Справа № 626/1861/25
Провадження № 3/626/540/2025
Іменем України
01.07.2025 року м. Берестин
Суддя Берестинського районного суду Харківської області Рибальченко І.Г., розглянувши матеріал, який надійшов з Берестинського РВП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Піщанка, Берестинського району, Харківської області, працює слюсарем ШВБР, громадянин України, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ч.1 ст. 1732, ч.2 ст. 1732 КУпАП, -
17.05.2025 року близько 14 години 10 хвилин ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив сварку зі своєю дружиною ОСОБА_2 , в ході якої висловлювався на її адресу грубою нецензурною лайкою, на зауваження не реагував, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.
Крім того того ж дня 17.05.2025 року близько 14 години 10 хвилин ОСОБА_1 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , вчинив сварку зі своїм неповнолітнім сином ОСОБА_3 , 2017 року народження, в ході якої висловлювався на його адресу грубою нецензурною лайкою, на зауваження не реагував, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілого.
ОСОБА_1 в судове засідання не прибув, до суду направив письмові пояснення, з яких вбачається, що вину у вчиненні правопорушень він не визнає, так як на його думку відсутні докази вчинення правопорушень відносно сина ОСОБА_4 , 2017 року народження та дружини, не заперечує факту розмови 17.05.2025 з дружиною в присутності сина "на підвищених тонах", як сам і зазначає в своїх письмових поясненнях. Просив суд закрити провадження в адміністративних справах за відсутності події та складу адміністративного правопорушення передбаченого ст1732 КупАП.
Відповідно до положень ст.268 КУпАП визначений вичерпний перелік справ про адміністративні правопорушення, під час розгляду яких участь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою, а справа про притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.1732 КУпАП до таких не належать, тому суд вважає можливим проводити розгляд справи у відсутність громадянина.
Дослідивши письмові докази в справі, письмові пояснення ОСОБА_1 суд приходить до висновку про наявність вини в діях правопорушника, виходячи з наступного.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідити наявні у справі докази, дати їм належну оцінку і в залежності від встановленого, прийняти мотивоване, законне рішення.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Так, ОСОБА_2 притягується до адміністративної відповідальності за вчинене ним домашнє насильство, що мало місце 17.05.2025.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Вчинене ОСОБА_1 правопорушення знайшло своє підтвердження і в письмових матеріалах, а відтак підтверджується відомостями, викладеними в протоколах серії ВАД № 696066 від 11.06.2025 року, протоколом серії ВАД № 696053 від 11.06.2025 року, зі змістом яких ОСОБА_2 погодився, будь-яких заперечень не зазначив, протоколом прийняття заяви, письмовими поясненнями ОСОБА_2 , яка саме і підтверджує вину ОСОБА_2 , письмовими поясненнями правопорушника ОСОБА_2 , де він вказує, що дійсно у нього мав місце конфлікт з дружиною в присутності дитини.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та інших законів України у зв'язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок i домашньому насильству та боротьбу з цими явищами» № 3733-IX від 22.05.2024, яким стаття 1732. Вчинення домашнього насильства викладена в новій редакції:
1) вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, за що передбачається можливість накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб;
2) діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи, за що передбачається можливість накладення штрафу від тридцяти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від двох до десяти діб;
3) повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, за що передбачається можливість накладення штрафу від шістдесяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від трьох до п'ятнадцяти діб.
Таким чином, стаття 1732 КУпАП в редакції Закону України № 3733-IX від 22.05.2024 в санкціях має збільшений мінімальний та максимальний пороги стягнень у виді штрафу, відтепер домашнє насильство є правопорушенням з матеріальним складом, оскільки частина 1 містить обов'язкову умову для настання відповідальності за всіма частинами - завдання шкоди фізичному або психічному здоров'ю потерпілого та в частині 2 статті з'явився новий склад правопорушення - діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Доводи ОСОБА_2 про відсутність в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 та 2 ст.1732 КУпАП, суд вважає необґрунтованими та такими, що не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду, оскільки вони спростовані письмовими доказами в справі, а тому суд розцінює таку поведінку особи, що притягається до адміністративної відповідальності, як позицію захисту задля уникнення ним адміністративної відповідальності та не притягнення до такої. На переконання суду висловлювання нецензурною лайкою та вчинення ОСОБА_1 , як зазначено в його письмових поясненнях «розмови на підвищених тонах» також підтверджується і матеріалами справи, які були досліджені судом в ході розгляду.
Суд зауважує, що на момент розгляду справи в суді, а саме станом на 01 липня 2025 ОСОБА_1 не оскаржував дії працівників поліції після складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 1,2 ст.1732 КУпАП та матеріали справи дійсно не містять таких доказів оскарження у встановленому законом порядку дій працівників поліції під час складання останніми протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та відповідно проведеного службового розслідування, висновки якого могли би спростувати факт вчинення останнім домашнього насильства фізичного та психічного характеру щодо потерпілої та сина ОСОБА_2 .
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року за № 2229-VIII домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п.14 ч.1 ст.1Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року за № 2229-VIII психологічне насильство це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Згідно з п. 17 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» від 07 грудня 2017 року за № 2229-VIII фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що вчинення діянь, які кваліфікуються в національному законодавстві за ст.1732 КУпАП є розповсюдженою формою порушення прав людини. Особливістю такого насильства є те, що воно вчиняється одним з близьких осіб (зокрема співмешканці) та яке має циклічний і наростаючий характер, що може проявитися в інших суспільно небезпечних формах.
Крім того, суд не може залишити без уваги й той факт, що домашнє насильство це вплив на психіку іншої особи шляхом словесних образ або погроз, переслідування, залякування, якими навмисно спричиняється емоційна невпевненість, нездатність захистити себе та завдається шкода психічному здоров'ю. Життя людини ніхто не має права знецінювати чи контролювати.
У відповідності до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Дослідивши наявні докази, суд вважає, що ОСОБА_1 винуватий у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.1732 КУпАП, як вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а також за ч.2 ст. 1732 КУпАП вчинене стосовно неповнолітньої особи.
Відповідно до ч. 2 ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень. Правила, встановлені ст.36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень. Враховуючи те, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 перебувають в провадженні одного судді та стосуються однієї особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, тому зазначені матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 1732 КУпАП та за ч.2 ст. 1732 КУпАП об'єднати в одне провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ч. 1 ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи.
Оскільки під час розгляду справи встановлена вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення і останній підлягає адміністративній відповідальності, по справі необхідно винести постанову, передбачену п. 1) ч. 1 ст. 284 КУпАП, а саме: про накладення адміністративного стягнення.
Беручи до уваги особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, обставини правопорушення, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави, що передбачено санкцією статті, оскільки застосування такого адміністративного стягнення, буде достатнім для виховання особи, що вчинила правопорушення, а також запобіганню вчиненню нею нових правопорушень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. ст. 36, 40-1, 173-2, 283- 285, 287 КУпАП України, Законом України "Про судовий збір"-
Адміністративні матеріали №626/1861/25 ( провадження 3/626/540/2025), № 626/1862/25 ( провадження 3/626/541/2025) відносно ОСОБА_1 об'єднати в одне провадження та присвоїти їм єдиний номер 626/1861/25 ( провадження 3/626/540/2025).
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.1732 ч. 1 КУпАП, ст. 1732 ч.2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в сумі 510 (п'ятсот десять) гривень.
Штраф необхідно сплатити у 15-ти денний термін з дня вручення постанови на Одержувач: ГУДКСУ у Харківській області 21081100; р/р UA298999980314090542000020611, код одержувача 37874947.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу у розмірі 1020 (одна тисяч двадцять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. на Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Харківського апеляційного суду .
Суддя