Єдиний унікальний номер: 448/1184/23
Провадження № 1-в/448/20/25
27.06.2025 м. Мостиська
Мостиський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мостиська подання старшого державного виконавця Мостиського відділу ДВС у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - ОСОБА_3 про зміну способу виконання судового рішення,
учасники справи:
прокурор - ОСОБА_4 ,
І. Суть питання, що вирішується
1. Старший державний виконавець Мостиського відділу ДВС у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - ОСОБА_5 звернулася до суду із поданням про зміну способу виконання виконавчого листа №448/1184/23 від 22.09.2023.
2. Подання обґрунтовує тим, що на виконанні Мостиського ВДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮ перебуває виконавче провадження № 73368385 з примусового виконання виконавчого листа №448/1184/23 від 22.09.2023 Мостиського районного суду Львівської області щодо конфіскації в дохід держави на потреби Збройних сил України автомобіля марки «БМВ», модель 730, реєстраційний номер НОМЕР_1 та ключів запалювання. Вказує, що 20.11.2023 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 11.12.2023 року державним виконавцем скеровано повідомлення Львівській обласній військовій адміністрації про наявність майна для потреб оборони держави та національної безпеки. 28.12.2023 року державним виконавцем керуючись ст. 42 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову про стягнення з боржник витрат виконавчого провадження. 20.03.2024 року повторно державним виконавцем скеровано повідомлення до Львівської обласної військової адміністрації про наявність майна для потреб оборони держави та національної безпеки. Зазначає, що за своїми технічними характеристиками автомобіль марки «БМВ», модель 730 не користується попитом у Збройних Силах України, не призначений для виконання військових чи бойових завдань. З огляду на наведене, просить змінити спосіб виконання виконавчого листа №448/1184/23 від 22.09.2023 Мостиського районного суду Львівської області,а саме автомобіль марки «БМВ», модель 730, реєстраційний номер НОМЕР_1 та ключі запалювання конфіскувати на користь держави.
ІІ. Позиція осіб, які беруть участь у справі
3. Прокурор в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні подання про зміну способу виконання судового рішення з огляду на його необґрунтованість та передчасність.
4. Представник Мостиського ВДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮв судове засідання не з'явився. В.о. начальника Мостиського ВДВС у Яворівському районі Львівської області ОСОБА_6 подала клопотання, в якому просить розглянути подання без їхньої участі.
ІІІ. Встановлені Судом обставини
5. Згідно ухвали Мостиського районного суду Львівської області від 22.09.2023 постановлено кримінальне провадження №12017140230000039, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 20 січня 2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 290 КК України - закрити у зв'язку із не встановленням особи, яка вчинила кримінальне правопорушення та закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, транспортний засіб автомобіль марки «БМВ», модель 730, реєстраційний номер НОМЕР_2 та ключі запалювання, котрі перебувають на території майданчика тимчасового утримання транспортних засобів Відділення поліції №1 Яворівського РВП ГУ НП у Львівській області, що за адресою: м.Мостиська, вул.Будзиновського, 6, Яворівського району Львівської області - конфіскувати в дохід держави (на потреби Збройних Сил України). Ухвала набрала законної сили 03.10.2023.
6. На виконання вказаної ухвали Мостиським районним судом Львівської області 03.10.2023 було видано виконавчий лист (а.с.2).
7. 20.11.2023 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження (а.с.5).
8. 11.12.2023 та 20.03.2024 представником Мостиського ВДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮнаправлено Львівській обласній державній адміністрації повідомлення про наявність арештованого майна та наявність виконавчого провадження про конфіскацію речового доказу (а.с.7). Докази, які підтверджують отримання вказаного повідомлення Львівською обласною державною адміністрацією не долучені.
Суд, дослідивши матеріали подання, приходить до наступних висновків.
ІV. Положення закону, якими Суд керується
9. Згідно зі ч. 2 ст. 534 КПК України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, підлягає безумовному виконанню.
10. Стаття 535 КПК України встановлює, що судове рішення, що набрало законної сили, якщо інше не передбачено цим Кодексом, звертається до виконання не пізніш як через три дні з дня набрання ним законної сили або повернення матеріалів кримінального провадження до суду першої інстанції із суду апеляційної чи касаційної інстанції. У разі якщо судове рішення або його частина підлягає виконанню органами державної виконавчої служби, приватним виконавцем, суд видає виконавчий лист, який звертається до виконання в порядку, передбаченому законом про виконавче провадження. Органи, особи, які виконують судове рішення, повідомляють суд, який постановив судове рішення, про його виконання.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 537 КПК України під час виконання вироків суд, визначений частиною другою статті 539 цього Кодексу, має право вирішувати такі питання: 14) інші питання про всякого роду сумніви і протиріччя, що виникають при виконанні вироку.
11. Частиною 1 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» встановлено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
12. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
13. Згідно зі ч. 3 ст. 62 Закону України «Про виконавче провадження» розпорядження конфіскованим майном та майном, яке не підлягає реалізації, здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
14. Статтею 98 КПК України встановлено, що речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
15. Підпунктом 17 п. 9 «Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави і розпорядження ним», затвердженого Постановою КМУ№1340 від 25.08.1998 встановлено, що військова зброя та боєприпаси до неї, військова техніка, а також товари військового призначення та подвійного використання, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, передаються Міноборони, МВС, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Державній прикордонній службі або СБУ.
16. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2002 року № 985 затверджено Порядок розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби (надалі Порядок).
17. Відповідно до Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 року № 985 реалізація майна, конфіскованого за рішенням суду і переданого органам державної виконавчої служби здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження».
18. Пунктом 25 Порядку встановлено, що тимчасово, на період воєнного стану в Україні, за рішенням керівника обласної військової адміністрації конфісковане за рішенням суду і передане органам державної виконавчої служби майно може бути безоплатно передано Збройним Силам, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Держприкордонслужбі, МВС, Національній поліції, ДСНС, Управлінню державної охорони, Держспецзв'язку, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, державним органам, установам (організаціям), які утримуються за рахунок бюджетних коштів (далі - суб'єкти, яким передається майно), для потреб оборони держави, забезпечення національної безпеки, відсічі збройної агресії російської федерації проти України, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, забезпечення енергетичної безпеки держави, продовольчої безпеки населення (далі - майно для потреб оборони та національної безпеки).
19. Органи державної виконавчої служби, яким конфісковане за рішенням суду майно передано для подальшого розпорядження, щомісяця 5 числа надсилають інформацію про наявність описаного державними виконавцями майна (у тому числі переданого митниці на зберігання), крім того, що передано на реалізацію, до відповідної обласної військової адміністрації за місцем розташування такого майна. Інформація про майно, яка вже надсилалася до обласної військової адміністрації та стосовно якої не було прийнято рішення про безоплатну передачу, повторно не надсилається.
20. Інформація про наявність майна, яка надсилається до обласної військової адміністрації відповідно до абзацу другого цього пункту, повинна містити відомості про найменування, первинний документ, статус (підстава переходу у власність держави), кількість, одиниці виміру, облікову вартість майна, за якою здійснюватиметься його передача, та формується за виключенням даних щодо спирту етилового, алкогольних напоїв, наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів, лікарських засобів та медичних виробів без державної реєстрації та/або дозвільних документів, фальсифікованої продукції, культурних цінностей, а також майна, яке невластиве для потреб оборони та національної безпеки, а саме: вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріат, марковані парфуми та декоративна косметика, тканини та килими ручної роботи, вироби з натурального хутра, дизайнерський одяг, взуття, сумки та аксесуари провідних світових брендів, годинники, канцелярське приладдя та інші вироби з дорогоцінних металів або плакованих чи дубльованих дорогоцінними металами, легкові автомобілі з типом кузова купе, кабріолет, родстер, спортивні автомобілі.
21. Розпорядження майном, яке у строки, визначені абзацом п'ятим цього пункту, не визначено обласною військовою адміністрацією необхідним для потреб оборони та національної безпеки, здійснюється у порядку, встановленому законодавством.
22. Таким чином, матеріали справи не містять відомостей про те, що органом державної виконавчої служби було вжито всіх заходів, передбачених п.25 Порядку розпорядження майном, конфіскованим за рішенням суду і переданим органам державної виконавчої служби. Окрім цього, в матеріалах подання відсутні відомості про отримання повідомлень Мостиського ВДВС у Яворівському районі Львівської області ЗМУ МЮ№22364 від 11.12.2023, №7364 від 20.03.2024 Львівською обласною військовою адміністрацією. Також, слід зазначити, що повідомлення було сформовано для Львівської обласної державної адміністрації, а не для Львівської обласної військової адміністрації.
23. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що подання про зміну способу виконання рішення суду є передчасними, а тому у його задоволенні слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 533-535, 537, 539 КПК України суд,
ухвалив :
В задоволенні подання старшого державного виконавця Мостиського відділу ДВС у Яворівському районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції - ОСОБА_3 про зміну способу виконання судового рішення - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, якщо на неї не було подано апеляційної скарги.
Ухвалу суду може бути оскаржено протягом семи днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складено 02.07.2025 о 09.30 год.
Суддя ОСОБА_7