Справа № 560/7260/25
іменем України
02 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного підприємства "Хмельницьке охоронне підприємство" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з позовом до Приватного підприємства "Хмельницьке охоронне підприємство", в якому просить стягнути з Приватного підприємства "Хмельницьке охоронне підприємство" на користь Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю заборгованість в сумі 96380 грн. 36 коп. (дев'яносто шість тисяч триста вісімдесят грн. 36 коп.). з яких: адміністративно-господарські санкції у розмірі 95710 грн. 32 коп. (дев'яносто п'ять тисяч сімсот десять грн. 32 коп.), пеня за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 670 грн. 04 коп. (шістсот сімдесят грн. 04 коп.).
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що відповідач в порушення вимог, визначених статтями 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні", не сплатив за 2024 рік адміністративно-господарські санкції у сумі 95710,32 грн., та пеню у розмірі 670,04 грн., за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. На підставі вищевикладеного просив задовольнити позов повністю.
Ухвалою суду від 05 травня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що відповідно до податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податків, а також сум нарахованого єдиного внеску за 2 квартал 2024 року у відповідача середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період становила 10 осіб та за 3-4 квартал 2024 року у відповідача середньооблікова кількість штатних працівників за звітний період становила 13 осіб. Отже, відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" у відповідача на його середню штатну чисельність працівників повинна бути працевлаштована одна особа з інвалідністю. Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.06.2015 року ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи інвалід армії МНС України. Наказом №5 від 29.09.2023 року ОСОБА_1 з 01.10.2023 року прийнятий на посаду головного інженера у Приватне підприємство "Хмельницьке охоронне підприємство", що підтверджується записом у трудовій книжці ОСОБА_1 та інформацією з довідки Форми ОК-5 Пенсійного фонду України. Разом з тим, відповідно до виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 , останній у період з 01.01.2024 року по теперішній час отримує пенсійні виплати. Отже, враховуючи наявність у Відповідача працевлаштованої особи з інвалідністю 3 групи, вважаємо дії позивача щодо нарахування адміністративно-господарських санкцій та пені безпідставними, оскільки відповідач забезпечив середньооблікову чисельність працюючих осіб з інвалідністю відповідно до установленого нормативу, що нівелює застосування до останнього норм статті 238 Господарського кодексу України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Відповідно до Розрахунку, норматив щодо працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році у відповідача визначено у кількості 1 особа з інвалідністю, у зв'язку з чим позивач розрахував суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 95710,32 грн, яку відповідачу необхідно було самостійно сплатити до Державного бюджету України до 15.04.2025.
У зв'язку із несплатою нарахованої суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 95710,32 грн позивач нарахував відповідачу пеню в розмірі 670,04 грн.
Вважаючи, що відповідач не виконав зазначений обов'язок, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» № 875-XII від 21.03.1991 (далі - Закон №875-XII).
Нормами частин 1, 2 статті 19 Закону №875-XII визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Згідно з частинами 1, 2 статті 20 Закону №875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з ч. 11 ст. 19 Закону №875-XII, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.
Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (ч. 2 ст. 20 Закону №875-XII).
Суд встановив, що відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_2 від 15.08.2005 року ОСОБА_1 наказом №5 від 29.09.2023 року з 01.10.2023 року прийнятий на посаду головного інженера у Приватне підприємство "Хмельницьке охоронне підприємство".
Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_1 від 08.06.2015 року ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи інвалід армії МНС України.
Відповідно до виписки по картковому рахунку ОСОБА_1 , останній у період з 01.01.2024 року по теперішній час отримує пенсійні виплати.
Тож відповідно до частини першої статті 19 Закону №875-ХІІ у відповідача у 2024 році був відсутній обов'язок виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, позовні вимоги Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи приписи статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Хмельницького обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Приватного підприємства "Хмельницьке охоронне підприємство" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Хмельницьке обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Грушевського, 87, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29001 , код ЄДРПОУ - 14149591)
Відповідач:Приватне підприємство "Хмельницьке охоронне підприємство" (вул. Ярослава Мудрого, 11, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29009 , код ЄДРПОУ - 36450980)
Головуючий суддя П.І. Салюк