02 липня 2025 р. № 400/5997/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Марка Кропивницького, 17, м. Миколаїв, 54005,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югрем-Сервис", вул. Заводська, 23, кв. 19, м. Миколаїв, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 54020,
простягнення 31412,95 грн
Миколаївське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Югрем-Сервис" про стягнення 31 412,95 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачу були нараховані адміністративно - господарські санкції та пеня у розмірі 31 412,95 грн за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік. Відповідний розрахунок санкцій був надісланий відповідачу, проте у зв'язку з несплатою вказаних санкцій за відповідачем утворилась заборгованість. Для стягнення вказаної суми заборгованості позивач звернувся до суду з цим позовом.
Суд ухвалою від 08.07.2024 відкрив провадження по справі та призначив розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження. Враховуючи воєнний стан та ведення бойових дій на території Миколаївської області, з метою безпеки учасників судового процесу, суд не призначав судового засідання, та розглянув справу без виклику сторін (в порядку письмового провадження).
У відзиві на позовну заяву відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив повністю, мотивуючи це тим, що середньооблікова чисельність штатних працівників у ТОВ "Югрем-Сервіс" за 2023 рік склала 19 осіб, що передбачає наявність 1 особи з інвалідністю. З 2011 року і по теперішній час на підприємстві працевлаштована та працює одна особа з інвалідністю, а саме ОСОБА_1 .
З 24.02.2022 на підприємстві оголошено простій, який діє і по теперішній час, працівники працюють лише у випадку відсутності загрози їх життю та за наявності виробничої необхідності. У зв'язку з виробничою необхідністю, протягом 2023 року щодо ОСОБА_1 застосовувались припинення простою для виконання фахових робіт у лютому, березні та листопаді 2023 року із нарахуванням та виплатою заробітної плати.
Позивач надіслав відповідь на відзив, підтримує позовні вимоги та зазначає, що дані уточнюючих звітів до звіту, наданого вперше, не вносяться та перерахунок адміністративно-господарських санкцій згідно уточнюючих звітів не здійснюється.
Відповідач надіслав пояснення, заперечує проти задоволення позову.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Товариству з обмеженою відповідальністю "Югрем-Сервис" нараховано адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік у розмірі 31 412,95 грн. Відповідний розрахунок направлено відповідачу.
Вказана сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціям підтверджується розрахунком, що міститься в матеріалах справи.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 2 статті 1 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон 875-XII), центральні і місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи і організації (незалежно від форми власності і господарювання, виду діяльності і галузевої належності), їх філії, відділення, представництва, що ведуть окремий облік результатів фінансової та господарської діяльності, банки та інші фінансові установи, а також представництва іноземних юридичних осіб (у тому числі міжнародних організацій), які використовують працю найманих працівників - громадян України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - підприємства, установи та організації), фізичні особи, які використовують найману працю, залучають представників громадських об'єднань осіб з інвалідністю до підготовки рішень, що стосуються прав та інтересів осіб з інвалідністю.
Частиною 1 ст. 19 Закону 875-XII передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Відповідно до ч. 6 ст. 19 вказаного Закону Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:
-про працевлаштованих осіб з інвалідністю;
-про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
-необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.
Відповідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 30 листопада 2005 р. за № 1442/11722 підприємство, що працювало неповний рік (сезонний характер виробництва або створення після січня, за винятком тих підприємств, які вимушено зупиняли виробництво з ініціативи адміністрації), середньооблікову кількість штатних працівників за рік визначає також шляхом підсумовування зазначеної кількості працівників за всі місяці роботи підприємства і ділення одержаної суми на 12.
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю.
Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.
Розрахунок надсилається у формі електронного документа через електронні кабінети підприємств, установ та організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України у формі та порядку, визначених Фондом соціального захисту осіб з інвалідністю спільно з Пенсійним фондом України.
Надання даних, на підставі яких проводиться нарахування адміністративно - господарських санкцій, здійснюється відповідно до Порядку надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та у формі, затверджених постановою Правління Пенсійного Фонду України від 10.03.2023 №14-2.
Надсилання розрахунку сум адміністративно - господарських санкцій здійснюється відповідно до п. 2 Порядку надсилання розрахунку сум адміністративно - господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, затвердженого наказом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю від 10.03.2023 №17, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 №456/39512.
Згідно з матеріалами справи, відповідач зареєстрований у статусі юридичної особи 22.07.2008. Середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2023 році становила 19 осіб.
Водночас, Законом № 875-XII передбачено обов'язок для підприємств щодо працевлаштування осіб з інвалідністю за наявності штатних працівників від 8 осіб у кількості 1 робочого місця.
Відповідно до наказу ТОВ "Югрем-Сервіс" від 11.03.2011 № 6/особ. ОСОБА_1 був прийнятий на роботу на посаду кур'єра з 01.03.2011 року.
Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 з 16.01.2012 ОСОБА_1 переведений на посаду слюсаря з ремонту та обслуговування устаткування для газлво-полум'яної обробки.
Згідно із висновком МСЕК від 25.02.2011 № 291791 ОСОБА_1 встановлено ІІІ групу інвалідності безстроково.
Наказом від 24.02.2022 № 1 встановлено простій і зупинено роботу ТОВ "Югрем-Сервіс" у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану.
З урахуванням викладеного, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників відповідача у 2023 році складає 19 осіб, працює 1 особа з інвалідністю, то норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю не порушено.
Тому підстави для нарахування адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік, відсутні.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (вул. Марка Кропивницького, 17, м. Миколаїв, 54005, код ЄДРПОУ 20917114) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Югрем-Сервис" (вул. Заводська, 23, кв. 19, м. Миколаїв, Миколаївська обл., Миколаївський р-н, 54020, кодЄДРПОУ 36057454) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 02.07.2025.
Суддя Н.О. Бульба