Справа №127/14372/25
Провадження №2/127/2834/25
03 липня 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Березовська О. А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає: АДРЕСА_2 , до ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 , про стягнення додаткових витрат на лікування дитини з інвалідністю, суд
09.05.2025 позивачка звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області з зазначеною позовною заявою.
Автоматизованим розподілом судової справи між суддями 09.05.2025 головуючим суддею визначено суддю Березовську О. А. Справа передана судді 12.05.2025.
З метою перевірки інформації про місце реєстрації відповідача судом 12.05.2025 направлялись запити до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради та Департаменту соціальної політики Управління соціального захисту населення (Правобережне) Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.
Відповідно до відповіді від 16.05.2025 вих. №04/00/011/31382 відсутня інформація про реєстрацію місця проживання громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в реєстрі Вінницької міської територіальної громади.
Оскільки відповідь з Департаменту соціальної політики Управління соціального захисту населення (Правобережне) не надійшла, 19.06.2025 було повторно направлено запит.
20.06.2025 на електрону адресу суду надійшла відповідь, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на обліку в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики як внутрішньо переміщена особа не перебуває.
Відповідно до відповіді № 1512749 від 25.06.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру, згенерованої судом, за вказаними параметрами особу не знайдено.
Відповідно до статті 187 ЦПК України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи; інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду; суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що позивач звернулася до Вінницького міського суду Вінницької області, обравши алтернативну підсудність відповідно до ч. 1 ст. 28 ЦПК України, тобто за місцем своєї реєстрації як внутрішньо переміщеної особи.
У суду відсутня можливість самостійно отримати відомості з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
З матеріалів справи вбачається, що учасник справи можуть бути внутрішньо переміщеними особами. За інформацією вказаною в позовній заяві позивач має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 . Останнє відоме місце реєстрації та проживання відповідача, яке вказує позивач за адресою: АДРЕСА_3 . ОСОБА_1 та ОСОБА_2 можуть бути внутрішньо переміщеними особами та можуть мати інше місце проживання в Україні.
Такі відомості можуть міститись в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб, відповідальним за забезпечення формування та ведення бази даних якої є Міністерство соціальної політики.
Згідно пункту 4 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.09.2016 № 646, до бази даних вноситься серед іншого і така інформація про внутрішньо переміщену особу: загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, громадянство, дата і місце народження, стать); відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України); дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/ перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб; дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення; адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону; відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою.
Згідно пункту 12 Порядку для одержання актуальної та повної інформації про внутрішньо переміщених осіб з бази даних формується звіт з використанням інформації, передбаченої пунктом 4 цього Порядку.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
З метою усунення сумнівів щодо вірного зазначення адреси місця проживання учасників справи, недопущення порушення їх прав та вірного визначення підсудності, суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство соціальної політики надати суду відомості з ЄІБД ВПО щодо позивача ОСОБА_1 та відповідача ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись статтями 81, 187, 260 ЦПК України, суд
Зобов'язати Міністерство соціальної політики України надати суду не пізніше п'яти днів з дня отримання ухвали суду інформацію з Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб (за наявності) щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 , (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , а саме:
- загальні відомості про особу (прізвище, ім'я, по батькові, громадянство, дата і місце народження, стать);
- дані про останнє зареєстроване та фактичне місце проживання/ перебування внутрішньо переміщеної особи на території, де виникли обставини, зазначені у статті 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб";
- дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення;
- адреса, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону;
- відомості про смерть внутрішньо переміщеної особи або визнання її безвісно відсутньою (за наявності).
З метою пришвидшення обміну інформацією та економією витрат на поштові відправлення пропоную Мінсоцполітики надати витребувану судом інформацію шляхом її
надсилання на електронну поштову адресу Вінницького міського суду Вінницької області inbox@vnm.vn.court.gov.ua із відповідним посиланням на номер справи - № 127/14372/25 (провадження 2/127/2834/25).
Попередити Міністерство соціальної політики України, що у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд вправі застосувати до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені статтями144-148 ЦПК України.
Ухвалу направити Міністерству соціальної політики України для виконання на електронну адресу: info@mlsp.gov.ua та позивачу на електронну адресу, вказану в позовній заяві - до відома.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Олена БЕРЕЗОВСЬКА