Україна
Харківський апеляційний господарський суд
10 січня 2008 року Справа № 17/564-07
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Слюсарева Л.В., суддя Білоконь Н.Д.,суддя Фоміна В.О.
при секретарі Криворученко О.І.
за участю представників сторін:
позивача: Нестеренко І.О., копія довіреності № 788 від 23.10.07р.;
третьої особи: не з»явився;
відповідача: не з»явився;
розглянувши апеляційну скаргу позивача вх. № 3596С/1-13 на рішення господарського суду Сумської області від 15.11.07 по справі № 17/564-07
за позовом Статутного територіально-галузевого об"єднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці, м. Суми
третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство транспорту та зв"язку України, м. Київ
до Виконавчого комітету Сумської міської Ради, м. Суми
про визнання права власності
встановила:
Позивач - Статутне територіально-галузеве об"єднання "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Міністерство транспорту та зв"язку України, звернувся до господарського суду Сумської області з позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради про визнання за державою в особі Міністерства транспорту та зв"язку України права державної власності на наступні об"єкти нерухомого майна, що розташовані за адресою: м. Суми, станція Баси і знаходяться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об"єднання "Південна залізниця": будівля механічної майстерні (за літерою по плану А), загальною площею 35,0 кв.м.;будівля трансформаторної підстанції ТП-1 (за літерою по плану А), загальною площею 49,7 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції ТП-2 (за літерою по плану А), загальною площею 28,8 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції ТП-3 (за літерою по плану А), інв. № 12320017, загальною площею 20,5 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції РП-ТП-4 (за літерою по плану А), загальною площею 18,1 кв.м.
Рішенням господарського суду Сумської області від 15.11.2007 року в позові відмовлено.
Позивач з рішенням суду першої інстанції не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неповне з"ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у відзиві на апеляційну скаргу проти неї заперечує повністю, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийнято судом першої інстанції при повному дослідженні всіх доказів , є законним і обгрунтованим. При цьому Виконавчий комітет Сумської міської ради вказує на те, що він є неналежним відповідачем, оскільки до його компетенції відносяться повноваження щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної громади, а не щодо управління майном державної форми власності. До того ж відповідач, посилаючись на Тимчасове положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, вказує на те, що позивачем не були надані необхідні документи, що є правовстановлюючими у відповідності до приписів вказаного положення. А тому відповідач просить апеляційний суд в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а оскаржуване рішення залишити без змін.
Міністерство транспорту та зв»язку України у відзиві на апеляційну скаргу з її доводами погоджується повністю, посилається на п. 10 п. “г» ст. 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», у відповідності до якого до відання виконавчих органів міських рад належать повноваження щодо обліку та реєстрації відповідно до закону об»єктів нерухомого майна незалежно від форм власності. А тому, третя особа просить апеляційну скаргу позивача задовольнити, оскаржуване рішення -скасувати, прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду справи, про що свідчить долучене до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. спр. 90).
Представник третьої особи в судове засідання не з»явився, 10.01.08р. від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника в судовому засіданні у зв»язку з неможливістю його прибуття.
Розглянувши клопотання третьої особи щодо розгляду справи за відсутності його представника, а також зважаючи на те, що відповідачеві відомо про дату, час та місце судового засідання, судова колегія вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу без участі у судовому засіданні представників третьої особи та відповідача.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, відзивів на неї, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення -скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідності до технічних паспортів на нежитлові приміщення в м. Суми Зарічному районі на ст. Баси, виданих КП «Сумське міське БТІ»(арк. спр. 25-54) на балансі Сумської дистанції електропостачання знаходяться: будівля механічної майстерні (за літерою по плану А), загальною площею 35,0 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції ТП-1 (за літерою по плану А), загальною площею 49,7 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції ТП-2 (за літерою по плану А), загальною площею 28,8 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції ТП-3 (за літерою по плану А), інв. № 12320017, загальною площею 20,5 кв.м.; будівля трансформаторної підстанції РП-ТП-4 (за літерою по плану А), загальною площею 18,1 кв.м.
Відповідно до Державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-СМ № 002085 від 25.05.2000р. (арк. спр. 56) вказане майно розташоване на земельній ділянці, що перебуває у постійному користуванні Статутного територіально-галузевого об'єднання «Південна залізниця».
Відповідно до наявної в матеріалах справи довідки № 1348/03 від 26.10.2007 року (арк. спр. 24) спірні будівлі за адресою м. Суми, станція Баси знаходяться на балансі Сумської дистанції електропостачання.
З матеріалів справи також вбачається, що позивач листом № 1530/3 від 25.07.07р. (арк. спр. 59) звернувся до Сумського міського голови щодо видачі свідоцтва про право власності на вказані вище нежитлові приміщення.
У відповідь на дане звернення позивача Комунальне підприємство «Сумське міське бюро технічної інвентаризації»листом № 543 від 23.08.07р. ( арк. спр. 60) на виконання доручення першого заступника міського голови повідомило позивача, що надані ним документи не відповідають вимогам Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно (арк. спр. 69), а тому КП “Сумське міське БТІ» не має правових підстав для підготовки проекту відповідного рішення ВК Сумської міської ради з оформленням права власності на дані об»єкти нерухомості.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог позивача та проти апеляційної скарги, посилається на те, що: по-перше, він є неналежним відповідачем, оскільки у нього відсутні повноваження щодо майна державної власності у відповідності до п.31 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування“; по-друге, позивач не надав документів, передбачених Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, по-третє, вказаним положенням не передбачено видачу свідоцтва про право власності на об»єкти нерухомого майна юридичним особам, яким майно належить на праві господарського відання.
Колегія суддів вважає такі посилання відповідача необгрунтованими та безпідставними, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 326 Цивільного кодексу України у державній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи державної влади.
Декретом Кабінету Міністрів України від 15.12.1992 р. "Про управління майном, що є у загальнодержавній власності" здійснення функцій щодо управління майном, що є у загальнодержавній власності покладено на міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади.
Згідно з цим Декретом міністерства та інші підвідомчі Кабінету Міністрів України органи державної виконавчої влади відповідно до покладених на них повноважень, зокрема, приймають рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію підприємств, установ і організацій, заснованих на загальнодержавній власності; затверджують статути (положення) підприємств; здійснюють контроль за ефективністю використання і збереження закріпленого за підприємствами державного майна.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про залізничний транспорт" майно, закріплене за залізницями, підприємствами, установами та організаціями залізничного транспорту загального користування, є загальнодержавною власністю.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 р. № 789 затверджено "Положення про Міністерство транспорту та зв"язку України", відповідно до якого Міністерство є головним органом виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі залізничного транспорту та здійснює державне управління в галузі транспорту. Підпунктом 29 пункту 4 зазначеного Положення встановлено, що Міністерство виконує відповідно до законодавства України функції з управління об"єктами державної власності, що належать до сфери його управління.
До сфери управління Міністерства транспорту та зв"язку України входить Південна залізниця, яка відповідно до п.1.1. Статуту Південної залізниці створена згідно зі ст.ст. 1, 4 Закону України "Про залізничний транспорт". Статутне територіально-галузеве об'єднання "Південна залізниця" засноване на державній власності і підпорядковане Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту та зв"язку України.
До складу СТГО «Південна залізниця»входить відокремлений структурний підрозділ - Сумська дистанція електропостачання Південної залізниці, яка діє на підставі Положення, затвердженого наказом начальника Південної залізниці від 10.05.2006 р. № 211/4 (арк. спр. 18).
Відповідно до п. 2.1. Положення про Сумську дистанцію електропостачання Південної залізниці, основними завданнями дистанції є утримання у технічно справному стані пристроїв електропостачання, здійснення поточного ремонту і технічного обслуговування високовольтних ліній автоблокування, пристроїв зовнішнього освітлення станцій, переїздів, вантажних дворів, контейнерних площадок, виробничих та комунальних будівель залізниць, забезпечення безпеки руху поїздів, тощо.
Відповідно до п. 4.2. Статуту Південної залізниці, майно залізниці є державною власністю і закріплюється за нею на праві повного господарського відання. Джерелом формування майна залізниці, поряд з іншим, є майно, набуте на підставах, не заборонених чинним законодавством.
Пунктом 4.3. Положення про Сумську дистанцію електропостачання Південної залізниці визначено, що майно дистанції закріплене за Південною залізницею на праві повного господарського відання, є державною власністю і знаходиться в оперативному користуванні Дистанції.
Таким чином, власником спірного майна є держава в особі Міністерства транспорту та зв'язку України, а Статутне територіально-галузеве об'єднання "Південна залізниця" є суб'єктом господарювання, якому майно належить на праві господарського відання, а її структурному підрозділу - Сумській дистанції електропостачання спірне майно належить на праві оперативного користування.
Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 р., який регулює відносини, пов'язані з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно всіх форм власності, їх обмежень та правочинів щодо нерухомості, статтею 4 встановлює, що обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.
Державна реєстрація прав на нерухоме майно, що є у державній власності, здійснюється за заявою органу, уповноваженого в установленому порядку управляти нерухомим майном, що є у державній власності.
Пунктом 1.5 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.05.2002 р. з наступними змінами і доповненнями (далі - Тимчасове положення) встановлено, що обов'язковій реєстрації прав підлягають, зокрема, право власності на нерухоме майно держави в особі органів, уповноважених управляти державним майном.
Оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності на підставі документів, які підтверджують їх право власності на об'єкти нерухомого майна, перелік яких наведено у додатку 1 до Тимчасового положення, в тому числі за рішенням суду про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна.
Відповідно до ст. 328 Цивільного кодексу України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
В обґрунтування позовних вимог позивач надав суду технічні паспорти на нежитлові приміщення, видані комунальним підприємством "Сумське міське бюро технічної інвентаризації", відповідно до яких спірні будівлі , що перебувають в повному господарському віданні СТГО “Південна залізниця» , розташовані на ст. Баси, та Державний акт на право постійного користування землею ІІ-СМ № 002085, виданий згідно з рішенням ХІІ сесії ХХІІІ скликання Сумської міської ради від 23.02.2000 р., який підтверджує, що земельна ділянка, на якій розташовані вказані будівлі, знаходиться в смузі відведення Південної залізниці, а також довідку № 1348/03 від 26.10.2007 року (арк. спр. 24), відповідно до якої спірні будівлі, які розташовані у м. Суми на ст. Баси Південної залізниці, знаходяться на балансі Сумської дистанції електропостачання.
Таким чином, Сумська дистанція електропостачання Південної залізниці правомірно володіє спірними будівлями на станції Баси і це володіння не було оскаржено в суді. Також не було оскаржено в суді і право державної власності щодо майна, зазначеного в позові.
Майно залізниці є державною власністю і закріплене за нею на праві повного господарського відання, залізниця володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та Статуту, в тому числі і звертається до суду від свого імені про визнання права власності щодо вказаного майна за державою.
Згідно зі ст. 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами.
Відповідно до ч. 3 ст. 136 Господарського кодексу України щодо захисту права господарського відання застосовується положення закону, встановлені для захисту права власності.
З огляду на зазначене, колегія суддів дійшла висновку про те, що Статутне територіально-галузеве об»єднання “Південна залізниця», засноване на майні державної форми власності, яке знаходиться у неї на правах повного господарського відання, має право від свого імені вимагати визнання права власності на нерухоме майно за державою.
Згідно з пунктом 10 пункту “б» статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать облік та реєстрація відповідно до закону об»єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.
Відповідно до п. 6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна провадиться органами місцевого самоврядування з видачею свідоцтва про право власності.
При розгляді справи в апеляційному господарському суді було встановлено, що оформлення права власності з видачею свідоцтва про право власності здійснюється саме виконавчим комітетом Сумської міської ради.
Як свідчать матеріали справи, а саме лист № 1530/3 від 25.07.07р. позивач звертався до Сумського міського голови з проханням про видачу свідоцтва про право власності на спірне майно. Відповідь на даний лист не надавалася.
Зважаючи на викладено, колегія суддів дійшла висновку про обгрунтованість позовних вимог СТГО "Південна залізниця" в особі Сумської дистанції електропостачання Південної залізниці про визнання за державою в особі Міністерства транспорту та зв"язку України права державної власності на об"єкти нерухомого майна, перелік яких зазначено в позові, та визнає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
З урахуванням вказаного, апеляційний суд вважає апеляційну скаргу позивача такою, що підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Сумської області незаконним та необгрунтованим, а тому таким, що підлягає скасуванню та прийняттю нового рішення. Позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 33, 36, 43, 99, 101, 102, 103-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
постановила:
Апеляційну скаргу позивача задовольнити.
Рішення господарського суду Сумської області від 15.11.2007 року у справі № 17/564-07 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити.
Визнати за державою Україна в особі Міністерства транспорту та зв»язку України право державної власності на наступні об»єкти нерухомого майна, що розташовані за адресою: м.Суми, станція Баси і знаходяться в повному господарському віданні Статутного територіально-галузевого об»єднання “Південна залізниця» (61052, м. Харків, вул. Червоноармійська, 7 , код 01072609):
- будівля механічної майстерні (за літерою по плану А), загальною площею 35,0 кв.м.;
- будівля трансформаторної підстанції ТП-1 (за літерою по плану А), загальною площею 49,7 кв.м.;
- будівля трансформаторної підстанції ТП-2 (за літерою по плану А), загальною площею 28,8 кв.м.;
- будівля трансформаторної підстанції ТП-3 (за літерою по плану А), інв. № 12320017, загальною площею 20,5 кв.м.;
- будівля трансформаторної підстанції РП-ТП-4 (за літерою по плану А), загальною площею 18,1 кв.м.
Головуючий суддя Л.В. Слюсарева
Суддя Н.Д. Білоконь
Суддя В.О. Фоміна