Рішення від 30.06.2025 по справі 420/33601/23

Справа № 420/33601/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 червня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» (65091, Одеська, Одеса, Комітетська, будинок № 24, корпус Б , офіс 5, код ЄДРПОУ 41884343) до Головного управління ДПС в Одеській області ( 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5, код ЄДРПОУ ВП: 44069166 ), Державної податкової служби України ( 04053, м. Київ, Львівська пл., 8, код ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України в якому позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.06.2023р. № 8920743/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 2 від 31.05.2022р.;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Позивача № 2 від 31.05.2022р.;

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2023р.№ 8986092/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 6 від 30.06.2022р. 4.

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 6 від 30.06.2022р.;

визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2023р. № 8986093/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 3 від 16.06.2022р.;

зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну № 3 від 16.06.2022р.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 31.05.2022р. підприємством ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, було складено податкову накладну № 2 на загальну суму 19 964,40 грн. у тому числі ПДВ 3 327,40 грн., дана податкова накладна була оформлена внаслідок підписання акту прийому-передачі виконаних робіт (тобто внаслідок першої події). Так відповідно до акту прийому передачі виконаних робіт від 31.05.2022р. Позивач виконав роботи з профілактичного огляду волоконно-оптичних кабелів зв'язку Замовника за травень 2022 року по договору № 01\01-2019 від 01.09.2019р. Акт додається. 22 серпня 2022 року вказана податкова накладна була відправлена на реєстрацію. Згідно отриманої квитанції, податкову накладну № 2 було прийнято, але реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Підстави: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачем надані пояснення від 30.05.2023р. № 30/05/23-1. 01.06.2023р. Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 8920743/41884343, щодо відмови в реєстрації податкової накладної в зв'язку із наданням платником податку копій документів складених з порушенням законодавством. Згідно додаткової інформації: Зазначені документи щодо постачання придбання товарів/ зберігання транспортування навантаження, складські документи, рахунки фактури інвойс, акт прийому-передачі робіт, накладні. 30.06.2022р. підприємством ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія» (надалі - ТОВ “КБК»), відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, було складено податкову накладну № 6 на загальну суму 19 964,40 грн. у тому числі ПДВ 3 327,40 грн., дана податкова накладна була оформлена внаслідок підписання акту прийому-передачі виконаних робіт (тобто внаслідок першої події). Так відповідно до акту від 30.06.2022р. Позивач виконав роботи з профілактичного огляду волоконно-оптичних кабелів зв'язку Замовника за червень 2022 року по договору № 01\01-2019 від 01.09.2019р. Акт додається 08 серпня 2022 року вказана податкова накладна була відправлена на реєстрацію. Згідно отриманої квитанції , податкову накладну № 6 було прийнято, але реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Підстави: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачем надані пояснення від 08.06.2023р. № 08/06/23-2. 13.06.2023р. Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 8986092/41884343, щодо відмови в реєстрації податкової накладної в зв'язку із наданням платником податку копій документів складених з порушенням законодавством. Згідно додаткової інформації: Зазначені документи щодо постачання придбання товарів/ зберігання транспортування навантаження, складські документи, рахунки фактури інвойс, акт прийому-передачі робіт, накладні. 16.06.2022р. підприємством ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія» (надалі - ТОВ “КБК»), відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, було складено податкову накладну № 3 на загальну суму 65 984,96 грн. у тому числі ПДВ 10 997,49 грн., дана податкова накладна була оформлена внаслідок отримання оплати по рахунку за аварійно-відновлювальні роботи № 66 від 03 травня 2022 року по договору № 01\01 2019 від 01.09.2019р. 22 серпня 2022 року вказана податкова накладна була відправлена на реєстрацію. Згідно отриманої квитанції , податкову накладну № 3 було прийнято, але реєстрація зупинена. Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Підстави: Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачем надані пояснення від 08.06.2023р. № 08/06/23-1. 13.06.2023р. Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних регіонального рівня (відповідача) прийняте рішення № 8986093/41884343, щодо відмови в реєстрації податкової накладної в зв'язку із наданням платником податку копій документів складених з порушенням законодаством. Згідно додаткової інформації: Згідно додаткової інформації: Зазначені документи щодо постачання придбання товарів/ зберігання транспортування навантаження, складські документи, рахунки фактури інвойс, акт прийому-передачі робіт, накладні. Позивач вважає, що дії Відповідача щодо безпідставного прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних Позивача протиправними, такими, що не ґрунтуються на доказах та первинних документах, які надавалися позивачем на обґрунтування можливості здійснення та реальності господарських операцій та за таких підстав підлягають скасуванню.

Ухвалою від 11.12.2023 року вказану позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду відкрито провадження по справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву в якому позов не визнає та не погоджується з доводами позивача, зазначивши, що відповідно до фактичних обставин справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМУНАКАЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» направило на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №2 31.05.2022; №3 від 02.08.2023 та №6 від 30.06.2022, на загальну суму з урахуванням ПДВ 105 913,76 грн. За отриманою Квитанцією №1 від 22.08.2022 року з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 2 від 31.05.2022 року зупинена, оскільки: «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"-1.8863%, "P"-16200». За отриманою Квитанцією №1 від 22.08.2022 року з Єдиного вікна приймання звітності Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 3 від 16.06.2022 року зупинена, оскільки: «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=1.7595%, "P"=0.». За отриманою Квитанцією №1 від 22.08.2022 року з Єдиного вікна приймання звітносri Державної податкової служби України Позивачу було повідомлено, що реєстрація податкової накладної № 6 від 30.06.2022 року зупинена, оскільки: «Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник "D"=1.8863%, "P"-16200%. На виконання п. 11 Порядку №1165, та у відповідності п.4 порядку №520, ТОВ «КОМУНАКАЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» разом з Повідомленнями №1 від 30.05.2023; №1 від 08.06.2023; №2 від 08.06.2023 про надання пояснень та копій первинних документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, до контролюючого органу було подано документи, у кількості - 9. На підставі яких були виписані податкові накладні №2 від 31.05.2022; №3 від 16.06.2022; №6 від 30.06.2022 року на загальну суму 105 913,76 грн. Відповідно до п. 9. Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Відповідно до фактичних обставин справи від позивача надійшли додаткові первинні документи/пояснення щодо податкових накладних №2 від 31.05.2022; №3 від 16.06.2022; №6 від 30.06.2022 року на загальну суму 105 913,76 гри. Серед наданих документів були виявлені такі недоліки: Неналежним чином завірений договір №01/01-2019 від 01.01.2019; Договір оренди техніки №3.09/18.1 від 03.09.2018 не завірений належним чином орендодавцем; Договір оренди від 01.02.2022 неналежно завірений орендодавцем. В оскаржуваному рішенні Комісії було зазначено причину відмови в реєстрації податкових накладних ТОВ «КОМУНАКАЦІЙНО-БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ» а саме надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. З огляду на вищевикладене, Комісією яка приймає рішення щодо реєстрації або відмову в такій реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування було винесене оскаржуване рішення про відмову в реєстрації вищезазначеної податкової накладної.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив на позовну заяву оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив наступне: ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія» (Виконавець) та АТ АБ “Південний» (Замовник) був укладений договір підряду № 01\01-2019 від 01.09.2019 р.

Згідно вказаного договору ТОВ “Комунікаційно будівельна компанія» взяла на себе зобов'язання виконувати роботи з технічного обслуговування ВОЛЗ (оптичні лінії зв'язку) Замовника та планові профілактичні роботи. Вказаний договір є рамковим з автопролонгацією, послуги за даним договором надаються замовнику щомісячно, за результатами виконаних робіт з технічного обслуговування та профілактичних робіт. Сторонами погоджені об'єкти Замовника де проводиться обслуговування ВОЛЗ та вартість таких робіт, а саме за щомісячне обслуговування 583 км. Оптичних волокон ВОЛЗ замовник сплачує виконавцю 19 964,40 грн ., додатково в рамках даного договору (п.1.4. договору) Позивачем надаються Замовнику послуги з аварійного відновлювального ремонту мереж Замовника, у разі виявленні пошкоджень та/або аварій

31.05.2022 р. підприємством ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, внаслідок першої події було складено податкову накладну № 2 на загальну суму 19 964,40 грн. у тому числі ПДВ 3 327,40 грн., дана податкова накладна була оформлена внаслідок підписання акту прийому-передачі виконаних робіт. Так, відповідно до акту прийому передачі виконаних робіт від 31.05.2022р. Позивач виконав роботи з профілактичного огляду волоконно-оптичних кабелів зв'язку Замовника за травень 2022 року по договору № 01\01-2019 від 01.09.2019р..

30.06.2022р. підприємством ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, внаслідок першої події було складено податкову накладну № 6 на загальну суму 19 964,40 грн. у тому числі ПДВ 3 327,40 грн., дана податкова накладна була оформлена внаслідок підписання акту прийому-передачі виконаних робіт. Так відповідно до акту від 30.06.2022р. Позивач виконав роботи з профілактичного огляду волоконно-оптичних кабелів зв'язку Замовника за червень 2022 року по договору № 01\01-2019 від 01.09.2019р.

16.06.2022р. підприємством ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія», відповідно до приписів п.201.10. ст.201 ПКУ, було складено податкову накладну № 3 на загальну суму 65 984,96 грн. у тому числі ПДВ 10 997,49 грн., дана податкова накладна була оформлена внаслідок отримання оплати по рахунку за аварійно-відновлювальні роботи № 66 від 03 травня 2022 року по договору № 01\01 2019 від 01.09.2019р.

Судом встановлено, що податкові накладні № 2 від 31.05.2022 року, № 6 від 30.06.2022 року №3 від 16.06.2022 року скеровано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Проте, згідно квитанцій від 22.08.2022 року реєстрація вказаних податкових накладних № 2 від 31.05.2022 року, № 6 від 30.06.2022 року № 16.06.2022 року, була зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки ПН складені та подані платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку).

Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивач скористався своїм правом та на адресу контролюючого органу ним було направлено повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Судом встановлено, що Комісією Головного управління ДПС в Одеській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за розглядом наданого повідомлення та документів, прийнято рішення:

Рішення від 01.06.2023р. № 8920743/41884343 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 31.05.2022 року;

Рішення від 13.06.2023 № 8986092/41884343 про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 30.06.2022 року;

Рішення від 13.06.2023р. № 8986093/41884343 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 16.06.2022 року.

Підставою для відмови у реєстрації податкових накладних № 2 від 31.05.2022 року, № 6 від 30.06.2022 року №3 від 16.06.2022 року у вказаних рішеннях зазначено надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

У розділі (додаткова інформація) вказаних рішень зазначено наступне: «первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні»

Не погоджуючись з рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, позивач звернувся до суду.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Податковий кодекс України (далі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПКУ).

Відповідно до абз.1 п.201.1 ст.201 ПКУ, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами пункту 201.7 статті 201 цього Кодексу, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341) (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.

Пунктами 13, 15 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 ПКУ, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року № 1165 (набрала чинності 01 лютого 2020 року), якою серед іншого затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 4 вказаного Порядку, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

За приписами пункту 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Пунктом 7 Порядку № 1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку № 1165).

У відповідності до пункту 25 Порядку № 1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стало те, що обсяг постачання товару/послуги дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком №3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, пунктом 1 якого визначено: Обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.

Таким чином, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов'язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові по справі №380/2365/21 від 27.01.2022 року.

Отже, реєстрація податкової накладної поданої позивачем зупинена з пропозицією надання додаткових документів, перелік яких визначено формально без визначення конкретних обставин, які необхідно підтвердити вказаними документами та висвітлити у наданих до вказаних документів поясненнях.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 520).

Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку № 520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку № 520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Судом встановлено, що позивачем надавалися для контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження вказаних у податкових накладних господарських операцій.

У вказаних документах зазначено вид, зміст та обсяг господарських операцій.

Надані позивачем первинні документи відповідають вимогам ст.ст.187, 198, 201 ПК України, ч.2 ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність та мають відповідну юридичну силу.

Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

З огляду на зміст оскаржуваного рішення, підставою для його прийняття стало надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

При цьому, комісією в оскаржуваному рішенні не зазначено які саме копії документів з наданих позивачем, складені із порушенням законодавства.

Оскаржуване рішення містить лише загальне твердження без зазначення, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Тобто викладена загальна норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин та мотивів, за яких надані позивачем пояснення та документи не були враховані.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постанові по справі №380/8213/21 від 08 лютого 2022 року.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам доступності, передбачуваності та зрозумілості; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як закон, якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія.

Крім того, одним з основних принципів податкового законодавства України є презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Суд вважає, що відсутність в оскаржуваному рішенні чіткого мотиву його прийняття позбавляє взагалі можливості позивача навести аргументи щодо його неправомірності. Акт індивідуальної дії не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості. Проте саме невідповідність акту індивідуальної дії вимогам обґрунтованості та вмотивованості призводить до його протиправності. Вказана правова позиція викладена в постановах Верховного Суду (від 04.12.2018 року по справі №821/1173/17, від 09.07.2019 року у справі №140/2093/18).

При цьому, суд враховує позицію Верховного Суду в постанові від 07.12.2022 року по справі № 500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

При цьому, суд зазначає, що невідповідності документів зазначені у відзиві, чи про перелік ненаданих документів, відповідач не зазначав у жодному своєму рішенні як на стадії зупинення реєстрації так і при відмові у реєстрації податкових накладних.

Зазначаючи про ненадання достатньої кількості первинних документів, щодо господарської операції, податковий орган не зазначає чому не достатньо наданих.

На думку суду, договір між учасниками операції, акт здачі-приймання робіт, платіжне доручення про підтвердження розрахунків є достатніми доказами для видання та реєстрації податкової накладної, оскільки такі дії повністю відповідають п.187.1 ст. 187 ПК України.

Таким чином, враховуючи наявність первинних документів, а також, те, що відповідні пояснення та документи були надані контролюючому органу, суд робить висновок, що наявні підстави для задоволення позовних вимог ТОВ «Комунікаційно будівельна компанія» та скасування оскаржуваних рішень Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних від 01.06.2023р. № 8920743/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 2 від 31.05.2022 р., від 13.06.2023р. № 8986092/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 6 від 30.06.2022 р., від 13.06.2023р. № 8986093/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 3 від 16.06.2022 р.

Згідно п.20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341), у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

З огляду на висновок суду щодо протиправності оскаржуваного рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача та зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні № 2 від 31.05.2022 року, № 6 від 30.06.2022 року №3 від 16.06.2022 року, датою їх фактичного подання на реєстрацію.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність своїх дій, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд зазначає, що за звернення до суду із зазначеним позовом позивач сплатив 7 443 грн. судового збору, які мають бути стягнуті з відповідачів на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» (65091, Одеська, Одеса, Комітетська, будинок № 24, корпус Б , офіс 5, код ЄДРПОУ 41884343) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, КОД ЄДРПОУ: ВП:44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ: 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.06.2023р. № 8920743/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 2 від 31.05.2022 р.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» № 2 від 31.05.2022 р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2023р.№ 8986092/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 6 від 30.06.2022 р.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» № 6 від 30.06.2022 р.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 13.06.2023р. № 8986093/41884343 про відмову в реєстрації Податкової накладної № 3 від 16.06.2022 р.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» № 3 від 16.06.2022 р.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Комунікаційно будівельна компанія» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 7443,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.К. Василяка