02 липня 2025 рокум. Ужгород№ 260/3373/25
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), у якому просить: 1. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) в частині непризначення і невиплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) у зв'язку з встановлення йому як військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби. 2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (код СДРПОУ НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) призначити та виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) у з'язку з встановлення йому як військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що 17 червня 2024 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку наказом № 543-ОС начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу.
Відповідно до наказу № 470-ОС від 21.06.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
Згідно вказаного наказу, вислуга років ОСОБА_1 станом на 21.06.2024 року становить - 03 роки 04 місяці 19 днів.
У період з травня 2022 року по червень 2024 року ОСОБА_1 брав участь у військових діях по захисту територіальної цілісності України від Російської федерації. У зв'язку з чим у травні 2023 року отримав статус учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_3 від 06.05.2023).
Причиною звільнення ОСОБА_1 з військової служби слугувала травма - тілесні ушкодження, які йому спричинив 16.03.2024 року військовослужбовець ОСОБА_2 . Позивач вказує, що за вказаним фактом спричинення тілесних ушкоджень при вищевказаних обставинах, Шостим слідчим відділом (з дислокацією у ОСОБА_3 ) ДБР проводиться досудове розслідування кримінального провадження № 12024071040000403 від 17.03.2024 за ст.ст. 125 ч.2, 135 ч.І, 146 ч.2 КК України.
Позивач вказує, що відповідно до Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12ААГ №895776 від 23.10.2024 року ОСОБА_1 встановлено ІІ групу інвалідності, у зв'язку з отриманням травми пов'язаної з проходженням військової служби.
Відповідно до Довідки серії 12ААА №105176 від 07.11.2024 про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, така ступінь втрати професійної працездатності у ОСОБА_1 складає 80%. Також відповідно до вказаної Довідки ця втрата отримана внаслідок травми пов'язаної з проходженням військової служби. Те, що травма, пов'язана з проходженням військової служби встановлено, підтверджено висновками (постановами) ВЛК, які і стали підставою про визнання ОСОБА_4 непридатним для проходження військової служби, його подальшого звільнення з вказаної причини.
У зв'язку з цим, ОСОБА_1 20.03.2025 року були направлені всі наявні у нього матеріали для призначення та виплати йому одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975.
Однак, на свою заяву ОСОБА_1 03.04.2025 року отримав лист - відповідь від 27.03.2025 року за № 09/К-280/322 за підписом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким було відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 у зв'язку з тим, що подані ОСОБА_1 документи не містять відомостей про причини та обставини отримання травми, зокрема про те, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, а також відсутні дані про те, що травма не є наслідком вчинення травмованим дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння та відсутні документи, що це підтверджують, а саме: довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва); акт про нещасний випадок, скаладеного за матеріалами розслідування: обвинувального вироку, тощо.
Позивач вважає вказану відмову протиправною тому звернувся з даним позовом.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 08 травня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Від відповідача до суду надійшов відзив, у якому просить у задоволенні позову відмовити. В обгрунтування своїх заперечень відповідач вказує, що саме на позивача покладений обов'язок подання документів для нарахування та виплати спірних сум, тобто доказування обставин, які дають право йому на отримання спірної виплати.
Порядок від 25 грудня 2013 р. № 975 передбачає не стільки конкретний перелік документів, як необхідну інформацію яку мають містити документи. Так документом, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) можуть справді слугувати відповідна довідка чи акт про нещасний випадок, разом з тим у цій ситуації був не стільки нещасний випадок, як вчинений злочин і документом який доказуватиме обставину події злочину є відповідний вирок, або постанова ухвалена в передбаченому КПК України порядку.
Аналогічна ситуація існує і щодо процесуального статусу позивача, та його невинуватості, оскільки в будь який момент він може змінитися. Також, позивачу необхідно надати документи, що підтверджували б, що його травма не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння. Документи, що підтверджують перебування останнього в стані алкогольного сп'яніння на момент події долучаються. Витяг з ЄРДР за своєю правовою природою доводить тільки факт внесення відомостей та дату їх внесення у ЄРДР. Надані інші документи доводять тільки те, що позивачем була отримана травма та що він лікувався, а всі інші тези в позовній заяві є тільки припущеннями.
Таким чином, вважає, що усі вимоги позивача до Військової частини НОМЕР_4 є незаконними і необґрунтованими.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Суд установив, що у період з травня 2022 року по червень 2024 року ОСОБА_1 проходив службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
17 червня 2024 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби у відставку наказом № 543-ОС начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців) пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу».
Відповідно до наказу № 470-00 від 21.06.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_1 його виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення.
20.03.2025 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із проханням вжити заходів для призначення та виплати одноразової грошової допомоги передбаченої Постановою КМУ від 25.12.2013 року №975. До вказаного звернення позивачем було долучено наступні документи:
- витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні № 12024071040000403 від 17.03.2024 за ст.ст.125 ч.2, 135 ч.І, 146 ч.2 КК України;
- лист-відповідь слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м.Ужгороді) ДБР №12-61-15173 вих-25 від 24.02.2025;
- копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 5543/2024 ОСОБА_1 з КНП «Лікарня Святого Мартина»;
- копію виписки № 1024 із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 з « ІНФОРМАЦІЯ_3 »;
- копію виписки № 738 із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 з « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Розглянувши вказану заяву ОСОБА_1 відповідачем надано відповідь від 27.03.2025 року за № 09/К-280/322 якою відмовлено у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975.
Зокрема, вказана відмова мотивована тим, що подані ОСОБА_1 документи не містять відомостей про причини та обставини отримання травми, зокрема про те, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, а також відсутні дані про те, що травма не є наслідком вчинення травмованим дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; відсутні документи, що це підтверджують, а саме: довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва); акт про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування: обвинувального вироку, тощо.
Додатково відповідачем роз'яснено наступне:
- довідка про обставини отримання травми (поранення, контузії, каліцтва), відповідно до наказу Адімінстрації Державної прикондонної служби України від 20.07.2023 року № 508-АГ, виконується та видається травмованому, якщо травма (поранення, контузія, каліцтво) військовослужбовця спричинена діями противника;
- акти про нещасний випадок виконуються за результатами проведення розслідування нещасного випадку відповідно до Інструкції про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у Державній прикордонній службі України, затвердженої наказом МВС України від 22.03.2016 №199. Розслідування за фактом травмування, що сталося з ОСОБА_1 призначено наказом від 18.03.2024 №39-ОД. Відповідно до пункту І 1 розділу II Інструкції про порядок розслідування та ведення обліку нещасних випадків у ДПС України, затверджених наказом МВС України від 22.03.2016 №199, термін проведення зазначеного службового розслідування проведено наказом НОМЕР_5 прикордонного загону від 28.03.2024 №48-ОД у зв'язку з очікуванням документів, необхідних для встановлення обставин і причин нещасного випадку, а саме інформації від представників правоохоронних органів щодо факту вчинення відносно військовослужбовця кримінального правопорушення, результатів досліджень крові на вміст (спирту, наркотичних чи інших речовин) військовослужбовця, рішення суду щодо факту вчинення відносно військовослужбовця кримінального правопорушення, яких станом на 27.03.2025 не отримано.
Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі по тексту також Закон № 2232-XII), виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ, з наступними змінами та доповненнями у редакції на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №2011-ХІІ) соціальним захистом військовослужбовців є діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до пункту 5 частини 2 ст.16 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі, в тому числі, встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначає Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 (далі по тексту Порядок №975).
Відповідно до підпункту 21 Порядку №975 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2024 р. № 714) військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, яким виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органу у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти з дотриманням законодавства у сферах електронної ідентифікації та електронних довірчих послуг такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією або витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додаються копії:
-постанови відповідної військово-лікарської, медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
-документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження;
-документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені), копія військового квитка рядового, сержантського і старшинського складу (для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства);
- реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім іноземців та осіб без громадянства) (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідному контролюючому органу та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги, військовослужбовець, військовозобов'язаний, резервіст або особа, звільнена з військової служби, якому (якій) виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначених в абзацах другому - восьмому цього пункту, та копію відповідного рішення суду, засвідченого у встановленому порядку.
Судом встановлено, що причиною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 було те, що документи подані позивачем не містили відомостей про причини та обставини отримання травми, зокрема про те, що травма не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, а також відсутні дані про те, що травма не є наслідком вчинення травмованим дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння та відсутні документи, що це підтверджують, а саме: довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва); акт про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування: обвинувального вироку, тощо.
Як слідує з доказів наявних у матеріалах справи, позивачем разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги було надано: - витяг з ЄРДР у кримінальному провадженні № 12024071040000403 від 17.03.2024 за ст.ст.125 ч.2, 135 ч.І, 146 ч.2 КК України; лист-відповідь слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м.Ужгороді) ДБР №12-61-15173 вих-25 від 24.02.2025; копію виписки із медичної карти стаціонарного хворого № 5543/2024 ОСОБА_1 з КНП «Лікарня Святого Мартина»; копію виписки № 1024 із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 з « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та копію виписки № 738 із медичної карти стаціонарного хворого ОСОБА_1 з « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Позивач вказує, що відповідно до витягу з ЄРДР у кримінальному провадженні № 12024071040000403 від 17.03.2024 за ст.ст.125 ч.2, 135 ч.І, 146 ч.2 КК України та лист-відповідь слідчого Шостого слідчого відділу (з дислокацією у м.Ужгороді) ДБР №12-61-15173 вих-25 від 24.02.2025 позивач визнаний потерпілим.
Водночас, суд зауважує, що вказані відомості не підтверджують те, що травма позивача не пов'язана із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення, а також відсутні дані про те, що травма не є наслідком вчинення травмованим дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння.
Позивачем не надано доказів обвинувального вироку у кримінальній справі щодо обставин на які позивач посилається у даній справі, водночас внесення відомостей до ЄРДР у кримінальному провадженні № 12024071040000403 від 17.03.2024 у якому позивач є потерпілим не є належним доказом на підтвердження обставин отримання травми не пов'язаної із вчиненням позивачем кримінального чи адміністративного правопорушення, оскільки на стадії досудового розслідування статус потерпілого може бути змінено, зокрема на підозрюваного.
Окрім цього, позивачем не було надано відповідачу інших документів на підтвердження того, що травма не є наслідком вчинення травмованим дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, зокрема, але не виключно: довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва); акт про нещасний випадок, складеного за матеріалами розслідування: обвинувального вироку тощо.
Оскільки Порядком №975 визначено перелік документів які додаються до заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності, зокрема визначено необхідність надання документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), а також те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, та як встановлено судом, позивачем такі документи надано не було, відтак, суд вказує, що відповідачем правомірно було відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги та роз'яснено необхідність подання всього переліку документів відповідно до підпункту 21 Порядку №975.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що право позивача на виплатити одноразову грошову допомогу ОСОБА_1 у з'язку з встановлення йому як військовослужбовцю інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби відповідачем не порушено, оскільки позивач має право звернутися із заявою про виплату вказаної одноразової грошової допомоги та надавши відповідні документи визначені п.21 Порядку №975, тому позовні вимоги є безпідставними.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку що у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЮ.Ю.Дору