2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік, без поважних причин, подав такі декларації 31 березня 2024 року за 2021 рік та 2022 рік, тобто вчинив правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
При обранні адміністративного стягнення, суд враховує обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого та вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції статті ближче до нижчої межі, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, що відповідатиме характеру вчиненого правопорушення і меті адміністративного стягнення.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.36, ч.1 ст. 172-6, ст. ст. 283, 284 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.
Відповідно до ст.ст.307,308 КУпАП, у разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, стягненню підлягає подвійний розмір штрафу в сумі 2040 (дві тисячі сорок) гривень.
Повний текст постанови оголошено 03.07.2025.
Суддя А.Ф.Комзюк