Справа № 640/23907/20
іменем України
01 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Гнап Д.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом Центрально - Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці до товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл" про застосування заходів реагування.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Центрально - Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці звернулось в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл", в якому просить:
- застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині:
- прожекторів (3 одиниці);
- нафтобази, за адресою - Житомирська область, м. Коростень, вул. Богдана Хмельницького, 18, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 14.09.2020 №1084/09-2544.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що згідно направлення на проведення перевірки №1084/09 від 07.09.2020 посадовими особами проведено планову перевірку ТОВ "Фаворит ойл", на предмет дотримання законодавства з охорони праці та промислової безпеки. За результатами перевірки виявлено ряд порушень, які створюють загрозу життю працівників підприємства. Враховуючи викладене, просить задовольнити позовні вимоги.
Представником відповідача подано до суду відзив та клопотання про долучення доказів та додаткових пояснень, у яких зазначає, що із 10 пунктів припису виконано 8. Щодо інших невиконаних двох пунктів вживаються відповідні заходи та дії, тобто знаходяться в процесі виконання. Вказує, що застосування заходу реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) об'єктів відбувається до часу усунення відповідачем виявлених порушень та існування реальної загрози життю та/або здоров'ю людей. Таким чином, його застосування після усунення виявлених порушень втрачає ту регулятивну функцію, яку покладено законодавцем в основу і правову підставу застосування такого заходу впливу. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представником позивача подано до суду додаткові пояснення, у яких зазначає, що станом на дату подання додаткових пояснень (28.04.2025) товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл" не усунуло порушення вимог законодавства з охорони праці, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 жовтня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 прийнято до провадження адміністративну справу № 640/23907/20. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 замінено первісного позивача у справі №640/23907/20 Управління Держпраці у Житомирській області на його правонаступника - Центрально - Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
У період з 08.09.2020 по 14.09.2020 на підставі наказу від 07.09.2020 №1238, направлення на перевірку №1084/09 від 07.09.2020 посадовими особами позивача було проведено планову перевірку ТОВ "Фаворит ойл", на предмет дотримання законодавства з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складений акт від 14.09.2020 № 1084/09-2544, у якому зафіксовані порушення, а саме:
1) стаття 13, 14 Закону України №2694 - не проведено дефектоскопію резервуарів нафтобази: №1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, що є порушенням вимог п. 1.3; 1.4 розділу VI НПАОП 0.00 - 7.11-12 "Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників", п. 2.2; 2.3. НПАОП 0.00-7.12-13 "Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах;
2) стаття 13, 14 Закону України №2694 - пошкоджена підлога естакади над горизонтальними резервуарами №12 - №13, що є порушенням вимог п. 3.1; 3.3 розділу ІІІ НПАОП 0.00 - 7.11-12 "Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників";
3) стаття 13, 14 Закону України №2694 - не проведено заміри параметрів вибухозахисту вибухозахищеного електрообладнання, що є порушенням вимог п. 7.3.8 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";
4) стаття 13, 14 Закону України №2694 - на нафтобазі відсутній обміднений інструмент, що є порушенням вимог п. 2.4 НПАОП 0.00-7.12-13 "Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах";
5) стаття 13, 14 Закону України №2694 - в вибухонебезпечній зоні класу 2 (сходова клітина резервуару №3), встановлені прожектори (3 одиниці) звичайного виконання, що є порушенням вимог п. 4.5.12; 4.6.1; 4.10.5. НПАОП 40.1-1.32-01 "Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок", п.2.2. НПАОП 0.00-7.12-13 "Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах";
6) стаття 13, 14 Закону України №2694 - прострочений термін проведення електровимірів, що є порушенням п. 8.7.3 НПАОП 40.1-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів";
7) стаття 13 Закону України №2694 - в наказі по ТОВ "Фаворит ОІЛ" №ОП-7, від 07.05.2020, не зазначено, хто несе відповідальність за стан охорони праці і техніку безпеки на нафтобазі, у разі відсутності ОСОБА_1 . Також, в вище зазначеному наказі, не призначено працівника, відповідального за безпечну експлуатацію будівель та споруд, інженерних мереж нафтобази, у разі відсутності ОСОБА_2 , що є порушенням вимог п.2.2 розділу ІІ НПАОП 0.00-7.11-12 "Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями праці працівників";
8) стаття 13, 14 Закону України №2694 - відсутня схема розташування наземних і підземних трубопроводів, а також запірної арматури на них;
9) стаття 13, 14 Закону України №2694 - в інструкції з охорони праці №2, затвердженої наказом директора підприємства №ОП-3, від 07.05.2020, відсутній окремий розділ для врегулювання питання захисту від вибуху, що є порушенням вимог п. 2.10 НПАОП 0.00-7.12-13 "Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах";
10) стаття 13, 14 Закону України №2694 - на трубопроводах нафтобази, а також на запірній арматурі на них, виявлені численні місця протікання нафтопродуктів (корозійне зношування), що є порушенням вимог п.2.2; 2.3. НПАОП 0.00-7.12-13 "Вимоги до роботодавців стосовно забезпечення безпечного виконання робіт у потенційно вибухонебезпечних середовищах", п. 1.3.; 1.4. розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 "Загальні вимоги стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників".
З огляду на встановлені порушення, позивач звернувся до суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині:
- прожекторів (3 одиниці);
- нафтобази, за адресою - Житомирська область, м. Коростень, вул. Богдана Хмельницького, 18, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 14.09.2020 №1084/09-2544.
IV. ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно пункту 1 Положення по Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №96 від 11.11.2015р., Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи (п. 7 Положення).
Наказом Міністерства соціальної політики України №340 від 27.03.2015р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.04.2015р. за №438/26883, затверджено Положення про територіальні органи Державної служби України з питань праці.
Згідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-Vвід 05 квітня 2007 р.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" № 877-V від 05 квітня 2007 року (далі - Закон №877-V) визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про охорону праці" №2694-XII від 14 жовтня 1992 року (далі - Закон №2694-XII) охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.
Статтею 38 Закону №2694-XII встановлено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Органи державного нагляду за охороною праці не залежать від будь-яких господарських органів, суб'єктів підприємництва, об'єднань громадян, політичних формувань, місцевих державних адміністрацій і органів місцевого самоврядування, їм не підзвітні і не підконтрольні.
Діяльність органів державного нагляду за охороною праці регулюється цим Законом, законами України «Про використання ядерної енергії і радіаційну безпеку», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», іншими нормативно-правовими актами та положеннями про ці органи, що затверджуються Президентом України.
Серед прав, визначених статтею 39 Закону №2694-XII, за посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, закріплене право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об'єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
За приписами частини 1 статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 4 статті 4 Закону №877-V, виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа. Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини 11 статті 4 Закону №877-V- плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.
Частиною 1 статті 7 Закону №877-V передбачено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою (частина 2 статті 7 Закону України №877-V).
За приписами частини 6 статті 7 Закону України №877-V, за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акта; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.
Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.
Згідно з частиною 7 статті 7 Закону №877-V- на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Суд констатує, що 14.09.2020 за результатами проведеної перевірки складено акт, у якому зафіксовано порушення законодавства з охорони праці та промислової безпеки.
Примірник вищезазначеного акту підписано уповноваженою особою та передано директору товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл".
Суд приймає до уваги, той факт, що відповідачем частково усунуто виявленні порушення, однак пункт 10 залишається не виконаним.
Сутність цього пункту полягає тому, що на трубопроводах нафтобази, а також на запірній арматурі на них, виявлені численні місця протікання нафтопродуктів (корозійне зношування). Зазначене прямо свідчить про відсутність безпечних і здорових умов праці.
За п'ять років перебування справи у суді відповідач так і не спромігся усунути виявлене порушення, хоча жодних перешкод на це не було. Враховуючи зазначене, укладення договору № ПД-01/25 суд не вважає способом усунення вказаного порушення, оскільки його укладення спрямоване на майбутнє, а також гарантії дотримання умов договору і строків його виконання немає. Загроза ж продовжує існувати протягом тривалого часу і ігнорувалася відповідачем.
Статтею 4 Закону № 2694-XII визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, перш за все, на принципі пріоритету життя і здоров'я працівників, а також повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно зі статтею 13 Закону № 2694-XII - роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець, зокрема, створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці.
Згідно із статтею 39 Закону України №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Частиною 5 статті 4 Закону України №877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до частини 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене та те, що порушення у частині встановлені прожекторів (порушення 5) усунено відповідачем, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Центрально - Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до товариства з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл", а саме заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині:
- нафтобази, за адресою - Житомирська область, м. Коростень, вул. Богдана Хмельницького, 18, до усунення порушень зазначених в акті перевірки від 14.09.2020 №1084/09-2544.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Центрально - Західне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (вул. Шевченка, 18А,м. Житомир,Житомирський р-н, Житомирська обл.,10008 , код ЄДРПОУ - 44791105)
Відповідач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Фаворит ойл" (вул. Сагайдачного Петра, 25Б,м. Київ,04070 , код ЄДРПОУ - 38130452)
Головуюча суддя Д.Д. Гнап