Справа № 481/685/25
Провадж.№ 3/481/304/2025
іменем У К Р А Ї Н И
02.07.2025 року суддя Новобузького районного суду Миколаївської області Уманська О.В., за участі секретаря с/з Канівець О.І., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Задерецького В.А., розглянувши в залі суду м.Новий Буг Миколаївської області справу про адміністративне правопорушення, яка надійшли з ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає по АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , не працює,
про притягнення до адміністративної відповідальності
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
03.05.2025 року о 15.34 год. в м.Новий Буг по вул.Героїв Небесної Сотні 141 водій ОСОБА_1 керував мопедом Honda Tact без номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, нестійка хода. Від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера Драгер та в медичному закладі відмовився в безперервному відео на боді камеру 1815016-9016/24. Зазначеними діями порушив вимоги п. 2.5 » Правил дорожнього руху України, за що відповідальність передбачена ч.1 ст.130 КУпАП. За вказаним фактом 03.05.2025 року відносно ОСОБА_1 поліцейським ВП №1 Баштанського РВП ГУНП в Миколаївській області сержантом поліції Максименком О.О. складено протокол, серії ЕПР1 № 319055, про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Особа, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання призначене на 02.07.2025 року не з'явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило.
Захисник особи, яка притягується до відповідальності ОСОБА_1 , адвокат Задерецький В.А., участь в судовому засіданні брав дистанційно ( з власних технічних засобів) та вважав за можливе розглянути справу за відсутності його підзахисного. В судовому засіданні підтримав подане до суду письмове клопотання про закриття провадження відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП. Зокрема також зазначив, що працівниками поліції було порушено процедуру проведення огляду на стан сп'яніння та фіксації відмови від такого огляду, а саме зазначив, що працівники поліції не демонстрували прилад (спеціальних технічний засіб) для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, не пропонували пройти огляд в медичному закладі та не виписали направлення на проходження такого огляду, а також в порушення вимог нормативно правових актів проводили всі вищевказані дії за відсутності двох свідків.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, заслухавши пояснення та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до п 2.5 «Правил дорожнього руху» затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 року №1306 - водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції
Відповідальність за ч.1 ст.130 КУпАП настає у випадку керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також у випадку передачі керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само у разі відмови особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції та встановлює різні покарання для водіїв та інших осіб.
Ст. 266 КУпАП передбачено, що особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Відповідно до п.1, 6 розділу Х «Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі» затвердженої наказом МВС від 07.11.2015 року №1395, водії, стосовно яких у поліцейських є достатні підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису (а в разі неможливості застосування таких засобів у присутності двох свідків) складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного вище адміністративного правопорушення підтверджується наступними доказами.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1№ 319055 від 03.05.2025 року, який складено відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, в судовому засіданні стороною захисту не спростований та щодо місця та суті адміністративного правопорушення повністю узгоджуються з даними, які містяться у відеозаписах, здійснених працівниками поліції на бодікамери, і з якого вбачається, що 03.05.2025 року о 15.34 год. в м.Новий Буг по вул.Героїв Небесної Сотні 141 водій ОСОБА_1 керував мопедом Honda Tact без номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, нестійка хода. Від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера Драгер та в медичному закладі відмовився. Від отримання копії протоколу та надання пояснень ОСОБА_1 відмовився.
Постановою ЕНА№4644891 від 03.05.2025 року відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за порушення ПДР 03.05.2025 року о 15.34 год. під час керування мопедом Honda Tact без номерного знаку в м.Новий Буг по вул.Героїв Небесної Сотні 141.
Матеріалами відеофайлу зробленому на автомобільний відеореєстратор поліцейського та записаному на диск на якому зафіксовано факт керування та зупинки ОСОБА_1 03.05.2025 року близько 15.34 год., під час керування мопедом.
Записами з нагрудної камери поліцейського (відео файли записані на диск) на яких зафіксовано факт відмови ОСОБА_1 03.05.2025 року о 15.51 год. від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу або в найближчому медичному закладі, після роз'яснення наслідків такої відмови. Крім того ОСОБА_1 визнав вживання алкогольних напоїв перед керуванням транспортним засобом. Від отримання копії протоколу, постанови та надання пояснень останній відмовився.
Сукупність досліджених наявних в матеріалах справи доказів свідчить про те, що 03.05.2025 року о 15.34 год. в м.Новий Буг по вул.Героїв Небесної Сотні 141 водій ОСОБА_1 керував мопедом Honda Tact без номерного знаку з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, нестійка хода. Від проходження медичного огляду на визначення стану сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера Драгер та в медичному закладі відмовився, що вказує на порушення ним вимог п. 2.5 » Правил дорожнього руху України та вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.130 КУпАП.
Таким чином досліджені та перевірені судом обставини, які поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому адміністративного правопорушення, охоплюються складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130КУпАП та узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (рішення від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа Коробов проти України № 39598/03 від 21.07.2011 року).
Матеріалами справи спростовано твердження захисника на те, що поліцейські не пропонували пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки та в найближчому медичному закладі, оскільки на відеозаписі з нагрудної камери поліцейського зафіксовано за обставин викладених в протоколі пропозицію водію ОСОБА_1 пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою спеціального технічного засобу «Драгер» або в найближчому медичному закладі та роз'яснено наслідки такої відмови, на що останній категорично відмовився.
Доводи захисника про те, що в матеріалах справи відсутнє направлення водія на огляд до медичного закладу, суд оцінює критично та вважає, що вказане не свідчить про порушення працівниками поліції порядку проведення огляду на стан сп'яніння, оскільки відповідно до змісту положень Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09 листопада 2015року № 1452/735 направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складається поліцейським у разі відмови пройти такий огляд на місці зупинки, або у разі незгоди із результатами огляду за допомогою спеціальних технічних засобів, який проведений поліцейським, та згоди водія пройти огляд у закладі охорони здоров'я.
Оскільки водій ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння як на місці зупинки так і в медичному закладі, та ці обставини підтверджені належними письмовими доказами та відеозаписом події, складання працівниками поліції направлення водія на огляд до медичного закладу не було необхідним.
З огляду на вищевикладене суд також не бере до уваги посилання захисника на порушення поліцейським порядку проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння, в частині не проведення демонстрації приладу (спеціального технічного засобу) за допомогою якого має проводитися огляд на місці зупинки транспортного засобу.
Безпідставним також є посилання захисника на порушення поліцейським порядку проведення огляду на стан алкогольного чи іншого виду сп'яніння, а саме проведення його за відсутності двох свідків, оскільки відповідно до ст.266 КУпАП під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, та лише в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1.10 «Правил дорожнього руху» затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306 - водій - це особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
В рішенні по справі «О' Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Отже, ОСОБА_1 , який реалізував своє право керувати транспортним засобом, тим самим погодився нести відповідальність та виконувати обов'язки згідно встановлених в Україні правових норм у сфері дорожнього руху.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху не враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність. Стягнення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Враховуючи вищевикладене, вбачається доцільним накласти на правопорушника стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковано правопорушення, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортним засобами, що буде згідно ст.23 КУпАП достатньою та необхідною мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання законів, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Крім цього, згідно вимог ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із вказаного правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 276-280, 283-285 КУпАП,
п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в сумі становить 17 000,00 гривень (отримувач: Миколаїв.ГУК/тг м.Новий Буг/21081100, код отримувача: ЄДРПОУ 37992030, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку (IBAN) UA478999980313000106000014436, код класифікації доходів бюджету 21081100) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605,60 гривень на користь держави в особі Державної судової адміністрації України (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення. Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду через Новобузький районний суд Миколаївської області.
Роз'яснити порушнику, що штраф має бути сплачений ним не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Після закінчення строку для добровільної сплати штрафу, постанова підлягає примусовому виконанню та надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби, у зв'язку з чим, з порушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.
Строк пред'явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Копія постанови відповідно до ст.285 КУпАП може бути отримана протягом 3-х днів.
Суддя