Постанова від 26.06.2025 по справі 157/1042/25

Справа № 157/1042/25

Провадження №3/157/591/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 червня 2025 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю секретаря судового засідання Солошик Д.В., особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 , прокурора Глущик І.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справи про адміністративні правопорушення, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Волинській області, щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, жителя АДРЕСА_1 , депутата Камінь-Каширської міської ради,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської міської ради, являючись відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону, без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність), а саме подав її лише 06 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

Крім того, ОСОБА_1 , будучи депутатом Камінь-Каширської міської ради, являючись відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом, на якого поширюється дія зазначеного Закону, у порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону, без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність), а саме подав її лише 07 лютого 2024 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КпАП України.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав та пояснив, що йому було відомо про необхідність подання декларації за 2021 рік та за 2022 рік, однак він несвоєчасно їх подав, оскільки вважав, що їх необхідно подати до квітня 2024 року. Умислу на порушення закону він не мав, жодних негативних наслідків від подання ним несвоєчасно зазначених декларацій не наступило.

Прокурор Глущик І.О. у судовому засіданні підтримала викладені у протоколах про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 обставини, просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, та накласти на останнього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн, а також подала до суду письмовий висновок, у якому зокрема зазначає, що днем виявлення будь-якого адміністративного правопорушення є день складання та підписання уповноваженою на те особою протоколу про вчинення адміністративного правопорушення. Станом на момент розгляду справи не сплинув строк притягнення до адміністративної відповідальності, що визначений ст. 38 КпАП України. Окрім іншого, у постанові Волинського апеляційного суду у справі № 161/523/23 висловлена позиція щодо неможливості застосування у справах зазначеної категорії положень ст. 22 КпАП України. Зокрема, апеляційний суд вказує, що вчинені правопорушення, пов'язані з корупцією, не можуть визнаватися малозначними, оскільки їх вчинення порушує встановлені антикорупційним законодавством вимоги, заборони та обмеження, посягає на встановлений порядок діяльності державних інституцій, а також на порядок реалізації представниками держави наданих їм повноважень та дискредитує органи влади загалом, та не буде відповідати загальним засадам запобігання та протидії корупції в державі. Вважає, що ОСОБА_1 у жодному випадку не підлягає звільненню за ст. 22 КпАП України від адміністративної відповідальності за вчинене, оскільки таке звільнення не відповідатиме завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст. 1), а саме зміцненню законності, запобіганню правопорушенням, вихованню громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством. Крім того, під час проведення перевірки не встановлено будь-яких передбачених законодавством підстав чи причин, які об'єктивно перешкоджали ОСОБА_1 подати декларації в межах строків, передбачених чинним законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, викладено п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» у новій редакції.

Пунктом 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» цього Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Згідно з рішенням Камінь-Каширської міської ради «Про визначення повноважень Камінь-Каширського міського голови та депутатів Камінь-Каширської міської ради» № 1/1 від 25 листопада 2020 року та додатком до нього - списком депутатів Камінь-Каширької міської ради VІІІ скликання, прийнято до відома факт початку повноважень депутатів Камінь-Каширської міської ради VІІІ скликання за списком, зокрема ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік подав лише 06 лютого 2024 року, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік - лише 07 лютого 2024 року.

ОСОБА_1 не надав суду доказів на підтвердження поважності причин несвоєчасного подання ним зазначених декларацій.

Обставини, які б перешкоджали ОСОБА_1 подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік та 2022 рік, в установлений законом строк відсутні.

Таким чином, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, доведена.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 КпАП України, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Враховуючи характер вчинених правопорушень та особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, вину у скоєнні адміністративних правопорушень визнав повністю, позитивно характеризується по місцю роботи, а також ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за достатнє та необхідне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

Підстав для визнання вчинених ОСОБА_1 адміністративних правопорушень пов'язаних з корупцією, малозначними і звільнення його від адміністративної відповідальності, немає.

Згідно з Антикорупційною стратегією на 2021-2025, затвердженою Законом України від 20 червня 2022 р. № 2322-IX «Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки», принципами антикорупційної політики на 2021-2025 роки, поряд з іншими, є: забезпечення невідворотності юридичної відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення, що створює додатковий стримувальний ефект для всіх суб'єктів правовідносин; формування суспільної нетерпимості до корупції, утвердження культури доброчесності та поваги до верховенства права.

Корупція являє собою величезну загрозу правовим нормам, демократії, правам людини, перешкоджає економічному розвиткові і ставить під загрозу стабільність демократичних інститутів та етичних норм суспільства.

Правопорушення, пов'язані з корупцією, підривають авторитет органів влади, держави, порушують встановлений порядок реалізації повноважень службовими особами органів влади, місцевого самоврядування.

За таких обставин, визнання адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, малозначним не відповідатиме загальним засадам запобігання та протидії корупції в державі, може завдати шкоди демократичним засадам державного управління.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 у дохід держави належить стягнути судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Керуючись ст. ст. 23, 33, 40-1, ч. 1 ст. 172-6, п. 1 ч. 1 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

На підставі частини другої статті 308 Кодексу України про адміністративні правопорушення у разі несплати ОСОБА_1 штрафу протягом 15 днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, постанову про накладення штрафу надіслати для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративних правопорушень з ОСОБА_1 стягнути подвійний розмір штрафу - 1700 (одну тисячу сімсот) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Матеріали справ про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 № 157/1042/25 (провадження №3/157/591/25) та № 157/1043/25 (провадження №3/157/592/25) за ч. 1 ст. 172-6 КпАП України об'єднати в одне провадження, об'єднаному провадженню присвоїти номер № 157/1042/25 (провадження №3/157/591/25).

Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Камінь-Каширський районний суд Волинської області.

Дата складення повного тексту постанови - 27 червня 2025 року.

Суддя: О.В. Антонюк