Ухвала від 02.07.2025 по справі 240/15697/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про призначення експертизи

02 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/15697/25

категорія 113050000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Леміщак Д.М., розглянувши у письмовому провадженні клопотання про призначення експертизи в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до комунального підприємства "Лікарня № 2 ім. В.П. Павлусенка" Житомирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до комунального підприємства "Лікарня № 2 ім. В.П. Павлусенка" Житомирської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії з підстав неправомірності висновків щодо наявності інвалідності.

Позивач також подав клопотання про призначення судово медичної експертизи.

Розглянувши подане клопотання, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Однією з обставин, яка підлягає доказуванню по даній справі та має значення для об'єктивного та правильного вирішення справи, є факт наявності чи відсутності у позивача на момент проходження ним оцінювання повсякденного функціонування особи захворювань або інших фізіологічних станів, які є підставою для встановлення йому інвалідності.

А тому для встановлення даної обставини необхідні знання, відмінні від знань у сфері права, а саме знання у сфері судової медицини.

Відповідно до приписів статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частиною 1 статті 101 КАС України визначено, що висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені перед експертом, складений у порядку, визначеному законодавством.

Відповідно до ч. 2 ст. 101 КАС України предметом висновку експерта може бути дослідження обставин, які входять до предмета доказування та встановлення яких потребує наявних у експерта спеціальних знань. Предметом висновку експерта не можуть бути питання права.

Відповідно до ч. 1 ст. 102 КАС України суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов:

1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо;

2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.

Аналіз вказаної норми права свідчить про те, що призначення судом експертизи є обов'язком за наявності певних умов при цьому предметом висновку експерта можуть бути дослідження обставин які входять до предмета доказування.

Ч. 1 ст. 71 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» передбачено, що проведення судово-медичної і судово-психіатричної експертизи призначається особою, яка проводить дізнання, слідчим, прокурором або судом у порядку, встановленому законодавством, для вирішення питань, що потребують спеціальних знань в сфері судової медицини або судової психіатрії.

Згідно з п. 1.1 Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17.01.1995 № 6 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26.07.1995 за № 254/790, судово-медична експертиза проводиться з метою дослідження на підставі спеціальних знань матеріальних об'єктів, що містять інформацію про обставини справи, яка перебуває в провадженні органів дізнання, слідчого, прокурора чи суду.

Підпунктом 2.4.3 пункту 2.4. вказаної Інструкції визначено, що участь кількох експертів є обов'язковою при проведенні експертиз з визначення втрати загальної та професійної працездатності. Проведення цих експертиз здійснюється у відділах комісійних експертиз бюро судово-медичних експертиз управлінь охорони здоров'я обласних виконавчих комітетів, у відділі комісійних експертиз республіканського бюро (Автономної Республіки Крим), а також у судово-медичному відділі Головного бюро судово-медичної експертизи МОЗ України.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про судову експертизу" судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, їх територіальні філії, експертні установи комунальної форми власності, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

До державних спеціалізованих установ належать:

науково-дослідні установи судових експертиз Міністерства юстиції України;

науково-дослідні установи судових експертиз, судово-медичні та судово-психіатричні установи Міністерства охорони здоров'я України;

експертні служби Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Державної прикордонної служби України.

Виключно державними спеціалізованими установами здійснюється судово-експертна діяльність, пов'язана з проведенням криміналістичних, судово-медичних і судово-психіатричних експертиз.

Враховуючи, що для з'ясування обставин, що мають значення для вирішення даної вимоги необхідні спеціальні (медичні) знання, для всебічного, повного та об'єктивного розгляду даної справи, враховуючи інші наявні в матеріалах справи медичні документи, та відсутність надходження від інших учасників прави заперечень щодо призначення судово-медичної експертизи, суд вважає за необхідне призначити у справі судово-медичну експертизу, проведення якої доручити державній спеціалізованій установі «Житомирське обласне бюро судово-медичної експертизи».

Витрати на проведення експертизи суд покладає на сторону, яка заявила таке клопотання.

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи до одержання її результатів.

Враховуючи те, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, суд вважає за доцільне зупинити провадження у справі до одержання результатів судової експертизи.

Керуючись статтями 102, 103, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Клопотання позивача про призначення експертизи задовольнити.

Призначити у справі судово-медичну експертизу, проведення якої доручити державній спеціалізованій установі «Житомирське обласне бюро судово-медичної експертизи» (10029, м. Житомир, вул. Острозьких, 131, ЄДРПОУ 05503579).

На вирішення судово медичної експертизи поставити такі питання:

1) якому ступеню втрати професійної працездатності (у відсотках) відповідає ступінь втрати здоров'я ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) якій групі інвалідності відповідає ступінь втрати здоров'я ОСОБА_1 .

Попередити судових експертів до початку проведення судової експертизи про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за дачу завідомо неправдивого висновку або за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.

Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача.

Зобов'язати сторони надати експертам необхідні для вирішення поставлених питань документи або забезпечити вільний доступ до них.

Ухвалу та матеріали справи направити до державної спеціалізованої установи «Житомирське обласне бюро судово-медичної експертизи».

Роз'яснити експертам, що відповідно до частини 7 статті 102 КАС України, призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

Провадження у справі зупинити на період проведення судової експертизи.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Д.М. Леміщак