Справа № 495/4612/25
Номер провадження 3/495/1565/2025
30 червня 2025 рокум. Білгород-Дністровський
Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:
головуючого - судді Шевчук Ю.В.
при секретарі - Кракатиця В.І.,
за участю:
прокурора - Чернова В.С.
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Стара Царичанка, Білгород-Дністровського району, Одеської області, громадянина України, місце роботи та посада: депутат Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 660/2025 від 18.06.2025 ОСОБА_1 , будучи депутатом Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 661/2025 від 18.06.2022 ОСОБА_1 , будучи депутатом Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45, п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 662/2025 від 18.06.2022 ОСОБА_1 , будучи депутатом Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції», суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 663/2025 від 18.06.2022 ОСОБА_1 , будучи депутатом Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIII скликання, являючись суб'єктом декларування відповідно до п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасно 22.05.2025, без поважних причин, подав шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у скоєних правопорушеннях визнав у повному обсязі, пояснив суду, що не знав про необхідність подачі декларацій у період дії правового режиму воєнного стану, про наявність у нього поважних причин, що спровокували несвоєчасну подачу декларацій суду не повідомив.
Прокурор обставини викладені у протоколах про вчинення адміністративних корупційних правопорушень підтвердив, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ч. 1 ст.172-6 КУпАП, ч. 1 ст.172-6 КУпАП.
Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, врахувавши думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративні правопорушення, приходить до наступного висновку.
Згідно зі ст. 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом та інше.
Адміністративне стягнення є мірою відповідальності й застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про Національну поліцію» Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 02.09.2015 про утворення Національної поліції України, Кабінет Міністрів України постановив утворити Національну поліцію України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.
Згідно з наказом Національної поліції України № 1077 від 23.10.2019 про затвердження Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України затверджено Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України.
Відповідно до пункту 3 частини 1 розділу ІІ Положення про Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України затвердженого наказом Національної поліції України від 23.10.2019 № 1077, завданням Департаменту стратегічних розслідувань є протидія корупції серед посадових осіб, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України.
Пунктом 27 частини розділу ІІІ до функцій Департаменту стратегічних розслідувань входить здійснення складання в межах компетенції протоколів про правопорушення, пов'язані з корупцією, та направлення їх до суду в установленому законодавством порядку.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 1-VIII від 28.10.2020 «Про визнання повноважень депутатів Маразліївської сільської ради восьмого скликання» ОСОБА_1 , наділено повноваженням депутата Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIIІ скликання.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Відповідно до п. 1 ст. 18 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради зобов'язаний додержуватися Конституції та законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, регламенту ради та інших нормативно-правових актів, що визначають порядок діяльності ради та її органів.
Згідно з положеннями Закону України «Про запобігання корупції» до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, відносить осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в тому числі депутатів місцевих рад та посадових осіб місцевого самоврядування (підпункт «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 цього Закону).
Таким чином, депутат Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області VIIІ скликання ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування та суб'єктом на якого поширюється дія Закону відповідно п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та Примітки до ст. 172-6 КУпАП, та на нього поширюється дія цього Закону, і він є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України наразі в Україні діє правовий режим воєнного стану, який на день розгляду справи не закінченчився.
Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03.03.2022 № 2115-1X установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.
На виконання вимог цього Закону, Національним агентством з питань запобігання корупції надано роз'яснення № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану, відповідно до якого, декларація щорічна (з будь-якою позначкою) за 2021 рік подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня 2021 року включно) та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набув чинності 03.08.2022, доповнено Розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» п. 27, відповідно до якого встановлено, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
В подальшому Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набув чинності 12.10.2023, внесені зміни до п. 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» та встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Таким чином, в силу наведених вимог законодавства, у ОСОБА_1 виник обов'язок подати щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021-2022 у строк, не пізніше 31.01.2024.
Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 рік 22.05.2025 об 11:43 годині, за минулий 2022 рік 22.05.2025 о 12:01 годині, за минулий 2023 рік 22.05.2025 о 12:08 годині та за минулий 2024 рік 22.05.2025 о 12:17 годині.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 22.05.2025 об 11:43 годині, о 12:01 годині, о 12:08 годині, о 12:17 годині, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулі 2021, 2022, 2023, 2024 роки, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено, що ОСОБА_1 , будучи суб?єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону та п. 2-7 Прикінцевих положень Закону, подав щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік лише 22.05.2025 об 11:43 годині, за 2022 рік - 22.05.2025 о 12:01 годині, за 2023 рік - 22.05.2025 о 12:08 годині, а за 2024 рік - 22.05.2025 о 12:17 годині, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Будь-яких фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку можливо встановити відсутність адміністративних правопорушень, у зв'язку з якими складено протоколи № 660/2025 від 18.06.2025, № 661/2025 від 18.06.2022, № 662/2025 від 18.06.2022, № 663/2025 від 18.06.2022, чи встановити відсутність вини особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або ж встановити інші обставини, які б свідчили на користь ОСОБА_1 , подано не було.
Суд дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Натомість, особою, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не надано суду підтвердження (обґрунтування) поважності несвоєчасної подачі 22.05.2025 на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічних декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічну за 2021, 2022, 2023, 2024 роки), а вина ОСОБА_1 у вчиненні чотирьох адміністративних корупційних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами із адміністративних матеріалів № 660/2025 від 18.06.2025, № 661/2025 від 18.06.2022, № 662/2025 від 18.06.2022, № 663/2025 від 18.06.2022.
Відповідно до ст. 34 КУпАП обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд відносить щире розкаяння винного.
Відповідно до ст. 35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Постановою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 30.06.2025 об'єднано в одне провадження адміністративний матеріал № 495/4612/25 (провадження № 3/495/1565/2025) відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, адміністративний матеріал № 495/4614/25 (провадження № 3/495/1567/2025) відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, адміністративний матеріал № 495/4616/25 (провадження № 3/495/1569/2025) відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та адміністративний матеріал № 495/4617/25 (провадження № 3/495/1570/2025) відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та присвоєно об'єднаним справам № 495/4612/25.
Згідно ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП України адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд враховує обставини вчиненого адміністративного правопорушення, його наслідки, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, відсутність обтяжуючої відповідальності за адміністративні правопорушення обставини та наявність пом'якшуючої обставини, а тому суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення відносно ОСОБА_1 на підставі ст. 36 КУпАП у виді штрафу у мінімальному розмірі.
Суд вважає, що саме таке стягнення буде необхідним і достатнім для досягнення визначеної ст. 23 КУпАП мети - виховного впливу, запобіганню вчинення ОСОБА_1 нових правопорушень та пропорційним вчиненому адміністративному правопорушенню.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у зв'язку з ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з ОСОБА_1 необхідно стягнути судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36, 40, 172-6, 247, 283-285 КУпАП, суд
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Стара Царичанка, Білгород-Дністровського району, Одеської області, громадянина України, місце роботи та посада: депутат Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Притягнути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Стара Царичанка, Білгород-Дністровського району, Одеської області, громадянина України, місце роботи та посада: депутат Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень) на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця: с. Стара Царичанка, Білгород-Дністровського району, Одеської області, громадянина України, місце роботи та посада: депутат Маразліївської сільської ради Білгород-Дністровського району, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 коп.
Строк пред'явлення виконавчого документа до виконання 3 (три) місяці.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, або представником або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Повний текст постанови суду складений 02.07.2025 об 11 годині 30 хвилин.
Суддя Юлія ШЕВЧУК