Ухвала від 20.06.2025 по справі 757/29173/25-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/29173/25-к

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку дії покладених обов'язків на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Обґрунтовуючи клопотання слідчий посилається на те, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024071080000406 від 04.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. Відповідно до ст. 68 Конституції України громадянин ОСОБА_5 зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Разом з тим, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з групою осіб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та іншими невстановленими особами, умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та бажаючи їх настання, з корисливих мотивів, розробили схему незаконного переміщення через державний кордон України громадян України чоловічої статі призовного віку які підпадають під мобілізацію, не мають законних підстав для виїзду за державний кордон України та мають бажання будь-яким способом перетнути український кордон, яка полягала у підшуканні таких громадян України, подальшій координації їхніх дій, наданні вказівок та порад, з метою реалізації розробленої схеми та отриманням грошових коштів від таких осіб за надані ними послуги, з кінцевою метою - власного незаконного збагачення тим самим, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин. Досудовим розслідуванням установлено, що у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який в подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України з 24.02.2022 в Україні до теперішнього часу введено воєнний стан. Крім того, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до ч. 2 ст. 102, п. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022, який у подальшому неодноразово продовжувався відповідними Указами Президента України, на усій території України з 24.02.2022 оголошена та проводиться загальна мобілізація. На підставі вищевказаних Указів Президента України, тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст.ст. 30 34, 38, 39, 41, 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», зокрема, виїзд за межі країни громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років забороняється.

Так, ст. 3 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» визначено, що правила перетинання державного кордону України громадянами України встановлюються Кабінетом Міністрів України. У свою чергу, Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1997 № 57 затверджено Правила перетинання державного кордону громадянами. Відповідно до зазначеної постанови право перетинання державного кордону України військовозобов'язаними під час дії воєнного стану надано особам лише з окремих документально підтверджених підстав. У ч. 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» на строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу. Згідно зі ст. 22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» граничний вік перебування на військовій службі (в тому числі в резерві), встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду - до 60 років. Водночас з цим, п. 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такі заходи правового режиму воєнного стану, зокрема встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів. Згідно ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і Указу Президента України «Про Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України» під час дії воєнного стану та оголошеної мобілізації не підлягають мобілізації особи виключені з військового обліку за станом здоров'я або визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії). Таким чином, під час дії воєнного стану та оголошеної загальної мобілізації громадяни України чоловічої статі, окрім тих, яких виключено з військового обліку за станом здоров'я на підставі рішення військово-лікарської комісії, зокрема не мають право на перетин державного кордону на виїзд з України. Зазначені вище обставини створили передумови для отримання незаконних прибутків в умовах воєнного стану за рахунок організації незаконного переправлення через державний кордон України громадян України чоловічої статі призивного віку, які підпадають під мобілізацію та не мають законних підстав для виїзду за державний кордон України. Протиправна діяльність злочинної групи у складі, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та інших невстановлених осіб полягала у наступних діях:

1) пошуку військовозобов'язаних громадян України, які бажали потрапити на територію Європейського Союзу з різних причин, однак не мали правових підстав для виїзду за кордон, в умовах дії на території України правового режиму «Воєнний стан»; 2) сприяння порадами, вказівками, наданням військовозобов'язаним громадянам листів-погодження Міністерства культури та інформаційної політики адресованих на адміністрацію Державної прикордонної служби України із зазначенням фіктивної приналежності військовозобов'язаних громадян до музикантів, музичних гуртів, митців, артистів, художників та інших діячів культуру, а також усунення перешкод у незаконному переправленні їх через державний кордон України у міжнародних пунктах пропуску та поза пунктами пропуску в межах Львівської області, забезпечуючи військовозобов'язаних громадян при цьому транспортними засобами та супроводжуючи під час перетину державного кордону, в ході чого, - надаючи поради та вказівки щодо місця зупинок, часу перетину кордону, інструктуючи при цьому щодо порядку дій та поведінки; 3) організації незаконного переправлення військовозобов'язаних громадян України віком від 18 до 60 років через державний кордон України; 4) отриманні грошової винагороди за вказані протиправні послуги. Керуючись єдиним умислом, ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою з групою осіб з ОСОБА_6 та іншими невстановленими особами, організували 01.05.2025 незаконне переправлення громадян України чоловічої статі призивного віку, які підпадають під мобілізацію та не мають законних підстав для виїзду за державний кордон України, а саме: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Так, на виконання вказівок ОСОБА_6 особи, яких останній мав перемістити через державний кордон України, а саме: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , а також ОСОБА_10 , 01.05.2025 близько о 18 год. 30 хв. прибули на вказане їм місце, що розташоване поблизу житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1. В подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_6 , за вказаною адресою та у вказаний час надав подальші інструкції щодо незаконного перетину держаного кордону, надав засоби для пошкодження металевої сітки, яка розташована на державному кордоні України, а також надав вказівку ОСОБА_10 прибути до закладу «Сонячна Гора», який знаходиться в Закарпатській області, м. Виноградів по вул. Копанська, 224Б, для передачі грошових коштів. В свою чергу, ОСОБА_6 , використовуючи транспортний засіб марки Skoda Octavia д.н.з. НОМЕР_1 здійснив перевезення ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 до авто-мийки Premium Wash, що за адресою: вулиця Персикова, 34-40, м. Виноградів, Закарпатська область, де на них, дотримуючись злочинного умислу, чекав ОСОБА_5 . У зазначеному місці ОСОБА_6 близько 19 год. 40 хв. дав вказівку особам, яких мав незаконно перемістити через державний кордон України, пересісти до транспортного засобу - марки Mersedes Sprinter, д.н.з. НОМЕР_2 за кермом якого перебував громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після чого ОСОБА_6 , продовжуючи злочинний умисел, розуміючи протиправний характер своїх дій, бажаючи їх настання з корисливих мотивів, направився до закладу «Сонячна Гора», де на нього чекав ОСОБА_10 . У вказаному місці ОСОБА_6 отримав грошові кошти в сумі 27 600 доларів США від ОСОБА_10 за організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України, після чого о 20 год. 14 хв. був затриманий працівниками правоохоронних органів. Разом з цим, ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 та іншими невстановленими особами, з метою реалізації злочинного умислу почав рух в напрямку державного кордону України. На шляху до державного кордону України розташований контрольний пункт пропуску Державної прикордонної служби України розташованого поблизу с. Теково Виноградівського району Закарпатської області, на якому несуть службу невстановлені особи з числа працівників Державної прикордонної служби України, які будучи у злочинній змові з ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , з корисливих мотивів, безперешкодно пропустили автомобіль Mersedes Sprinter, д.н.з. НОМЕР_2 , за кермом якого перебував ОСОБА_5 , який здійснював переміщення ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 через державний кордон України. На відстані близько чотирьохсот метрів від ділянки українсько-румунського кордону поблизу с. Черна, Берегівського району, Закарпатської області, о 20 год. 20 хв. ОСОБА_5 був затриманий працівниками правоохоронних органів. Своїми умисними діями, що виразилися в організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України, сприянні їх вчиненню порадами, вказівками, наданням засобів для усунення перешкод, вчиненні щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб, вчиненні з корисливих мотивів ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. У судовому засіданні з розгляду клопотання прокурор підтримав клопотання, посилаючись на викладені у ньому обставини. У судовому засіданні з розгляду клопотання адвокат та підозрюваний проти задоволення клопотання не заперечували. Вивчивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного висновку. 01.05.2025 за організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України з корисливих мотивів ОСОБА_5 на підставі ст. 208 КПК затримано. 02.05.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України. Обставини, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінальних правопорушень, викладено в матеріалах кримінального провадження і підтверджуються доказами, які долучені до матеріалів даного кримінального провадження. Копії клопотання та доданих до нього матеріалів у відповідності до ч. 2 ст. 184 КПК України надані підозрюваному. У відповідності до положень ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобіганням спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення або продовжити злочинну діяльність. Згідно ст. 178 КПК України, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини. Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України. Водночас, відповідно до практики Європейського Суду з прав людини вагомою підставою для вирішення питання про необхідність попереднього ув'язнення особи є ризик перешкоджання встановленню істини у справі та переховування цієї особи від правосуддя. При цьому зазначено, що небезпека перешкоджання встановленню істини у справі та переховування особи від правосуддя може вимірюватися суворістю можливого покарання в сукупності з наявністю даних про матеріальний, соціальний стан особи, її зв'язками з державою, у якій його переслідують та міжнародними контактами. Крім того, згідно з п. 3, п. 4 ст. 5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою. При цьому, ризик переховування обвинуваченого від правосуддя не може оцінюватися виключно на підставі суворості можливого судового рішення, а це слід робити з урахуванням низки відповідних фактів, які можуть підтверджувати існування такого ризику, або свідчити про такий його незначний ступінь, який не може служити підставою для запобіжного ув'язнення. Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Згідно ч. 2 ст. 194 КПК України слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову у застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідно до ч.7 ст.194 КПК України обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу. Після закінчення строку, в тому числі продовженого, на який на підозрюваного, обвинуваченого були покладені відповідні обов'язки, ухвала про застосування запобіжного заходу в цій частині припиняє свою дію і обов'язки скасовуються. Метою та підставами продовження обов'язків, покладених слідчим суддею на ОСОБА_5 , є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків, співучасників, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. Вирішуючи питання про доцільність продовження строку дії покладених на підозрюваного обов'язків, слідчий суддя виходить з того, що на час звернення із даним клопотанням обставини підозри, які встановлені при застосуванні запобіжного заходу ризики не змінилися, та за таких обставин вважає наявними законні підстави для продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 .. Питання щодо доведеності вини підозрюваного у вчиненні інкримінованого злочину та правильності кваліфікації його дій слідчим суддею при розгляді клопотання не вирішувались, оскільки підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду справи по суті.

Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 202, 205, 532, 534 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити частково. Продовжити строк дії обов'язків в межах строку досудового розслідування, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до 02.08.2025, включно, а саме:

-прибувати до слідчого, прокурора, суду за першою вимогою;

-не відлучатись із населеного пункту, в якому проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

-утримуватися від спілкування зі свідками ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , підозрюваними ОСОБА_6 , ОСОБА_14 ;

-здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

-носити електронний засіб контролю.

Визначити строк дії ухвали до 02.08.2025 включно, в межах строку досудового розслідування.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1