Україна
Донецький окружний адміністративний суд
02 липня 2025 року Справа№200/3613/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазарєва В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні ді, -
У травні 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо ненарахування та невиплати матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за листками непрацездатності 9344959-2017579790-1 з 19.10.2023 по 23.10.2023, 11778813-2022038644-1 з 04.04.2024 по 04.04.2024, 13786573-2025739680-1 з 20.09.2024 по 23.01.2025;
2) зобов'язати нарахувати та виплатити матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за листками непрацездатності 9344959-2017579790-1 з 19.10.2023 по 23.10.2023, 11778813-2022038644-1 з 04.04.2024 по 04.04.2024, 13786573-2025739680-1 з 20.09.2024 по 23.01.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 14.04.2025 звернулась до відповідача із заявою щодо виплати за вказаними листками непрацездатності. Проте, вказану заяву залишили без опрацювання, оскільки звернення було подано через портал ПФУ. Позивач звертає увагу, що нею було виконано всі вимоги Порядку надання матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування України деяким категоріям застрахованих осіб, тому має право подати таку заяву та документи через електронний портал ПФУ із особистим електронно цифровим підписом. У зв'язку з чим, позивач звернулася до суду із даним позовом.
02 червня 2025 року відкрито провадження у справі, про що постановлено відповідну ухвалу. Вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін, про що постановлена відповідна ухвала. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
18 червня 2025 року представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником, який здійснює контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймає рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядає підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Враховуючи, що заява-розрахунок від страхувальника ТОВ «Краснолиманське» на фінансування по листків непрацездатності №9344959-2017579790-1 з 19.10.2023 по 23.10.2023, №11778813-2022038644-1 з 04.04.2024 по 04.04.2024 та № 13786573- 2025739680-1 з 20.09.2024 по 23.01.2025 по застрахованій особі до Головного управління не надходила, відсутні підстави для нарахування та виплати матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за листками непрацездатності.
У зв'язку з чим, представник відповідача вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є громадянкою України, про що свідчить копія паспорту громадянина України.
Згідно з відомостями трудової книжки серії НОМЕР_1 , позивач працювала в ТОВ " КРАСНОЛИМАНСЬКЕ" в період з 13.03.2023 року до 28.03.2025 року.
У Витязі з електронного реєстру листків непрацездатності № 1732 5376 9474 2706 від 11.04.2025 року, зазначено, що в період з 19.10.2023 по 23.10.2023, ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною, згідно з електронним листком непрацездатності № 9344959-2017579790-1. Також в графі «Інформація про електронний листок непрацездатності» зазначено статус готово до сплати, а в графі «Відомості про страхувальника» зазначено ТОВ " КРАСНОЛИМАНСЬКЕ", код ЄДРПОУ 32281519.
У Витязі з електронного реєстру листків непрацездатності № 3532 5350 9422 2536 від 11.04.2025 року, зазначено, що 04.04.2024, ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною, згідно з електронним листком непрацездатності № 11778813-2022038644-1. Також в графі «Інформація про електронний листок непрацездатності» зазначено статус готово до сплати, а в графі «Відомості про страхувальника» зазначено ТОВ " КРАСНОЛИМАНСЬКЕ", код ЄДРПОУ 32281519.
У Витязі з електронного реєстру листків непрацездатності № 4732 0374 9477 2746 від 11.04.2025 року, зазначено, що в період з 19.10.2023 по 23.01.2025, ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною, згідно з електронним листком непрацездатності № 9344959-2017579790-1. Також в графі «Інформація про електронний листок непрацездатності» зазначено статус готово до сплати, а в графі «Відомості про страхувальника» зазначено ТОВ " КРАСНОЛИМАНСЬКЕ", код ЄДРПОУ 32281519.
У Витязі з електронного реєстру листків непрацездатності № 5302 3033 8433 2556 від 11.04.2025 року, зазначено, що в період з 19.10.2023 по 23.10.2023, ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною, згідно з електронним листком непрацездатності № 13786573-2025739680-1. Також в графі «Інформація про електронний листок непрацездатності» зазначено статус готово до сплати, а в графі «Відомості про страхувальника» зазначено ТОВ " КРАСНОЛИМАНСЬКЕ", код ЄДРПОУ 32281519.
Позивач звернулась до відповідача із заявою № ВЕБ-05001-Ф-С-24-189262 від 23.11.2024 року про оплату листків непрацездатності.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.12.2024 року № 33964-30808/С-06/8-0500/24 позивача повідомлено, що підставою для фінансування є оформлена за встановленим зразком заява - розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами. Заява-розрахунок подається страхувальником через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, а також може подаватися у паперовій формі разом з електронною формою на електронному носії інформації головним управлінням Пенсійного фонду України в областях та м. Києві за основним місцем обліку страхувальників. Роз'яснено, що заява-розрахунок від страхувальника не надходила.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом № 1105-XIV.
Уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України (ч. 1 ст. 4 №1105-XIV)
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону №1105-XIV допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з таких страхових випадків: тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві, а також тимчасова непрацездатність на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві.
Частиною другою ст. 15 Закону №1105-XIV встановлено, що допомога по тимчасовій непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, виплачується уповноваженим органом управління застрахованим особам з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) інвалідності (встановлення іншої групи, підтвердження раніше встановленої групи інвалідності), незалежно від звільнення, припинення підприємницької або іншої діяльності застрахованої особи в період втрати працездатності, у порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Оплата перших п'яти днів тимчасової непрацездатності у випадках, зазначених у пунктах 1 і 7 частини першої цієї статті, здійснюється за рахунок коштів роботодавця у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 22 Закону №1105-XIV страхова виплата у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).
Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.
Частиною першою ст. 26 Закону №1105-XIV встановлено, що фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.
Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.
Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, поданої в електронній або паперовій формі.
У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.
Правове регулювання спірних правовідносин дає підстави для висновку, що Територіальні органи уповноваженого органу управління мають обов'язок забезпечувати фінансування для надання матеріального забезпечення роботодавця, який, у свою чергу, повинен спрямувати отримані кошти на виплату працівнику матеріального забезпечення.
Такі публічно-правові відносини виникають між Пенсійним фондом України та роботодавцем. При цьому, Фонд не має будь-яких обов'язків перед працівником щодо надання страхових виплат (матеріального забезпечення).
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 06.10.2020 у справі №712/13983/17, від 17.012024 року у справі № 580/1071/20.
Разом з цим, суд звертає увагу, що в спірний період тимчасової непрацездатності позивач перебував у трудових відносинах з ТОВ «КРАСНОЛИМАНСЬКЕ», та саме на вказане підприємство покладений обов'язок, як оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, так і оформлення за встановленим зразком заяви-розрахунку, що містить інформацію про нараховані застрахованій особі суми страхових виплат.
З огляду на відсутність оформленої за встановленим зразком заяви-розрахунку роботодавця (страхувальника) у відповідача відсутні підстави для виплатити матеріального забезпечення по тимчасовій непрацездатності за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за листками непрацездатності 9344959-2017579790-1 з 19.10.2023 по 23.10.2023, 11778813-2022038644-1 з 04.04.2024 по 04.04.2024, 13786573-2025739680-1 з 20.09.2024 по 23.01.2025.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
З урахуванням зазначеного, суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вони не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.
З огляду на встановлені судом обставини, оцінюючи докази у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні ді, не підлягає задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не підлягають відшкодуванню.
На підставі викладеного, керуючись нормами Конституції України та Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні ді - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Лазарєв