Постанова від 01.07.2025 по справі 280/1050/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року м. Дніпросправа № 280/1050/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),

суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.04.2025р. у справі № 280/1050/25

за позовом:ОСОБА_1

до: про:Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12.02.2025р. ОСОБА_1 за допомогою засобів поштового зв'язку, звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстровано 13.02.2025р. /а.с. 1-7/.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду 17.02.2025р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №280/1050/25 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін /а.с. 55/.

Позивач, посилаючись в адміністративному позові на те, що отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», звернувся із заявою до органів Пенсійного Фонду України із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років, однак рішенням ГУ ПФУ у Вінницькій області №083950019572 від 06.02.2025р. йому відмовлено в проведенні перерахунку пенсії за віком, а саме «Перехід на інший вид пенсії», вважаючи таку відмову необґрунтованою і безпідставною та такою, що порушує його право, тому просив суд: - зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області, зарахувати до вислуги років, що дає право на призначення пенсії відповідно до ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» весь період його роботи в органах прокуратури на прокурорських посадах, а саме з 04.01.2006р. по 12.02.2025р. та весь період його проходження служби в органах внутрішніх справ України з 17.08.1998р. по 15.12.2005р. включно; - визнати протиправним Рішення № 083950019572 від 06.02.2025р. ГУ ПФУ у Вінницькій області, щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №21-28 від 24.01.2025р. виданої Запорізькою обласною прокуратурою та про переведення на цей вид пенсії; - зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області призначити пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки про заробітну плату №21-28 від 24.01.2025р. виданої Запорізькою обласною прокуратурою та перевести його на цей вид пенсії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 09.04.2025р. у справі №280/1050/25 позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області №083950019572 від 06.02.2025р., яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру»; зобов'язано ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути заяву від 29.01.2025р. про переведення із пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням мотивувальної частини судового рішення в адміністративній справі за № 280/1050/25; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (суддя Татаринов Д.В.) /а.с. 85-89/.

Відповідач - ГУ ПФУ у Вінницькій області, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, 08.05.2025р. за допомогою засобів системи «Електронний суд» подало до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, з застосуванням системи автоматизованого розподілу справи між суддями Третього апеляційного адміністративного суду визначено колегію суддів, що розглядає справу у складі: головуючий (доповідач) - суддя Коршун А.О., судді Сафронова С.В., Чепурнов Д.В.

Посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 09.04.2025р. в частині задоволених позовних вимог та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 12.05.2025р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ у Вінницькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.04.2025р. у справі №280/1050/25 та з метою забезпечення апеляційного розгляду вищезазначеної апеляційної скарги з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №280/1050/25.

Матеріали адміністративної справи №280/1050/25 надійшли до суду апеляційної інстанції 04.06.2025р.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.06.2025р. справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 01.07.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.

Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 , позивач у справі, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

29.01.2025р. позивач завернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію зв вислугу років, ця заява за принципом екстериторіальності була розглянута ГУ ПФУ в Вінницькій області та рішенням від 06.02.2025р. за № 083950019572 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії, а саме «Перехід на інший вид пенсії» відповідно до Закону України «Про прокуратуру» /а.с. 51-52/.

Саме вищезазначені дії відповідача обумовили звернення позивача до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пенсійне забезпечення працівників прокуратури станом на час звернення позивача із заявою про перехід на інший вид пенсії регулюється правилами ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII).

Відповідно до ч.9 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

За змістом ч.6 ст.86 Закону №1697-VII до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на посадах прокурорів (в тому числі адміністративних) органів прокуратури, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів; слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції, кримінально-виконавчої служби, офіцерського складу Збройних Сил України, Служби безпеки України, інших утворених відповідно до законодавства України військових формувань, на посадах державних службовців, які обіймають особи з вищою юридичною освітою; у науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора працівникам, яким до набрання чинності цим законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), у тому числі час наукової та викладацької роботи в інших науково-навчальних закладах, якщо вони мали науковий ступінь чи вчене звання; на адміністративних та викладацьких посадах, посадах наукових працівників у Тренінговому центрі прокурорів України; на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, яким до набрання чинності цим Законом було присвоєно класні чини (працівникам військової прокуратури - відповідні військові звання), були направлені туди, а потім повернулися в органи прокуратури; військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання; відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, якщо така відпустка надавалася.

Частинами 8, 11 ст. 86 Закону № 1697-VII встановлено, що право на пенсію за вислугу років мають особи, які безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Офісу Генерального прокурора, а також особи, звільнені з прокурорських посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому особа обіймає посаду, або у зв'язку із скороченням кількості прокурорів, у зв'язку з обранням їх на виборні посади в органах державної влади чи органах місцевого самоврядування.

Прокурорам, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором.

Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV) визначено, що цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно до ч.1 ст.10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсій на інший здійснюється з дня подачі заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсій на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок №22-1).

За приписами абзацу сьомого пункту 1.8 розділу I Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Абзацом першим підпункту 2 пункту 2.2 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про призначання пенсії по інвалідності додаються документи, перелічені в підпунктах 1-4 пункту 2.1 цього розділу. Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від МСЕК виписку з акта огляду МСЕК.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 при поданні особою заяви в паперовій формі документи можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.

Згідно з абзацом третім пункту 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку №22-1 до заяви, поданої в електронній формі через вебпортал або засобами Порталу Дія, додаються скановані копії оригіналів документів. На створені електронні копії заявник накладає електронний підпис, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Відповідно до абзаців першого-другого пункту 2.24 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку №22-1 при призначенні (перерахунку) пенсії відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру» для визначення розміру пенсії за нормами Закону для розмежування джерел фінансування особа надає пакет документів, передбачених підпунктами 2 і 3 пункту 2.1 цього розділу.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів (абзац другий пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку №22-1).

Відповідно до пункту 4.7 Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

За приписами п. 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію зокрема: повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.

Отже, відповідачем, під час опрацювання заяви позивача виявлено розбіжності в частині зазначення прізвища, вказаного у заяві ( ОСОБА_2 ) з прізвищем зазначеним у паспорті громадянина України ( ОСОБА_3 ), а також у імені особи, яка зверталась з відповідною заявою, з іменем зазначеним у паспорті, а саме у заяві зазначено « ОСОБА_4 », у паспорті - ОСОБА_5 .

Так, абзацом четвертим пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 встановлено, що у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Тобто в цьому випадку передбачена можливість призначення пенсії з дати звернення за призначенням пенсії, якщо особа подасть протягом трьох місяців додаткові документи, яких не вистачало, про що таку особу повідомлено органом Пенсійного фонду. При цьому у такому разі органом Пенсійного фонду не приймається рішення про відмову у призначенні пенсії.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем приймалось рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії, а не повідомлялось про неточність та необхідність подання додаткових документів, отже відповідачем не надавався час на звернення позивача протягом трьох місяців із новими заявами про призначення пенсії та подання до таких заяв додаткових документів, що свідчить про не правомірність дій відповідача.

ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовляючи у переведенні з пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» зазначає, про те, що наявні недолікі при заповненні заяви про призначення / перерахунок пенсії, а саме: виявлено розбіжності в частині зазначення прізвища , вказаного у заяві « ОСОБА_2 » з прізвищем зазначеним у паспорті громадянина України - ОСОБА_3 , а також у імені особи, яка зверталась з відповідною заявою, з іменем зазначеним у паспорті, а саме у заяві зазначено « ОСОБА_4 », у паспорті - ОСОБА_5 , оскільки не можливо ідентифікувати особу.

Єдиною підставою для відмови у переведенні на пенсію за вислугу років відповідно Законом України «Про прокуратуру» є розбіжністі в паспорті громадянина України та в поданій заяві про перерахунок.

Отже, суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що право позивача на встановлені законом гарантії не може бути поставлене в залежність від якості заповнення документів поданих позивачем для призначення пенсії та про визнання протиправним та скасуванню рішення ГУ ПФУ у Вінницькій області № 083950019572 від 06.02.2025р.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано, з огляду на те, що обрахунок наявного періоду стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» належить до компетенції органів пенсійного фонду, зробив висновок що у даному випадку відновлення порушеного права позивача повинно відбуватись шляхом зобов'язання ГУ ПФУ у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.01.2025р. року щодо призначення пенсії за вислугу років з урахуванням правової оцінки обставин та висновків суду, які викладені у рішенні.

Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 09.04.2025р. в оскаржуваній частині у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 09.04.2025р. у справі №280/1050/25 - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.

Постанову виготовлено та підписано - 01.07.2025р.

Головуючий - суддя А.О. Коршун

суддя С.В. Сафронова

суддя Д.В. Чепурнов