30 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 500/104/25 пров. № А/857/9995/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гудима Л.Я., Онишкевича Т.В.,
розглянувши в електронній формі в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
суддя (судді) в суді першої інстанції - Чепенюк О.В.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення - 17 лютого 2025 року,
07 січня 2025 року ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність щодо проведення перерахунку та виплати до пенсії щомісячної доплати в розмірі 2000,00 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 713); зобов'язати провести з дати, що передує шестимісячному строку від дати подачі позовної заяви, перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713, з урахуванням раніше виплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області. Вказує, що з 19.02.2023 на підставі рішення суду його переведено на пенсію по вислузі років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII). Звертає увагу на те, що розмір грошового забезпечення не змінювався, проте після перерахунку пенсії відповідач зменшив розмір щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою № 713. Зауважує, що звернувся до ГУ ПФУ в Тернопільській області із відповідною заявою, однак доплата у розмірі 2000 грн встановлена не була. Вважає, що перерахунок його пенсії на виконання рішення суду не є перерахунком пенсії у зв'язку з зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру, а тому відповідач протиправно припинив виплату підвищення до пенсії у розмірі 2000 грн.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в частині непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.12.2024 щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» у розмірі 2000 грн. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.12.2024 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. У зв'язку із чим суд першої інстанції прийшов до висновку про те, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 не пов'язаний зі зміною складових грошового забезпечення, а зі зміною відсоткового розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється основний розмір пенсії, на який позивач мав право при призначенні пенсії, проте який не був врахований через різне обчислення пільгової вислуги років. При цьому, з долучених учасниками справи перерахунків пенсії позивача слідує, що виплату йому щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою №713 припинено з 01.12.2024, а позивач просить таку нарахувати за шість місяців до дня подання позовної заяви, тому в цій частині позовні вимоги позивача є безпідставними. Враховуючи наведене, суд першої інстанції прийшов до висновку, що слід визнати протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Тернопільській області в частині непроведення позивачу нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії згідно Постанови №713 з 01.12.2024 у розмірі 2000 грн та зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2024 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі № 500/1377/24, яке набрало законної сили, проведено перерахунок пенсії позивачу. Проведений перерахунок у розумінні Постанови № 713 полягає у перерахунку, проведеному не з метою усунення порушення права особи на належний розмір пенсії, а її перерахунок у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Звертає увагу на те, що оскільки при здійсненні зазначеного перерахунку підвищення основного розміру пенсії не перевищило суму щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713, позивачу зазначена доплата виплачується у розмірі 897,57 грн з 01.12.2024.
Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу з наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Тернопільській області та з 03.03.2016 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до пункту «б» частини першої статті 12 Закону №2262-XII у розмірі 52 відсотка грошового забезпечення, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становила 1960,40 грн (а.с.17).
З 01.05.2018 пенсія позивача перерахована з грошового забезпечення 5404,00 грн, розмір пенсії з 01.05.2018 становив 2131,07 грн (52 відсотка грошового забезпечення, а.с.19).
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.08.2021 у справі № 500/3832/21, яке набрало законної сили 17.09.2021, зобов'язано ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 згідно оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 05.03.2019 з врахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим спеціальним званням, надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням виплачених сум.
З 01.10.2021 пенсія позивача перерахована на виконання рішення суду з розміру грошового забезпечення 8480,18 грн.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 08.11.2023 у справі №500/6219/23, яке набрало законної сили 12.12.2023, зобов'язано ГУ ПФУ в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, починаючи з 28.03.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.
З 01.01.2024 ОСОБА_1 проведено перерахунок на виконання вказаного рішення суду. Розмір пенсії обчислений у розмірі 52 відсотка з грошового забезпечення 8480,18 грн. До основного розміру пенсії виплачувалися підвищення (індексація) за 2022 рік у розмірі 617,36 грн, за 2023 рік - 990,00 грн, доплата, передбачена Постановою №713, у розмірі 2000,00 грн. Усього до виплати з 01.01.2024 визначено розмір пенсії в сумі 8017,38 грн (а.с.20).
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі №500/1377/24, яке набрало законної сили 28.10.2024, визнано протиправною відмову ГУ ПФУ в Тернопільській області в переведенні ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років згідно пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-XII та зобов'язано ГУ ПФУ в Тернопільській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-XII з 19.02.2023, провівши відповідний перерахунок та виплату пенсії, з врахуванням виплачених сум.
На виконання цього рішення суду позивачу з 01.12.2024 проведено перерахунок пенсії у розмірі 65 відсотків з грошового забезпечення 8480,18 грн. До основного розміру пенсії доплачується підвищення (індексація) за 2022 рік у розмірі 771,70 грн, за 2023 рік - 1237,91 грн, за 2024 рік - 598,70 грн, щомісячна доплата, передбачена Постановою №713, у розмірі 897,57 грн (з урахуванням збільшення основного розміру пенсії на суму 1102,43 грн). З 01.12.2024 визначено розмір пенсії 9018,03 грн (а.с.20 зворот).
Позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 у розмірі 2000,00 грн, відповідь на яку надана листом від 26.12.2024 (а.с.6).
У цьому листі ГУ ПФУ в Тернопільській області зазначило, що у листопаді 2024 року на виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.04.2024 у справі №500/1377/24 проведено перерахунок пенсії з 19.02.2023. Оскільки після проведеного перерахунку підвищення основного розміру пенсії не перевищило суму щомісячної доплати та склало 1102,43 грн, то передбачена Постановою №713 доплата з 01.12.2024 виплачується у сумі 897,57 грн.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача в частині непроведення нарахування та виплати позивачу з 01.12.2024 щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови № 713 у розмірі 2000 грн, а також зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу з 01.12.2024 щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 з урахуванням раніше виплачених сум.
Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Закон № 2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону № 2262-XII.
Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського, офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи оклади за посадою, оклади чи доплати за військове (спеціальне) звання, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 18 ст. 43 Закону № 2262-XII встановлено, що в разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулась зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), премії в розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Частиною третьою статті 63 Закону № 2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 (далі - Постанова № 988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.
При цьому пунктом 7 Постанови № 988 доручено Міністерству внутрішніх справ України за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів затвердити у двотижневий строк порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання.
Такий порядок було затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (далі - Наказ № 260, Порядок № 260 відповідно) відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII), Постанови № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, та який набрав чинності 27 травня 2016 року.
Тобто, у встановлений Постановою № 988 двотижневий строк уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України не було затверджено порядку і умов грошового забезпечення поліцейських.
Таким чином, з січня 2016 року поліцейські фактично не отримували доплат, додаткових видів грошового забезпечення через неприйняття уповноваженими особами Міністерства внутрішніх справ України відповідного нормативно-правового акта.
Колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року був зумовлений виконанням рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 460/5613/24 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до виданої довідки від 25.03.2024 №хг13995/2515 з врахуванням основних, додаткових видів грошового забезпечення та з врахуванням виплачених раніше сум.
Разом з цим, законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, «умовами» слід розуміти встановлення Кабінетом Міністрів України необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під «порядком» розуміється, що Кабінет Міністрів України має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методики здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-XII.
До повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого (а не його складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів України.
При цьому, частина третя статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, відповідно до статті 7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).
У свою чергу, з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова № 713).
Згідно з пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000,00 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.
Відповідно до пояснювальної записки до проєкту Постанови № 713 метою її ухвалення зазначено поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року, які мають місце після перерахунку пенсії.
Прийняття Постанови № 713 зумовлено тим, що в червні 2021 року в військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейських та деяких інших осіб, яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01 липня 2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає близько 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000-2700 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.
Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної Постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови № 713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
Натомість, перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01 березня 2018 року, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.
Колегія суддів зауважує, що позивач відноситься до категорії осіб, на яких поширюється дія абзацу першого пункту 1 Постанови №713, позивачу виплачувалось підвищення, передбачене Постановою № 713, але його розмір був зменшений.
У цій справі підставою для зменшення доплати, передбаченої Постановою №713, був перерахунок пенсії на виконання рішення суду від 17.04.2024 у справі № 500/1377/24.
У справі № 500/1377/24 суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 має право на пенсійне забезпечення згідно з пунктом "а" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ, а враховуючи частини першу-другу статті 63 Закону №2262-ХІІ ухвалив здійснити такий перерахунок не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто з 19.02.2023.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що внаслідок перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі пункту "а" частини першої статті 12 Закону №2262-ХІІ збільшився відсотковий розмір грошового забезпечення, який враховується для обчислення основного розміру пенсії з 52 відсотків на 65 відсотків. При цьому такий перерахунок пенсії зумовлений різним підходом до обчислення пільгової вислуги років. Фактично на дату призначення пенсії (03.03.2016) та на дату перерахунку пенсії позивач нового стажу не набув, лише по іншому перераховано пільгову вислугу років.
У зв'язку із тим, що положення Постанови № 713 припинення або зміну розміру щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн пов'язують з переглядом (перерахунком) пенсії, при цьому не вказуючи правову та фактичну підставу такого перегляду, але вказують на мету виплати такої доплати (поетапне зменшення диспропорцій в розмірах пенсій) та підстави припинення її виплати (збільшення пенсії більше аніж на 2000,00 грн), обгрунтованим є висновок суду першої інстанції про те, що перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Тернопільській області на виконання судового рішення у справі № 500/1377/24 (через перерахунок пільгової вислуги років на дату звільнення з військової служби та призначення пенсії), є перерахунком пенсії у зв'язку з відновленням його порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, або станом на вказану календарну дату.
Саме з такими обставинами перерахунку пенсії абзац третій пункту 1 Постанови № 713 не пов'язує припинення або зміну (зменшення) розміру щомісячної доплати, передбаченої цим нормативно-правовим актом, а тому позивач має право на таке підвищення до пенсії у повному розмірі 2000 грн.
У цьому випадку перерахунок пенсії ОСОБА_1 не пов'язаний зі зміною складових грошового забезпечення, а з зміною відсоткового розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється основний розмір пенсії, на який позивач мав право при призначенні пенсії, проте який не був врахований через різне обчислення пільгової вислуги років.
При цьому з долучених до матеріалів справи перерахунків пенсії позивача слідує, що виплату йому щомісячної доплати до пенсії згідно з Постановою №713 припинено з 01.12.2024, а позивач просить таку нарахувати за шість місяців до дня подання позовної заяви, тому в цій частині позовні вимоги позивача є безпідставними.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що що слід визнати протиправною бездіяльності ГУ ПФУ в Тернопільській області в частині непроведення позивачу нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії згідно Постанови № 713 з 01.12.2024 у розмірі 2000 грн та зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2024 нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, з урахуванням раніше виплачених сум.
Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у справі № 500/104/25 - без змін.
Постанову разом із паперовими матеріалами справи надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. Б. Заверуха
судді Л. Я. Гудим
Т. В. Онишкевич