Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 липня 2025 року Справа№200/4044/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М.., розглянувши порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
03 червня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду, через підсистему ЄСІТС «Електронний Суд», надійшов позов адвоката Аканової Є.І., яка діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області щодо не зарахування до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області зарахувати з 01.05.2025 року до страхового та пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року та здійснити перерахунок та виплату пенсії.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що 16.04.2025 із заявою на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України №ВЕБ-05001-Ф-С-25-069592, яка зареєстровано 16.04.2025 за №9626/П-0500-25 в якій просив управління зарахувати до пільгового стажу період роботи на шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року.
Листом відповідача від 13.05.2025 11970-9626/ П-02/8-0500/25 відмовлено у врахуванні стажу у зв'язку із тим, що з 01.04.2024 в автоматичному режимі проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 з урахуванням страхового стажу за який сплачено внески до Пенсійного фонду України за період роботи з 01.08.2019 по 31.03.2021 та вказав, що з 01.04.2026 позивач право на наступний перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 червня 2025 року відкрито провадження в справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, витребувано копії та докази.
Відпоівдач позов не визнав, 17 червня 2025 року надало відзив на адміністративний позов, зі змісту якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. В обгрунтування своєї позиції відповідач зазначив, що з 01.04.2024 в автоматичному режимі позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 з урахуванням страхового стажу за який сплачено внески до Пенсійного фонду України за період роботи з 01.08.2019 по 31.03.2021. Страховий стаж складає 36 років 4 дні, в тому числі додаткові роки за список № 1 - 13 років. В подальшому до органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії з урахуванням пільгового стажу, отриманого після призначення пенсії ОСОБА_1 не звертався, заяву встановленої форми та довідки, що уточнюють пільговий характер роботи, відповідно до пункту 20 Порядку № 637 не надавав.
Враховуючи вищезазначене відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 1 травня 2025 року: з зарахуванням до страхового стажу періоду з 01.07.2021 по 14.08.2024 (сплата страхових внесків в Пенсійний фонд України відсутня, право на перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 виникає з 01.04.2026); з зарахуванням до пільгового стажу періоду роботи з 01.07.2021 по 14.08.2024 на ВП «Шахта 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля» (право на перерахунок виникне після проведеного автоматизованим способом перерахунку відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058 з 01.04.2026, з зарахуванням періодів роботи за які буде сплачено страхові внесків в Пенсійний фонд України та за умови надання заяви встановленої форми та довідки, що уточнює пільговий характер роботи, відповідно до пункту 20 Порядку № 637).
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 01.03.2016 як отримувач пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV.
16 квітня 2025 року позивач, через вебпортал ПФУ, звернувся до Пенсійного фонду із заявою в якій просив зарахувати до пільгового стажу період роботи з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року на шахті 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».
Листом відповідача від 13.05.2025 за № 11970-9626/П-02/8-0500/25 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії та вказано, що з 01.04.2024 в автоматичному режимі проведено перерахунок пенсії відповідно до частини 4 статті 42 Закону №1058 з урахуванням страхового стажу за який сплачено внески до Пенсійного фонду України за період роботи з 01.08.2019 по 31.03.2021. Страховий стаж складає 36 років 4 дні, в тому числі додаткові роки за список №1 - 13 років. Враховуючи зазначене, через 24 місяці після попереднього перерахунку та за умови наявності сплати єдиного соціального внеску підприємством, на якому працювали, позивач з 01.04.2026 набудете право на наступний перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058.
Відповідно до довідки форми РС-право позивачу зараховано до страхового стажу період роботи з 01.09.2019 по 31.03.2021.
Згідно записів трудової книжки серії НОМЕР_2 від 27.07.1990 , позивача з 05.12.2013 переведено електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті (запис № 25), з 14.08.2024 звільнено за власним бажанням (запис № 28).
Згідно довідки ОК-5, наданої відповідачем та сформованої станом на 23.10.2024, професія, яку обіймав позивач облікована кодом спецстажу ЗП3014А1.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі Закон № 1058)
Стаття 42…
4. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Стаття 44.
1. Призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
2.Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу … .
3. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Порядок № 22-1).
Підпункт. 1.9 п. 1 розділ І. Днем звернення за перерахунком пенсії, вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Відповідно до абзацу першого частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Згідно з частиною 2 статі 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Система персоніфікованого обліку була введена в дію 01 січня 2004 року на виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 року №401 «Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування» згідно постанов Кабінету Міністрів України №1854 від 12 грудня 2002 року та №303 від 12 березня 2003 року.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі Порядок №22-1), за період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Додаток 4 до Положення це форма ОК-5, а додаток 3 до Положення це форма ОК-2.
Відповідно до пункту 2 Положення Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд України, який є володільцем даних Реєстру застрахованих осіб.
Отже, в розпорядження відповідача була вся необхідна інформація для розрахунку пенсії позивача, але відповідач не виконав свого обов'язку діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України.
Щодо відстуності сплати страхових внесків за період з з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року, суд зазначає насутупне.
Відповідно до частини 6 статті 20 Закону №1058-IV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Згідно з частиною 12 статті 20 Закону №1058-IV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (частина 3 статті 24 Закону №1058).
У відповідності до статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно із частинами 11 та 12 статті 9 Закону №2464-VI у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
З огляду на положення частин 1 та 2 статті 24 Закону №1058-IV, законодавцем визначено дві обов'язкові умови для включення стажу роботи особи до страхового стажу, а саме:
1) особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню;
2) сплата страхових внесків у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як вказано у частині 2 статті 24 Закону №1058-IV, даними, за якими територіальними органами Пенсійного фонду України обчислюється страховий внесок, зокрема й щодо сплати страхових внесків, є дані, що містяться в системі персоніфікованого обліку в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
За загальним правилом, несвоєчасна сплата підприємством страхових внесків, за умови підтвердження роботи особи на такому підприємстві, отримання заробітної плати та утримання з неї єдиного соціального внеску, а також не внесення відомостей по спеціальному стажу не повинна порушувати законні права та інтереси позивача, зокрема, порушувати його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до Пенсійного фонду покладено на роботодавця, а тому їх несплата не може позбавляти працівників права на зарахування періоду роботи до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а та від 20.03.2019 у справі №688/947/17.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, які викладені у вказаних постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України)).
Таким чином, судом встановлено порушене право позивача на зарахування спірних періодів трудової діяльності до загального страхового та пільгового стажу роботи, які підтверджуються відомостями трудової книжки, а також відомостями у довідці ок-5 зокрема, щодо роботи особи у шахті з повним робочим днем. Зауваження ГУ ПФУ щодо недоліків заповнення трудової книжки позивача відсутні.
Крім вказаного, враховуючи, що спірним у даній справі, крім іншого, є форма та зміст заяви, з якою позивач звернувся до Пенсійного органу, суд наголошує, що зміст зазначеної заяви очевидно давав змогу оцінити намір заявника на проведення перерахунку його пенсії з урахуванням стажу.
Разом із цим, на зазначену заяву відповідачем не прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку, а надано лист з фактичною відмовою у його проведенні.
На переконання суду, посилаючись у відзиві на не відповідність заяви позивача, відповідач припускається надмірного формалізму, наслідком чого є порушення прав та інтересів позивача, як пенсіонера (верстви населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій).
Також є безпідставними доводи відповідача, що позивач з 01 квітня 2024 року (дати попереднього перерахунку пенсії) до 01 квітня 2026 року (дати звернення за перерахунком) не має 24 місяці страхового стажу, тому у нього відсутнє право на перерахунок пенсії відповідно до абз. 2 ч. 4 ст. 42 Закону № 1058 , оскільки відповідно до записів трудової книжки позивача з 14 серпня 2024 року звільнено з роботи у шахті 1/3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», тому саме з 14 серпня 2024 року він набув право на перерахунок пенсії з урахуванням отриманої заробітної плати, що не залежить від дати попереднього перерахунку пенсії.
Відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень
Засіб захисту, що вимагається зазначеною статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі Афанасьєв проти України від 05.04.2005 (заява № 38722/02).
Ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав, а також протиправні рішення, дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалось примусове виконання рішення.
Ураховуючи наведене, суд вважає, що позов належить задовольнити частково, та з обранням належного способу захисту, шляхом визнання протиправними дії відповідача, які полягають у відмові провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви поданої позивачем та зобов'язання повторно розглянути звернення позивача зареєстроване на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України від 16.04.2025 № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069592, Головним управлінням у Донецькій області, зареєстроване за № 9626/П-0500-25 з урахуванням висновків суду та врахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року.
Сплачений позивачем судовий збір підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, на підставі частини 8 статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 5-14, 19-22, 72-78, 94, 132-143, 159-165, 241-247, 255, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у відмові провести перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно звернення ОСОБА_1 № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069592 від 16.04.2025, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх. № 9626/П-0500-25 від 13.05.2025).
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) № ВЕБ-05001-Ф-С-25-069592 від 16.04.2025, що надійшло через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (вх. № 9626/П-0500-25 від 13.05.2025), з урахуванням висновків суду та врахуванням до страхового та пільгового стажу періоду роботи у шахті 1/3 "Новогродівська" ДП "Селидіввугілля" з 01.07.2021 року по 14.08.2024 року.
В іншій частині вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шітсдесят вісім) гривень 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова