Справа № 348/1521/25
Провадження № 3/348/542/25
02 липня 2025 року м. Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Солодовніков Р.С., за участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , житель АДРЕСА_1 , працює інженером з випробування ТОВ «АВТОТЕХСТАНДАРТ-ІФ», раніше не притягався до адміністративної відповідальності, громадянин України,
за ч.1ст. 127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),
Відповідно до протоколу про адміністративну відповідальність від 11.06.2025 серії ЕПР 1 № 358392 за ч.1 ст. 127-1 КУпАП 14.05.2025 року о 16:21 год. в м.Надвірна вул.Куліша, 3А ОСОБА_1 будучи посадовою особою, інженером з випробування ТОВ «АВТОТЕХСТАНДАРТ-ІФ» видав протокол перевірки технічного стану т/з «Камаз» д.н.з. НОМЕР_1 з порушенням порядку проведення ОТК, а саме на т/з відсутній задній протитуманний ліхтар та ліхтар заднього ходу, чим порушив КМУ №606- видача документа про технічну справжність т/з, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого т/з.
ОСОБА_1 роз'яснено права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП.
Під час розгляду справи в суді ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав. Пояснив, що перевірений ним транспортний засіб відповідно до технічної документації виробника має задні протитуманні ліхтарі та ліхтар заднього ходу, що підтверджено протоколом випробувань КТЗ від 14.05.2025 та протокол перевірки технічного стану ТЗ від 14.05.2025. Фотофіксація роботи вказаних зовнішніх приладів порядком не передбачена.
Заслухавши пояснення особи відносно якої складено протокол, дослідивши наявні у справі докази, суддя приходить до такого висновку.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи у його вчинення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, встановлюється наявними у справі доказами, якими відповідно до ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, які встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта та інші.
Положенням ч.1 ст.127-1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Диспозиція сформульованої в ч.1 ст.127-1 КУпАП норми є бланкетною, тобто такою, що не називаючи конкретних ознак правопорушення або називаючи лише їх частину, відсилає для встановлення змісту ознак правопорушення до інших нормативних актів, які не є законами про адміністративну відповідальність.
Правові засади проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу врегульовано Порядком проведення обов'язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2012 №137 (далі Порядок проведення ОТК).
Відповідно до п.16 Порядку проведення ОТК обов'язковий технічний контроль транспортного засобу проводиться в обсягах перевірки технічного стану транспортного засобу, наведених у додатку 5, та згідно з Вимогами до перевірки.
Фотофіксація процесу перевірки конструкції та технічного стану транспортного засобу проводиться виконавцем із фіксацією загального вигляду задньої частини транспортного засобу з фіксацією номерного знака на гальмівному стенді під час перевірки гальмівної системи методом стендових випробувань з увімкненими сигналами гальмування, аварійної сигналізації (за наявності), габаритними та контурними вогнями;
Отже, Порядком проведення ОТК не передбачена фотофіксація роботи заднього протитуманного ліхтаря та ліхтаря заднього ходу.
Відповідно до п.5 Вимог до перевірки конструкції та технічного стану колісного транспортного засобу, методів такої перевірки задні протитуманні ліхтарі, ліхтарі заднього ходу, перевіряються візуально, а за необхідності перевіркою функціонування шляхом вмикання та з використанням відповідного обладнання.
Протокол випробувань містить результати перевірки КТЗ, зокрема п.6.1.5. про те, що кількість, колір та наявність зовнішніх світлових приладів на КТЗ відповідають вимогам Правил ЄУЛ ООН №48-03.
Частина 2 ст.251 КУпАП передбачає, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
За змістом завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст.1 цього Кодексу), вимог ст.62 Конституції України та ст.6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод, вина особи у вчиненні правопорушення має бути доведена належними, достовірними доказами, а будь-які сумніви і протиріччя повинні трактуватися на користь особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Матеріали справи не містять доказів відсутності на транспортному засобі заднього протитуманного ліхтаря та ліхтаря заднього ходу.
Крім того, протокол про адміністративне правопорушення має істотні недоліки.
Як вже зазначалось диспозиція ст. 127-1 КУпАП сформульована законодавцем як бланкетна, тому для встановлення ознак об'єктивної сторони складу правопорушення, передбаченого цією статтею, потрібно посилатись на ті нормативно-правові акти, які унормовують порядок проведення перевірки технічного стану транспортного засобу, для з'ясування, які саме порушення були допущені особою, котра проводила обов'язковий технічний контроль.
У протоколі про адміністративне правопорушення вказано про порушення ОСОБА_1 КМУ №606.
Слід зазначити, що Порядок проведення державного технічного огляду колісних транспортних засобів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України
від 9 липня 2008 р. № 606 втратив чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 9 листопада 2011 р. № 1144.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення містить посилання на порушення ОСОБА_1 порядку проведення перевірки технічного стану транспортного засобу, який втратив чинності.
Таким чином, посадовою особою при складанні протоколу про адміністративне правопорушення допущені істотні недоліки, які не можуть бути усунуті під час судового розгляду.
Суддя наголошує, що протокол про адміністративне правопорушення є головним документом у справі і його важливість спіставима з обвинувальним актом у кримінальному провадженні. Неправильність складання протоколу унеможливлює постановлення судом законного й обґрунтованого рішення.
У своїх судових рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об'єктивного судового розгляду.
Зокрема, в рішенні у справі «Ващенко проти України» Європейський суд вказав, що «обвинувачення» для цілей п. 1 ст. 6 може бути визначене як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення цією особою правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру».
У відповідності до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях і всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 22 грудня 2010 року №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпціях, в тому числі і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Конвенція).
Згідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок здійснювати неупереджений розгляд та ухвалювати обґрунтовані рішення.
Відповідно до цієї ж статті Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, на суд покладається обов'язок сприяти максимальному забезпеченню процесуальних прав учасників судового провадження.
У відповідності до п. 4.2 рішення Конституційного суду України N 23-рп/2010 від 22.12.2010 р., адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до адміністративної відповідальності ґрунтуються на конституційних принципах та правових презумпціях, які зумовлені визнанням і дією принципу верховенства права в Україні.
Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю якщо відсутня подія і склад адміністративного правопорушення.
Приймаючи до уваги, що всі сумніви щодо доведеності вини правопорушника слід тлумачити на його користь, за відсутності доказів вини ОСОБА_1 в межах пред'явленого обвинувачення, враховуючи недоліки складання протоколу про адміністративне правопорушення, надання ОСОБА_1 доказів дотримання порядку проведення обов'язкового технічного контролю та обсягів перевірки технічного стану транспортного засобу щодо перевірки зовнішніх світлових приладів, доходжу висновку, що при розгляді справи не доведено наявності події адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 127-1 КУпАП, а тому провадження в справі слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.7, ст.127-1, 245, 247, 251, 279, 280, 283, 284, 294 КУпАП України, суддя,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 127 КУпАП - закрити підставі п.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення в Івано-Франківський апеляційний суд через Надвірнянський районний суд.
Суддя Р.С.Солодовніков