Ухвала від 02.07.2025 по справі 759/9921/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 2-о/759/445/25

ун. № 759/9921/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2025 року м. Київ

Суддя Святошинського районного суду міста Києва Горбенко Н.О., розглянувши матеріали цивільної справи за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усиновлення шляхом удочеріння, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2025 року до Святошинського районного суду міста Києва надійшла заява ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усиновлення шляхом удочеріння.

У відповідності до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Горбенко Н.О.

Ухвалою Святошинського районного суду міста Києва від 15 травня 2025 року позовну заяву залишено без руху, надано строк для усунення встановлених судом недоліків.

16 червня 2025 року від заявника надійшла заява на усунення недоліків.

Ухвалою Святошинського районного суду міста Києва від 20 червня 2025 року продовжено ОСОБА_1 строк для усунення недоліків заяви на 5 (п'ять) днів з моменту отримання ухвали суду.

26 червня 2025 року від ОСОБА_1 надійшла заява про усунення недоліків.

У зв'язку із перебуванням судді Горбенко Н.О. у відпустці, вказану заяву фактично передано судді 30 червня 2025 року.

Дослідивши подану заяву, матеріали справи, суд дійшов наступного.

Окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

П. 4 ч. 2 ст. 293 ЦПК України встановлено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.

Подана заява відповідає вимогам, визначеним ст. 311 ЦПК України.

Дана заява територіально підсудна Святошинському районному суду міста Києва за правилами про підсудність згідно ст. 310 ЦПК України, зважаючи на наявні матеріали справи.

Підстав для залишення заяви без руху, повернення заяви чи підстав для відмови у відкритті провадження у цивільній справі на даний час не встановлено.

Дата судового засідання визначена судом в межах строків, передбачених ст. 279 ЦПК України з особливостями, встановленими Розділом 4 ЦПК України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 226 СК України особа має право на таємницю перебування на обліку тих, хто бажає усиновити дитину, пошуку дитини для усиновлення, подання заяви про усиновлення та її розгляду, рішення суду про усиновлення. Дитина, яка усиновлена, має право на таємницю, в тому числі і від неї самої, факту її усиновлення.

Ч. 3 ст. 313 ЦПК України передбачено, що для забезпечення таємниці усиновлення у випадках, встановлених Сімейним кодексом України, суд розглядає справу в закритому судовому засіданні.

Відповідно до ч.ч. 7, 9 ст. 7 ЦПК України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, або за клопотанням учасників справи з метою забезпечення таємниці усиновлення, запобігання розголошенню відомостей про інтимні чи інші особисті сторони життя учасників справи або відомостей, що принижують їхню честь і гідність, а також в інших випадках, установлених законом. Про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або закритою його частину.

На підставі ч. 4 ст. 293 ЦПК України розгляд справи необхідно проводити судом у складі одного судді і двох присяжних.

Таким чином, справа має розглядатись у закритому судовому засідання у складі одного судді і двох присяжних за обов'язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров'я усвідомлює факт усиновлення.

Щодо згоди дитини на усиновлення.

Відповідно до ч. 1 ст. 313 ЦПК України суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов'язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров'я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати.

Ч.ч. 1, 2 ст. 171 СК України передбачає, що дитина має право на те, щоб бути вислуханою батьками, іншими членами сім'ї, посадовими особами з питань, що стосуються її особисто, а також питань сім'ї. Дитина, яка може висловити свою думку, має бути вислухана при вирішенні між батьками, іншими особами спору щодо її виховання, місця проживання, у тому числі при вирішенні спору про позбавлення батьківських прав, поновлення батьківських прав, а також спору щодо управління її майном.

Крім того, ст. 218 СК України встановлює, що для усиновлення дитини потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Дитина має бути проінформована про правові наслідки усиновлення. Усиновлення провадиться без згоди дитини, якщо вона у зв'язку з віком або станом здоров'я не усвідомлює факту усиновлення. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім'ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.

В своїй заяві про усунення недоліків ОСОБА_1 зазначив, що діти ОСОБА_4 та ОСОБА_5 будуть присутні в судовому засіданні при розгляді справи, усвідомлюють факт усиновлення та висловлять свою думку стосовно їх усиновлення ОСОБА_1 ,

Крім того, суд вважає за доцільне зазначити, що відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.

Ч. 2 ст. 13 ЦПК України передбачає, що збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 2, 3 ст. 312 ЦПК України орган опіки та піклування повинен подати суду висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини. До висновку органу опіки та піклування мають бути додані: 1) акт обстеження умов життя заявника, складений за місцем його проживання; 2) свідоцтво про народження дитини; 3) медичний висновок про стан здоров'я дитини, про її фізичний і розумовий розвиток; 4) у випадках, встановлених законом, згода батьків, опікуна, піклувальника дитини, закладу охорони здоров'я або навчального закладу, а також самої дитини на усиновлення.

Таким чином, зважаючи на те, що справа стосується прав малолітніх дітей, суд вважає за необхідне витребувати у Органу опіки та піклування Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зважаючи на вищезазначене, керуючись ст.ст. 187,274,294-297, 300 ЦПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Служба у справах дітей та сім'ї Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації, Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усиновлення шляхом удочеріння - прийняти до розгляду і відкрити провадження у справі.

Розгляд справи здійснювати у порядку окремого провадження у складі судді та двох присяжних у закритому судовому засіданні.

Призначити судове засідання для розгляду справи по суті на 09 вересня 2025 року на 12 год. 00 хв. в приміщенні суду за адресою: м. Київ, вул. Якуба Коласа, 27-А, каб. 202.

В судове засідання розгляду справи по суті викликати учасників справи.

Надіслати учасникам справи копію даної ухвали.

Роз'яснити учасникам справи, що вони зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання або знаходження. У разі неповідомлення належним викликом вважається направлення поштової кореспонденції за наявною у справі адресою.

Витребувати у Органу опіки та піклування Святошинської районної в місті Києві Державної адміністрації висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Сторони можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою суду: https://sv.ki.court.gov.ua

Ухвала про відкриття провадження у справі оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя Н.О.Горбенко

Попередній документ
128557783
Наступний документ
128557785
Інформація про рішення:
№ рішення: 128557784
№ справи: 759/9921/25
Дата рішення: 02.07.2025
Дата публікації: 03.07.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Святошинський районний суд міста Києва
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про усиновлення, з них:; усиновлення громадянами України, що проживають на території України
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (13.10.2025)
Дата надходження: 09.05.2025
Предмет позову: -
Розклад засідань:
09.09.2025 12:00 Святошинський районний суд міста Києва
01.10.2025 13:30 Святошинський районний суд міста Києва
13.10.2025 14:00 Святошинський районний суд міста Києва
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГОРБЕНКО НАТАЛІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА
суддя-доповідач:
ГОРБЕНКО НАТАЛІЯ ОЛЕКСАНДРІВНА