Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
01 липня 2025 р. справа № 520/8761/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Марини Лук'яненко, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд" до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом, в якому просить суд:
1. визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12432375/40859723 від 29.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд" № 1016011 від 16.10.2024р;
2. зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд" (код ЄДРПОУ 40859723) №1016011 від 16.10.202 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішення з питань зупинення реєстрації податкових накладних розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про відмову в реєстрації податкових накладних, на думку позивача, є протиправними та підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 16.04.2025 відкрито спрощене провадження у вказаний адміністративній справі в порядку, передбаченому статтею 257 КАС України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Представник Відповідача-1 за допомогою системи "Електронний суд" надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на правомірність оскаржуваного рішення, оскільки позивачем при зупиненні реєстрації податкової накладної не надано необхідних документів для їх підтвердження реєстрації.
Від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він наполягає на безпідставності та необґрунтованості висновків контролюючого органу та наводить доводи аналогічні тим, що викладені в його позовній заяві.
Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами, які є достатніми та належними.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Харківський окружний адміністративний суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Позивач є господарюючим суб'єктом який спеціалізується на продажу будівельних матеріалів та санітарно-технічного обладнання, основним видом діяльності якого є оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
Як платник податків та зборів перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області.
Згідно Витягу з реєстру платників податків податку на додану вартість № 1620334500771 позивач є платником податку на додану вартість з 10.11.2016 року.
01 липня 2024 року між ТОВ "Будпартнер Трейд" (постачальник) та ТОВ "ТРЕЙД ГРУП ПРОМ" (покупець) укладено договір постачання будівельних матеріалів № БТ-24/07/01-5. На виконання умов вищевказаного договору поставки, позивачем надано покупцю рахунок-фактуру БТ-1016-006 від 16.10.2024 та відвантажено покупцю Товар на підставі видаткової накладної № БТ-1016-005 від 16.10.2024 на загальну суму 64 198,50 грн. у тому числі ПДВ 10699,75 грн. По факту поставки Товару ТОВ "Будпартнер Трейд" виписана податкова накладна № 1016011 від 16.10.2024р на суму 64 198,50 грн. у тому числі ПДВ 10699,75 грн. Оплата за відвантажений товар виконана в повному обсязі 15.11.2024 (копії банківських виписок додаються). Транспортування товару здійснено згідно товарно-транспортної накладної № БТ-1016019 від 16.10.2024 в сумі 64198,50 грн.
Товари оприбутковані від постачальника Товариство з обмеженою відповідальністю "науково-виробнича компанія "Східбуд" згідно прибуткових накладних № 747 від 16.10.2024р. в сумі 236 436,53 грн. та № 748 від 16.10.2024 в сумі 261 872,82 грн. (договір постачання № БТ-24/05/01-4 від 01.05.2024, рахунки на оплату № 1041 від 16.10.2024 в сумі 236 436,53 грн. та № 1042 від 16.10.2024 в сумі 261 872,82 грн., товарно-транспортні накладні № 765 від 16.10.2024 в сумі 222 525,77 грн. та 766 від 16.10.2024 в сумі 12 910,75 грн.; № 764 від 16.10.2024 в сумі 261 872,82 грн.). В матеріалах справи наявна банківська виписка та платіжні доручення про оплату постачальнику за поставлений товар.
Виписана ТОВ "Будпартнер Трейд" податкова накладна № 1016011 від 16.10.2024р на суму 64 198,50 грн., у тому числі ПДВ 10699,75 грн. направлена на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних відповідно до вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України.
18.11.2024 позивачем отримано квитанцію, згідно з якою реєстрація вищевказаної податкової накладної №1016011 від 16.10.2024р в Єдиному реєстрі податкових накладних була зупинена. Також в квитанції зазначено, що відповідно п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 16.10.2024 № 1016011 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 8536,9405, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Податковим органом запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
На виконання вищевказаного, позивачем надіслано пояснення стосовно спірної податкової накладної, що підтверджується повідомленням № 1016011 від 12.01.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено та надано документи первинного бухгалтерського обліку та повідомленням про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12369615/40859723 від 24.01.2025.
Однак комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12432375/40859723 від 29.01.2025 про відмову в реєстрації спірної податкової накладної, з причин ненадання позивачем ненаданням/ частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
12.02.2025 позивачем була подана скарга до Державної податкової служби України щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, із наданням всіх первинних документів, що до реальності здійснення операції.
18.02.2025 року позивачем отримано рішення Комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18.02.2025 № 9411/40859723/2, яким залишено скаргу позивача без задоволення та рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12432375/40859723 від 29.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної ТОВ "Будпартнер Трейд" № 1016011 від 16.10.2024 без змін.
Матеріалами справи також підтверджено, що чисельність працівників, для здійснення господарської діяльності, в штаті підприємства складає 24,25 чол. - адміністрація: директор, заступник директора - 0,25 ставки, бухгалтер, прибиральниця службових приміщень - 0,25 ставки; відділ постачання та збуту: начальник відділу збуту, фахівець з розвитку ринку збуту - 0,5 ставки, фахівець з публічних закупівель, менеджер з постачання - 0,5 ставки, менеджер зі збуту - 6 чол., старший комірник, комплектувальник товару, комірник, водій навантажувача - 2,5 ставки, вантажник - 7 чол.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Будпартнер трейд" знаходиться за фактичною адресою: 61052, Харківська обл., м. Харків, вул. Велика Панасівська, буд. 67-А та згідно договору оренди нежитлових приміщень № 01/06 від 05.06.2024 у Товариства з обмеженою відповідальністю фірма "Фронт" (код ЄДРПОУ 31610030, ІПН 316100320230) орендує нежитлове приміщення загальною площею 22,0 м2.
ТОВ "ТОРГІВЕЛЬНИЙ ЦЕНТР "УНІВЕРМАГ ХАРКІВ" (ЄДРПОУ 44030888) згідно договору № 8/23/2 від 31.10.2023 оренди нежитлових приміщень передало в платне користування нежитлові приміщення загальною площею 50 м2 за адресою: м. Харків, пр. Героїв Харкова, 137 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ШЕЛЕНДЕР" згідно договору № 01/2024 від 01.03.2024 надає послуги з оренди складських приміщень загальною площею 200 м2.
ТОВ "ШЕЛЕНДЕР" згідно договору № 01/04 від 01.04.2024 надає ТОВ "Будпартнер трейд" послуги з оренди складських приміщень загальною площею 150 м2.
ТОВ "ХАРКІВШЛЯХПОСТАЧ" (ЄДРПОУ 01103713, ІПН 011037120336) згідно договору №ХЖ-8/К від 01.08.2018 на надання послуг по складуванню товарно-матеріальних цінностей надає ТОВ "Будпартнер трейд" послуги зі зберігання товарно-матеріальних цінностей та повний комплекс вантажно-розвантажувальних послуг та інші послуги, пов'язані зі складською переробкою за адресою: м. Харків, вул. Беркоса, 19.
ФОП ОСОБА_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) згідно договору № 65/К від 01.03.2023 на надання послуг по складуванню товарно-матеріальних цінностей надає ТОВ "Будпартнер трейд" послуги зі зберігання товарно-матеріальних цінностей та повний комплекс вантажно-розвантажувальних послуг та інші послуги, пов'язані зі складською переробкою за адресою: м. Харків, вул. Беркоса, 19.
ФОП ОСОБА_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) згідно договору суборенди майна № б/н від 01.11.2023р. надає ТОВ "Будпартнер трейд" в суборенду майно: дизельний навантажувач "ТСМ" FHD18T3Z VFHM 435 кількості 1 шт. та згідно договору суборенди майна № б/н від 01.02.2024р. -навантажувач KOMATSU FD30T-16 - 1 шт. Закупівлі паливно-мастильних матеріалів здійснюються у ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ОІЛ КАРТ СЕРВІС" згідно договору №2601-2 від 26.01.2024, що також підтверджується актами списання паливно-мастильних матеріалів на роботу навантажувачів.
ФОП ОСОБА_3 згідно договорів № б/н від 23.10.2023, № б/н від 26.10.2023, № б/н від 31.10.2023 про надання транспортних послуг надає ТОВ "Будпартнер трейд" транспортні послуги (автомобіль марки FAW, вантажопідйомністю 5т; автомобіль марки DAF, вантажопідйомністю 10т; автомобіль марки MAN, вантажопідйомністю 5-6т).
ФОП ОСОБА_3 згідно договору суборенди майна № б/н від 01.04.2024р. надає ТОВ "Будпартнер трейд" в суборенду навантажувачі, а саме: вилковий навантажувач НС 2,5 - 1 шт., вилковий навантажувач Nissan 2,0 - 1шт., навантажувач НС 30 - 1 шт.
Позивач, вважаючи протиправним оскаржуване рішення, звернувся з даним позовом до суду.
Розглядаючи спір, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з приписами п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
При цьому, відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Пунктом 74.3 статті 74 Податкового кодексу України передбачено, що зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики.
Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних" № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема, щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Водночас, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин, передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Положеннями п.7 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно із пунктом 11 Порядку №1165, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п.25 Порядку № 1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі - Порядок №520).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 11 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, з аналізу вищевикладених приписів вбачається, що реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена з підстав відповідності критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснених операцій.
При цьому, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних: перший - це зупинення реєстрації податкової накладної який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та другий - це сам етап прийняття рішення податковим органом.
Отже рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
В даній справі реєстрацію поданих позивачем податкових накладних зупинено з посиланням на п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України. Також запропоновано подати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.
Разом з тим, контролюючим органом не було визначено, які конкретно документи позивачу слід подати та/або пояснення для усунення сумнівів щодо реальності задекларованих позивачем операцій.
Приймаючи оскаржувані рішення, Комісія ГУ ДПС, як підставу для відмови в реєстрації податкових накладних зазначила, що позивачем по податкової накладної, стосовно якої виникли спірні правовідносини, не надано/ частково надано додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Проте на запит податкового органу позивачем було сформовано та подано відповідний пакет документів, за замістом якого позивач доводив, що податкову накладну складено згідно фактичного виконання господарського договору, обґрунтованих сумнівів щодо реального характеру якого судовим розглядом не встановлено.
Таким чином, суд з доводами відповідача не погоджується та зазначає, що контролюючий орган повинен був при зупиненні реєстрацію податкової накладної не лише запропонувати надати документи, а навести їх конкретний перелік, оскільки в п.8 Порядку №520 наведений приблизний та не вичерпний ("може включати") перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
В іншому випадку така підстава для прийняття рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі з підстави ненадання платником податку копій документів відповідно до п.1 цього Порядку не може бути застосована.
Попри це, надіслані позивачу квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних містили вимогу щодо надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в поданій податковій накладній без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію конкретної спірної накладної, що в свою чергу є недотриманням принципу правової визначеності.
Відмовляючи у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, Комісія регіонального рівня виходила з того, що з боку позивача не надано копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування: первинних документів щодо транспортування продукції, складських документів та доводи контролюючого органу з приводу підстав ризиковості здійснення операцій не спростовано.
Проте з такими доводами погодитися не можна.
Суд зазначає, що в матеріалах справи наявні копії таких письмових доказів: Банківська виписка від 08.11.2024р ІНФОРМАЦІЯ_1 . Банківська виписка від 15.11.2024р Трейд Груп Пром. Видаткова накладна БТ 1016005 від 16.10.2024р Трейд Груп Пром. Договір постачання БТ 2405014 від 01.05.2024р Східбуд НВК. Договір постачання БТ 2407015 від 01.07.2024р Трейд Груп Пром. Квитанція 1 від 18.11.2024р. Платіжне доручення 552 від 15.11.2024р Трейд Груп Пром. Платіжні доручення 924 від 08.11.2024р Східбуд НВК. Платіжні доручення 925 від 08.11.2024р Східбуд НВК. Платіжні доручення 926 від 08.11.2024р Східбуд НВК. Платіжні доручення 927 від 08.11.2024р Східбуд НВК. Податкова накладна 230 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Податкова накладна 231 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Податкова накладна 1016011 від 16.10.2024р Трейд Груп Пром. Прибуткова накладна 747 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Прибуткова накладна 748 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Рахунок на оплату 1041 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Рахунок на оплату 1042 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Рахунок фактура БТ 1016 006 від 16.10.2024р Трейд Груп Пром. Товарно транспортна накладна 764 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Товарно транспортна накладна 765 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Товарно-транспортна накладна 766 від 16.10.2024р Східбуд НВК. Товарно транспортна накладна БТ 1016019 від 16.10.2024р. Платіжне доручення СЗ 226 від 03.03.2025. Виписка з ЄДР Будпартнер Трейд. Витяг. Договір 01 11 від 01.11.2023р суборенди нежитлових приміщень Новаторбуд. Договір 01 2024 від 01.03.2024р оренди нежитлових приміщень Шелендер. Договір 8 23 2 від 31.10.2023р оренди нежитлових приміщень ТЦ Універмаг Харків. Договір 65 К від 01.03.2023р на надання послуг по складуванню ТМЦ ФОП ОСОБА_1 . Договір 2601 2 від 26.01.2024р Оіл Карт Сервіс. Договір бн від 23.10.2023р про надання транспортних послуг ФОП ОСОБА_3 . Договір бн від 26.10.2023р про надання транспортних послуг ФОП ОСОБА_3 . Договір бн від 31.10.2023р про надання транспортних послуг ФОП ОСОБА_3 . Договір оренди нежитлових приміщень 01 06 від 05.06.2024р Фронт. Договір оренди складських приміщень 01 04 від 01.04.2024р Шелендер. Договір суборенди майна бн від 01.02.2024р ФОП ОСОБА_2 . Договір суборенди майна бн від 01.04.2024р ФОП ОСОБА_3 . Договір суборенди майна бн від 01.11.2023р ФОП ОСОБА_2 . Договір ХЖ-8 К від 01.08.2018р на надання послуг по складування ТМЦ Харківшляхпостач. Наказ та штатний розклад.
На підставі вказаних первинних документів виписана спірна податкова накладна.
При цьому було прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12432375/40859723 від 29.01.2025 про відмову в реєстрації спірної податкової накладної, з причин ненадання позивачем ненаданням/ частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Підстав для обґрунтованих сумнівів щодо поданих доказів, їх належності та достовірності у суду не виникає.
За відсутності конкретного переліку документів, що мав визначити відповідач, формуючи вимогу про підтвердження обставини, з якими він пов'язував можливість реєстрації податкових накладних, поданих позивачем, слід погодитися з доводами позовної заяви, що наведені вище докази цілком спростовують висновки відповідача про відмову у реєстрації поданої податкових накладних.
Встановлені обставини дають суду підстави для висновку про формальний підхід при прийнятті Комісією ГУ ДПС у Харківській області спірних рішень.
Відповідачами не підтверджено факт виявлення об'єктивних ознак неможливості здійснення позивачем операцій, дані про які зазначено у спірних податкових накладних, та/або ймовірності уникнення ним виконання свого податкового обов'язку, які б свідчили про ризик порушення ним норм податкового законодавства.
Суд також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 07.12.2022 у справі №500/2237/20 та від 16.02.2023 у справі № 380/7648/22, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
А отже суд наголошує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Отже, оскільки матеріалами справи підтверджено факт надання позивачем контролюючому органу копій усіх необхідних документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН та зважаючи на наявність документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та його контрагентом та на те, що відповідні документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу в реєстрації податкової накладної, оскаржуване рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про те, що вимоги позивача про скасування оскаржуваного рішення є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України здійснити реєстрацію податкової накладної, суд зазначає наступне.
Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку № 1246, Податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Аналіз вищевказаних норм законодавства вказує, що реєстрація податкових накладних належить до компетенції контролюючого органу.
Із урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що в спірних правовідносинах задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подану позивачем податкову накладну є дотриманням судом гарантій, що спір між сторонами буде остаточно вирішений. Наявності дискреційних повноважень з боку ДПС України судом в даному випадку не вбачається та відповідачами не доведено.
Отже, суд вважає за належне вказану позовну вимогу також задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даній справі відповідачами суду не надано належних та допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості оскаржуваних рішень, в зв'язку з чим суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
При розв'язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом - Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі "Гарсія Руїз проти Іспанії", від 22.02.2007р. у справі "Красуля проти Росії", від 05.05.2011р. у справі "Ільяді проти Росії", від 28.10.2010р. у справі "Трофимчук проти України", від 09.12.1994р. у справі "Хіро Балані проти Іспанії", від 01.07.2003р. у справі "Суомінен проти Фінляндії", від 07.06.2008р. у справі "Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії"), надав оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи, дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін, виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права.
Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.
Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, тому що не впливає на правильність розв'язання спору по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного та керуючись статтями 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 12432375/40859723 від 29.01.2025 про відмову в реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд" № 1016011 від 16.10.2024.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд" (код ЄДРПОУ 40859723) №1016011 від 16.10.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її надходження до контролюючого органу: 18.11.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ: 43983495) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ: 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будпартнер Трейд" (код ЄДРПОУ 40859723) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп. по 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп. з кожного окремо.
Роз'яснити, що судове рішення набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України (а саме: після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду; підлягає оскарженню до Другого апеляційного адміністративного суду у строк згідно з ч.1 ст.295 КАС України (а саме: протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення).
Повний текст рішення виготовлено та підписано - 01.07.2025, враховуючи час перебування судді у відпустці, а також з урахуванням наявності безпечних умов для життя та здоров'я учасників процесу, суддів та працівників суду.
Суддя Марина Лук'яненко