02 липня 2025 рокуСправа №160/12229/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
29 квітня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі заяви ОСОБА_1 від 21 листопада 2023 року, відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 листопада 2023 року та здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року на підставі довідки про заробітну плату від 17.05.2005 року.
В обґрунтування заявлених вимог ОСОБА_1 зазначила, що вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі довідки про заробітну плату № 385 від 17.05.2005 року, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич". Однак перерахунок пенсії зроблено не було, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.05.2025 року клопотання про поновлення пропущеного строку на звернення до суду по справі №160/12229/25 було задоволено, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Згідно довідки про доставку електронного листа, відповідачем ухвалу про відкриття провадження у справі отримано 01.05.2025 року.
Станом на 02.07.2025 року відзив на позов від відповідача не надходив.
Статтею 261 КАС України визначенні особливості подання заяв по суті справи у спрощеному позовному провадженні, а саме відзив подається протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі (ч.1). Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч.2).
Відповідно до положень ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи обставини ненадання відповідачем відзиву у встановлений строк (протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі), суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності першої групи внаслідок загального захворювання по зору відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV.
Як вбачається з матеріалів справи, загальний розмір пенсії позивача з 01.01.2024 року склав 4567,80
Сторонами не заперечується, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі довідки про заробітну плату № 385 від 17.05.2005 року, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич".
Суд встановив, що довідка №385 від 17.05.2005, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич" за період з 1978 по 1982 роки включно та містить інформацію про заробітну плату позивача для обчислення пенсії. Довідка містить необхідні реквізити, підписи відповідальних осіб та печатку. Вказано суму заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, разом з розшифруванням. Довідка видана на основі особових рахунків за 1978-1982 роки.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату №385 від 17.05.2005, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич" за 1978-1982 роки, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV, пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Положеннями частини 1 статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Частиною 1 статті 58 Закону № 1058-IV передбачено, що Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Постановою Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1) затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до підпункту 3 пункту 2.1. Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року.
Отже, за загальним правилом частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Натомість, обчислення пенсії із врахуванням заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців законом передбачено лише за певних обставин, а саме:
- за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами,
- якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців.
Суд зазначає, що відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Судом встановлено, що позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності на підставі довідки про заробітну плату № 385 від 17.05.2005 року, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич". Довідка містить необхідні реквізити, підписи відповідальних осіб та печатку.
Суд враховує зміст статті 58 Закону № 1058-IV, якою визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Проте дискреційні повноваження відповідача допускають прийняття на свій розсуд рішень лише у разі можливості вибору у межах, встановлених законом.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Згідно з пунктом 17 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату особі видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за призначенням пенсії.
Довідка Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич" видана на основі особових рахунків за 1978-1982 роки.
При цьому відповідачем не надано суду доказів, що дані, які є в спірній довідці про заробітну плату позивача, містять неправдиві або недостовірні дані. В судовому порядку вказана довідка недійсною також не визнавалась, підприємством не відкликана.
Проте, враховуючи вищенаведені норми статей 9, 77 КАС України, суд зазначає, що відповідачем не надано жодного доказу ані розгляду заяви про перерахунок пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровскій області з наданням обґрунтованої відповіді, ані взагалі наявності, форми та змісту такої заяви, не повідомлено про прийняті рішення за результатами опрацювання довідки № 385 від 17.05.2005 року, що свідчить про порушення права позивача на належний розгляд його звернення та наданих документів до матеріалів пенсійної справи.
Отже, при розгляді справи судом не встановлено доказів повідомлення позивача про результати розгляду його звернення чи необхідності надання додаткових документів, наявності підстав для не врахування наданої довідки про заробітну плату.
Вказана довідка стосовно суми заробітної плати, отриманої в період 1978-1982 років за вимогою позивача має бути належним чином розглянута відповідачем, на обліку якого перебуває позивач, для вирішення питання про перерахунок пенсії.
Тому позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача та зобов'язання відповідача розглянути надану позивачем довідку № 385 від 17.05.2005, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич", з прийняттям рішення чи наданням обґрунтованої відповіді на звернення позивача 21.11.2023 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
З огляду на те, що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", а у матеріалах справи відсутні докази понесення ним інших судових витрат, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення розгляду заяви ОСОБА_1 від 21 листопада 2023 року, з врахуванням інформації, наведеної у долученій ОСОБА_1 довідці про заробітну плату № 385 від 17.05.2005 року, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21 листопада 2023 року, з врахуванням інформації, наведеної у долученій ОСОБА_1 довідці про заробітну плату № 385 від 17.05.2005, яка видана Колективним підприємством "Дніпропетровська виробничо-торговельна фірма "Славутич", та прийняти рішення по суті звернення.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник