Рішення від 02.07.2025 по справі 640/16654/20

Справа № 640/16654/20

РІШЕННЯ

іменем України

02 липня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головне управління ДПС у м. Києві , Державна податкова служба України про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язати вчинити дії,

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Позивач звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України, Головного управління ДФС у м. Києві, у якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України, Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Головного управління державної фіскальної служби у нескасуванні нарахувань єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за 2017 та 2018 роки на її вимогу через помилково подані нею звіти про суми нарахованого єдиного внеску за вказані роки;

- зобов'язати Державну податкову службу України, Головне управління Державної податкової служби у м. Києві скасувати нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за 2017 та 2018 роки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач протиправно нарахував їй недоїмку з єдиного соціального внеску, оскільки позивачка є пенсіонером по віку та отримує пенсію. Вважає, що вона звільнена від сплати єдиного внеску. Звіти про суми нарахованого єдиного внеску за 2017, 2018 роки подані нею помилково. З огляду на викладене, просить суд задовольнити позовні вимоги.

В матеріалах даної справи містяться письмові відзиви відповідачів, у яких вони заперечують щодо задоволення позовних вимог. Вважають, що діяли на підставі та у спосіб, встановлений законом, а підставою для нарахування єдиного внеску були самостійно подані позивачкою звіти. Просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Представник Державної податкової служби України у поданому відзиві додатково наголосив на тому, що здійснення контролю та ведення повноти даних ІКП платників податків закріплено за відповідним територіальним органом ДПС.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 вересня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та без проведення судового засідання.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 18.03.2025 справу №640/16654/20 прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

ОСОБА_1 зареєстрована з 02.06.1997 як фізична особа-підприємець та перебуває на податковому обліку в Головному управлінні Державної податкової служби у м. Києві, ДПІ у Дарницькому районі як фізична особа-підприємець, платник єдиного внеску.

Крім цього, ОСОБА_1 є пенсіонеркою за віком з 23.03.2010, що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 .

Позивачкою було подано річні звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску за 2017 та 2018 рік на загальну суму 17616,36 грн.

В подальшому, позивачка просила відповідачів скасувати нарахування єдиного внеску через помилковість подання звітів, однак відповідачами було відмовлено.

Не погодившись із такою бездіяльністю, позивачка звернулася до суду із цим позовом.

ІV. ОЦІНКА СУДУ

Нормативно-правовим документом, що визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, є Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року №2464-VI (далі - Закон №2464-VІ; у редакції на ас виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону №2464-VІ, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Виключно Законом №2464-VІ визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску. (ч. 2 статті 2).

Завданнями центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є забезпечення адміністрування єдиного внеску шляхом його збору, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску. (ч. 1 ст. 12 Закону №2464-VІ).

Відповідно до п. 4 ч.1 ст.4 Закону №2464-VІ платниками єдиного внеску є фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Згідно з частиною четвертою статті 4 цього Закону особи, зазначені у пунктах 4 та 5-1 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналогічні норми визначено в наказі Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року №449 "Про затвердження інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Аналіз вище викладених положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування свідчить про те, що фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування є платниками єдиного внеску, однак такі фізичні особи-підприємці звільняються від його сплати якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 20.03.2018 року у справі №805/2195/17-а.

Порядок укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування встановлений у частині третій статті 10 Закону № 2464-VI, а саме особи, зазначені у частині першій цієї статті, подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Орган доходів і зборів, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості.

З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналогічний порядок добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування передбачений Інструкцією № 449.

Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що підставою для нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на добровільних засадах, є укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Будь-яка інформація про наявність такого договору в матеріалах справи відсутня, відповідний договір щодо добровільної участі позивачки у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідачем, суду не наданий.

Суд констатує, що подання особою «Звіту про суму нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», не свідчить про добровільну участь особи у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постанові 04.09.2019 року у справі № 806/1503/16.

Наведені твердження відповідача про наявність зобов'язання ОСОБА_2 по сплаті єдиного соціального внеску не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи.

Враховуючи, що ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію по інвалідності, є фізичною особою-підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування та зважаючи на відсутність доказів, що підтверджують добровільну участь позивачки у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, суд дійшов висновку, що позивачка звільнена від сплати за себе єдиного внеску відповідно до закону, а відтак нарахування єдиного соціального внеску є протиправним.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Визначаючись із способом захисту порушеного права суд вважає, що оскільки здійснення контролю за платниками податків закріплено за відповідним територіальним органом ДПС, а саме Головним управлінням Державної податкової служби у м. Києві, ДПІ у Дарницькому районі, де позивачка знаходиться на податковому обліку, тому саме їх потрібно зобов'язати скасувати нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за 2017, 2018 роки і відповідно позовні вимоги слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність щодо нескасування нарахувань єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за 2017 та 2018 роки на її вимогу через помилково подані нею звіти про суми нарахованого єдиного внеску.

Зобов'язати Головне управління Державної податкової служби у м. Києві, ДПІ у Дарницькому районі скасувати нарахування єдиного соціального внеску ОСОБА_1 за 2017 та 2018 роки.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_2 )

Відповідач:Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, Київ 116,м. Київ,04116 44116011) Державна податкова служба України (пл. Львівська, 8,м. Київ,04053 43005393)

Головуюча суддя Д.Д. Гнап