Постанова від 01.07.2025 по справі 644/5214/25

Суддя Зайцева М. С.

Справа № 644/5214/25

Провадження № 3/644/1326/25

01.07.2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року Суддя Індустріального районного суду м. Харкова Зайцева М.С., розглянувши матеріали, що надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань 7-е управління (з обслуговування Харківської області) Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого молодшим інспектором відділу охорони Державної установи «Харківська виправна колонія (№43)», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

за участю:

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ,

прокурора Анголенко П.О.,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , будучи старшим прапорщиком внутрішньої служби, 31.10.2023 звільненим з посади молодшого інспектора відділу охорони Державної установи «Харківська виправна колонія (№ 43)», являючись відповідно до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, усупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону несвоєчасно, а саме: 12.04.2024 о 18.35, подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Прокурор у судовому засіданні вважав доведеним вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, посилаючись на обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення та просив притягнути його до адміністративної відповідальності.

У судовому засіданні ОСОБА_2 вину у вчиненні інкримінованого йому правопорушення визнав, не спростовував фактичні обставини справи, вказавши про обстріл будинку, в якому він мешкає, та відсутність технічної можливості у зв'язку з цим подати своєчасно декларацію.

Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього документи, суд приходить до такого висновку.

Відповідно до положень ст.ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП України при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають з'ясуванню питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП встановлена відповідальність за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VІІ «Про запобігання корупції» особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VІІ.

Згідно з ч. 1 ст. 6, ст. 11, ч. ч. 1, 6 ст. 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» державна кримінально-виконавча служба України відповідно до закону здійснює правозастосовні та правоохоронні функції і складається з центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, його територіальних органів управління, кримінально-виконавчої інспекції, установ виконання покарань, слідчих ізоляторів, воєнізованих формувань, навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, підприємств установ виконання покарань, інших підприємств, установ і організацій, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби України. Установи виконання покарань та слідчі ізолятори утворюються і ліквідуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань та виконують функції, передбачені законом та іншими нормативно-правовими актами. До персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України належать особи рядового і начальницького складу (далі - особи рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби), спеціалісти, які не мають спеціальних звань, та інші працівники, які працюють за трудовими договорами в Державній кримінально-виконавчій службі України (далі - працівники кримінально-виконавчої служби). Особам рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби встановлюються такі спеціальні звання: молодший начальницький склад: молодший сержант внутрішньої служби; сержант внутрішньої служби; старший сержант внутрішньої служби; старшина внутрішньої служби; прапорщик внутрішньої служби; старший прапорщик внутрішньої служби.

Наказом начальника Харківської виправної колонії управління державного Департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області (№ 43) від 16.02.2009 № 11 о/с ОСОБА_2 з 16.02.2009 призначено молодшим інспектором відділу охорони цієї установи.

На підставі наказу Міністерства юстиції України від 15.12.2016 року № 3679/26/5 Харківську виправну колонію управління Державної пенітерціальної служби України в Харківській області (№43) перейменована в державну установу «Харківська виправна колонія (№43)».

ОСОБА_2 16.02.2009 склав присягу працівника Державної кримінально- виконавчої служби України.

Наказом начальника Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань від 18.04.2023 № 45/ОС-23 ОСОБА_2 присвоєно звання старшого прапорщика внутрішньої служби.

Таким чином, ОСОБА_2 , будучи особою начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом начальника Державної установи «Харківська виправна колонія (№ 43)» від 31.10.2023 № 232/ОС-23 ОСОБА_2 31.10.2023 звільнено з посади молодшого інспектора відділу охорони вказаної установи.

Відповідно до ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Статтею 14 Закону України «Про державну кримінальну-виконавчу службу України» встановлено, що на осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VІІ суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої 5 статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 1726 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-VІІ особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Так, ОСОБА_2 12.04.2024 о 18.35 подав щорічну декларацію за 2023 рік шляхом заповнення відповідної форми на офіційному вебсайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Покликання на декларацію в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування: https://public.nazk.gov.ua/documents/6e813934-8a5d-47c9-9al0-934d8cae3c96.

Враховуючи викладене, ОСОБА_2 щорічну декларацію за 2023 рік (яку відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону № 1700-УІІ повинен був подати до 01.04.2024) подав 12.04.2024, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VІІ правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Факт вчинення ОСОБА_2 правопорушення підтверджується такими доказами:

- протоколом № 328 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 10 червня 2025 року;

- копією повідомлення НАЗК про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щодо ОСОБА_2 ;

- копією наказу від 31.10.2023 року про звільнення ОСОБА_2 ;

- копією наказу від 16.02.2009 року про призначення ОСОБА_2 на посаду молодшого інспектора відділу охорони Харківської виправної колонії (№43);

- копією присяги державного службовця ОСОБА_2 ;

- копією посадової інструкції ОСОБА_2 ;

- копією службової картки ОСОБА_2 ;

- копією декларації ОСОБА_2 за 2023 рік, яка подана 12.04.2024 року о 18:35 год..

Суд кваліфікує дії ОСОБА_2 за ч.1 ст.172-6 КУпАП як несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно зі ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, суд визнає щире каяття.

Згідно зі ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення, не встановлено.

При накладенні стягнення враховую характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини.

При таких обставинах, вважаю необхідним та достатнім для виховання ОСОБА_2 та запобігання вчиненню ним нових правопорушень накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у виді штрафу у межах санкції ч. 1 ст.172-6 КУпАП у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі ст. 40-1 КУпАП з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.33, 40-1, ч.1 ст.172-6, 245, 252, 280, 283, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_2 , що у разі несплати штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем його проживання, роботи або за місцезнаходженням майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Індустріальний районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня винесення постанови.

Суддя: