Рішення від 01.07.2025 по справі 620/5265/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/5265/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Виноградової Д.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області (далі також відповідач), у якому просить:

визнати протиправною відмову Головного управління ДПС у Чернігівській області щодо видачі довідки для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ з підстав відсутності відповідних повноважень, оформлену листом від 30.04.2025;

зобов'язати Головне управління ДПС у Чернігівській області видати довідки для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про держави) службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ: довідку про складові заробітної плати для призначення мені пенсії, особі, яке має не менше як двадцять років стажу роботи на посадах, віднесених де категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державному службовцю (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці, щомісячна премія).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернувся до Головного управління ДПС у Чернігівській області з заявою, у якій просив виготовити довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Однак відповідач повідомив, що відповідно до пункту 3 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад затвердженого Наказом міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 №750 (із внесеними змінами), довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширюється на всю територію України видає Міністерство соціальної політики України.

У відзиві відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив, у якому не погоджується з доводами відповідача та просить задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини викладені у позові.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 13.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.05.2025 у задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 27.05.2025 у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Чернігівській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження - відмовлено.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 з 16.01.2021 звільнений з посади першого заступника начальника Головного управління ДФС у Чернігівській області, що підтверджується копією трудової книжки серії НОМЕР_1 (а.с.10-12 та їх зворот).

Відповідно до копії довідки про встановлення стажу державної служби на дату звільнення працівника Головного управління ДФС у Чернігівській області ОСОБА_1 встановлено, що стаж державної служби на дату звільнення становить 36 років 11 місяців 05 днів (а.с.13).

На звернення позивача щодо видачі довідок про складові заробітної плати, відповідач, листом від 25.09.2024 № 13847/6/25-01-10-34, повідомив, що останньою посадою державної служби, з якої позивач звільнений була посада першого заступника начальника Головного управління ДФС у Чернігівській області. На сьогодні в штатному розписі Головного управління ДПС у Чернігівській області відсутня така посада та можливість її прирівняти до відповідних посад державної служби. Головне управління ДПС у Чернігівській області не має можливості надати запитувані позивач довідки. Крім того, відповідач повідомив, що відповідно до пункту 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (зі змінами) та пункту З наказу Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 року № 750 «Про затвердження Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають органи з питань соціального захисту населення (а.с.14 та його зворот).

25.04.2025 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою щодо видачі спірних довідок, однак відповідач листом від 30.04.2025 № 5306/6/25-01-10-34 відмовив у видачі спірних довідок (а.с.8).

Вважаючи вказані відмови відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» (далі Закон № 889-VIII), частиною другою Прикінцевих та перехідних положень якого визнаний таким, що втратив чинність, Закон України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Обчислення пенсій, що призначаються особам, зазначеним у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу», здійснюється відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Порядок № 622).

За змістом пункту 5 Порядку № 622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям у відповідності до пунктів 2, 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» затверджені форми довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу, років) і про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи і підряд перед зверненням за пенсією); та довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до пункту 2 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також, перейменування (відсутності) їхніх, посад, затвердженого наказом Міністерства соціальної і політики України від 10.05.2017 №750, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за № 766/30634 (далі - Порядок №750) довідка про заробітну плату для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону У країни від 16.12.1993 № 3723 -XII "Про державну службу" видається особам, які мають право на призначення пенсії згідно з пунктом 3 Порядку № 622.

За змістом абзацу третього пункту 7 Порядку №750 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, установлено, що довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 622.

Згідно з пунктом 6 Порядку № 622 у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Пунктом 3 Порядку №750 встановлено, що довідка видається у разі ліквідації державного органу без правонаступника або якщо останнє місце роботи особи на посаді державної служби було в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи у якому на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби. Довідки для призначення пенсії видає Міністерство соціальної політики України особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було в державних органах, юрисдикція яких поширювалась на всю територію України (крім Національного банку України).

Відповідно до пункту 7 Порядку №750 у разі відсутності або перейменування (відсутності) у державному органі посади, що була останньою, яку особа займала на державній службі, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

Тобто, у разі відсутності або перейменування в державному органі посади державної служби, що була останньою, яку особа займала на державній службі після 01.05.2016, її посада визначається цим органом згідно з додатком 1 до цього Порядку або за відповідною категорією, підкатегорією з урахуванням юрисдикції державного органу.

В останньому абзаці пункті 7 Порядку №750 вказано, що довідка для призначення пенсії видається державним органом, в якому працювала особа, відповідно до пунктів 4,5 Порядку № 622.

Суд встановив, що з 16.01.2021 позивач звільнений з посади першого заступника начальника Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу на дві окремі державні служби.

У абзаці 4 пункту 2 вказаної постанови зазначено, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України 06.03.2019 №227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» затверджено положення про ДПС України та ДМС України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», утворені як юридичні особи публічного і права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління ДПС у Чернігівській області.

Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019, №537, Головне управління ДФС у Чернігівській області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДПС у Чернігівській області.

Як визначено нормами цивільного законодавства, реорганізація - це форма припинення юридичної особи, під час якої всі її права й обов'язки у порядку правонаступництва переходять до нової (іншої) юридичної особи. Реорганізація може здійснюватись злиттям, приєднанням, поділом, відокремленням та перетворенням юридичної особи за рішенням учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися, перейшли до Державної податкової служби та її територіальних підрозділів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 №529 утворені відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема, Головне управління ДПС у Чернігівській області.

Відтак, Головне управління ДПС у Чернігівській області є правонаступником прав та обов'язків Головного управління ДФС у Чернігівській області.

Отже, саме Головне управління ДПС у Чернігівській області уповноважене видати позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії.

Посилання відповідача на пункт 3 Порядку № 750, як на підставу для відмови щодо видачі позивачці зазначеної довідки, суд вважає безпідставним, враховуючи таке.

За змістом цієї норми обов'язок щодо видачі довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію області або району, виникає у відповідних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у разі ліквідації державного органу без правонаступника.

Тому, зазначена норма не може бути застосована до правовідносин щодо видачі довідки для призначення пенсії позивачу, який звільнений з посади державної служби в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області, правонаступником якої є відповідач.

З огляду на те, що ключовим для позивача є видача довідок про розмір грошового забезпечення за аналогічною посадою (прирівняною, рівнозначною) співробітника Головного управління ДПС у Чернігівській області тій, яку позивач займав на дату звільнення, а отже такі довідки повинні видаватись правонаступником, а саме Головним управлінням ДПС у Чернігівській області.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю шляхом визнання протиправними відмов Головного управління ДПС у Чернігівській області у видачі ОСОБА_1 довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії; зобов'язання Головного управління ДПС у Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідки для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ: довідку про складові заробітної плати для призначення ОСОБА_1 пенсії, особі, яка має не менше як двадцять років стажу роботи на посадах, віднесених де категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державному службовцю (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці, щомісячна премія).

Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 необхідно задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними відмови Головного управління ДПС у Чернігівській області у видачі ОСОБА_1 довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Чернігівській області видати ОСОБА_1 довідки для призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 № 3723-ХІІ: довідку про складові заробітної плати для призначення ОСОБА_1 пенсії, особі, яка має не менше як двадцять років стажу роботи на посадах, віднесених де категорії посад державної служби і яка на момент виходу на пенсію не займає посад державної служби; довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державному службовцю (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за інтенсивність праці, щомісячна премія).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, Чернігівська обл., Чернігівський р-н, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.

Повний текст рішення виготовлено 01 липня 2025 року.

Суддя Дар'я ВИНОГРАДОВА