Постанова від 01.07.2025 по справі 646/5451/25

Справа № 646/5451/25

Провадження № 3/646/1807/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року м. Харків

Основ'янський районний суд міста Харкова у складі судді Демченко Ірини Миколаївни, за участю секретаря Кочитової Я.О., прокурора Ткаченко В.І., розглянувши у судовому засіданні в залі суду матеріали, що надійшли від 7-го управління (з обслуговування Харківської області) Департаменту стратегічних розслідувань з протоколами про притягнення до адміністративної відповідальності громадянку України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м.Ізюм Харківської області, РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою : АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою : АДРЕСА_2 ,

за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

УСТАНОВИВ :

ОСОБА_2 , будучи секретарем судового засідання судової палати з розгляду цивільних справ Харківського апеляційного суду, являючись відповідно до п.п. «в» ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія вказаного Закону, усупереч вимогам п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону подала несвоєчасно, без поважних причин, а саме:

22.05.2025 об 11 год 59 хв декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2021 рік;

22.05.2025 о 13 год 03 хв декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2022 рік;

22.05.2025 о 13 год 58 хв декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну за 2023 рік;

11.06.2024 о 14 год 30 хв декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, неохоплений раніше поданими деклараціями - з 01.01.2023 по 20.01.2023 (при звільненні), чим вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією.

У судовому засіданні ОСОБА_2 не заперечувала факту несвоєчасного подання декларацій через воєнний стан.

Прокурор надав суду висновок щодо наявності ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП в діях ОСОБА_2 , де зазначив, що остання, будучи державним службовцем, не виконала вимоги п. 2-7 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», залишила поза увагою роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо фінансової доброчесності, що призвело до вчинення нею правопорушень, пов'язаних з корупцією.

Крім повного визнання свої вини ОСОБА_2 у вчинених адміністративних правопорушеннях, її винуватість підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами.

Наказом керівника апарату Харківського апеляційного суду від 06.12.2021 № 05-10/223-ос ОСОБА_2 призначено на посаду секретаря судового засідання судової палати з розгляду цивільних справ Харківського апеляційного суду з 08.12.2021 та того ж дня склала присягу державного службовця.

Зазначена посада віднесена до категорії «В» посад державної служби.

Відповідно до п. п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону № 1700-VII.

Згідно з ч. 5 ст. 5 Закону України «Про державну службу» на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Таким чином, ОСОБА_2 , будучи державним службовцем, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Наказом виконувача обов'язків керівника апарату Харківського апеляційного суду від 18.01.2023 № 05-10/18-ос ОСОБА_2 з 20.01.2023 звільнено з посади секретаря судового засідання судової палати з розгляду цивільних справ Харківського апеляційного суду.

Упродовж 30 днів з дня припинення вказаної діяльності вона знову здійснення діяльності, яка уповноважує на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, не продовжувала та не розпочала.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права i свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Згідно з абз. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Приміткою до ст. 172-6 КУпАП встановлено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-VII (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23.07.2021 № 449/21, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Підпунктом 1 п. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» встановлено, що фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Враховуючи викладене, у період дії воєнного стану або стану війни в осіб, зазначених у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, немає обов'язку, передбаченого ст. 45 цього Закону, щодо подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Проте Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, зазначений обов'язок поновлено.

Зокрема, згідно з п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Так, ОСОБА_2 щорічну декларацію за 2021 рік подала 22.05.2025 о 11.59 шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за посиланням в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/276534de-e0e6-4274-8a92-4c75008a2807;

щорічну декларацію за 2022 рік подала 22.05.2025 о 13.03 шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за посиланням в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https:// https://public.nazk.gov.ua/documents/c744a990-3890-4778-924d-17333d24b564.

Враховуючи викладене, ОСОБА_2 щорічні декларації за 2021 рік, 2022 рік (які відповідно до п. 27 р. ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 1700-VII повинна була подати до 31.01.2024), подала 22.05.2025, тобто несвоєчасно.

Згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (в редакції, яка діяла до внесення змін на підставі Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

ОСОБА_2 , будучи 20.01.2023 звільненою з посади секретаря судового засідання судової палати з розгляду цивільних справ Харківської області, декларацію при звільненні подала 11.06.2024 о 14 год 30 хв, вказавши не правильно період за який її подано (зазначено 01.01.2023 пао 18.01.2023 замість з 01.01.2023 по 20.01.2023) шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за посиланням в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/638f5b7f-d746-4952-9a41-b1127db6071c.

Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

ОСОБА_2 , будучи 20.01.2023 звільненою з посади секретаря судового засідання судової палати з розгляду цивільних справ Харківської області, щорічну декларацію за 2023 рік подала 22.05.2025 о 13 год 58 хв, шляхом заповнення відповідної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, за посиланням в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування https://public.nazk.gov.ua/documents/88889345-70c8-4706-a86f-2a08a4e54765.

На підставі викладеного суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_2 у несвоєчасному поданні подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: щорічної декларації за 2021 рік, щорічної декларації за 2022 рік, декларації при звільненні та щорічної декларації за 2023 рік, тобто у вчиненні правопорушень, пов'язаних з корупцією, та кваліфікує її дії да ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.

Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

На підставі викладеного, суд, враховуючи характер скоєних правопорушень, дані про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, вважає за необхідне накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в межах санкції частини першої статті 172-6 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, в розмірі і порядку, передбаченому п. 5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Керуючись ст.ст. 40-1, 172-6, 268, 283 КУпАП, ст. 4 ч.2 п. 5 Закону України «Про судовий збір», суд

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 646/5451/25, провадження № 3/646/1807/2025), матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 646/5454/25, провадження № 3/646/1808/2025), матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 646/5456/25, провадження № 3/646/1809/2025), матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 646/5459/25, провадження № 3/646/1810/2025).

Об'єднаній справі присвоїти ЄУН справи 646/5451/25, провадження № 3/646/1807/2025.

ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850, 00 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу до Харківського апеляційного суду через Основ'янський районний суд міста Харкова шляхом подачі апеляційної скарги.

Суддя І.М.Демченко