Справа №461/3206/25
Провадження №3/461/1772/25
01 липня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Кітов О.В., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 закордонний паспорт НОМЕР_1 ,
за ч. 6 ст. 481 МК України,
згідно протоколу про порушення митних правил №0417/UA209000/2025, 27.12.2023 року о 16 год. 23 хв. гр. України ОСОБА_3 ввіз на митну територію України по смузі руху «зелений коридор» пункту пропуску «Краківець- Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ Е280», VIN - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації - Польща, в митному режимі «тимчасове ввезення до 60 днів» під зобов'язання про зворотнє вивезення №UA209030/2023/5654 від 27.12.2023, згідно якого зобов'язувався вивезти зазначений транспортний засіб у термін до 25.02.2024.
Згідно перевірки інформації в АСМО “Центр» ЄАІС2 встановлено, що зазначений транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ Е280», VIN - НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації - Польща, з митної території України станом на 19.03.2025 року не вивозився та у інший митний режим, згідно законодавства, не поміщений.
Листом Львівської митниці від 11.02.2025 № 7.4-4/28-13-04/10/3550 гр. України ОСОБА_3 , запрошувався в пункт пропуску «Краківець-Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці для надання пояснень, щодо перевищення встановленого строку тимчасового ввезення автомобіля «MERCEDES-BENZ Е280», VIN - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації - Польща та участі у складенні протоколу про порушення митних правил.
Однак гр. України ОСОБА_4 не прибув до 18 год. 00 хв. 15.03.2025 та 18 год. 00 хв. 19.03.2025.
Таким чином враховуючи вищенаведене встановлено, що гр. України ОСОБА_3 , перевищив строк тимчасового ввезення транспортного засібу «MERCEDES-BENZ Е280», VIN - НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 , країна реєстрації - Польща більше ніж на тридцять діб.
Дії особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 органом митниці кваліфіковано за ч. 6 ст.481 МК України.
ОСОБА_2 під час розгляду матеріалів вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України заперечив. Пояснив, що він не міг вивезти вказаний транспортний засіб, також, у зв'язку запровадженим на території країни воєнним станом, що, відповідно до роз'яснень Торгово-промислової палати України, є форс-мажорною обставиною. Крім того, зазначив, що він 24.02.2024 року звернувся до Львівської митниці із заявою про продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу, за наслідками розгляду якої Львівською митницею прийнято рішення про продовження строку тимчасового ввезення вказаного автомобіля на період до припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України протокол підтримав.
Заслухавши доводи представника митного органу та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, приходжу до наступного висновку.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі ст. ст. 245, 252 КУпАП та ст. 486 МК України завданнями провадження в справі про порушення митних правил і обов'язками органу, який її розглядає, є своєчасне, всебічне, повне, і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, ст. 489 МК України при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає особа адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду.
Згідно зі статтею 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд встановив, що згідно протоколу про порушення митних правил №0417/UA209000/2025, 27.12.2023 року о 16 год. 23 хв. гр. України ОСОБА_3 ввіз на митну територію України по смузі руху «зелений коридор» пункту пропуску «Краківець- Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці транспортний засіб марки «MERCEDES-BENZ Е280», VIN - НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_3 , країна реєстрації - Польща, в митному режимі «тимчасове ввезення до 60 днів» під зобов'язання про зворотнє вивезення №UA209030/2023/5654 від 27.12.2023, згідно якого зобов'язувався вивезти зазначений транспортний засіб у термін до 25.02.2024.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб запроваджено воєнний стан. В подальшому, Указами Президента України строк дії воєнного стану на території України продовжувався, та такий діє на даний час.
Пунктом 3 Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24.02.2022 передбачено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34,38,39,41 - 44,53Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Поряд з цим п. 6ч. 1ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (уразі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних праві свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Частина 6 ст. 481 МК України передбачає відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За приписами ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ч. 1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 486 МК України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Обставини, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про порушення митних правил визначені ч.1 ст. 489 МК України, згідно якої посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Поряд з цим, особливості відповідальності за деякі види порушень митних правил передбачені у ч.1 ст.460 МК України, вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469,статтею 470,частиною третьою статті 478,статтею 481цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.
Відповідно до Листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, ТТП України цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб , відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Враховуючи зазначене, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Вказаний лист ТПП України розміщений в мережі Інтернет на офіційному сайті ТПП України, за посиланням https://ucci.org.ua/uploads/files/621cba543cda9382669631.pdf.
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_2 протягом дії обставин непереборної сили звернувся до Львівської митниці 24.02.2024 року із заявою про продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу, за наслідками розгляду якої, відповідно до листа Львівської митниці №7.4-3/7.4-17.1/10/5931 від 27.02.2024 року, Львівською митницею прийнято рішення про продовження строку тимчасового ввезення вказаного автомобіля на період до припинення чи скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, чим виконав покладений на нього обов'язок, встановлений ч. 4 ст. 380 Митного кодексу України, що свідчить про відсутність в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України.
Відтак, на переконання суду, вина ОСОБА_2 у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, не є доведеною, серед іншого, у зв'язку з тим, що ОСОБА_2 звернувся до Львівської митниці із заявою про продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу, за наслідками розгляду якої Львівською митницею було прийнято рішення про продовження такого строку.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що провадження у справі підлягає закриттю за відсутністю події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись п. 1 ст.247 КУпАП, ч.6 ст. 481 МК України, суд -
постановив:
Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_2 за ч. 6 ст. 481 МК України закрити, у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.
Суддя Олександр КІТОВ