Справа №500/1524/25
02 липня 2025 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області (філія ГСЦ МВС), в якому просить:
визнати противоправною бездіяльність Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області (філія ГСЦ МВС), щодо не виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 19.11.2019, у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського ОСОБА_1 порівняної посади на день звільнення із служби;
зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Тернопільській області (філія ГСЦ МВС), виготовити довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 19.11.2019 у зв'язку з підвищенням розміру грошового забезпечення за посадою поліцейського ОСОБА_1 до порівняної посади на день звільнення із служби, та направити її до ГУ ПФУ в Тернопільській області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та забезпечення деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ). Позивач звернувся до відповідача для отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом за листопад 2019 року для перерахунку пенсії. Однак відповідач відмовив позивачу у видачі нової довідки, посилаючись на відсутність підстав для їх оформлення.
Позивач вказує, що відмова відповідача у видачі нової довідки порушує його законні права та інтереси, оскільки без неї неможливий перерахунок та виплата пенсії у належному розмірі. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 24.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.
10.04.2025 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому, Регіональний сервісний центр Головного сервісного центру МВС у Тернопільській області (філія ГСЦ МВС) просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Ухвалою суду від 29.05.2025 визначено:
Допустити заміну відповідача по адміністративній справі №500/1524/25 Регіонального сервісного центру Головного сервісного центру МВС у Тернопільській області - Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) (29018, Хмельницька область, Хмельницький район, місто Хмельницький, Західно - Окружна, будинок 11/1, код ЄДРПОУ: 45805862).
Встановити Регіональному сервісному центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення цієї ухвали.
Продовжити процесуальний строк розгляду адміністративної справи №500/1524/25.
В поданому відзиві Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС) просив у позовних вимогах відмовити, оскільки перерахунок пенсії за січень 2016 року відповідно до Постанови №103 ОСОБА_1 не проводився ( не перебував у списках пенсійного фонду) і він станом на 19.11.2019 року не був особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону (виплату пенсії поновлено у 2025 році), то для видачі довідки про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року відсутні законні підстави.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку та отримує у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області пенсію за вислугу років призначену відповідно до вимог Закону №2262-ХІІ.
Позивач звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області із заявою про надання нової довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою в поліції станом на листопад 2019 року для перерахунку його пенсії.
Листом від 21.02.2025 Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області позивачу повідомлено, що підстав для видачі вказаної довідки немає, оскільки перерахунок пенсії відповідно до Постанови 103 пенсіонеру не проводився.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно вимог частини третьої статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Відповідно до приписів частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно частини другої та третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до п. 1 Постанови №988 грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно пункту 3 Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого Наказом МВС України від 06 квітня 2016 року №260 (Порядок №260), грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення (пункт 3 Порядку № 260).
Абзацом 1 пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова №103, в редакції станом на 21 лютого 2018 року) було встановлено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Отже, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення пенсіонерам підлягає перерахунку пенсія на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з абзацами 1, 2 пункту 5 Порядку №45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
Постановою №103 доповнено Порядок №45 додатком 3, яким визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки грошове забезпечення передбачає: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені Постановою № 988, премія.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 березня 2024 року №199 "Про організаційно-штатні зміни у МВС в регіональних сервісних центрах ГСЦ МВС про областях, місту Києву" утворено сектори з пенсійних питань з обслуговування областей та м. Києва.
Відповідно пункту 1 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 22 квітня 2024 року № 259 в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженим структурним підрозділом з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсії визначено Відділ координації пенсійних питань. Пунктом 2 вказаного наказу з 01 травня 2024 року уповноважено Головний сервісний центр МВС на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення відповідно за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах № 826/3858/18 та № 826/12704/18 з покладенням таких функцій на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії) ГСЦ МВС.
При цьому п.4 вказаного Наказу визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства внутрішніх справ України від 25 лютого 2019 року №129 "Про визначення в Міністерстві внутрішніх справ України уповноваженого структурного підрозділу з підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення (перерахунку) пенсій" (зі змінами).
З вищевикладеного слідує, що з 01 травня 2024 року функції з видачі звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій покладено на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС).
Наказом ГСЦ МВС від 31.01.2025 №23 "Про організаційно-штатні зміни в Головному сервісному центрі МВС затверджений перелік штатних змін та утворений новий структурний підрозділ Головного сервісного центру МВС - регіональний сервісний центр ГСЦ МСВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС).
Відповідно до пункту 1 розділу І Положення про регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській області та Чернівецькій областях (філія ГСЦ МВС), затвердженого наказом ГСЦ МВС від 31.01.2025 №23 (із змінами внесеними наказам ГСЦ МВС від 08.05.2025 року №108) регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в філія ГСЦ МВС) (далі - РСЦ ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях) є відокремленим структурним підрозділом ГСЦ МВС, утвореним на правах філії без статусу юридичної особи.
Видача довідок пенсіонерам МВС про грошове забезпечення передбачена в розділі 3 п.2, п.п.4) Положення. РСЦ ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях відповідно до пункту 5 розділу І Положення підпорядковується ГСЦ МВС.
Суд зазначає, що Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року та постановою Верховного Суду від 12 листопада 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/12704/18 від 14 травня 2019 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови № 103.
Таким чином, з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18 (19 листопада 2019 року), пункт 3 Постанови №103 втратив чинність. При цьому, інші нормативні акти, які б надалі обмежували склад та розмір грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) для обчислення та перерахунку пенсії, відсутні.
Отже, з 19 листопада 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Суд зазначає, що рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 03.07.2024 у справі №500/2130/24, яке набрало законної сили, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Так, рішенням в адміністративній справі №500/2130/24 встановлено: " ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2005 року, перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим.
Пенсія була призначена довічно відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Пенсійним органом України.
Після анексії АР Крим в 2014 році, він виїхав до Тернопільській області і мешкає за вказаною адресою: АДРЕСА_1 ."
За нормами частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В підсумку з лютого 2025 року ОСОБА_1 поставлено на облік в ПФУ в Тернопільській області, та з березня 2025 року поновлено виплату пенсії у відповідності до Закону №2262-XII.
Оскільки позивач отримує пенсію по Закон №2262-ХІІ, вона має право на отримання довідки про грошове забезпечення, складеної станом на 19 листопада 2019 року.
Суд вважає помилковими доводи відповідача щодо неможливості виготовити та подати до Управління Пенсійного фонду України оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19 листопада 2019 року, з підстав не проведення перерахунку пенсії відповідно до Постанови №103.
Вказана обставина жодним чином не впливає на обов'язок відповідача скласти та подати до пенсійного органу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19 листопада 2019 року.
Відмова у виготовлені та направлені до пенсійного органу вказаної довідки порушує право позивача на отримання пенсії в належному розмірі та з врахуванням основних і додаткових складових грошового забезпечення.
Вказана позиція узгоджується з висновками колегії суддів Сьомого апеляційного адміністративного суду від 15 серпня 2024 року у справі №560/321/24.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
За таких обставин у відповідача були відсутні підстави відмовити позивачеві у виготовлені та направлені до пенсійного органу довідки про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року, для здійснення в подальшому перерахунку з 01 грудня 2019 року.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, сума судового збору сплачена позивачем при поданні позовної заяви підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Тернопільській області щодо відмови у виготовленні та надісланні до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами чинними, станом на листопад 2019 року.
Зобов'язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,40 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складено і підписано 02 липня 2025 року.
Реквізити учасників справи:
позивач:
- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач:
- Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій, Тернопільській та Чернівецькій областях (місцезнаходження: вул. Західно-Окружна, 11, 1, м. Хмельницький, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 29016, код ЄДРПОУ/РНОКПП 45805862).
Головуючий суддя Мартиць О.І.