Рішення від 02.07.2025 по справі 918/398/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" липня 2025 р. м. Рівне Справа № 918/398/25

Господарський суд Рівненської області у складі головуючої судді Бережнюк В.В., розглянувши матеріали справи

за позовом Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016"

до відповідача Рівненської міської ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради

про стягнення боргу 34 124,00 грн.

Секретар судового засідання Мамчур А.Ю.

Представники сторін:

від позивача не з'явився

від відповідача Сидорчук К.В.

від третьої особи Семенович В.С.

ОПИС СПОРУ

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до відповідача Рівненської міської ради про стягнення в сумі 34 124,00 грн. заборгованості, з яких 11 674,00 грн. борг по внесках на утримання будинку та прибудинкової території, 22 450,00 грн. борг по внеску до ремонтного фонду.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що територіальній громаді м. Рівного в особі Рівненської міської ради належить нежитлове приміщення (1 поверх) за адресою: м. Рівне, вул. Князя Острозького, буд. 4/6 площею 224,5 кв.м., а тому міська рада повинна нести тягар витрат на управління будинком та утримання майна належного співвласникам багатоквартирного будинку. Проте міська рада допустила заборгованість зі сплати внеску на управління будинком, також внеску до ремонтного фонду.

Представник відповідача подав відзив на позов в якому вимог не визнав, зазначивши, що особою, відповідальними за зобов'язаннями із здійснення відшкодування вартості понесених витрат по сплаті за надані послуги до нежилого приміщення є Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" та Відкрите акціонерне товариство "Державний ощадний банк України", як орендарі нежитлових приміщень. Також, Рівненська міська рада вважає, що позивачем, при пред'явленні вимоги про стягнення заборгованості по сплаті внесків до ремонтного фонду за період з грудня 2017 року по червень 2021 року в розмірі 22 450 грн пропущено строки позовної давності.

Від третьої особи надійшли письмові пояснення, у яких підтримує позицію відповідача. Вважає позов безпідставним. Просить відмовити у задоволенні позову.

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою від 06.05.2025 відкрито провадження у справі. Вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження. Справу призначено до слухання по суті на "04" червня 2025 р. на 10:00 год.

09 травня 2025 року від Рівненської міської ради надійшло клопотання про залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (місцезнаходження: 33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А тел. (0362) 26-75-23, адреса електронної пошти: ukv@rivnerada.gov.ua , код ЄДРПОУ 26259563). Клопотання мотивує тим, що Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради є балансоутримувачем нежитлового приміщення 1 поверху площею 300,9 м.кв. за адресою: м. Рівне, вул. Князя Острозького, 4/6 та стороною договорів (орендодавцем) про передачу вказаних нежитлових приміщень в оренду. Відповідно пункту 3.1 Розділу 3 Положення про Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради до компетенції Управління належить регулювання питань щодо розпорядження комунальним майном.

15 травня 2025 року від Рівненської міської ради надійшов відзив на позов.

04 червня 2025 року судове засідання не відбулося по причині перебування судді Бережнюк В.В. на лікарняному з 02.06.2025 по 06.06.2025.

Ухвалою від 09.06.2025 розгляд справи №918/398/25 призначено на 18 червня 2025 р. на 11:30 год.

Ухвалою від 18.06.2025 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (місцезнаходження: 33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12-А тел. (0362) 26-75-23, адреса електронної пошти: ukv@rivnerada.gov.ua , код ЄДРПОУ 26259563). Розгляд справи відкладено на "02" липня 2025 р. на 11:40 год.

25 червня 2025 року від третьої особи надійшли письмові пояснення.

Представник позивача у судове засідання 02.07.2025 не прибув. Повідомлений про дату та час судового засідання належним чином. Явка учасників не визнавалася обов'язковою.

У судовому засіданні 02.07.2025 представник відповідача надав пояснення, за якими підтримав доводи викладені у відзиві. Представник третьої особи також заперечив проти задоволення позову.

Суд дослідив письмові докази.

У судовому засіданні проголошено скорочене рішення.

Розглянувши документи і матеріали, які подані учасниками процесу, давши правову оцінку доказам, які мають значення для вирішення справи, господарський суд дійшов наступних висновків.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Установчими зборами від 24.04.2016 року Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016", яке знаходиться за адресою: м. Рівне, вул. Князя Острозького, будинок 4/6, було затверджено Статут ОСББ "Сонячне-2016".

Протоколом №1 загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016" від 03.09.2024 р. була затверджена нова редакція Статуту "ОСББ "Сонячне-2016".

Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 11 вересня 2024 року створено Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016", номер запису 1006081070001012562.

Згідно з положеннями пункту 2.1. розділу II статуту позивача, затвердженого установчими зборами засновників 03 вересня 2024 року, метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.

30 вересня 2016 року по акту приймання-передачі об'єкта в управління з управління житловий будинок по вул. Кн. Острозького № 4/6 у м. Рівне з балансу ЖКП "Сонячне" на утримання ОСББ "Сонячне-2016".

Нежитлове приміщення загальною площею 224,5 кв.м., що розташоване за адресою: м. Рівне, вул. Кн. Острозького, буд. № 4/6 належить Рівненській міській раді.

Вказані обставини встановлені у рішенні Господарського суду Рівненської області від 26 вересня 2019 року у справі №918/346/19 за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016" до Рівненської міської ради про стягнення в заборгованості станом на 1 липня 2019 року в розмірі 32 462,70 грн.

Підпунктами 3.3.6 та 3.3.7 пункту 3 Статуту ОСББ "Сонячне-2016" встановлено, що до виключної компетенції загальних зборів належать визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, прийняття рішення про реконструкцію та ремонт будинку або про зведення господарських споруд.

Підпунктами 5.2.1, 5.2.2., 5.2.8, 5.2.10 пункту 5 Статуту ОСББ "Сонячне-2016" встановлено обов'язки співвласників: виконувати обов'язки встановлені Статутом Об'єднання, виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі, виконувати передбачені Статутом ОСББ обов'язки перед ОСББ.

Зборами ОСББ "Сонячне-2016" проведених 19.12.2017 р. (протокол № 6 складений 29.12.2017 р.) було прийнято рішення (пункт 4) про затвердження здачі одноразового внеску в розмірі 15 грн. за 1 кв.м. для ремонтного фонду до 1 серпня 2018 р.

Зборами ОСББ "Сонячне-2016" проведеними 16.12.2018 р. (протокол № 9 складений 29.12.2018 р.) було прийнято рішення (пункт 4) про затвердження здачі одноразового внеску на рахунок ремонтного фонду у розмірі 15 грн. за 1 кв.м. до 1 серпня 2019 р.

Зборами ОСББ "Сонячне-2016" проведеними 15.12.2019 р. (протокол № 12 складений 29.12.2019 р.) було прийнято рішення (пункт 5) про затвердження здачі одноразового внеску на рахунок ремонтного фонду для проведення капітального ремонту п'ятиповерхового будинку по Муніціпальній програмі сталого розвитку м. Рівного 2018-2022 р. в розрахунку 20 грн. за 1 м.кв. до 1 липня 2020 року.

Зборами ОСББ "Сонячне-2016" проведених 15.06.2021 р. (протокол № 13 складений 29.06.2021 р.) було прийнято рішення (пункт 5) про затвердження здачі одноразового внеску на Ремонтний фонд з метою капітального ремонту даху під'їздів 1-4 будинку 4/6 по вул.Князя Острозького в м.Рівне та монтажу металевих вхідних дверей в під'їзд № 4 в розмірі 50 грн./ кв.м. від загальної площі житлових та нежитлових приміщень.

Зборами ОСББ "Сонячне-2016" проведеними 27.01.2024 р. (протокол №14 складений 09.02.2024 р.) було прийнято рішення (пункт 3) про затвердження обов'язкового щомісячного внеску на управління будинком (утримання) та прибудинкової території в розмірі 6 грн. з 01 лютого 2024 року.

Загальними зборами ОСББ "Сонячне-2016" проведеними 03.09.2024 р. було обрано членів правління, голови правління, ревізора ОСББ "Сонячне-2016", обрано та прийнято рішення про заключення договору з управителем ОСББ "Сонячне-2016" ОСОБА_1 , затверджений в новій редакції Статут ОСББ, затверджено внесок на управління будинком та прибудинкової території в розмірі 8 грн. за 1 кв.м. в п'яти поверхових під'їздах (1-4) та 9 грн. у дев'яти поверховому 4 під'їзді з 01.10.2024 р.

В обґрунтування даного позову, позивач вказує, Рівненська міська рада, що яка є власником нежитлового приміщення загальною площею 224,5 кв.м., що розташоване за адресою: м. Рівне, вул. Кн. Острозького, буд. № 4/6, не виконує обов'язку по сплаті встановленого зборами ОСББ "Сонячне-2016" обов'язкового внеску на утримання будинку та прибудинкової території та не виконує обов'язку по сплаті внеску до ремонтного фонду, у зв'язку з чим, згідно розрахунку ОСББ "Сонячне-2016" заборгованість відповідача перед позивачем станом на 1 липня 2024 року становить 66 643,05 гривень.

Також суд встановив, що 23 квітня 2010 року між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством "Державний ощадний банк Україна" (орендар) укладено договір оренди нежитлових приміщень №1940, згідно з п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування 25/100 ідеальних частин нежитлових приміщень (І поверх) загальною площею 76,4 кв.м , розташоване за адресою: м. Рівне, вулиця Князя Острозького, будинок номер 4/6, які перебувають на балансі Управління комунальною власністю Виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Згодом до даного договору оренди нежитлових приміщень №1940 вносилися зміни.

Також, 17 січня 2013 року між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (орендодавець) та Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта" (орендар) укладено договір оренди нерухомого майна нежитлового приміщення №2013, згідно з п. 1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення, розташоване за адресою: м. Рівне, вулиця Князя Острозького, будинок номер 4/6, загальною площею 224, 5 кв.м., яке перебуває на балансі Управління комунальною власністю Виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Згодом до даного договору оренди нерухомого майна нежитлового приміщення №2013 вносилися зміни.

Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів сторін

З наведених обставин встановлено, що спірні правовідносини за своїм змістом є майновими, та стосуються прав та обов'язків співвласників житлових та нежитлових приміщень, що розташовані у багатоквартирному будинку.

Спірний характер правовідносин базується на тому, що позивач вважає свої права порушеними через невиконання відповідачем зобов'язання щодо внесення платежів на утримання багатоквартирного будинку. Відповідач натомість такі вимоги заперечує, оскільки вважає, що витрати повинен нести орендар, тобто особа яка наразі користується цим майном, а не його власник.

Розглядаючи даний спір суд застосовує наступні норми права.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих і нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено Законом України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку".

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до положень статті 4 вищевказаного Закону об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Об'єднання створюється як непідприємницьке товариство для здійснення функцій, визначених законом. Порядок надходження і використання коштів об'єднання визначається цим Законом та іншими законами України.

Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.

Згідно із статтею 22 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об'єднання за рішенням загальних зборів має право виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.

Згідно з нормами статті 10 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", вищим органом управління об'єднання є загальні збори. Загальні збори скликаються і проводяться в порядку, передбаченому цим Законом для установчих зборів, правлінням об'єднання або ініціативною групою з не менш як трьох співвласників. Загальні збори скликаються не рідше одного разу на рік. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов'язковим для всіх співвласників. Рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом).

Крім того, до виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об'єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або про зведення господарських споруд.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.

Відповідно до п. 5, 12 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору.

Відповідно до вимог пункту 10 частини 1 статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" співвласники багатоквартирного будинку зобов'язані своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.

Згідно частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Частиною 3 статті 13 Конституції України передбачено, що власність зобов'язує. Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не передбачено договором або законом.

Обов'язок по утриманню майна, включаючи обов'язок по сплаті житлово- комунальних послуг, покладається законом на відповідача як на власника квартири, незалежно від факту його реєстрації чи проживання його у житловому приміщенні. Так, у постановах Верховного Суду від 02.04.2020 у справі № 757/29813/17-ц, 25.06.2020 у справі № 520/16591/16-ц сформульовано правову позицію про те, що факт відсутності реєстрації особи в квартирі не звільняє її як власника квартири, від обов'язку нести втрати по оплаті житлово - комунальних послуг.

Відповідно до статті 382 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Статтею 385 ЦК України передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).

Згідно з положеннями пункту 2.1. розділу II статуту позивача, метою створення об'єднання є забезпечення і захист прав співвласників, дотримання ними своїх обов'язків, належне утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим статутом.

Згідно зі статтею 23 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", внески на утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, визначаються статутом об'єднання та/або рішенням загальних зборів.

Суд установив, що зборами ОСББ "Сонячне-2016" було затверджено обов'язкові щомісячні внески на управління будинком, а саме: 19.12.2017 р. було прийнято рішення про затвердження здачі одноразового внеску в розмірі 15 грн. за 1 кв.м. для ремонтного фонду до 1 серпня 2018 р.; 16.12.2018 р. було прийнято рішення про затвердження здачі одноразового внеску на рахунок ремонтного фонду у розмірі 15 грн. за 1 кв.м. до 1 серпня 2019 р.; 15.12.2019 р. було прийнято рішення про затвердження здачі одноразового внеску на рахунок ремонтного фонду для проведення капітального ремонту п'ятиповерхового будинку по Муніціпальній програмі сталого розвитку м. Рівного 2018-2022 р. в розрахунку 20 грн. за 1 м.кв. до 1 липня 2020 року; 15.06.2021 р.було прийнято рішення про затвердження здачі одноразового внеску на Ремонтний фонд з метою капітального ремонту даху під'їздів 1-4 будинку 4/6 по вул.Князя Острозького в м.Рівне та монтажу металевих вхідних дверей в під'їзд № 4 в розмірі 50 грн./ кв.м. від загальної площі житлових та нежитлових приміщень; 27.01.2024 р. було прийнято рішення про затвердження обов'язкового щомісячного внеску на управління будинком (утримання) та прибудинкової території в розмірі 6 грн. з 01 лютого 2024 року; 03.09.2024 р. було прийнято рішення про заключення договору з управителем ОСББ "Соянчне-2016" ОСОБА_1 , затверджений в новій редакції Статут ОСББ, затверджено внесок на управління будинком та прибудинкової території в розмірі 8 грн. за 1 кв.м. в п'яти поверхових під'їздах (1-4) та 9 грн. у дев'яти поверховому 4 під'їзді з 01.10.2024 р.

Вказані тарифи визначені рішеннями загальними зборами членів ОСББ.

Згідно з положеннями статті 15 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", співвласник зобов'язаний, зокрема виконувати обов'язки, передбачені статутом об'єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення; своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.

Статтею 17 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов'язків об'єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об'єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів; звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об'єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.

Згідно зі статтею 20 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.

З аналізу наведених положень ЦК України та України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" в їх системному взаємозв'язку видно, що кожний власник квартири (нежитлового приміщення) у багатоквартирному будинку є одночасно співвласником спільного майна такого будинку, зокрема, приміщень загального користування та прибудинкової території.

Обов'язок утримання зазначеного майна виникає у співвласників багатоквартирного будинку безпосередньо з актів цивільного законодавства, зокрема, статті 322 ЦК України та частини 2 статті 7 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".

При цьому витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку та інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом, входять до складу витрат на управління багатоквартирним будинком та, за загальним правилом, розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, незалежно від факту використання ними належної їм квартири (нежитлового приміщення) та спільного майна, а також членства в ОСББ.

Суд установив, що згідно з умовами договору оренди нерухомого майна нежитлового приміщення №2013 від 17 січня 2013 року, укладеного Управлінням комунальною власністю Виконавчого комітету Рівненської міської ради та Українським державним підприємством поштового зв'язку "Укрпошта", частина нежитлового приміщення за адресою м. Рівне, вул. Кн. Острозького. 4/6. загальною площею 224.5 кв.м. передано в оренду Публічному акціонерному товариству "Укрпошта".

Разом з тим договір оренди нерухомого майна нежитлового приміщення №2013 від 17.01.2013 року не передбачає обов'язку орендаря (Публічного акціонерного товариства "Укрпошта") на відшкодування витрат пов'язаних з утриманням спільного майна будинку і прибудинкової території.

Згідно з положеннями частини 4 статті 12 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", зобов'язання із здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком у разі здачі в найм (оренду) квартир та/або нежитлових приміщень державної або комунальної власності несуть наймачі (орендарі) таких квартир та/або приміщень.

За таких обставин, передбачення умовами договору оренди нежитлових приміщень зобов'язання орендаря здійснювати витрати управління багатоквартирним будинком не позбавляє власника майна здійснювати сплату таких витрат, оскільки позивач не є стороною вказаних правовідносин.

Суд зауважує, що прийняті відповідно до статуту рішення ОСББ є обов'язковими тільки для співвласників майна багатоквартирного будинку та самі по собі не встановлюють жодних зобов'язань для осіб, які не є власниками приміщень в такому будинку, у тому числі для орендарів нерухомого майна. Відповідно, саме співвласники зобов'язані нести витрати на утримання багатоквартирного будинку.

Відповідні правовідносини щодо сплати орендарем витрат на управління будинком мають бути врегульовані або шляхом укладення окремого договору між орендарем та ОСББ, або шляхом встановлення обов'язку орендаря з відшкодування відповідних витрат власнику приміщення (орендодавцю) безпосередньо в умовах договору оренди нерухомого майна.

У той же час Верховний Суд констатував, що визначаючи зобов'язання орендарів зі здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком, чинне законодавство не передбачає механізму реалізації такого зобов'язання, у тому числі механізму захисту прав об'єднання співвласників, зокрема не встановлює для ОСББ права примусового стягнення відповідних коштів з орендарів у судовому порядку, передбачаючи таке право лише щодо співвласників майна (частина 6 статті 13, Закону №2866-III).

Вказаний правовий висновок відображено у постанові Верховного Суду від 2 вересня 2020 року у справі № 906/884/19.

Зважаючи на наведені правові норми та ураховуючи обставини цієї справи, зокрема те, що власником зазначеного майна є Рівненська міська рада, позов про стягнення заборгованості з витрат на утримання багатоквартирного будинку є обґрунтованим.

Щодо застосування строків позовної давності суд зауважує наступне.

Відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до статті 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно з нормами статті 258 ЦК України, для окремих видів вимог законом може встановлюватися спеціальна позовна давність скорочена або більш тривала порівняно із загальною позовною давністю. Позовна давність в один рік застосовується, зокрема, до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені).

Перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила (частина перша статті 261 ЦК України).

Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частини третя та четверта статті 267 ЦК України).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" установлено карантин з 12 березня 2020 року на всій території України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX) було визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 Цивільним Кодексом України та строки визначені Господарським кодексом України, а саме статтями 232, 269, 322, 324 продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з приписами пункту пункт 12 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 р. № 651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" скасовано з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Отже позовну давність було продовжено у період дії карантину з 12 березня 2020 року по 30 червня 2023 року.

Окрім того, Указом Президента України №64/2022 від 24 лютого 2022 року введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Воєнний стан неодноразово було продовжено і він триває до нині.

Згідно з приписами пункту 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України, у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.

Таким чином позовна давність зупинена на строк дії воєнного стану.

З огляду на наведені норми суд встановив, що позивач не пропустив позовну давність по усіх своїх вимогах.

Висновки суду

За висновком суду встановлені обставини щодо обґрунтованості позовних вимог про стягнення з відповідача 34 124,00 грн заборгованості. А тому вказані вимоги є законними, відповідачем не спростованими, а отже є такими, що мають бути задоволені.

Розподіл судових витрат

Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).

У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із сплаченого судового збору в розмірі 3028,00 грн. Також викладено прохання судові витрати покласти на відповідача.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У даній справі позов задоволено. Відтак, судовий збір в сумі 3028,00 грн., згідно положень статті 129 ГПК України покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути з Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна 12-а, код ЄДРПОУ 34847334) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Сонячне-2016" (33024, м. Рівне, вул. Князя Острозького 4/6, код ЄДРПОУ 40502594) 34 124 (тридцять чотири тисячі сто двадцять чотири) грн. 00 коп. заборгованості та 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. судового збору. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення господарського суду Рівненської області може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку встановленому ст.ст. 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.

Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Повний текст рішення складено та підписано 02 липня 2025 року.

Суддя Бережнюк В.В.