Ухвала від 02.07.2025 по справі 200/7665/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

02 липня 2025 року Справа №200/7665/24

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голощивець І.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву представника позивача адвоката Дзісь Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року по справі №200/7665/24 було вирішено: адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010), оформлену листом від 17.10.2024 року, в донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.12.2023 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за період з 06.12.2023 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

В решті позовних вимог відмовити.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 15.04.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 8 січня 2025 року у справі № 200/7665/24 за позовом Дзіся Андрія Романовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - залишено без змін.

Отже з урахуванням вищенаведеного, рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року набрало законної сили 15 квітня 2025 року відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду.

У червні 2025 року від представника позивача адвоката Дзісь Андрія Романовича, який діє в інтересах ОСОБА_1 на адресу суду надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по справі №200/7665/24 від 08.01.2025.

В цій заяві він просив суд - встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №200/7665/24 з поданням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіту.

Дана заява представника позивача була вмотивована наступним: - «Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 у справі №200/7665/24 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнили. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 06.12.2023 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком. На виконання рішення суду розмір пенсії згідно до розрахунків із матеріалів пенсійної справи становить 16971,76. Тобто, на виконання рішення суду Відповідач здійснив розрахунок пенсії виходячи із 8 мінімальний пенсій за віком станом на 2024 (2093 грн), однак станом на 2025 мінімальна пенсія за віком становить 2361 грн. Тому розмір пенсії на виконання рішення суду має становити 19115,76 грн ( 18888 ( 6*2361) + 227,76). Тому, з урахуванням вищезазначеного, позивач і звертається із заявою в порядку ст. 382 КАСУ.».

Про надходження на адресу суду вищезазначеної заяви від представника позивача, відповідач був повідомлений належним чином, про що свідчить наявна в матеріалах заяви квитанція про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету Користувача ЄСІТС №3704361, а також наявність зареєстрованого у відповідача кабінету «Електронний суд» де в графі «доставлено» зазначено - 12.06.2025 року.

Станом на час винесення даної ухвали заперечень, заяв, тощо від учасників справи на адресу суду не надходило.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

На підставі зазначеного, з огляду на запровадження на території України воєнного стану, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи, сторони в судове засідання не викликались. Розгляд зазначеного клопотання проводився у порядку письмового провадження.

Суд розглянувши вищезазначену заяву, зазначає наступне.

Розділом IV Кодексу адміністративного судочинства України врегульовано окремі процесуальні питання, пов'язані з виконанням судового рішення.

Зокрема, за приписами статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1 статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.

Як унормовано частиною першою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Отже, вказаною нормою передбачено право суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Слід зазначити, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.

Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі Скордіно проти Італії (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі Сіка проти Словаччини (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006, пп. 18 рішення Ліпісвіцька проти України№11944/05 від 12.05.2011).

У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах Бурдов проти Росії від 07.05.2002, Ромашов проти України від 27.07.2004, Шаренок проти України від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.

Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У Рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.

З огляду на викладене, суд вправі вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду.

Окрім цього, суд наголошує, що статтею 129-1 Конституції України визначено, що судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до приписів частини другої статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно зі статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Суд вже зазначав, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 року у справі №200/7665/24 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за період з 06.12.2023 року згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №230/96-ВР, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до зазначеного у мотивувальній частині рішення: - «Судом встановлено, що розмір пенсії позивача відповідно до наявної в матеріалах справи копії Перерахунку пенсії. Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 09.02.2024 14:35, становить з 06.12.2023 року - Мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС (4800 * 1.14 * 1.197) - 6549,98 грн.; додаткова пенсія інвалідам 2 групи з числа потерпілих ЧАЕС Пост. №112 п.5 - 227.76 грн.; разом - 6777,74 грн.

Відповідно до приписів ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV, визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.

Відповідно до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2023 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2093 гривні.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2093,00 грн. х 8 = 16 744,00 грн.

Відповідно до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області було протиправно відмовлено позивачу у проведенні перерахунку її пенсії виходячи із восьми мінімальних пенсій за віком у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 06.12.2023 року.».

На звернення представника позивача, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало відповідь наступного змісту: - « ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію як особа з II групою інвалідності внаслідок каліцтва/захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на ЧАЕС, відповідно до статті 54 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796). Має першу категорію особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Відповідно до частини 2 статті 14, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими для виконання на всій території України. Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов'язань. В квітні 2025 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 по справі №200/7665/24, яке набуло законної сили 15.04.2025, Головним управлінням проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.12.2023 згідно з рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021, відповідно до статті 54 Закону №796, у редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. Розмір пенсії з надбавками з 06.12.2023 склав 16971,76 грн, розрахунок додається. Доплата, нарахована на виконання рішення суду з урахуванням фактично виплаченої пенсії, за період з 06.12.2023 по 30.04.2025 складає 162728,40 грн. В травні 2025 року ОСОБА_1 на рахунок уповноваженого банку зарахована пенсія за період з 01.05.2025 по 31.05.2025 в розмірі 16971,76 грн.».

З наявної в матеріалах справи копії перерахунку пенсії. Версія 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 21.04.2025 14:23, судом встановлено, що мінімальна пенсія інвалідам ЧАЕС (позивача) з 06.12.2023 по 31.12.2023 - 16744,00 грн.; з 01.04.2024 по 31.12.2024 - 16744,00 грн.; з 01.05.2025 по довічно - 16744,00 грн.

Слід зазначити, що зазначений розмір мінімальної пенсії інвалідам ЧАЕС за 2024 рік повинен становити у відповідності до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн., позивач нараховується та виплачується у розмірі - 16744,00 грн.

Слід зазначити, що зазначений розмір мінімальної пенсії інвалідам ЧАЕС за 2025 рік повинен становити у відповідності до приписів ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», установлено, зокрема, що з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, - 2361 гривня.

Отже, з урахуванням наведеного мінімальна пенсія по ІІ групі інвалідності, має становити - 2361,00 грн. х 8 = 18 888 грн., позивач нараховується та виплачується у розмірі - 16744,00 грн.

Слід також зауважити, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року було зобов'язано відповідача виплачувати ОСОБА_1 основну пенсію у розмірі не менше восьми мінімальних пенсій за віком.

Отже вищенаведеним підтверджується факт часткового виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 року по справі №200/7665/24.

Враховуючи те, що до суду не надано доказів виконання рішення суду по справі №200/7665/24, суд вважає за можливе встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010) строк для подання звіту.

Відповідно до частини 1 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.

За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (частина 2 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до приписів ч.3 ст.382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.

В даному випадку суд вважає за необхідним встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області строк подання звіту протягом трьох місяців з дня отримання даної ухвали для виконання рішення суду та подання відповідного звіту про його виконання.

Згідно з частиною 6 статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 248, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення задовольнити.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області подати протягом трьох місяців з дня отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/7665/24 від 08.01.2025 року.

Копію ухвали направити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області для виконання рішення суду.

Ухвала суду першої інстанції є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя І.О. Голошивець