Ухвала від 02.07.2025 по справі 480/5139/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

02 липня 2025 року м. Суми Справа № 480/5139/25

Суддя Сумського окружного адміністративного суду Сидорук А.І., розглянув матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до УВКБООН про стягнення шкоди.

Суть питання, з якого постановляється ухвала суду.

Позивач 27.06.2025 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд:

- в діях представників УВКБООН вбачаються шахрайській дії - привласнення чужих грошей обманням шляхом в сумі 21000 грн;

- доручити правоохоронцям Сум щоб їх притягли до кримінальної відповідальності за шахрайство;

- моральну шкоду оцінюю в сумі 250000 грн;

- уточнити, хто 05.03.2025 в Липорводолинському ЦНАП робив прийомку громадян на виплату допомоги від УВКБООН;

- повернути нам кошти в сумі 21000 грн на двох.

Перевіривши матеріали позову, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі.

Мотиви, з яких суд дійшов вказаного вище висновку.

У даному позові позивачем заявлено вимогу щодо моральної та матеріальної шкоди, яка заподіяна позивачу внаслідок вчинення, на його думку, злочину працівниками УВКБООН.

Приписами п.п.2,7 ч.1 ст.4 КАС України передбачено, що публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг;

Відповідно до норми п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства (п.2 ч.2 цієї статті).

Відповідно до ч.3 ст.19 КАС України адміністративні суди не розглядають позовні вимоги, які є похідними від вимог у приватно-правовому спорі і заявлені разом з ними, якщо цей спір підлягає розгляду в порядку іншого, ніж адміністративне, судочинства і знаходиться на розгляді відповідного суду.

Частиною 5 ст.21 КАС України передбачено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Враховуючи те, що позивачем у позовній заяві фактично не оскаржуються рішення дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а стверджується про майнові та немайнові втрати, які виникли, на переконання позивача, у зв'язку з вчиненим працівниками УВКБООН злочину, то суд відмовляє у відкритті провадження у справі.

Суд роз'янює позивачу, що розгляд кримінальної справи, за ознаками вчинення працівниками УВКБООН злочину, може здійснюватись судом загальної юрисдикції, з урахуванням правил підсудності, визначених КПК України.

Керуючись ст.ст. 170, 248, 256, 293-295 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до УВКБООН про стягнення шкоди.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.

Ухвала складена та підписана суддею 02.07.2025.

Суддя А.І. Сидорук