Рішення від 01.07.2025 по справі 600/2056/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2056/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області щодо встановлення в довідці від 23.01.2025 №08/4/А про грошове забезпечення станом на 01.01.2023 премії в розмірі 50% посадового окладу;

- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області підготувати та видати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за належною прирівняною посадою на момент звільнення із зазначенням відомостей про розмір премії 198% посадового окладу, для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду відповідач видав позивачу довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, за результатами чого неправильно обчислив розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі премію, за відповідною посадою, з якої він був звільнений, чим порушив його право на отримання пенсійного забезпечення в належному розмірі.

Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, зокрема, що порушене позивачем у позовній заяві питання щодо видачі йому належної довідки для перерахунку пенсії повністю відносить на розгляд суду.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.

Позивач є пенсіонером органів цивільного захисту, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за №2262-ХІІ.

На пенсію звільнений з посади старшини групи обслуговування 3-ї самостійної державної пожежної частини по охороні Садгірського району м. Чернівці Чернівецького міського відділу управління МНС України в Чернівецькій області.

Позивач звертався до відповідача із заявою про надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023. Проте, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області відмовило у наданні такої довідки.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №600/4928/24-а, зокрема, зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військове звання шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023 р.

На виконання зазначеного судового рішення, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області видало довідку від 23.01.2025 №08/4/А про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2023, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 №704, за посадою "старшина групи обслуговування СДПЧ-3 м. Чернівці".

Згідно вказаної довідки грошове забезпечення в загальному становить 14358,25 гривень та складається з посадового окладу в розмірі 4700,00 гривень, окладу за військове звання (капітан) в розмірі 1230,00 гривень, надбавки за вислугу років 35% в розмірі 2075,50 гривень, надбавки за особливості проходження служби 50% в розмірі 4002,75 гривень і премії 50% посадового окладу в розмірі 2350,00 гривень.

Позивач звертався до відповідача із заявою, в якій просив надати інформацію про фактично виплачені середні розміри надбавки за особливості проходження служби та премії за січень 2023 року за аналогічною (прирівняною) посадою на момент його звільнення зі служби - старшина групи обслуговування СДПЧ-3 м. Чернівці у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області.

Відповідач листом від 08.04.2025 за №6902-1627/6923 повідомив позивача, зокрема, що розмір премії за прирівняною посадою на момент звільнення позивача зі служби станом 01.01.2023 складав 198%.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо протиправного зменшення розміру премії у довідці про грошове забезпечення від 23.01.2025 №08/4/А, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-XII від 20 грудня 1991 року (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону №2011-ХІІ).

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).

Згідно з частиною 1 статті 1 Закону №2262-ХІІ особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Частиною 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ:

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;

- якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону;

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

До Порядку № 45 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103) були внесені зміни.

Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.

Отже, з 29 січня 2020 року Порядок №45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.

Пунктом 1 Порядку №45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови №103) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

Згідно з абзацами першим-п'ятим пункту 5 Порядку №45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання заслужений чи народний, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

З викладеного слідує, що розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Вказане узгоджується із правовим висновком Великої Палати Верховного суду, викладеним у постанові від 23.05.2024 року у справі №380/19324/23.

Так, у вказаній справі, Верховний суд дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на початок відповідного календарного року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові №704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Водночас, як вбачається з обставин цієї справи, при визначенні розміру грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 відповідачем застосовано відсотковий розмір премії в розмірі 50% посадового окладу.

Відповідно до матеріалів справи, позивача звільнено з посади "старшина групи обслуговування 3-ї самостійної державної пожежної частини по охороні Садгірського району м. Чернівці Чернівецького міського відділу управління МНС України в Чернівецькій області.".

Згідно листа відповідача від 08.04.2025 за №6902-1627/6923 розмір премії за прирівняною посадою на момент звільнення позивача зі служби станом 01.01.2023 складав 198%.

Водночас, у довідці про грошове забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2023, від 23.01.2025 №08/4/А, відповідачем зазначено розмір премії на рівні 50% посадового окладу.

Отже, вказане відповідачем відсоткове значення такого грошового забезпечення (премії) у довідці від 23.01.2025 №08/4/А станом на 01.01.2023 не є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що не узгоджується зі змістом абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що відповідач протиправно визначив позивачу у довідці вказане відсоткове значення премії.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області щодо зменшення позивачу у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, що була підготовлена та надана позивачу на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №600/4928/24-а, розміру премії.

При цьому, з метою захисту прав позивача та враховуючи висновки Верховного Суду в рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі №380/19324/23, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача підготувати та видати позивачу нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розмір премії на рівні 198% посадового окладу.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи задоволення позовних вимог у повному обсязі, суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 1211,20 грн

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області щодо зазначення в довідці від 23.01.2025 №08/4/А про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 премії в розмірі 50% посадового окладу.

3. Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 із зазначенням відомостей про розмір премії 198% посадового окладу (з урахуванням висновків, викладених у рішенні Чернівецького окружного адміністративного суду від 18.12.2024 у справі №600/4928/24-а), для проведення перерахунку пенсії з 01.02.2023.

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Чернівецькій області (вул. С. Скальда, 1 А, м. Чернівці, 58018, Код ЄДРПОУ 38595868).

Суддя І.В. Маренич