Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
м. Харків
01 липня 2025 року Справа № 520/8228/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Супрун Ю.О. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61003, код ЄДРПОУ 04059243), за участю третіх осіб: Харківської обласної військової адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ 23912956), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ), фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування пункту 4 додатку 2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Харківської міської ради за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог, Харківської обласної військової адміністрації та ОСОБА_2 про визнання протиправними та скасування пункту 4 додатку 2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому просить суд:
- визнати протиправними та скасувати пункт 4 додатку 2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 «Про виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок воєнних дій».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 «Про виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок воєнних дій» було прийнято без належних підстав, зокрема, на основі технічного обстеження, проведеного ФОП ОСОБА_3 , яке, на його думку, є необґрунтованим та суперечливим. Позивач також стверджує, що виконавчий комітет не має повноважень на прийняття рішення про демонтаж будинку, який перебуває у приватній власності, та що рішення було прийнято з порушенням законодавства.
Разом з тим, в прохальній частині вказаного позову, ОСОБА_1 просив забезпечити позов шляхом:
- зупинити дію пункту 4 додатку 2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 «Про виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок воєнних дій» до набрання рішенням суду по цій справі законної сили;
- зобов'язати виконавчий комітет Харківської міської ради зупинити дії з організації робіт та фінансування демонтажу багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_4 до набрання рішенням суду по цій справі законної сили.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2025 заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову від 08.04.2025 - задоволено частково. Зупинено дію пункту 4 додатку 2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 «Про виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок воєнних дій» до набрання рішенням суду по справі №520/8228/25 законної сили. В задоволенні іншої частини вимог заяви про забезпечення позову відмовлено.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі згідно з положеннями п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України, якими унормовано що за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору фізичну особу - підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ).
На тривалість виготовлення процесуального документу вплинула обставина знаходження судді Супрун Ю.О., у щорічній відпустці та на лікарняному.
Крім того, відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376 від 28.02.2025, місто Харків у період з 24.02.2022 по 15.09.2022 належало до території активних бойових дій, а з 15.09.2022 по теперішній час є територією можливих бойових дій.
В зв'язку із здійсненням діяльності Харківським окружним адміністративним судом з відправлення правосуддя в умовах ведення бойових дій на території Харківської міської територіальної громади, розгляд справи було відтерміновано.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до положень ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч.ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Третя особа, Харківська обласна державна адміністрація, 22.04.2025 через систему «Електронний суд» надіслала пояснення в яких зазначила, що Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій за результатами засідання, з огляду на Звіт про результати проведення обстеження технічного стану об'єкту «Аварійно-відновлювані роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8», лист слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області від 19.09.2024 № 23911/119-24/03-2024, лист слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області від 24.09.2024 № 70/6-10419, на виконання п. 11 Порядку, схвалила перелік аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, у тому числі щодо будинку за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8. Відповідно до п. 12 Порядку уповноважений орган затверджує переліки потенційно аварійно небезпечних об'єктів, які потребують невідкладних робіт щодо часткового демонтажу окремих частин та/або конструкцій та аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, визначає черговість та строки виконання робіт з демонтажу; організовує виконання робіт з демонтажу, тощо. Відтак, остаточне рішення щодо демонтажу багатоквартирного житлового будинку, який розташований за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8, приймає орган місцевого самоврядування, тобто виконавчий комітет Харківської міської ради.
Відповідач, Виконавчий комітет Харківської міської ради, через канцелярію суду 01.05.2025 подав заяву за вх.01-26/46328/25 в якій просив копію адміністративного позову ОСОБА_1 та ухвали про відкриття провадження від 14.04.2025 для підготовки та подання до суду відзиву та у подальшому всі ухвалені судом рішення у справі № 520/8228/25 направити на адресу виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м. Харків, 61003).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2025 у задоволенні заяви від 01.05.2025 за вх.01-26/46328/25 представника Виконавчого комітету Харківської міської ради за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Харківської міської ради, за участю третіх осіб: Харківської обласної військової адміністрації, ОСОБА_2 , фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування пункту 4 додатку 2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
Позивач, ОСОБА_1 , через систему "Електронний суд" 21.05.2025 (документ сформований 20.05.2025) подав клопотання (за вх.01-26/54361/25) про залучення експерта.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 22.05.2025 у задоволенні клопотання від 21.05.2025 за вх.01-26/54361/25 позивача про залучення експерта у справі №520/8228/25 відмовлено.
Представник відповідача через канцелярію суду подав заяву про залишення позову без руху за вх.01-26/62914/25.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 у задоволенні заяви за вх.01-26/62914/25 представника Виконавчого комітету Харківської міської ради відмовлено.
Представник відповідача правом надання відзиву на позовну заяву не скористався. Відповідно до положень ч. 4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. Суд зазначає, що відповідачем не зазначено поважних причин неподання відзиву на позов, відповідно суд кваліфікує неподання відзиву на позов як визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що в березні 2022 року в результаті завдання ракетно-бомбових ударів по території міста Харкова, будинок 8 по вулиці Метробудівників зазнав ушкодження.
Багатоквартирний будинок масової забудови (код згідно з Державним класифікатором 018-2000: 1122.1) розташований в місті Харкові по вулиці Метробудівників під № 8, балансоутримувачем якого є Комунальне підприємства «Жилкомсервіс», унікальний цифровий ідентифікаційний номер юридичної особи у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ): 34467793.
15.08.2022 Комісією з обстеження об'єкта Харківської міської ради Харківської області, створеної на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 25.05.2022 року за № 162 за підписом міського голови Терехова Ігоря Олександровича, проведено обстеження ушкодженого будинку № 8 по вулиці Метробудівників в місті Харкові, за висновками якої визначено, що технічний стан будинку № 8 по вулиці Метробудівників в місті Харкові незадовільний (потребує технічного обстеження), наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій.
Відповідно до акту комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації складено комісією 15.08.2022, який затверджено 17.08.2022 під № Ки-148 головою комісії Саріогло Станіславом Федоровичем - начальником Управління комунального господарства та благоустрою Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради зазначено, що технічний стан незадовільний (потрібне технічне обстеження) наявні значні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій.
04.04.2023 замовником публічної сфери - Управлінням з будівництва, ремонту та реконструкції Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради в системі Прозоро оголошено закупівлю з надання послуги з технічного огляду та обстеження технічного стану об'єкту «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м.Харків» (згідно з ДК 021: 2015: 71631000-0 - послуги з технічного огляду), ідентифікатор закупівлі: UA-2023-04-04-007949-a, очікувана вартість закупівлі складала: 201 091,84 грн. без ПДВ.
Протоколом розкриття тендерних пропозицій за оголошеною закупівлею UA-2023-04-04-007949-a переможцем визначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Алдена», унікальний цифровий ідентифікаційний номер юридичної особи у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ): 30754524.
Відповідно до звіту про результати обстеження «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м. Харків», за підписом керівника Товариство з обмеженою відповідальністю «Алдена» ОСОБА_4 , експерта з технічного обстеження будівель та споруд (ТОБС) ОСОБА_3 та провідного інженера - проектувальника (БЕЗШ) ОСОБА_5 , встановлено, що наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорій відповідальності конструкцій А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих конструкцій, підсилення об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій. Орієнтовний ступінь пошкоджень об'єкта в цілому близько 41-80%.
За висновком проведеного технічного обстеження визначено ІІ категорію пошкоджень об'єкта - Рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту об'єкта.
Відповідно до акту комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації складено комісією 12.02.2024, який затверджено 13.02.2024 під № Ки-148/1 головою комісії Саріогло Станіславом Федоровичем - начальником Управління комунального господарства та благоустрою Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради зазначено, що технічний стан незадовільний (потрібне технічне обстеження) наявні значні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій.
В системі «Прозоро» наявна закупівля від 12.08.2024 розміщена замовником публічної сфери - Департаментом з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради, унікальний цифровий ідентифікаційний номер юридичної особи у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ): 04058516, без оприлюднення звіту про укладений договір, з надання послуги з технічного огляду та Обстеження технічного стану об'єкту: «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку за адресою: місто Харків, вулиця Метробудівників, 8» (код ДК 021:2015: 71631000-0 Послуги з технічного огляду), ідентифікатор закупівлі: UA-2024-08-12-001682-a очікувана вартість закупівлі складала: 193 626,53 грн. без ПДВ.
В системі «Прозоро» за закупівлею UA-2024-08-12-001682-a оприлюднено договір № 71/24-ТО від 12.08.2024 укладений між Департаментом з благоустрою, відбудови та реконструкції Харківської міської ради, унікальний цифровий ідентифікаційний номер юридичної особи у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ): 04058516, та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП): НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_5 , контактний номер НОМЕР_4 , на загальну суму договору 193 626,53 грн. без ПДВ.
За проведеною закупівлею UA-2024-08-12-001682-a оприлюднено звіт про виконання договору про закупівлю UA-2024-08-12-001682-a з датою формування 09.01.2025, з зазначенням кінцевого строку надання послуг - 30.09.2024.
Звіт про результати обстеження «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_4 », за підписом фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 , переданий замовнику технічного обстеження 15.08.2024.
В ході роботи виконавець встановив та зазначив в звіті загальну характеристику категорії пошкоджень об'єкту ІІІ, а саме: об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти). Орієнтовний ступінь пошкоджень об'єкта в цілому більше 81%.
За висновком проведеного технічного обстеження визначено ІІІ категорію пошкоджень об'єкта - Рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкта.
Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 затверджено Перелік потенційно аварійно-небезпечних об'єктів, які потребують невідкладних робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих конструкцій, згідно з додатком 1 та Перелік аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, згідно з додатком 2.
Згідно пункту 4 додатку 2 до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 багатоквартирний житловий будинок по вулиця Метробудівників, 8, в місті Харкові віднесено до Переліку аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації.
Вважаючи пункт 4 додатку 2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 «Про виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок воєнних дій» щодо віднесення житлового будинку по вулиця Метробудівників, 8, в місті Харкові до Переліку аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, протиправним, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан.
На час виникнення спірних правовідносин та на дату ухвалення рішення у цій справі на території України продовжує діяти воєнний стан.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» зазначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до пп. 1 п. «а» ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до власних (самоврядних) повноважень сільських, селищних, міських рад належить управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» передбачено, що місцеві державні адміністрації не мають права втручатися у здійснення органами місцевого самоврядування власних повноважень.
Кодексом цивільного захисту України унормовані відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначені повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
У відповідності до п. 25 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечною подією є подія, у тому числі катастрофа, аварія, пожежа, стихійне лихо, епідемія, епізоотія, епіфітотія, яка за своїми наслідками становить загрозу життю або здоров'ю населення чи призводить до завдання матеріальних збитків.
Судом встановлено, що Розпорядженням голови ХОДА від 21.08.2015 № 372 утворено регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області (надалі - Регіональна комісія), копія якого наявна в матеріалах справи.
Розпорядженням голови ХОДА від 09.12.2015 № 575 затверджено Положення про Регіональну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області, зареєстровано в Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області від 25.12.2015 за № 21/1483 (надалі - Положення).
Так, відповідно до Положення Регіональна комісія є постійно діючим органом, який утворюється ХОДА для координації діяльності районних державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, пов'язаної із забезпеченням техногенно-екологічної безпеки, захисту населення і територій від наслідків надзвичайних ситуацій, запобігання виникненню надзвичайних ситуацій і реагування на них.
Отже, Регіональна комісія не є контролюючим органом, а діє як дорадчий орган і наділена, зокрема, повноваженнями з координації діяльності органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо здійснення заходів у сфері цивільного захисту, забезпечення захисту населення, тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 39-2 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" обстеження об'єкта здійснюється з метою визначення його фактичного стану та оцінки його відповідності основним вимогам до будівель і споруд, визначеним законодавством, та вжиття заходів для забезпечення надійності та безпеки під час його експлуатації.
Порядок проведення обстежень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За результатами обстеження складається звіт, який вноситься до Реєстру будівельної діяльності з присвоєнням реєстраційного номера в цьому реєстрі.
Відповідно до порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 473 (надалі - Порядок), застосовується для фіксації пошкоджень, зумовлених збройною агресією Російської Федерації (надалі - фіксація пошкоджень), будівель та споруд приватної та комунальної форми власності, а також може застосовуватися для фіксації пошкоджень будівель і споруд державної форми власності.
У разі виникнення на відповідній території проявів збройної агресії Російської Федерації, що зумовили пошкодження об'єктів, уповноважений орган здійснює попередні візуальні огляди пошкоджених об'єктів з метою формування переліків таких об'єктів, розробляє та затверджує план робіт з обстеження (надалі - план робіт).
Так, відповідно до п. 1 Порядку цей Порядок визначає механізм оперативного реагування виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, військових адміністрацій, центральних органів виконавчої влади, органів управління та сил цивільного захисту, спрямований на ліквідацію наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, на території України.
Відповідно до абз. 2 п. 4 Порядку організація та координація виконання невідкладних робіт здійснюється виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а в разі їх відсутності - військовими адміністраціями (надалі - уповноважений орган) на підставі заяв (повідомлень) громадян, підприємств, установ та організацій, інформації, отриманої із засобів масової інформації, від центральних органів виконавчої влади (ДСНС, Національної поліції), військових формувань тощо.
Згідно з п. 6 порядку, обстеження пошкоджених об'єктів здійснюється за рішенням уповноважених органів шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно до п. 8-1 Порядку та/або технічного обстеження, який відповідно до п.9 Порядку - проводиться згідно затвердженого плану робіт.
Згідно з п. 8-1 Порядку, з метою забезпечення проведення комісійного обстеження пошкоджених об'єктів уповноваженим органом утворюється комісія, до складу якої залучаються фахівці/фахівець, який здобув вищу освіту у галузі знань Будівництво та архітектура.
За результатами комісійного обстеження складається акт обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (далі - акт комісійного обстеження), у якому, зокрема, зазначається висновки, щодо необхідності проведення технічного обстеження відповідно до п. 9 Порядку. До акта комісійного обстеження обов'язково додаються результати фото фіксації об'єкта, що свідчать про характер та обсяг руйнувань.
Тобто передумовою проведення технічного обстеження є складання акту комісійного обстеження з висновками, щодо необхідності його проведення.
Відповідно до п. 9 Порядку, роботи з технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконуються відповідно до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017 р. №257 (надалі - Порядок проведення обстеження).
За результатами технічного обстеження пошкоджених об'єктів виконавцем робіт з обстеження складається звіт з технічного обстеження згідно п. 8-1 Порядку проведення обстеження.
Відповідно до п. 8-1 Порядку проведення обстеження, обстеження об'єкта, що проводиться в разі прийняття рішення про подальшу експлуатацію (у тому числі відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції, реставрації) або демонтаж (ліквідацію) у зв'язку з пошкодженням об'єкта внаслідок поза проектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів), проводиться за такими етапами: підготовка до проведення обстеження; попереднє та/або основне (детальне) обстеження; складення звіту про результати обстеження із рекомендаціями щодо подальшої експлуатації.
Роботи з обстеження пошкоджених об'єктів проводяться відповідно до цього Порядку та методики, затвердженої Мінрегіоном.
За результатами обстеження пошкоджених об'єктів виконавцем складається звіт, який має містити висновок про технічний стан, рекомендації щодо подальшої експлуатації (у тому числі щодо можливості виконання робіт із відновлення) або демонтажу (ліквідації).
Зазначений звіт є підставою для прийняття рішення про виконання робіт із відновлення пошкоджених об'єктів або їх демонтаж (ліквідацію).
Відповідно до п. 10 Порядку уповноважений орган розглядає акти комісійного обстеження, звіти та акти технічного обстеження, на підставі яких з метою вжиття заходів щодо забезпечення техногенної безпеки складає та подає на розгляд регіональній комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій переліки: потенційно аварійно небезпечних об'єктів, які потребують невідкладних робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих конструкцій; аварійно небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації.
Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 25.05.2022 № 162 Департамент житлово-комунального господарства Харківської міської ради визначено уповноваженим органом з організації та координації виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд у місті Харкові.
Згідно з п. 11 Порядку Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій невідкладно, але не пізніше ніж у п'ятиденний строк з дня отримання інформації від уповноваженого органу, розглядає з урахуванням інформації від правоохоронних органів (в рамках можливих кримінальних проваджень, пов'язаних із збройною агресією Російської Федерації), та схвалює переліки об'єктів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.
Судом встановлено, що 15.08.2022 Комісією з обстеження об'єкта Харківської міської ради Харківської області, створеної на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 25.05.2022 року за № 162 за підписом міського голови Терехова Ігоря Олександровича, проведено обстеження ушкодженого будинку № 8 по вулиці Метробудівників в місті Харкові, за висновками якої визначено, що технічний стан будинку № 8 по вулиці Метробудівників в місті Харкові незадовільний (потребує технічного обстеження), наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій.
В акті комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації складено комісією 15.08.2022, який затверджено 17.08.2022 під № Ки-148 головою комісії Саріогло Станіславом Федоровичем - начальником Управління комунального господарства та благоустрою Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради зазначено, що технічний стан незадовільний (потрібне технічне обстеження) наявні значні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій.
Відповідно до звіту про результати обстеження «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м. Харків», за підписом керівника Товариство з обмеженою відповідальністю «Алдена» ОСОБА_4 , експерта з технічного обстеження будівель та споруд (ТОБС) ОСОБА_3 та провідного інженера - проектувальника (БЕЗШ) ОСОБА_5 , встановлено, що наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій (категорій відповідальності конструкцій А та Б), ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих конструкцій, підсилення об'єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій. Орієнтовний ступінь пошкоджень об'єкта в цілому близько 41-80%.
За висновком проведеного технічного обстеження визначено ІІ категорію пошкоджень об'єкта - Рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту об'єкта.
Рекомендований термін виконання - 2023 рік.
З матеріалів справи вбачається, що станом на 2024 рік відновлювальні роботи на зазначеному об'єкті, зокрема, у зв'язку з відсутністю фінансування проведені не були, а також ураховуючи, що з моменту проведення основного (детального) обстеження технічного стану будинку АДРЕСА_4 пройшов значний час, протягом якого технічний стан зазначеного будинку за умови погодних явищ та постійних обстрілів у місті міг зазнати суттєвих змін, які могли вплинули на ступінь пошкодження будинку, та, відповідно, можливість його відновлення.
Відтак, відповідно до акту комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації складено комісією 17.04.2024, який затверджено 18.04.2024 року під № Ки-148/2 головою комісії Армейським О.С. - заступником начальника Управління обліку та розподілу житлової площі Департаменту житлово-комунального господарства Харківської міської ради зазначено, що технічний стан незадовільний (потрібне технічне обстеження) наявні значні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій.
Звіт про результати обстеження «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м. Харків», за підписом фізичної особи - підприємця, який одночасно є експертом з технічного обстеження будівель та споруд (ТОБС) ОСОБА_3 , переданий замовнику технічного обстеження 15 серпня 2024 року.
Відповідно до вказаного звіту переліком вихідних даних для проведення обстеження зазначено:
- попереднє (візуальне) обстеження «Звіт про результати обстеження технічного стану багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8» (Шифр 04072022/31-ТЗ), який було виконано ТОВ «ЕНЕРГОПРОМПРОЕКТ» у 2022 p.;
- основне (детальне) обстеження «Звіт про результати проведення обсте ження технічного стану об'єкту «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м. Харків» (Шифр 114), який було виконано ТОВ «АЛДЕНА» у 2023 р.;
- акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії російської федерації №Ки-148/1 від 18.04.2024;
- матеріали натурного огляду, натурних вимірів, фотофіксація об'єкту обстеження, архівні матеріали та існуюча виконавча або технічна документація щодо об'єкту.
В ході роботи виконавець встановив та зазначив в звіті загальну характеристику категорії пошкоджень об'єкту ІІІ, а саме: об'єкт непридатний для використання за цільовим призначенням, повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об'єкта (зруйновані об'єкти) Орієнтовний ступінь пошкоджень об'єкта в цілому більше 81%.
За висновком проведеного технічного обстеження визначено ІІІ категорію пошкоджень об'єкта - Рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об'єкта.
Як вбачається зі звіту про результати проведення обстеження технічного стану об'єкту «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м. Харків», виконавцем робіт з обстеження провадилось позапланове основне (детальне) обстеження.
Відповідно до пункту 10 Порядку проведення обстеження, попереднє обстеження об'єкта проводиться за зовнішніми ознаками з метою визначення необхідності проведення основного (детального) обстеження і уточнення програми робіт шляхом: суцільного візуального обстеження, виявлення дефектів і пошкоджень за зовнішніми ознаками з проведенням необхідних вимірювань, фотофіксацією, складенням схем їх розташування, а також їх прив'язкою в натурі, попереднього оцінювання технічного стану об'єкта, складення попереднього висновку про технічний стан будівельних конструкцій, мереж і систем об'єкта, рекомендацій щодо необхідності та обсягів основного (детального) обстеження або рекомендацій щодо забезпечення надійної та безпечної подальшої експлуатації об'єкта.
Отже, відповідно до Порядку проведення обстеження, висновок про проведення попереднього обстеження не може містити висновки про демонтаж (ліквідацію) об'єкта.
Водночас відповідно до пункту 11 Порядку проведення обстеження, у разі виявлення дефектів і пошкоджень, що можуть знижувати міцність, стійкість і жорсткість будівельних конструкцій та експлуатаційні показники елементів інженерних мереж і систем об'єкта проводиться основне (детальне) обстеження.
Основне (детальне) обстеження проводиться шляхом: проведення аналізу дефектів і пошкоджень, які змінили основні проектні та розрахункові характеристики будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем за період експлуатації об'єкта, а також внаслідок поза проектних впливів (пожежі, стихійного лиха, аварії, воєнних дій або терористичних актів); визначення фактичних експлуатаційних навантажень і впливів на будівельні конструкції, основи фундаменту, інженерні мережі і системи об'єкта; детального вимірювання необхідних геометричних параметрів об'єкта, будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем, їх елементів і вузлів; виявлення зміни характеристик основи фундаменту та розвитку небезпечних процесів і явищ шляхом виконання контрольних інженерних вишукувань на земельній ділянці та прилеглих до об'єкта ділянках за наявності небезпечних процесів і явищ; інструментального визначення параметрів дефектів і пошкоджень, фотофіксації, складення схем їх розташування, а також їх прив'язки в натурі; проведення перевірочних розрахунків основних несучих будівельних конструкцій, інженерних мереж і систем, основ фундаментів та об'єкта в цілому; проведення аналізу причин виникнення дефектів і пошкоджень; узагальнення інформації про технічний стан будівельних конструкцій, мереж і систем об'єкта; розроблення рекомендацій щодо можливості подальшої експлуатації об'єкта, проведення наступного обстеження, конструктивних рішень про відновлення та підсилення окремих будівельних конструкцій.
Відтак, зі змісту звіту про результати проведення обстеження технічного стану об'єкту «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по вул. Метробудівників, 8 в м. Харків», який наданий на розгляд комісії з питань техногенно-екологічної та надзвичайних ситуацій Харківської області ХОВА експертом при проведенні обстеження були вчиненні дії передбачені пунктом 11 Порядку проведення обстеження, а саме проведення основного (детального) обстеження.
Судом встановлено, що 20.09.2024 на засіданні Регіональної комісії розглянуто та схвалено перелік потенційно аварійно небезпечних обєктів, які потребують невідкладних робіт, до якого, у тому числі, було віднесено багатоквартирний житловий будинок, який розташований за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8.
Підставою для розгляду вищезазначеного питання на засіданні Регіональної комісії був наданий Департаментом житлово-комунального господарства Харківської міської ради Звіт про результати проведення обстеження технічного стану об'єкту “Аварійно-відновлювані роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8», копія якого наявна в матеріалах справи.
За результатами засідання Регіональної комісії, з огляду на Звіт про результати проведення обстеження технічного стану об'єкту “Аварійно-відновлювані роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8», лист слідчого управління Головного управління Національної поліції в Харківській області від 19.09.2024 № 23911/119-24/03-2024, лист слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області від 24.09.2024 № 70/6-10419, на виконання п. 11 Порядку, схвалено перелік аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, у тому числі щодо будинку за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8.
Відповідно до п. 12 Порядку уповноважений орган затверджує переліки потенційно аварійно небезпечних об'єктів, які потребують невідкладних робіт щодо часткового демонтажу окремих частин та/або конструкцій та аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, визначає черговість та строки виконання робіт з демонтажу; організовує виконання робіт з демонтажу, тощо.
Таким чином, остаточне рішення щодо демонтажу багатоквартирного житлового будинку, який розташований за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8, приймає орган місцевого самоврядування.
Рішенням Виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 затверджено Перелік потенційно аварійно-небезпечних об'єктів, які потребують невідкладних робіт щодо часткового демонтажу частин об'єкта або його окремих конструкцій, згідно з додатком 1 та Перелік аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, згідно з додатком 2.
Згідно пункту 4 додатку 2 до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 багатоквартирний житловий будинок по вулиця Метробудівників, 8, в місті Харкові віднесено до Переліку аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації.
Відтак, з матеріалів справи встановлено, що Департаментом житлово-комунального господарства Харківської міської ради на розгляд регіональної комісії з питань техногенно-екологічної та надзвичайних ситуацій Харківської області ХОВА подано звіт про результати обстеження технічного стану об'єкту «Аварійно-відновлювальні роботи (капітальний ремонт) багатоквартирного житлового будинку по АДРЕСА_4 » виготовлений фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (кваліфікаційний сертифікат серія АЕ №006996 від 23.05.2022), вид обстеження - позапланове основне (детальне).
Між тим суд зазначає, що позивачем до позовної заяви додано «Висновок відповідності ДСТУ 9273:2024 Звіту з шифром № 71/24-ТО про результати проведення обстеження технічного стану об'єкту по АДРЕСА_4 , виконаного експертом Д.О. Кузнецовим».
Позивач посилається на зазначені у ньому висновки, якими ставляться під сумнів висновки щодо категорії та ступеню (у відсотках) пошкодження об'єкту, викладені у звіті, складеному ФОП ОСОБА_3 .
Разом з тим, суд зазначає, що наданий позивачем висновок не містить точних розрахунків, які б спростовували визначений ФОП ОСОБА_3 ступінь пошкодження багатоквартирного будинку, та не містить точного визначення у процентному показнику ступінь його пошкодження, від якого залежить рішення про можливу подальшу експлуатацію (у тому числі відновлення шляхом капітального ремонту, реконструкції, реставрації) або демонтаж (ліквідацію).
Щодо твердження позивача, що рішення регіональної комісії не несе будь-яких наслідків та не є підставою для прийняття рішення про демонтаж (ліквідацію) будинку, тому виконавчий комітет Харківської міської ради безпідставно посилається в рішенні від 10.10.2024 №476 на протокол чергового засідання регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області від 20.09.2024 № 8, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 11 «Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 №473, Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій невідкладно, але не пізніше ніж у п'ятиденний строк з дня отримання інформації від уповноваженого органу, розглядає урахуванням інформації від правоохоронних органів (в рамках можливих кримінальних проваджень, пов'язаних із збройною агресією Російської Федерації), та схвалює переліки об'єктів, зазначених у п. 10 Порядку.
Відповідно до п. 11 цього Порядку на підставі рішення регіональної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій уповноважений орган: затверджує переліки потенційно аварійно-небезпечних об'єктів, які потребують невідкладних робіт щодо часткового демонтажу окремих частин та/або конструкцій та аварійно-небезпечних об'єктів, які підлягають демонтажу, ліквідації, визначає черговість та строки виконання робіт з демонтажу; організовує виконання робіт з демонтажу відповідно до Порядку виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних ситуацій або терористичних актів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. №474;
Отже, вказане рішення, є безумовною підставою для проведення робіт з демонтажу, ліквідації будинку та надає право уповноваженому органу на підготовку та проведення відповідних дій. Відсутність рішення, або прийняття рішення про відновлення будинку виключає можливість проведення робіт з демонтажу, ліквідації останнього.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що Рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Харківської області ХОВА (оформлене протоколом №8 чергового засідання комісії від 20.09.2024) в частині схвалення переліку аварійно-небезпечних об'єктів, що підлягають демонтажу, ліквідації, стосовно будинку розташованого за адресою: м. Харків, вул. Метробудівників, 8, прийняте з дотриманням вимог чинного законодавства.
Оскільки судом у ході розгляду даної справи встановлено відсутність порушення прав та законних інтересів позивача з боку відповідача у спірних правовідносинах, відтак, в силу наведеної судової практики, встановлених судом обставин справи та наявних у матеріалах справи доказів, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити.
Згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява №4909/04, відповідно до п. 58 якого Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torijav.Spain) від 09.12.1994, серія A, №303-A, п. 29).
За приписами ч. 1 та ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої та частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина перша статті 143 КАС України).
Відповідно, розподіл судових витрат згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Частиною шостою статті 157 КАС України передбачені випадки, із настанням яких заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
До таких випадків належать набрання законної сили рішення суду про: закриття провадження у справі; залишення позову без розгляду; відмову у задоволенні позову.
Отже, за умови існування будь-яких із цих обставин заходи забезпечення позову втрачають свою дію і не потребують прийняття окремого процесуального документу.
Керуючись статтями 72, 73, 77, 90, 139, 241-243, 246, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61003, код ЄДРПОУ 04059243), за участю третіх осіб: Харківської обласної військової адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61002, код ЄДРПОУ23912956), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_2 ), фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування пункту 4 додатку 2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Скасувати заходи забезпечення позову, застосовані ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2025, про зупинення дії пункту 4 додатку 2 рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 10.10.2024 № 476 «Про виконання робіт з демонтажу об'єктів, пошкоджених або зруйнованих унаслідок воєнних дій» до набрання рішенням суду по справі №520/8228/25 законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Текст рішення складено та підписано 01.07.2025.
Суддя Супрун Ю.О.