про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
30 червня 2025 року Справа № 480/5003/25
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Опімах Л.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,
До Сумського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що рішенням від 17.04.2024 у справі № 480/7096/23 Сумський окружний адміністративний суд визнав протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати йому компенсації за неотримане речове майно та зобов'язав нарахувати та виплатити грошову компенсацію за неотримане речове майно. Листом від 13.01.2025 № 44/115/95 на адресу Відділу примусового виконання судових рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області надано довідку про вартість речового майна № 1. З довідки та листа вбачається, що, на думку відповідача, відсутні підстави для виплати компенсації вартості предметів речового майна, неотриманих за час проходження служби. Свою позицію відповідач мотивує наказом Міністерства оборони України від 29.04.2016 № 232. Позивач вважає таку позицію відповідача протиправною та зазначає, що посилання відповідача на вказаний наказ не може братися до уваги з огляду на те, що цей наказ лише встановлює норми забезпечення речовим майном військовослужбовців, порядок же виплати компенсації встановлюється іншими нормативно-правовими актами, зокрема, Положенням про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженим Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008, Порядком виплати військовослужбовцям Збройних Сил, Національної гвардії, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації і Управління державної охорони грошової компенсації вартості за неотримане речове майно, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2016 р. № 178, та Інструкцією з організації речового забезпечення в Національній гвардії України в мирний час та особливий період, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.06.2017 № 475 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29 червня 2017 р. за № 797/30665, які мають вищу юридичну силу та вже досліджувалися судом у справі № 480/7096/23. Просить позов задовольнити.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Вивчивши зміст позовної заяви та дослідивши додані до неї матеріали, суддя вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. За змістом п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Із поданого заявником позову та доданих до нього матеріалів вбачається, що спір між сторонами виник з питання виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/7096/23, яким, зокрема, зобов'язано військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі.
Так, предметом спору у справі № 480/7096/23 була грошова компенсація за неотримане речове майно, яку позивач просив зобов'язати військову частину НОМЕР_1 йому нарахувати та виплатити.
Суд зауважує, що певні розбіжності у формулюванні підстав позову, не змінюють змісту спірних правовідносин та не свідчать про нетотожність спору, що виключає підстави для надання їм повторної правової оцінки судом.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 31.05.2023 у справі № 160/16445/22.
Також суд вважає за доцільне зазначити, що при зміні однієї альтернативної позовної вимоги іншою, або при виділенні з позову, який вже заявлено, частини позовних вимог в окремий позов, тотожність предмета позову зберігається.
Аналогічний правовий висновок викладений в постанові Великої Палати Верховного Суду від 11.04.2018 у справі № 9901/433/18.
Отже, оскільки Сумський окружний адміністративний суд уже ухвалив рішення у справі № 480/7096/23 між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, яке набрало законної сили 30.07.2024, суд, керуючись приписами пункту 2 частини першої статті 170 КАС України, дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у відкритті провадження в цій справі.
Суд зазначає, що невиконання рішення суду не може бути підставою для нового позову між тими самими сторонами і про той самий предмет. У свою чергу, процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень, вирішуються в порядку, визначеному в розділі IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Наявність у Кодексі адміністративного судочинства України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Тобто, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, відповідно до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Отже, з огляду на предмет спору в цій справі, суд дійшов висновку, що фактичною підставою для звернення до суду із заявленими позовними вимогами стала незгода позивача із діями відповідача під час виконання рішення суду від 17.04.2024 у справі № 480/7096/23.
За таких обставин суд визнає наявність підстав для відмови у відкритті провадження у цій справі, оскільки між сторонами новий спір не виник, а має місце спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, який вирішений в судовому порядку та рішення суду набрало законної сили. Фактично, має місце аналогічний спір, але на стадії виконання судового рішення.
Таким чином, право позивача на грошову компенсацію за неотримане речове майно було захищене судом у справі № 480/7096/23, про що сам позивач зазначає у позовній заяві, а тому на підставі п. 2 ч. 1 ст. 170 КАС України у відкритті провадження в адміністративній справі необхідно відмовити.
Керуючись статтями 170, 248, 256, 293, 295 КАС України,
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Л.М. Опімах